Iul-Aug2011-BV Florina&Crisspy!Final de odisee(86)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui morenna

buna dimi si de la noi
eu sunt suparata,am fost ieri iar la pediatra la o sapt distanta sde ultimul control pt a vedea dc a luat in greutate....si a luat doar 120g,ea a zis ca trebuia sa ia macar 170 180g asa ca de iedri am inceput sa i bag si completare si mai mergem peste o sapt iar la cantarit,off sper sa nu se invete cu bibe ,nu inteleg de ce nu a luat in greutate ca i am dat san la cerere si nu va spun ca sta cateodata si o ora sau mai mult cu titi in gura,numai asa adoarme...aveti ceva pareri sfaturi?daca da le astept cu placere
in alta ordine de idei felicit si eu bebeii crestinati si scot si motatele pt cele 2 viitoare mamici ale noastre HAIDETI FETELOR,CURAJ SI NASTERI USOARE VA DORESC
MAMICILE BEBELUSI SI BURTICILE


fericita si implinita de mult iubit David Nicholas (09.08.2011)


Eu zic sa nu te alarmezi pentru 50-60g. Nu-i poti cere copilului sa ia fix 170-180g, alea sunt niste medii, si asa cum noi adultii nu suntem pe medie, nici copiii nu sunt. Pana la urma diferenta poate fi data de o eroare de cantarire, o vezica plina data trecuta si goala acum, etc. Sau daca voi, ca parinti sunteti mai mici, si el poate cantari mai putin.

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata si de la noi
Natalia a fost cumintica peste noapte, a adormit pe la 11 s-a trezit pe la 3 a mancat apoi a facut kk, pe la 4 a mancat iar si a mai dormit pana la 7 jumate. Ziua e mai agitata dar bine ca doarme noaptea.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

L-am inscris si noi pe Filip la medicul de familie, i-am luat si certificatul de nastere, dupa ce a venit sotul acasa cu certificatul, am constatat ca e si incomplet, adica prenumele tatalui nu e complet, acum trebuie sa se duca iar la Bucuresti sa-l completeze. Deh, birocratia inghite Romania, dupa ce ni l-au dat dupa mai mult de doua saptamani, nici sa-l scrie ca lumea n-au fost in stare.

A dormit baiatul foarte bine azi-noapte, colici doar spre dimineata, se strangea putin de burtica si se vaita, l-am luat sa doarma calare pe mine. Ufff, sper ca trec in cateva zile, la Eva parca sa zic ca n-au tinut prea mult, e drept ca ieri l-am invartit si l-am rasucit, nu m-am lasat pana n-am scos niste ragaieli de alcoolic batran de la el.

Plecam d-acasa, nu mai suport, de doua saptamani se lucreaza langa bloc, sunt niste utilaje care fac un zgomot asurzitor, cu fereastra deschisa nici nu ne auzim, dar trece si prin ferestrele inchise.

Florina, ganduri bune iti trimit!

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

babyblue, oricum nu mai e mult pana la operatie. Sincer ma bucur tare ca scapi de povara asta, lumea va arata altfel dupa, ai sa vezi.

Si eu am vrut la botez tot nasii de cununie, dar ei locuiesc in America, au venit anul trecut pt. cununia civila si vin si anul viit. pt. cea religioasa. Nu pot sa-i aduc si anul asta aici tot pt. mine, n-au asa multe zile de concediu si nu vreau sa-i monopolizez.

lulusor77
mami fericita de Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Morenna si Sara a avut o saptamana cand luase mai putin in greutate si dr. Imi zisese sa-i dau supliment...insa eu nu l-am ascultat ...i-am dat in continuare numai san si am cantarit-o si recuperase...cei drept mi-a luat in prima luna 800 gr...comparativ cu ce am vazut ca au luat majoritatea bebeilor de pe aici Sara a luat la limita dar eu sunt multumita ca e in grafic si e exclusiv san si e ff cuminte...si acum o sa o mai cantarasesc peste 2 sap cand face 2 luni...e vizibil ca crescut...vin altfel hainutele pe ea..asa ca nu ma stresez.
Sunt asa enervanti dr care imediat te descurajeaza si iti spun sa bagi completare...tin minte ca si mie cand mi-a zis am fost ff suparata...m-am stresat ca nu am laptele bun, am plans si apoi m-am consultat cu familia si am cazut de acord ca fetita nu ar fi asa cuminte si linistita daca nu s-ar satura..
Morenna sfatul meu e sa faci ce crezi tu in functie de cum il simti si il vezi tu pe bebe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mie drul mi-a spus ca in prima luna e necesar sa ia 500 de grame peste greutatea de la nastere

acuma ca unii iau mai mult- probabil sunt cei mai somnorosi. dar 800 e perfect

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Citat:
citat din mesajul lui morenna

buna dimi si de la noi[left]eu sunt suparata,am fost ieri iar la pediatra la o sapt distanta sde ultimul control pt a vedea dc a luat in greutate....si a luat doar 120g,ea a zis ca trebuia sa ia macar 170 180g asa ca de iedri am inceput sa i bag si completare si mai mergem peste o sapt iar la cantarit,off sper sa nu se invete cu bibe ,nu inteleg de ce nu a luat in greutate ca i am dat san la cerere si nu va spun ca sta cateodata si o ora sau mai mult cu titi in gura,numai asa adoarme...aveti ceva pareri sfaturi?



Eu nu inteleg de unde a aparut asta cu cantaritul la saptamana! Nu se cantaresc copiii la o luna? sau am eu info gresite?? Mi se pare exagerat, dupa o sapt sa bagi completare! Eu as lua vitamine(elevit sau ce ai luat in sarcina) si nu i-as da nimic altceva pana la luna. Eu! Ce-ai facut cu sanul care nu curgea? s-a rezolvat? Pupici



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Morenna , eu nu i-as da supliment inca,mai bine mulgete la o masa si vezi cam cat laptic iese si daca este suficient nu baga inca supliment.Eu ii dau supliment Alexiei (pentru ca nu am laptic suficient) dar luna asta a luat 620gr in greutate(in primele 2 sapt a luat 180gr. restul in urmatoarele 2 sapt).M-am panicat un pic dar am vb si cu pediatra si cu dr de familie si amandoi m-au linistit.Atat timp cat are scaun normal si este vioaie nu este asa o problema mare ca nu a luat in greutater exact ca la carte.

Intreba cineva de vaccinul de 2 luni,noi l-am facut si nu am avut nici o problema.I-am pus supozitor de cum am ajuns acasa si nu a avut febra,a fost doar un pic mai maraita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna si de la noi!
Sunt cu cookie in brate...e incredibil cum isi da seama ca nu mai e in brate..si caraie si maraie..acum parca s-au dus toti spinii si acele ...si nici nu o mai doare nimic ...dintr-o data.

Maine merg si cumpar un wrap...ca nu se mai poate.
Curand o sa stea si Bitzu toata ziua acasa, deci o sa fiu suprasolicitata zilele respective.



Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)


_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Legat de greutate...sincer nu am cantarit-o. Si astept sa se faca luna, pentru ca sincer daca as cantari-o saptamanal as ajunge la nebuni.
Eu vad ca mananca, face pipi si kk normal...deci n-am de ce sa imi fac griji. Vad ca si hainutele ii stau altfel, vad pe fatza ei ca s-a mai ingrasat. Important e sa fie ea sanatoasa.

Mananca cat vrea, iar supliment sigur nu am sa ii dau ddecat daca dupa o luna se vede ca n-a luat in greutate.
Desi laptele curge rauri, nu glumesc, ea nu trebuie decat sa inghita...atat. si la ce haplea am uneori se si ineaca!!!

Am stabilit si noi botezul pe 15 octombrie la ora 12!!. Acum trebuie sa ma interesez ce ne trebuie. a trecut ceva timp de cand am fost la un botez .


Oare v_florina ce face? O fi la spital? Sper ca deja bb e la ea in brate



Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)


_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput