Iul-Aug2011-BV Florina&Crisspy!Final de odisee(86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Florina tinem pumnii si asteptam vesti

La dr a fost OK, aparent mandra a ajuns la aproape 3 kg si la echograful dr mele . Lichidul s-a mai diminuat insa este suficient pana vineri, placenta este OK...asteptam acum sa treaca timpul.

Ne-a lasat matza ieri sa-i vedem fatzuca, toata sarcina a stat cu mainile pe fata...ba chiar la un moment dat mi s-a parut ca ne zambeste, dar cred ca mi s-a parut mie de la emotii, nu? E posibil sa zambeasca? Pare o bucalata, cu ochii si buzele mari, ieri m-am indragostit , am plecat super fericita si euforica.

Acum imi fac griji pentru Razvi...vine soacra-mea sa stea cu el in week-end si nu prea ii mai stie tabieturile. Plus ca trebuie ca duminica sa-l pregateasca de gradi (sa-i faca rucsacelul cu cele necesare, sa-i spele din lucruri)...ea nu prea a servit din astea .

Laura as vrea sa ma pot tine si eu de programul lui Razvi ca sa nu simta prea pregnant venirea matzei. Mi se pare super cum faceti voi .

Oau voi vorbiti de botez si eu nici nu am nascut inca .

Florina sa stii ca nici eu nu vazusem filmul de la nunta pana in primavara asta cand Razvi a devenit brusc fanul nostru, ne cerea toata zius buna ziua sa ne vada la TV pupandu-ne...si uite asa l-am vazut pana acum de peste 20 de ori, mi-a iesit pe nas .

Babyblue eu zic sa nu mai amani operatia, sa te poti reface repede sa nu pierzi din momentele frumoase cu Iustin...mie a inceput sa-mi placa de Razvi bebe pe la 3 -4 luni.

Mey eu nu i-am luat cadou lui Razvi din partea surioarei ...aseara l-am intrebat iar ce vrea sa-i aduca surioara cand vine si mi-a zis ca "ti-ti" (adica masina). Dupa care m-a luat de mana sa ma ridic de pe canapea si imi zicea "pa". Vroia sa plec "pa-pa" sa vin cu surioara ca sa-i aduca masinutza ceruta .



Crisspy, fericita de Razvi si 39 sapt Andra - Maria

AMR 2 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Crisspy, nici Filip nu-i luase nimic Evei, m-am gandit eu ca nu e cazul sa o cumparam cu cadouri, dar cand am venit de la maternitate am avut o cutie cu mostre si alte fleacuri. Eva s-a aruncat imediat pe cutie, incantata nevoie mare ca e de la Filip pentru ea. Asa ca i-am zis ca vine si un cadou prin posta trimis de Filip din "lumea bebelusilor" si i-am luat o trotineta

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Laura13 ai PM.multumesc

Mami de Razvan (09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Buna dimineata

Noi am avut niste zile mai grele cu tipete si mofturi..dar incet incet se mai linisteste

Eu de cand am nascut nu am mai iesit cu scaunu asa cum ieseam inainte si e foarte aiureaa mai patit cineva asa?Ce imi recomandati?

Gandacelu meu e un grasut ..nu mi vine sa cred sa nascut cu 2750 si 48 cm si la o luna avea 4200 si 56 cm

Vroiam sa va mai intrb de vaccin...a mai facut cineva vacc de la 2 luni..k eu deja am emotii

Va pup pe toate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

buna dimi si de la noi

eu sunt suparata,am fost ieri iar la pediatra la o sapt distanta sde ultimul control pt a vedea dc a luat in greutate....si a luat doar 120g,ea a zis ca trebuia sa ia macar 170 180g asa ca de iedri am inceput sa i bag si completare si mai mergem peste o sapt iar la cantarit,off sper sa nu se invete cu bibe ,nu inteleg de ce nu a luat in greutate ca i am dat san la cerere si nu va spun ca sta cateodata si o ora sau mai mult cu titi in gura,numai asa adoarme...aveti ceva pareri sfaturi?daca da le astept cu placere
in alta ordine de idei felicit si eu bebeii crestinati si scot si motatele pt cele 2 viitoare mamici ale noastre HAIDETI FETELOR,CURAJ SI NASTERI USOARE VA DORESC
MAMICILE BEBELUSI SI BURTICILE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:



HAI FLORINA!!!!!



'Neata si de la noi!

crisspy, hai ca mai ai putin si tu.

Vad ca vorbiti de botez, eu sunt in urma rau de tot. M-am gandit doar ca vreau sa-l fac in tara, dar mai mult nu. Nu stiu nici macar cine o sa-mi fie nasi. Vine mama sambata si poate reusesc sa fac un plan cu ea. Citesc insa tot ce scrieti voi si ma mai inspir si eu.

Lisssa, minunate invitatiile. Felicitari sotului!
Pentru scrierea textului de predare a stafetei sunt de acord cu propunerea ta, ca windy sa-l scrie.

babyblue, cand ai operatia?

anaemi, mamutz
, felicitari pentru crestinare!

mady, imi inchipui ce greu iti este despartita de puiul tau. Nu vei face nici o depresie, e doar sentimentul normal de mama. Un din suflet de la mine.

lulusor77
mami fericita de Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui morenna

buna dimi si de la noi
eu sunt suparata,am fost ieri iar la pediatra la o sapt distanta sde ultimul control pt a vedea dc a luat in greutate....si a luat doar 120g,ea a zis ca trebuia sa ia macar 170 180g asa ca de iedri am inceput sa i bag si completare si mai mergem peste o sapt iar la cantarit,off sper sa nu se invete cu bibe ,nu inteleg de ce nu a luat in greutate ca i am dat san la cerere si nu va spun ca sta cateodata si o ora sau mai mult cu titi in gura,numai asa adoarme...aveti ceva pareri sfaturi?daca da le astept cu placere
in alta ordine de idei felicit si eu bebeii crestinati si scot si motatele pt cele 2 viitoare mamici ale noastre HAIDETI FETELOR,CURAJ SI NASTERI USOARE VA DORESC
MAMICILE BEBELUSI SI BURTICILE


fericita si implinita de mult iubit David Nicholas (09.08.2011)


morenna, stai linistita, nici iustin al meu n-a luat deloc in greutate la inceput, primele 2 sapt, apoi a luat. si eu am inceput sa i dau supliment din a doua sapt de viata si de atunci a inceput sa ia in greutate si sa aiba si un program de masa, la 2 ore dc i dau san si la 3 ore dc are si supliment.

si nu s-a dezvatat de titi. mananca si biberon si san. tehnica e ca la fiecare masa sa-i dai la inceput san, chit ca i dai 10 min la un san, 10 la altul si apoi completarea.

eu procedez asa: ii dau san, mananca cam juma de ora, eu mai mult nu-l las, ca mi se pare inutil si f obositor. dc dupa un sfert de ora e linistit, doarme sau sta linistit, inseamna ca s-a saturat si l las asa pana mai cere (minim peste 2 ore, dc cere mai devreme inseamna ca nu e chiar satul). dc se agita si plange, ii fac supliment.(sincer, aproape la fiecare masa mai completeaza un 60ml sa zic, uneori 90, dc l tin eu putin la san).l-am pus si dupa biberon la san si tot a mancat.

acum depinde de la copil la copil. pana acum al meu mananca de unde apuca. n-a refuzat nici san, nici biberon.




_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

lulushor,am operatia teoretic cam pe 1 sau 2 septembrie. practic trebuie sa vina dr din concediu si sa discutam cu el.

legat de botez, noi l-am organizat in 3 zile.:) nasii sunt cei de la casatorie si restaurant si biserica am gasit relativ repede. eu zic sa nu te stresezi. ce face eric?

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Neatza si de la noi!!


Hai v_florina!!!Hai bb, nu o mai tine pe mami in tensiune!!!


Hai crrispy!!!


S-a trezit cookie



Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)


_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

morenna, eu nu m-as stresa atata cu greutatea. Important e ca a luat ceva, oricum nu toti copiii se dezvolta la fel. Eu nici nu-mi bat capul cu cat a luat in greutate, stiu doar ca are apetit si mananca, are scaun normal, iar in rest ma ghidez dupa instinct, care-mi spune ca e bine.

Noi ne luptam in continuare cu colicii. Dupa o noapte alba n-am mai rezistat si am mers la dr. sa-mi dea ceva. Asa ca acum iau eu niste picaturi iar el primeste supozitoare. E ceva mai bine, dar n-au disparut de tot. Parca doarme insa ceva mai bine de cand i le dau.

Noi avem un program destul de regulat. Cam la trei ore titi, stam cam 25-35 min. si apoi incep durerile de burtica. Schimbam scutecul si ne chinuim cam 40 min. - o ora sa adormim. Nopatea se trezeste o singura data (doar ieri s-a trezit de 2 ori), dar uneori dureaza si 2 ore pana adoarme la loc.
In principiu suntem ok cu oboseala, noaptea dorm destul de bine, iar ziua mai fur cate-un somnic odata cu el.
Laura, stiam ca citisem despre problema cu urechea pe forum, dar nu mai stiam ca la tine. Noi am fost ieri la spital si am repetat testul ca aveam programarea facuta. Si bucurie mare, puiul noistu aude si cu urechea dreapta. Asa m-am linistit!!! Sper sa-ti dea si tie curaj vestea asta.

Cum spuneam am ajuns si la medic pt. colici si asa l-am cunoscut si pe medicul lui Eric. Am fost f. entuziasmata de el, f. profi, experimentat, ne-a dat o multime de sfaturi (pe care normal ar fi trebuit sa le primesc de la moasa, dar la ce moasa ametita am...). Asa ca sunt linistita si din pct. asta de vedere. Unde mai pui ca e la 5 min. de mers pe jos de la noi de-acasa. Boierie, nu alta.

Hai ca m-am intins. Daca mai imi aduc aminte ceva si am timp, mai intru.

lulusor77
mami fericita de Eric

Mergi la inceput