Bujori si panselute de mai-iunie 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

Danuk, mie suzeta aia mare si uata de la chicco mi se pare foarte faina a avut si Sofia si o are si clara acum pe cea de la maternitate. Cat despre care o fi mai buna, depinde de bebe. Sofiei nu ii placeau astea ortodontice cand era bebe, vomita de la ele. Clarei numai astea ii plac

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mickylaur spune:

Dupa ce am mai vb cu voi, am mai cautat prin lucruri primite am gasit o suzeta (dupa parerea mea cam marisoara tetina) de la baby-nova ortodentica latex 3luni-24luni si i-am dat-o lui Matei...ce sa zic nu o mai scuipa si o tine singurel in gurita. Dar tot nu eram eu multumita ca mi se parea prea mare pt gurita lui azi m-am oprit la farmacie am luat una de la nuk 3-6luni din latex ortodentica si mandra i-a dat-o si surpriza o scuipa ca si pe cealalta din silicon ce a avut-o pana la 3 luni. Am observat ca cea de la baby-nova este un pic mai lunguiata si banuiesc ca de aceea o prefera, plus de asta si latexul este mai moale. Singurul lucru care ma ingrijoreaza este, cum spuneam, sa nu i se deformeze gurita..dar daca el cu asta se impaca bine, oricum nu vreau sa se invete in permanenta cu ea, doar la nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

Marina, eu fac senzatie cu suzetica de la Chicco, mai ales cand iesim afara...pitica mea a luat-o din prima (am invatat-o sa se calmeze cu ea atunci cand o doare burtica, inainte voia doar la tatica si am inteles ca nu e bine, in special cand are colici); cand era mai mica, ii acopera toata fata,parca era scafandru acum a mai crescut si ea un pic si nu mai mi se pare asa caraghioasa (poate m-am invatat cu ea); cert este ca atunci cand m-a intrebat o mamica daca suzeta este din silicon sau guma, eu nu am stiut ce sa ii raspund...pam-pam!!! Tu stii cand ar trebui schimbata?

Oana sa il pupi pe dragutul de Matei. Colicii astia sunt nesuferiti rau...Dar lasa, se face el mare si voinic!

Fetelor, voi faceti rotarixul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_i spune:

Noi azi implim 3 luni. Am fost la doctor, masurat - 62 cm; cantarit - 6 kg.
Am facut/inghitit si Rotarix (prima doza) - asta pt ca tot intreba danuk Am hotarat sa facem toate optionalele, just in case. Doza 2 de Rotarix - la 5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

Salutare fetelor, Luca azi a implinit 3 luni si are 7,2 kg si 62 cm.
Noi nu facem nici un vaccin optional ... dupa 1 an as vrea sa il fac pe cel impotriva meningitei. As fi vrut si eu sa ii fac dar din pacate avem doctori inapti care nu stiu sa informeze populatia.... ( mi-a spus medicul de familie sa ii duc prospectele ca nu stie nimic de vaccinurile optionale ... ) .
Suzete avem de mai multe tipuri .. cele de la avent nu le ia deloc le scuipa imediat. am avut de la baby nova ortodontica din silicon si i-au placut f mult... acum i-am luat de la canpol babies pt 3-6 luni si vad ca ii plac si acestea.
Botezul l-am facut la 6 saptamani :), a fost cuminte si dupa a dormit pana a doua zi, se trezea decat sa manance.Acum ziua nu mai doarme deloc, dar se culca la 9 seara si se trezeste la 6-7 dim.
Avem si noi o mica problema .. de vreo 4 zile i-au aparut niste bubite mici pe corp .. mai intai pe picioare si ceafa, iar acum are pe tot corpul. Deabia se vad dar se simt la atingere. Si cum toti doctorii in care am cat de cat incredere sunt in concediu nu stiu ce sa fac sau ce ar putea fi. Initial am crezut ca sunt de la caldura, pt ca transpira f rau dar parca prea mult dureaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

danuk, si noi la fel facem senzatie. adevarul e ca sunt haiosi bebeii cu dopul ala mare care le acopera juma' de fata Suzeta este cauciuc monobloc (adica dintr-o singura bucata). Nu stiu cand trebuie schimbata. o sa vezi si tu cand devine deteriorata... Cauciucul devine lipicios si moale cand nu mai e bun. chiar nu mi-am pus problema sa le schimb niciodata pt ca se pastrau destul de bine. Am inceput sa le schimb cand Sofia avea deja dintisori (dupa un an) si le musca. Dar le schimbam odata cu varsta, luam masuri mai mari..

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

m-am uitat pe net si suzeta asta are urmatoarea masura la 4 luni...

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

Marina, multumesc!
Piticuta mea s-a invatat atat de bine cu ea, asa ca pana la 4 luni nu imi fac griji!

La multi ani pentru Luca si Victor!!! La cat mai multe lunite...doamne, ce baietei mari sunt pe forum...daca il pun la socoteala si pe Matei al Oanei, cred ca fetita mea are de unde sa aleaga. Toti sunt frumosi si sanatosi!!!!!!!

Anna, sa imi spui si mie, te rog, cum a reactionat bebe la Rotarix...am inteles ca unii bebelusi au de suferit de pe urma lui. Pana la urma cred ca il vom face si noi, infectia cu rotavirus este pacatoasa rau si din doua rele, o alegi pe cea mai buna...

O zi racoroasa, pupici la mamici si bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mickylaur spune:

sa va traiasca fluturasii Luca si Victor sa va aduca numai bucurii si sa fie sanatosi
danuk - nu uita ca si Matei al meu poate fi un candidat pentru printesa ta
eu i-am facut/administrat rotarix prima doza lui matei la 2 luni si nu a avut nici o problema de la el, iar acum urmeaza la 4 luni cea de-a doua doza
anna_i - ce alt optional ai mai facut in afara de rotarix?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Buna.
Vroiam sa va intreb daca intereseaza pe cineva sa cumpere PATUT HAUCK ( www.okazii.ro/catalog/56828213/patut-hauck-voiaj-dream-n-play-nou.html" target="_blank">ACESTA ) sau CARUSEL ELECTRONIC CU RATUSTE ( www.okazii.ro/catalog/57155463/carusel-luminos-vtech-cu-ratuste-nou.html" target="_blank">ACESTA ) - toate sunt noi, sigilate, cu garantie!

Detalii pe PM!

O zi minunata va doresc!

Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput