Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare!

Am fost si noi luni la echo la 13 sapt si 5 zile, cam tarziu si l-am stresat putin pe dr. dar totul a fost ok mi-a iesit un risc prea mic ca sa mai fac DT si TT deci e ok.
Bebe sunt sanse de 70% sa fie fetita, pink runs la noi in casa
E amuzant parca am contientizat ca sunt insarcinata si mi-am impus sa nu mai uit de vitamine ca sunt asa busy de uit de sarcina. Nu stiu cum ati luat voi doar 2 kg eu am luat 4kg si deja sunt panicata. Pare sa-mi treaca foamea aia teribila deci mai scadem din calorii.

Mady esti imuna pe viata, gata nu mai faci toxoplazmoza ever. Lasa pisica in pace si o igiena a mainilor corespunzatoare si totul e ok.
Ma amuza isteria asta cu toxoplasmoza cand putem lua o listerie din branza de la tarani de nu ne vedem si nu mai avem pe cine da vina atunci. De fapt pe oaia taranului

Anangel noi luni de la crestet pana la fund aveam intre 7,5 si 8,5 cm. s-a speriat prima data ca a iesit 8,5 cm a zis ca e prea mare. Mie mi se parea ca e undeva la mijloc masuratoarea, el a trecut 7,5 cm in fisa. Nu se poate masura de la crestet la picioare ca le tine la piept. Deci nu te panica

O zi frumoasa!

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte 14s+
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Puiuta nu ar strica sa-ti iei si o tensiune, mie imi suna a HT. Macar cu un aparat din acela automat sau la dr de fam.
Sanatate!

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte 14s+
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Si eu am tensiunea mica de regula. Cu cafea dimineata cu mult lapte sau cu o sticla de cola si ajungeam la 9. Foarte rar am 10. Nu e bine pentru bebe?
Nu prea le am la partea asta.

fetele, multumesc de sfaturile legate de relatia de cuplu de dupa bebe. E bine de stiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

da asa e Dr Anca, ai dreptate...lasam pisicutza in pace...
a masurat ieri si bebe-ul si are 10,5 cm...ma asteptam sa fie mai marisor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_BB spune:

Salutare mamici

Eu beau o ceasca de cafea aproape zilnic pt ca am tensiunea foarte mica....nu am masurat-o sa stiu cu exactitate cat este...in fine....mai beau si cate un pahar de cola din cand in cand(cam 1 data pe saptamana) si tot am tensiunea mica...beau si multe lichide(3l de apa/zi + iaurturi+ supa+ lapte mult) .....am inceput sa ma obosnuiesc cu urechile infundate....dar pastile tot nu iau...ma incapatanez maxim...negrutul meu mic e fericit oricum

Va

Alina13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Fetelor e buna tensiunea mica atata timp cat nu ametiti sa cadeti din picioare, pericolul este la hipertensiune- care mai tarziu se transforma in eclampsie.

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte 14s+
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Buna fete dragi!!

Alice, la controlul de sapt trecuta, dr mi-a zis sa imi refac analiza de anticorpi rh in sapt 28 si ca ar fi bine sa imi fac vaccinul pt ca riscul sa dezvolt anticorpi dupa aceasta sapt este foarte mare.. Asta am inteles eu, dar ma mai lamuresc luna viitoare, cand merg la eco.

Matza ce m-am amuzat cu "huta-huta "

Vad ca azi m-am trezit bine, nu mai am contractii si chiar am avur ceva drumuri azi, sofat, gatit, curatenie in sifonier..Mi-am facut "revizie" printre haine si mi-au ramas asa putine hainute in care sa imi poata incapea burtica.. Dar nici nu vreau sa investesc in haine prea mult, mai ales ca noi ne oprim aici, sotul meu nu mai vrea alti copii, eu as mai vrea, dar..

Bebelunul meu se misca de zor, mai ales cand simt miros de mancare sau mananc, deci va fi un copil mancacios si pofticios

Mai fetelor, tot citindu-va cu aflarea sexului copilului, simt ca incet incet imi cam pierd rabdarea pana aflu si eu luna viitoare, la eco...

puiutza Nu stiu ce sa zic de picioarele umflate, doar ca trebuie vb cu dr. Poate e de la soare..??
lexi Deci a ramas fetitza Sie u cred ca daca ar fi fost vreo problema cu eco, ti-ar fi spus dr..

De cateva zile nici o mancare nu imi prieste, adica nu am pofta de nimic, mananc destul de putin, nici nu stiu ce sa mai gatesc.

Alina 16+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Va multumesc mult pentru vorbe bune si incurajari! Intr-adevar si eu m-am gandit la faptul ca ecograful masoara fatul de la cap la fundulet, si nu in intregime. M-am mai calmat putin. Presupun ca daca ar fi ceva in neregula, doctorul mi-ar spune, doar nu m-ar lasa pe mine sa ghicesc.
Felicitari tuturor celor care au venit de la eco cu vesti bune! Doamne ajuta sa avem parte numai de astfel de vesti de-acum incolo.
Mady, iti spun inca o data bine ai venit si te rog sa-mi dai DPN-ul tau ca sa te trec in listuta. Daca esti in sapt a 17-a inseamna ca ai DPN-ul cam in a doua jumatate a lui ianuarie... Cat despre sexul copilului, depinde foarte mult de ecograf si de doctor, dar daca nu ti-a spus sigur 100% si nici tu nu ai putut distinge nimic, inseamna ca ramane o surpriza momentan. In cazul meu e putin probabil sa se mai schimbe ceva, cum spuneam, am vazut si eu labiile clar...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 17+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Fetele, eu m-am uitat prin magazine la carucioare, scaune auto etc (ca nu mai am de la Sara) si nu sunt deloc incantata de oferta si preturi. Ma gandesc sa le comand on line din afara. Sarei i-am comandat foarte multe hainute, accesorii, jucarii pe un site al unei prietene.
Voi ati vazut ceva interesant (ma refer la carucioare?) Mie toate mi se par mari, grele, deloc estetice si foarte scumpe..
Sau stiti site-uri de comenzi on-line ?

Alina 16+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Noi o sa mostenim un carucior de la o prietena. Este 3 in 1. In rest nu am idee de subiectul asta.
Sotul meu imi trimisese un site cu carucioare si mi s-a parut ok. Nu-l mai am acum, o sa-l rog sa retrimita maine ca azi e in delegatie.
Eu cautam un site cu hainute de copii. Find atata timp la birou nu am timp sa ma uit prin magazine si cum o sa lucrez pana in ultima saptamana si vreme de iarna imi va fi greu sa caut.

Alina, pai huta-huta Tati trebuie sa ramana fericit ca sa ma ajute cu bebe. Am inceput sa ma urnesc mai greu dar cum pofta vine mancand....

Citesc povesti despre nasteri si-mi imaginez cu ochii deschisi momentul. Stiu ca fiecare etapa e frumoasa dar nu mai am rabdare. Vreau sa fiu in ultimele saptamani cand fiecare zi poate duce la intalnirea cu bebe. Am deraiat rau?

Mergi la inceput