Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Mie mi-a spus la 13 saptamani si doua zile cred.
Bine, nici nu a trebuit sa confirme, mi-am dat si eu seama asa de relaxat statea odorul meu si-si fataia cucul prin fata ecografului ca m-a si intrebat doctorita razand daca mai trebuia sa-mi spuan ca e baiat.

Acum insa am niste prieteni care au vazut si ei tot asa la eco si carora la 14 saptamani doctorita le-a confirmat ca e baietel dar la 24 de saptamani surpriza, ii cazuse barbatia si era fetita si asa a ramas pana in zilele noastre, pitica face un an saptamana urmatoare.
Explicatia a fost ca din cauza hormonilor mamei clitorisul care se formeaza primul era foarte marit dand senzatia de un mic cuculet.

Asa ca astept cu mic, mici rezerve sa vad daca caruciorul meu va ramane tot albastru :-)

Mai am insa cunostinte care au aflat la 13-14 saptamani ce au si nu s-a schimbat la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata.
Am revenit si noi de la control. Toate bune si frumoase cu bebe al nostru, facea tumbe prin burtica, se dadea peste cap, se zbatea, impingea cu capul... Ce mai, spectacol total. Sunt un pic ingrijorata pt ca doctorul mi-a spus ca masoara 11 cm, ceea ce mie mi se pare f putin pentru varsta asta a sarcinii. La Odisee scrie ca in saptamana asta bebe ajunge la aprox. 20 de cm. Doctorul nu mi-a spus nimic, dar mie mi se pare cam putin. Nu stiu ce sa cred. Pe de alta parte, pe ecranul ecografului, eu am vazut ca scrie 13,6 cm. Si asa tot mica e, dar e cat de cat mai bine decat 11 cm. In fine, sper sa fie bine...
In alta ordine de idei, la noi caruciorul ramane tot roz, am vazut si eu labiile in toata splendoarea lor si nu pareau sa doreasca sa se preschimbe in altceva.
Urmatorul control va fi la inceputul lunii viitoare.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 17+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Anangel, cred ca ar fi trebuit totusi sa discutit cu doctorul. Asta nu e ceva ce se trece cu vederea si trebuie sa-ti explice orice nelamurire aic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Anangel, cred ca ar fi trebuit totusi sa discutit cu doctorul. Asta nu e ceva ce se trece cu vederea si trebuie sa-ti explice orice nelamurire aic.

Da, eu am zis ca daca doctorul nu a comentat nimic si a spus ca totul e bine, inseamna c asa o fi. A fost o prostie ca nu am intrebat...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 17+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Buna tuturor!
Alina mie mi-a zis dr ca daca nu dor contractiile, nu sunt periculoase, dar totusi trebuie avut grija.

aerlilian, nu mai spune ca si mie mi-e o frica de relatii intime...stau stresata tot timpul

Bianca ALEXIS-ARIAN si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Bianca, noi facem huta-huta aproape zilnic.
Doctorita a spus sa evitam anumite pozitii dar in rest fara restrictii. Evident ca pe masura ce burtica va creste va fi mai dificil iar ultima luna doar o sa ne tinem tandri de mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

salu'

anangel_lexi, pana la 20 sapt bebele se masoara de la cap la fundulet. Probabil ca la odisee e trecuta valoarea totala a bebelului. D-aia ti-a dat o valoare mai mica.

puiutza, mareste consumul de apa. Probabil ca nu consumi suficienta si d-aia ti se umfla picioarele. Daca tot nu se remediaza problema, fuguta la medic.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 8 dintisori
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

buna fetelor..sper sa ma primiti si pe mine aici cu voi...sunt fericita ca asteptam si noi un bebe...suntem in sapt 17...va fi un bulgaras de ianuarie:D....numai k nu au trecut inca greturile...si varsaturile...zilnic, dimineatza....ce sa-i faci.noroc ca mai fac perfuzii o data la doua zile..si stau si eu linistita 2 zile...
azi fac prima morfologie fetala, si abia astept sa vedem bebe-ul..azi o sa aflam sigur ce e... ( k ultima data a vazut ca e fetitza, initial, apoi baitzel ), asha ca mai am o speranta sa fie fetitza :D, dar ce mai conteaza, sanatos sa fie!!
PS:PENTRU PUTIUTZA: sper din tot sufletul sa fie bine cu analizele, cu toxoplasmoza asta care ne termina pe toate...nici nu mai stiu ce sa zic..uite...avem si noi o pisicutza de 3 ani...pisica asta nu stie altceva decat casa noastra si pe noi:D...practic face parte din familie...nici nu se pune problema sa o dam...desi io incepusem sa imi fac griji..eram in stare sa o dau cu imprumut....dar sotul meu are incredere ca va fi bine..ce-i drept io am avut toxoplasmoza...mai demult, in copilarie..si am facut tratament, si s-ar parea ca nu mai am, ca sunt deja imuna...doamna ginecoloc ( Claudia Sai ) mi-a zis sa stau cuminte cu pisica, ca nu am treaba cu ea....sa o las in pace, sa stea in casa...acu ce sa zic..cu Dumnezeu inainte!...ah..si nu am mai facut testul acela pentru toxoplasmoza...nu mi-a zis nimic doamna doctor de el....voi ce ziceti?se face int-o anumita saptamana sau il pot face oricand?
va pup fetelor, sarcina usoara in continuare si ma bucur ca pot discuta cu voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

fetelor, am fost ieri la ecografie...sa vedem cum evolueaza sarcina, si in acelasi timp sa ne spuna si noua ce e: baiat sau fetitza...si vreau sa spun ca de data asta doctorita a vazut ca e fetitza..si asta nu sigur sigur..ca bebe-ul nu avea pozitie buna,in prima parte a stat el cum a stat, de doctorita a vazut ca ar fi fetitza pana la urma , si apoi bebe-ul s-a ghemuit de nu a mai putut sa confirme...acu voi ce spuneti..la voi s-a vazut bine, din prima?acum urmeaza sa ma duc la medlife, ca acolo m-a trimis pt morfologia fetala, la 22 saptamani...eu sper ca acolo se sa vada mai bine si sa stea bebe-ul....va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

puiutza, bine ai revenit! in legatura cu picioarele umflate si eu zic sa bei mai multa apa dar eu zic ca nu ar strica macar sa iti suni medicul!
anangel_lexi felicitari pentru vestile bune! eu zic s anu te ingrijorezi in legatura cu lungimea!

si eu ma cam umflu dar putin la picioare si am observat clar legatura cu consumul de apa.
tensiunea m-a capiat din 8 cu 5 nu ies...

bulinuta mamica de bulinel dragutel (19.07.2006 - 9:37)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput