Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(66)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ca la noi tot e (inca) 1 august,


La multi ani FOXY!
La multi ani MARIA!
Sa fiti fericite si iubite, sanatoase si norocoase!


iar pentru maine,

La multi ani SHERBI!
Sanatate si bucurii alaturi de flacaii tai!


ANDRI- e clar ca asociaza biberonul de seara cu vreo experienta neplacuta, tu nu poti sti exact ce, pentru ca de multe ori noi nu ne dam seama. Sunt tot felul de senzatii neplacute pe care ei le pot incerca, de exemplu poate a fost speriata de un anume zgomot nou pe care noi nici nu-l bagam de seama si pe care l-a asociat mai tarziu cu ce facea ea in momentul respectiv. Incearca sa rupi rutina, sa ii dai dintr-un biberon diferit, sau chiar sa i-l pui intr-o canita, un biberon cu manere de exemplu, sa-l tina ea. Sa ii canti, sa il dai in alt loc, etc.
Cand plang neconsolat e de preferat sa ii pui in patut si sa-i lasi sa planga decat sa-i scuturi. PLansul de bebelus declanseaza reactii de stress la adult, e normal, e fiziologic, corpul nostru incepe sa produca hormoni specifici, de aparare, se pune in garda, deci devenim mai agresivi sau incercam sa fugim de elementul stressant. De aceea e bine sa incerci sa pasezi copilul la altcineva care e calm, sa faceti cu schimbul cum ar veni, sau daca nu e nimeni, il poti lasa sa planga pana te calmezi. Eu am avut experienta cu copil plangacios la maxim (primul) si sincer imi venea sa-l arunc pe geam cateodata. Asa ca atunci cand incepea criza imi puneam i-podul in ureche si-l dadeamla maxim. Il leganam frumos in brate si ascultam muzica (il auzeam si prin muzica, dar putin mai incet...)ca altfel simteam ca mi se urca tensiunea si mi-era frica de mine insami pentru el.

Eu una mi-am dat seama cand copilul a crescut si a inceput sa vorbeasca de faptul ca Patrick e un copil extrem de sensibil, vorba lui Caragiale, simte enorm si vede monstruos. O simpla eticheta la haina (de obicei i le scot pe toate, dar se mai rataceste cate una si e de jale....) ii provoaca iritare maxima, plans, etc. Acum e mare si poate zice insa cand era mic nu avea cum sa zica decat prin plans. Una din primele fraze pe care le-a inchegat a fost: Mai incet, ma doare fundul! cand il plimbam cu carutul. Atunci mi-am dat eu seama de ce urla ca ars cand il puneam cateodata in carut. NU suporta sa fie zgaltait. IN masina, cand trecem pe un drum cu denivelari, la fel comenteaza. Asa ne-am dumirit de ce a avut o perioada cand plangea tare in masina.
Kevinul vad ca e mult mai easy-going. Duminica, dam sa plecam la plaja. Ii luasem lui Patrick un costum nou de baie din ala cu factor protectie UV. Il pun, incepe panarama, ca Mami, ma deranjeaza bluza! Dam jos, scot eticheta, ca imi dau seama ca nu i-am scos-o. OK, dam iar sa plecam, Kevinul era demult gata in scoica, obosit, voia si el sa adoarma. INcepe iar: Mami, tot ma deranjeaza! OK, scoatem iar bluza, cand colo, il deranja fermoarul. A trebuit sa stam sa asteptam cu totii, sa ii cos o bucata de material peste fermoar, nu s-a putut altfel. Intre timp, Kevinului ii cazuse palaria pe ochi, statea in coltul lui si dadea din maini si din picioare, dar nu scotea nici un sunet, incerca sa vada pe sub palarie! Pai Patrick cred ca ar fi urlat din minutul doi.

MISSEXY- la ou- se da numai galbenusul, albusul dupa un an, e alergen. I-l poti da de 2-3 ori pe saptamana, eu i-l dadeam cu legume, si atunci nu-i mai dadeam carne. Galbenus cu spanac e bun tare.

Fug ca urla, mai urla si asta micu, ce credeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

buna dimineatza!
vad ca pe aici tot apar evenimente noi,bubite,dinti,etc.la noi pauza totala...ahhh,ba da...suntem constipate maxim,cu supozitorul face fff.putin.ii dau ceai de mustel+fenicul+anason(am scos chimen ca ala constipa)...dinti nema,stam pe burta si ,cica, ne taram inapoi,dar este un pas inainte,nu?
diversificarea ma termina nervos...a inceput sa pape caise pasate cu putina piersica.acum are pe masa 5-6castroane sa facem combinatii,poate poate...
mergem vineri la un pediatru,sapt. viitoare la altul(deh eu merg la 2capete) si nu fac nimic concret.o sa ne programam si la neurolog sa*mi iasa din griji ca fata e ok!
ilinca e super bagata in priza,vorbeste de cand face ochi(6.15am),zice mama,inghh,aghighi,acu si face pa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata!

missmj mesaj dinspre Dl. B (ca a treb sa-i esplic ce-i cu comentariul pe FB): se taie netu pana se modifica comentariile de pe FB, pana se va face referire la el ca la Dl. N si nu se la Nistor, ci de la Nice, asa ca cica se taie firul la wirless.

pufoasalaura of si voi cu constiparea??? Of...
Ana s-a destupat ieri, dar mie mi-e frica, ca am antecedente urate cu Robert.

La multe lunite Diana, Catalina, Darius, Florin, Eduard si Adriana Teodora!!!

La multi ani Violeta, te asteptam cu cico




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

mai voiam sa pup zumzu, de cate ori m-am lovit si eu de cate o problema (ca de ex.canal ocular infundat, sau scrot nu stiu de care) tot de anestezie mi-era frica. Tot ce pot sa-ti spun e ca daca o s-o faceti, sa ceri toate testele posibile inainte, teste ref la reactii la anestezie; in rest, eu nu cred ca e prea mic pt anestezie, sunt copii care fac operatii cu anestezie de la 3 luni si sunt sigura ca altii, mai nefericiti fac si-n primele zile de viata. Sanatate multa si Doamen ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

si eu incerc sa-mi fac curaj, si ma gandesc ca sunt unii operati la cateva zile, dar acolo poate e vorba de viata si de moarte,nu au incotro dar la noi..Eu ma chinui cateodata sa-i scot mucisorii din nas, cum o sa stea el sa-i gaseasca vena sa-i ia sange, sa-i bage anestezia?daca ia vreo bazaconie din spital, daca,daca,daca

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

mai voiam sa pup zumzu, de cate ori m-am lovit si eu de cate o problema (ca de ex.canal ocular infundat, sau scrot nu stiu de care) tot de anestezie mi-era frica. Tot ce pot sa-ti spun e ca daca o s-o faceti, sa ceri toate testele posibile inainte, teste ref la reactii la anestezie; in rest, eu nu cred ca e prea mic pt anestezie, sunt copii care fac operatii cu anestezie de la 3 luni si sunt sigura ca altii, mai nefericiti fac si-n primele zile de viata. Sanatate multa si Doamen ajuta sa fie bine!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Va iubesc pana la cer si dincolo de el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Buna dimineata si de la noi

La multe lunite Catalina, Diana, Darius, Florin, Eduard si Adriana

zumzu imi pare rau , imi imaginez cum te simti. am si eu o problema cu andreiut, are un hemangiom urat pe umar . s-a umflat tar
e , zici ca e o bucata de carne rosie rosie iesita prin piele. aveam cateva variante...operatie cu anestezie totala, antibiotic sau sa il lasam sa se retraga de la sine. cica pe la 4-5 ani ar trebui sa dispara de tot. bine...la voi e mult mai grav din pacate...cum spui tu, si-l poate rupe. la noi e doar inestetic. eu te sfatuiesc sa mergi la dl dr Stanciu Adrian , poate te indruma dansul, poate stie vreo clinica prin afara . evita pe cat posibil anestezia generala. bafta. daca ai nevoie de adresa sau tel dr sa imi zici.
lorich mea culpa...nu mi-am dat seama ca scriu pe fb si poate vedea dl N ! oricum spune-i sa nu fie B sa umble la wireless ! hahaha !pupici
vazut pozele lui mimo ... tare frumusel, imi place mult poza aia im hamac...cum sta el ca boierul acolo
pufoaso bine ca te-ai hotarat sa mergi la dr, bafta sa scapi de stres,
doloress ca intotdeuna atat de frumos explici tu comportamentul bebelusilor...multumimmmmm
irinuka inainte avea prima trezire la 4-5 dim , ii dadeam titi si il puneam la loc la el in patut. pe la 8 dim il luam in patul mare si adormea la titi meu si eu cu el. acum de cand cu nshpe mii de treziri nu mai stiu ce fac , ma trezesc cu el pe la 6 dim in patul mare...eu ma culc pe la 1 , el are deja 2 treziri pana atunci. dar de la 1 la 6 nu mai stiu de cate ori se trezeste, nu imi aduc aminte nimic si doarme cu mine in patul mare pana la 10 . e nasol asa , cica ar trebui sa se amelioreze durerea intr-o sapt de tratament. azi e a sasea zi...vedem...



Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Carmen ce sa amelioreze? Ce a patit printzul??? Eu nu am avut cum s acitesc din urma, ca-s jale cu timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Hello fetele.
Am revenit si noi de la piata. Ne-am aprovizionat pt o sapt cu fructe si legume.
Azi Stef a papat pt prima data iaurtel. I-a placut, vom vedea ce reactie are.
Legat anaestezie totala la bebei, exista cea mai logica explicatie de ce se face totala si nu locala. Daca i s-ar face anestezie locala copilul ar fi treaz, ar urla, s-ar agita si normal ca nu si-ar face medicul treaba. In cazul anesteziei generala copilul e adormit. Eu una nu vad ce i-ar putea face. Ca oricum anestezia generala se face functie de greutatea persoanei. E parerea mea. Nu ma omorati.

Pupici. ma duc sa pap si eu ceva pe ziua de azi.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andri31

buna seara si de la noi

apropo de mosulici cel mai dragut a fost un mosulica trecut de 80 ani , s-a uitat la fetica , la mine , s-a apropiat si mi-a spus :'parca-i un pui de vrabuita , cel si cu gura mare' (a mea e suer vorbareata cand iesim la plimare si o las sa stea in fundulet tinandu-se de partea din fata a carutului)
si acum sa va spun ce mi se intampla de 3 nopti : peste zi totul e ok , fetica e dulce , vorbeste , e vioaie , rade , doarme , mananca f bine... maraita ca banuim ca se vor ivi primii dintisori cat de curand INSA cand ajungem sa luam ultima masa , cea de seara..... numai o pun in pozitia de papa cand SE PUNE PE PLANS... dar isteric! fara aer..... trage m se ineaca , ca si cum nu stie sa manance ..... ma ridic , o ridic si pe ea in brate ... si lucrurule revin la normal... iar incerc sa ii dau sa manance , numai vede bibele si PLANGE la modul cel mai urat , cu invinetit de fata asta seara chiar si cu tremurat de maini.. de am imrpesia CA-I ESTE FRICA de biberon.. o situaite oribila , senzatii incredibil de urate si mai ales SPAIMA din partea mea....
m=am gandit sa merg duminica viitoare sa o mai impartasesc...

ar putea ore sa fie din cauza unei nopti , de acum cteva zile , cand pur si simplu nu voia sa adoarma , si am zmucit-o , si am cam speriat-o... in patut nu voia , in patul nostru nu , in brate urla , in bouncer nu ... offfff

sincer acum sunt f intoarsa si speeriata



Mami de dulce Amalia 19.ian.2011


ai fortat-o vreodata sa manance mai mult decat a vrut ea?eu am vazut reactia asta la fetita unei prietene,obsedata sa manance copilul mult si care nu se lasa pana nu-i indesa tot biberonul pe gat(si intotdeauna ii facea o masura in plus fata de cat era recomandat pentru varsta ei)si uite asa bietul copil se punea pe urlat numai cand vedea biberonul.

Mami de printesa Maria Karina (17.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Loutzy si eu zic cam tot asa, pe noi ne sperie eventuale reactii ale copilului, nu stiu; aaa... si mi-am amintit, cand cu Robert si canalul infundat, imi zicea dr. ca se face anestezie generala prin masca, deci nu cu perfuzie, zumzu poate asa va fi si la Dariusica, oricum ceva intepaturi vor fi cred, pt analizele premergatoare. Si ai dreptate cu motivul pt care ii adorm pe copii, dr. imi zicea atunci ca ea ii face si cu locala daca il tin eu pe Robert nemiscat sa umble ea la canal. va dati seama ce as fi ales, bine ca nu a mai fost cazul.

Mergi la inceput