LMA Maria -Delfinasi in straie de sarbatoare (164)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Apoi io nu stiu cum se rup pe laterale chilotii de apa, ca am tras de ei de numa. Asa am apelat la foarfeca. Eu am folosit huggies little swimmers. Dar cred ca is la fel cu libero.

Cresa-dupa cei 2 ani de stat acasa, probabil il voi da la una particulara, is doar 5 copii de toti. Nu de alta, dar sper ca in acest fel si sansele de a fi vesnic bolnav vor fi mai mici. Odata ce ma reintorc la munca, nu prea pot sa tot imi iau medical daca va fi cazul. Is convinsa ca in primul an de colectivitate va face de toate, dar sper eu sa faca mai putine daca is si copiii mai putini. Si de la 3 ani la gradi. Ma gandesc insa si la varianta bona, de la 2 la 3 ani, habar nu am... As sta acasa vreo 7 ani si sa duc copilul la gradi program scurt, cateva ore. Wow, ar fi super...

Copilul meu a dormit azi doar o ora. Acum sunt iar cu el in pat, sa vad daca vrea sa mai traga un pui de somn. Dupa cum povesreste aici langa mine, sigur nu...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Sa-l ajutam pe Alex


cele de apa nu am incercat sa le rup,la cele de zi cu zi,prietena asta a mea mi-a aratat cum se rup



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Pufescule tot afara dormiti ziua?ca noi daaaaa
va dati seama,numai afara dorm ai mei ziua la 1 an de 2 ori pe zi!!!asa ca suntem blocati,ca sa fac ceva in casa,mereu cineva trebuie sa iasa cu ei la somn,altfel ar fi floare la ureche...sau ma rog,pe acolo



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Dragaica dar acum ca umbla copiii amandoi(ai mei nu umbla singuri inca),cum iesi tu singura cu ei in parc?adica unul fuge in dreapta unul in stanga si mai ai si carutul.ce faci?
ca de asta nu vor bonele sa vina la gemeni,nici eu nu gasesc,ca asta e obosita are 70 ani si sta pe langa mine,asta-i ajutorul,pot si eu sa fac un dus linistita,merg la baie,mananc etc..



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana



Merg singurei in picioare, cand ii chem vin la mine, daca le zic nu pleci de langa mine inteleg, nu mereu dar... La noi parcul e impartit in teren de fotbal, loc de joaca pentru copii peste 5 ani ingradit, loc de joaca pentru copii sub 5 ani ingradit, piscina pentru pitici e ingradita nu au unde iesi, plus ca nu prea pleaca de langa mine, stau cumintei la groapa cu nisip se joaca, apoi merg la topogan se agata de el si se uita lunga la mine semn ca vor acolo . Carutu sta parcat langa bancuta, le iau hainute de schimb cand mergem la stropitori, nu stiu.... ma descurc. Merg in garaj scot carutul, timp in care ei stau incasa in scaunele legati, lasa carutul in fata usii ii pun pe rand , cobor cu liftul, nu am alte obstacole, acum mi se pare mult mai usor ca atunci cand erau mici. Incep sa inteleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am scos totul la vanzare, cohiliile, masa de schimb, pompa, sterilizatorul, tarcul, pernele de gravida, de alptat, totttt. Cochiliile le-am vandut deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Ziua buna, ca uitasei sa zic mai devreme! Noi nu am avut net 2 zile, am uitat ca mai trebuie sa si platim facturile daca vrem servicii


Filip, David, Antonia, Seby si ceilalti delfinasi cu febra/cu maraieli sanatate multa! Catalin al lui Kata, sa treaca pneumonia repede si sa nu se imbolnaveasca fratiorii

Anca, la multi ani cu sanatate si multe bucurii de la copilasii tai dragi! Sa fii fericita si implinita!

Giorgia la multi ani fericiti impreuna, casa de piatra si implinirea tuturor dorintelor voastre!

Rody, cred ca si la gradinita exista aceleasi riscuri de loviri, imbolnaviri etc. totusi, ar trebui sa fie mai de incredere gradinita

Racusor, imi pare rau ca suferi mami si ca puiul trebuie sa stea fara voi! O sa creasca si o sa fie din ce in ce mai preocupat de joaca si poate va va simti lipsa mai putin.

ooana, cred ca te pregatesti pentru acelasi lucru

Nici Raducu nu mai sta linistit la schimbat scutecul. Deocamdata mai tine sa ii dau ceva in mana sa studieze, caz in care pot sa-i pun scutecul si sa-l imbrac fara lupte

De ieri a incepu practic sa mearga singurel mai tot timpul. mai si cade, mai merge si de-a busilea, dar merge f. mult si in picioare.

Tot de ieri au devenit o atractie usile de la dulapuri, cat si hainele din ele. ieri la amiaza deja era sufrageria plina de haine imprastiate peste tot ziceai ca au venit hotii si au cautat ceva anume. acum e sub birou, scotoceste in cosul de hartii

... a inceput nebunia si la noi

ca sa nu mai zic de maraiala si boceala. totusi, ieri si azi a fost mai putin bocitor, de ieri ii dau iarasi Chamomilla, se pare ca are efect. bine cel putin ca noaptea doarme dus, nu mai avem demult treziri

a inceput sa bea si ceva apa, cam 100-150 ml pe zi, ca urmare bea mai putin lapte seara, in jur de 200-220 ml.

hai ca m-am intins...nu scriu cateva zile si pe urma uit sa ma mai opresc. scuzati

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Ai mei dorm de doua ori pe zi in reprize de o ora - o ora si jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Salutare gagici!

Am venit si noi ieri de la Bucuresti, mi-a placut tare mult la sora-mea (ce bine e sa ai frati:D)chiar si lui R i-a placut ca s-a jucat (smuls, fugarit, tras de par, ciupit, muscat) cu varul lui.

Fetelor, am ajuns la concluzia ca am un baiat obraznic si alintat. Nepotul meu e cumintel si ascultator(e mai mare cu 6 luni decat R al meu)....se joaca singur si doarme 3 ore fara intrerupere. Sora-mea mai are timp si de prajituri, ca 4 zile cat am stat la ea a ne-a facut placinta de mere si prajitura de visine(la cap. asta nu prea semanam)......sau nu mai am eu chef ca nu-s la mine acasa....nu stiu!

Ne-am uitat dupa mobila, gresie, parchet si usi de interior si incep sa-mi conturez ideile in cap

Nu am citit din urma, sunt la cap. trecut si vreau sa o felicit pe BEATRICE ca face progrese.

Am citit ca Crissy vrea sa faca curat si pot sa spun ca ma bucur atat de mult ca n-am sa fiu stearsa din lista, chiar daca nu am fost activa ci doar "m-am tinut dupa fusta voastra"

Mai citesc si poate revin.......

aaaa....uitam sa va spun, ca mi-a venit o cumnata de la Bucuresti(sora geamana a sotului) +cealalta sora de aici din Br s-a mutat si ea aici cat sta cea de la Bucuresti (ca ei sunt tripleti, 2 fete si un baiat-sotul) si acum mi-am facut unghiile(manichiura+pedichiura) si stau in varful patului cu ruj pe buze pt ca Raducu e la plimbare cu o cumnata iar cealalta da cu aspiratorul......cred ca isi ia revansa ca am luat-o cu noi la munte weekendul trecut(sunt rautacioasa:D)....Oricum sunt si fete bune!

pup...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Eu de la 7 luni ii schimb din picioare, se sprijina de bat sau mobila si eu ii schimb e adevarat ca uneori mai si alerg cu papersul dupa ei prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Sava zic ca Felix intra in dulapul d ela bucatarie si Seby cum il vede ii inchide usa, ieri nu stiam unde se aude plangand ma uit in bucatarie nu vad nimic pana la urma l-am gasit saracu se speriase
Fetelor ne astepat vremuri vesele cu astia mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Rody, cred ca si la gradinita exista aceleasi riscuri de loviri, imbolnaviri etc. totusi, ar trebui sa fie mai de incredere gradinita


a, pai de lovit se loveste si cu mine langa ea! sunt chestii care nu le poti evita, dar nu chestii in care sa te complaci. eu daca as avea 5-10 copii in grija () si unul ar fi racit sau ar avea ceva contagios, pai le-as spune parintilor sa-l trateze si sa-l aduca dupa ce nu mai e un pericol. dar si parintii is cum is, sa nu lipseasca de la munca le e egal ca se imbolnavesc si ceilalti, iar apoi o ia si al lor de la capat! Maria a facut varicela cand era la gradi, jumate grupa a facut, dar eu am stat cu ea acasa 2 sapt pana i-a trecut de tot! de fapt, am mai stat o saptamana, ca am facut si eu apoi!

cum zicea victo odata, eu nu vreau pe cineva doar sa-i dea mancare, sa-i schimbe pampersul si s-o scoata la plimbare, de aia ma orientez catre gradi, unde e personal specializat, copiii sunt pe grupe de varsta, au activitati specifice. la asta care mi-a ramas in capul listei erau 4 copii sub 3 ani inscrisi.


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput