Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada noi papam fructele pe la 10 maxim 11 dar azi si-a baut lapticul la 9 asa ca sarim peste. eventual poate dupa masa ii fac fructe+cereale.
sa stii ca noi bem de cativa ani doar lapte de 1,5 %..si bem...cam 12l/sapt ....am analizat bine la momentul respectiv compozitia de la lapte de 1,5% si lapte de 3,5%, singura diferenta dintre ele este procentul de grasime.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

mada noi papam fructele pe la 10 maxim 11 dar azi si-a baut lapticul la 9 asa ca sarim peste. eventual poate dupa masa ii fac fructe+cereale.
sa stii ca noi bem de cativa ani doar lapte de 1,5 %..si bem...cam 12l/sapt ....am analizat bine la momentul respectiv compozitia de la lapte de 1,5% si lapte de 3,5%, singura diferenta dintre ele este procentul de grasime.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)


da si eu beau tot 1.5 dar la copii dau 3.5. gasimea ajuta la dezvoltarea creierului, si nu trebuie exclusa din alimentatia copiilor.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

yasmi, dr a accentuat sa nu ii fac cu lapte slab de 1.5 pt ca ala aproape nu mai are nici o valoare nutritiva. Am intrebat dc sa fac cu LP si a zis ca cel mai bine fac cu lapte intergral de 3.5%.
Noua ne-a spus sa bagam in fructe branzica, dar nu ved de ce sa nu mearga si cu legume

Acum ma bag sa-i dau fructele Catalinei. Tu la ce ora dai fructe?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


pediatra mea avea o alta teorie..spunea ca laptele de 1.5 e mai bun pt cei mai grasuni ( cum era vlad al meu ) pt ca valorile nutritive oricum le are, insa grasimea in plus nu-i ajuta la nimic..nici pt noi nu-i indicat ca nu are aport decat la colesterol
eu nu prea m-am luat dupa ea, bine am preferat sa-i dau humana la cutie lichid pana la 2 ani..abia acum l-am trecut pe lapte de vaca..
branzica insa am uitat cu ce o faceam..cred ca totusi cu 3.5

edit:sotul meu lucreaza in ambalaje si umbla prin fabrici si nu e deloc de acord cu laptele degresat, cica folosesc nu stiu ce substanta ca sa-l degreseze, nesanatoasa..si ca e apa chioara..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Strumph, pai la mai putin 10 grd pe timpul noptii si eu as da drumul la centrala.

Am dat fructe la copii si acum imi savurez ultimele gurite din prima cafea

Am si eu niste pb:

1. Cata s-a constipat de cand cu diversificarea. Face zilnic dar face f tare, de obicei dupa baita cand vreau sa-i pun pampers atunci o apuca. Probabil ac este din cvauza morcovului fiert..Ce fructe sa introduc pentru a vface mai usor?

2.Sanii sunt f plini la fiecare masa cu toate ca, Catalina nu mai mananca atat lapte. Cand se va regla productia de lapte?


..si mai era ceva dar am uitat

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Aici am citit despre grasimi in alimentatia copiilor:
http://bebster.ro/articole/copil/grasimile-si-importanta-lor-in-dezvoltarea-copiilor

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Neatza!
Astazi suntem mult mai bine cu ochisorul. Nu mai curge asa de tare si are mai putina secretie.

Fetelor, ati vazut ca in Kaufland (de fapt afara, la iesire din magazin) sunt niste tonete cu "Lapte proaspat muls". Poti sa-l cumperi la litru, in sticla ta sau cumperi sticla de unica folosinta de acolo. Eu am incercat laptele ala si este foarte bun. Ma gandesc ca din ala as vrea sa fac branzica. Ce spuneti?

Si mie pediatra mi-a spus sa nu fac din lapte Dorna, Danone, Zuzu etc care este la cutie. Mi-a spus sa caut lapte la punga (eu nu am mai vazut de mult) sau lapte care e tinut la frigider.

Desi aveam incredere in laptele UHT (la cutie) am vazut ca dupa ce il deschid ramane nealterat in frigider si 3-4 zile. Laptele luat din Kaufland dupa a 2-a zi incepea sa se faca iaurt in frigider. Ma gandesc ca cel UHT are ceva conservanti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Buna ziua si de la noi!


Merg sa-mi fac freshul de portocale si revin la citit din urma!

Va pe toateeeeeeeee!!!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Neatza!
Astazi suntem mult mai bine cu ochisorul. Nu mai curge asa de tare si are mai putina secretie.

Fetelor, ati vazut ca in Kaufland (de fapt afara, la iesire din magazin) sunt niste tonete cu "Lapte proaspat muls". Poti sa-l cumperi la litru, in sticla ta sau cumperi sticla de unica folosinta de acolo. Eu am incercat laptele ala si este foarte bun. Ma gandesc ca din ala as vrea sa fac branzica. Ce spuneti?

Si mie pediatra mi-a spus sa nu fac din lapte Dorna, Danone, Zuzu etc care este la cutie. Mi-a spus sa caut lapte la punga (eu nu am mai vazut de mult) sau lapte care e tinut la frigider.

Desi aveam incredere in laptele UHT (la cutie) am vazut ca dupa ce il deschid ramane nealterat in frigider si 3-4 zile. Laptele luat din Kaufland dupa a 2-a zi incepea sa se faca iaurt in frigider. Ma gandesc ca cel UHT are ceva conservanti



Mami fericita deDaria (8.04.2011)



UHT se refera la modul de pasteurizare din cate stiu eu..si e normal sa tina mai mult.
eu stiam ca numai asta e recomandat la copilasi..
acum nici nu mai stii ce sa crezi..cei care au acces la o vacuta dau chiar laptele bine fiert si macar stii ca e sanatos..de restul nu poti decat sa presupui ca e ok..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Strumph, pai la mai putin 10 grd pe timpul noptii si eu as da drumul la centrala.

Am dat fructe la copii si acum imi savurez ultimele gurite din prima cafea

Am si eu niste pb:

1. Cata s-a constipat de cand cu diversificarea. Face zilnic dar face f tare, de obicei dupa baita cand vreau sa-i pun pampers atunci o apuca. Probabil ac este din cvauza morcovului fiert..Ce fructe sa introduc pentru a vface mai usor?

2.Sanii sunt f plini la fiecare masa cu toate ca, Catalina nu mai mananca atat lapte. Cand se va regla productia de lapte?


..si mai era ceva dar am uitat

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


eu cu para l-am rezolvat pe vlad...cred ca merge si piersica, caisa, pruna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

neata, ally!

irinuca , imi pare bine ca ochisorul nu mai curge asa tare. Cu ce ai sters pana la urma? Lapte proaspat muls as cumpara si eu dar cred ca de lene nu ma duc pana acolo...as face cam 20 de min pana la www.fermadelapte.ro/" target="_blank">Ferma de lapte

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput