Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (25)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xeo spune:

ioanasDespre herniile ombilicale la bebelus povestesc pe un blog parintii unor gemene (nascute prematur) care-au suferit cumplit din cauza neglijentelor medicale, si care au gasit singuri o solutie, si au rezolvat problema fetitelor
http://injoaca.wordpress.com/2010/08/07/tratarea-nechirurgicala-a-herniei-ombilicale-la-bebelu%C8%99i/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Buna fetelor,

Intru si eu cand si cand pe aici ...doar sa va mai scriu cateva..ca de citit deloc...
Fetele mele nu au chef de somn...m-am chinuit 1 ora sa le culc dupa ce le-am adus din parc si i-am facut baie celei mari ca s-a murdarit toata in parc...si degeaba, nu am reusit sal e adorm.
Stefi e innebunita pe zi ce trece dupa Anna si invers...deja numai dupa ea se uita Anna, o cauta cu privirea, ii rade..si e tare fericita cand Stefi o baga in seama. Se joaca cu jucariile de la patut si adora orice e colorat.
Avem si noi aproape 6 kg in ciuda faptului ca inca avem probleme cu refluxul si vomam ff des..dar asta e..speram ca dupa ce vom incepe diversificarea sa scapam de problema asta. Crampe inca mai sunt dar mai rarut...ceea ce e si asta bine ptr mine...noaptea doarme ok, cu 1-2 treziri maxim.

Gata a venit cea mare langa mine, ii e somn si trebuie sa o culc..si a inceput si micuta sa se maraie in relax, asa ca merg sa le duc la culcare..

Multi pupicei la toate si la fluturasi


Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Yasmi eu i-amluat pampers nr 4, ca nu suport sa vad ca ii lasa pampersii semne, am oroare, la fel si cu ciorapeii, fiecare cu ale lui. Felicitari pentru Yasmi tenismena.

Intreba cineva de tetina, eu folosesc nr,2 si i-am mai facut si o gaurica de la mine putere, ca Rares nu mai suge cu tetina nr 1, il enerveaza rau


Simo, Madutza, Alexina deci reusim sa ne vedem luni?

S-a trezit Rares, ma duc la el, ca la ora 5 vine dna dr sa ne faca vaccinurile.

Deea imi pare rau pentru ce ai patit cu botezul. Eu una nu suport oamenii neseriosi si mai ales la evenimente asa mari.''

Dya nici la Rares nu se vedeau mucisorii, dar eu ii puneam 2 fiole de ser fiziologic incalzit si apoi aspiram, iar ca sa nu planga cand ii puneam ser, dadeam drumul la aspirator si el era numai ochi si urechi , ca facea un zgomot, mama, mama. Nu imi mai spune de soacre, ca mi se zbarleste parul pe mine numai cand ma gandesc ca pentru sot va trebui sa mai trecem si pe la ai lui, dar asta doar pentru ca il iubesc eu mult de tot, ca soacra-mea nu merita sub nicio forma.

Gata, ma duc la puiutul meu.]


dulci tuturor.

Mi-am adus aminte.

Xeo ar trebui sa inveti mami sa le mai dai si peste nas. Eu vb ca am un bun simt, de ma ia lumea drept proasta, dar si cand ma enervez, adio nene, o sa le zic si eu tot ce am pe suflet alora care ma scot din pepeni. si la multi ani cu intarziere si din partea mea.

Roxy ma bucur din suflet ca a iesit bine ecografia. Bravo, bravo

Gata, am fugit/

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

M-am trezit de dimineata cu chef de shopping online. Vreau sling sau wrap sau ceva. Ce spuneti? De unde ati luat? De care?
Pe mine ma atrage asta: http://www.sling.ro/catalog/slinguri-reglabile-ring-sling/produs/sling-reglabil-denim/
Mai am cateva intrebari:
1. cum tratam rana ramasa de la vaccinul din manuta (cel facut in maternitate). Dariei nu i-a trecut nici acum, se inroseste si coace mereu. Voi dati cu ceva?
2. Fiindca am inceput cu Baby drink, Daria nu accepta alt ceai neindulcit sau apa simpla. Cum o pot dezvata de Baby drink? ca nu mi se pare natural deloc.
Ii dau ceai mai ales in zilele calduroase. iar acum de 3 zile nu a facut kk si am incercat sa-i dau ceai de musetel simplu, dar nu-l accepta.

(mai aveam alte intrebari, dar le-am uitat)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanales

hello
ce vreme ...e bine ca mai recuperez cu cititul
am fost suparata in ultima vreme cu hernia baiatului..nu stiu unde sa mai citesc sa vad sfaturi, pareri, ce sa fac
in rest, totul bine la noi, crestem..
citisem ceva despre scoica/landou la masina. catank, daca nu ma insel, si eu transport baiatul in landou atunci cand mergem mai mult de 2 ore si doarme mai bine decat in scoica, desi o folosim si pe aceea la drumuri scurte, dar i am luat special centuri de landou de la chicco sunt 80 Ron, m am uitat si scrie ca s universale. practic, ai o centura care-l fixeaza pe copil in interiorul landoului si unele care fixeaza landoul de a lungul banchetei. e o investitie pentru timpul scurt de folosinta a landoului dar merita, dupa mine.
i am luat pat de lemn copilului 140 cu 70 pt ca devenise prea mare pt cosul in care dormea dar nu gasesc protectii de patut pt masurile patului doar de 180 cm care s prea mici ca sa acopere tot patul. voi de pe unde ati luat? mi e cam teama sa l las asa prin pat la ce foiala e pe el:) voi ii mai puneti ceva in pat in afara de cearsaf husa si protectie saltea? sac de dormit? ma gandesc ca i prea mic si inca nu e sigur sa trec la pilota, pernuta etc, nu? multam
pup toate fetele si bebelusii

Mami de Ioan



nu-i pun nimic in patut, nici o jucarie...are o caricatura de "perna" de fapt aste doar de aspect ca e cat jumatate de deget de grpasa si paturica cu care o invelesc. Atat. Dupa ce invata sa se intoarca bine de pe spate pe burta si invers, dupa ce sta bine in fundulet, o sa-i las si un plus. Mai tarziu il scot si pe ala . Cristi se urca cu picioarele pe jucariile din pat ca sa fie mai inalt sa poata sari din pat

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

M-am trezit de dimineata cu chef de shopping online. Vreau sling sau wrap sau ceva. Ce spuneti? De unde ati luat? De care?
Pe mine ma atrage asta: http://www.sling.ro/catalog/slinguri-reglabile-ring-sling/produs/sling-reglabil-denim/
Mai am cateva intrebari:
1. cum tratam rana ramasa de la vaccinul din manuta (cel facut in maternitate). Dariei nu i-a trecut nici acum, se inroseste si coace mereu. Voi dati cu ceva?
2. Fiindca am inceput cu Baby drink, Daria nu accepta alt ceai neindulcit sau apa simpla. Cum o pot dezvata de Baby drink? ca nu mi se pare natural deloc.
Ii dau ceai mai ales in zilele calduroase. iar acum de 3 zile nu a facut kk si am incercat sa-i dau ceai de musetel simplu, dar nu-l accepta.

(mai aveam alte intrebari, dar le-am uitat)


Mami fericita deDaria (8.04.2011)



Pe Rares Baby Drink l-a constipat. Incearca acest ceai de la Hipp, ceai de plante se numeste cu capac verde si are si asta ceva indulcitori,deci cred ca il va bea si pe asta.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Pe Rares Baby Drink l-a constipat. Incearca acest ceai de la Hipp, ceai de plante se numeste cu capac verde si are si asta ceva indulcitori,deci cred ca il va bea si pe asta.



Sa stii ca eu cred ca asta s-a intamplat si la Daria. Ea nu avea probleme cu kk (mai ales ca mananca numai de la san), dar zilele trecute, fiindca a fost cald, i-am dat in fiecare zi baby drink. Si de atunci avem probleme cu kk.
Ma voi duce in Kaufland sa caut Hipp. Sper sa gasesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Credeti ca pot adauga putin zahar brun in ceaiul de musetel pt bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Credeti ca pot adauga putin zahar brun in ceaiul de musetel pt bebe?

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



Da!!!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Roxy, La Multi ANi, sa va iubiti mereu!!!te-ai gandit bine ca cadou zic eu
Mada, stiu zona, acolo sta sis a mea, pe strada Carei. L-a avut pe cel mic la ciobanasului(de stat) pt o luna si ceva, dar o omora drumul, era si gravida cu fata, el mic, cerea in brate...asa ca l-au dat la particulara si-l duce socra-su.. E adevarat ca la stat tot mai dai spagi, atentii.. eu dadeam doar de Craciun, Paste si sfarsit de an. SI dadeam 500 de fiecare educatoare si 20/30 ron de ingrijitoare. Pt rechizite dai 1 mil la inceput de an/sau 1,5 mil cat se stabileste la sedintza....Ce nu-mi mai place la particulare ca mancarica nu e mereu potrivita pentru copii...macar la stat e aprobata de Min sanatatii, n-au voie sa vina cu cine stie ce prostii. David al meu desi mofturos la mancare ii placea cum se gatea acolo...eu iti urez oricum bafta indiferent de decizie
Andreea, ma bucur ca esti si tu pro intalnire..yeee!
bun venit/re-venit Ioanelor!!!!

Cu statul asta in casa azi am mancat intr-o veselie...si numai dulciuri, alune si biscuiti

Mergi la inceput