Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(56)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Bebelu..uite :

''Vitamina A (sub forma de betacaroten) este vedeta incontestabila a cartofului dulce. Practic, o suta de grame asigura chiar de trei ori necesarul zilnic al organismului pentru aceasta vitamina! Prin urmare, e necesar doar consumul unui cartof mediu, de 30 de grame, pentru a va umple de vitamina A utila. Vitamina C si manganul au si ele o concentratie importanta, de aproximativ 30% din necesarul zilnic, la 100 de grame. Urmeaza apoi cuprul, fibrele si vitamina B6 (15%), potasiul si fierul (10%). Ca si continut, tot la 100 de grame, intr-un cartof dulce se gasesc 20 de grame de carbohidrati, 1.6 grame de proteine si 0.1 grame de grasimi.

Cartoful dulce contine proteine care au capacitati antioxidante importante. Practic, un cartof mediu produce o treime din cati antioxidanti produce in mod normal organismul, singur. Vitamina A si vitamina C au si calitati anti-inflamatorii, reducand efectele crizelor de astm, osteoartrita sau de artrita reumatoidala.

Un surplus de vitamina B (care se gaseste in acest tip de cartof) reduce riscurile atacurilor de inima. Daca sunteti fumator, traiti alaturi de o persoana care fumeaza sau munciti intr-un mediu in care colegii fumeaza fara jena, atunci o dieta bogata in alimente care au un continut ridicat de vitamina A va poate fi de mare folos. Un element chimic continut de tutunul de tigara are, din pacate, proprietatea de a estompa vitamina A din organism, asa ca trebuie contrabalansat cu un consum de alimente bogate in aceasta vitamina, printre care si cartoful dulce. ''

eu doar cartofi dulci i-am dat lui Edi,au proprietati mult mai bune fata de cel normal. si Cameliei am inceput sa ii dau.
se fierbe mai greu,e mai atzos asa, e si foarte bun la gust pentru ei .
mie nu imi place nici de ma omori



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

sunt si eu p-aci, cu limba scoasa de-un cot sa va ajung din urma. citesc de vreo cateva zile, sunt cu un capitol in urma.

noi suntem bine, ne-am botezat, ati vazut poze pe fb, multumim de aprecieri.
o sa mai postez in curand.

ca noutati, noi am trecut pe lp, desi eu sunt o sustinatoare infocata a laptareselor, dar marc nu lua deloc in greutate. in luna a treia a luat fix 200 de grame, luna a patra a luat in prima saptamana vreo 3-400, dupa care fix 40 de zile nu a luat nici un gram, iar la ultima cantarire inainte de a sari cu lp pe el, inregistrase o scadere de 200 de grame. asa ca, de pe 20 iunie am trecut pe lp, papa din prima 200 ml la fiecare masa si a luat intr-o saptamana 500 de grame. cred ca e mult, sau pur si simplu recupereaza din urma. la 4 luni avea 5,800, la 4 luni si o saptamana avea 5,600. acum are cam 6,200, dupa doar 10 zile de lp. il mai alaptez doar noaptea, pt. ca, desi dormea lat toata noaptea cand era alaptat exclusiv, mai nou se trezeste si de 2 ori peste noapte. cald nu avem in casa, suge putin si se culca la loc. i-o fi sete, mai ales ca nu primeste apa sau ceai. o sa-l incerc de-acum incolo cu apa.
nu am inceput dive, desi i-am facut de vreo 5-6 ori cate 50 de grame de cereale din care i-am administrat cateva lingurite, a gustat o data putin suc de cirese si putin suc de pepene rosu.
astept de pe amazon un steamer de la beaba ca sa-i fac legumele pt. autodive. aveam steamer de la david, dar am preferat sa cumpar unul fara bisfenol. are si geanta de transport si recipient pt. orez si paste, asa ca ne va fi util si in calatorii.

doloress, sa stii ca refuzul lui kevin la cereale poate fi si din faptul ca nu-i plac acel soi. eu am luat initial organix si le-a refuzat categoric, apoi am primit cadou o cutie de nestle, orez cu morcov pe care le accepta.

a propos de copii care-si aleg singuri ce sa pape. david are 4 ani si nu mananca decat lactate si cereale, fara legume, iar fructe rar, doar struguri, kiwi, mar, banana.
zilnic are acelasi meniu: cereale cu lapte dimi, apoi, branza, smantana, cascaval, iaurt, orice pe baza de lapte si biscuiti. i-am facut analizele acu vreo 2 luni si e foarte ok.

sa revin la marc
este fff cuminte, se culca singurel, se joaca singurel, de cand cu lp, face kk zilnic, si de 2-3 pe zi, in loc de o data la 10 zile cum era pe lm. a facut si el carnita pe copanele, nu mai este costeliv si are gusha.
nici nu stiu de ce nu lua in greutate deloc, lapte manca la cel putin 3 ore, deci era satul, noaptea deloc, ziua statea si cate 4-5 ore daca eram la plimbari si dormea. se pare ca tocmai eu care blamam toate mamicile care spun ca vai domne nu mai e laptele bun, am primit o palma de la doamne doamne.

nu sunt impacata cu decizia de al trece pe lp praf, dar scaderea in greutate m-a nelinistit. este surprinzator ca dupa doar 3-4 bibe de lp, bb a inceput sa se ingrase vazand cu ochii. si tot dupa trei alaptari ratate, si nu consecutiv, mi-au venit si uratii. fara dureri, ca inainte de sarcina.
revin dupa ce va ajung din urma. e foarte greu sa tin pasul cu voi, desi david merge la gradi si pe perioada vacantei pana la 4, eu nu fac nik prin casa, gen curatenie, calcat, gatit si tot nu-mi ajunge timpul deloc. adica nu-mi ajunge sa va citesc, ca alte preocupari nu prea am, ca la cate linkuri puneti voi, mi se taie respiratia ca nu mai reusesc sa fiu la zi.

a propos de jucarii, am primit si eu cadou o tricicleat smart trike, pentru 6 luni plus si o jucarie interesanta, gen premergator, dar sta pe loc copilul in jurul unei mese pline cu jucarele. tre sa gasesc pe net minunea sa v-o arat. nu am montat-o, desi e pt. 4 luni plus. parca nu e cazul sa stea in picioare de la varsta asta.
deci, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Simis..da,i-am luat pana la urma centrul ala de joaca,
sta in el,sare,se invarte cu scaunul..apuca jucariile..ii place.
depinde de copil probabil,dar ma gandesc ca la astia mici le place acum..simt mereu nevoia sa sara,sa stea in picioare..



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andri31

mandra dulce a papat legumele... cam 100-120 ml la fiecare masa.
siteul de pe care am comandat este www.bebebebe.ro/produse/cereale/#sus" target="_blank">asta

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011



pe site-ul in cauza au oferta la 2*260 ml= 50 lei

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Simo, de unde ai luat centrul? Ma bate si pe mine gandul de cand am vazut-o pe Natalia, poate asa oboseste si el si doarme si el ziua macar o ora -doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

MAYANE,unde esti???

TUNDE, nici tu nu ai facut prezenta!!! Ti-am trimis PM.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

SAL!
Eu cred ca TUNDE e suparata... ea e asa dragutza cu noi si s-a agitat atit ca vine la Bucu...

Dar nici pe ANKA n-am mai citit-o de mult...

ROXU`, cind ai timp... cind ai... imi zici si mie reteta de la prajitura aia buna a copilariei, te rooooog.

Eu inca n-am mutat calcu`, hi, hi, mai profit oleaca!

Puup,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

SHERBI, f bine ai facut ca i-ai dat LP in conditiile relatate! Incearca sa-l mai ”fraieresti” cu tzitzi noaptea cit poti!!! Nu te invinovati, mami, ai actionat f bine!

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Buna fetele!
Am scapat de 3kg. Mi as mai dori sa mai scap de inca 2kg. Am slabit la picioare , burta a mai scazut dar tot este. Iar la spate, proband rochii de dinainte, mai este treaba multa. Nu stiu daca cu astea 2 kg voi incapea in ele sau daca se va mai retrage spatele vreodata.

Nu stiu cum e la voi cu alaptatul insa la mine si acu se trezeste noaptea din 3 in 3 ore. Se trezeste la 12 noaptea, la 4 dimineata, apoi la 7.. Cand incepem diversificarea sper sa doarma toata noaptea.

Lavinia nu stai deloc. Tot timpul faci cate ceva nou. Bravo tie! Te admir!

Andri sa inteleg ca v-ati impacat?

Simo ai si vopsea de sprancene? Ti le vopsesti singura? Mie mi se pare greu partea asta.


Roxx doamne ajuta la autodiversificare. Noi asteptam si noi sa facem 6 lunite si ne apucam si noi de papat.

Mirela chiar esti o mama eroina. Pupici!!

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

observ ca apetitul pt trancaneala a scazut aici rau de tot....

pey cum vorbeam noi aici acum un 1 an ? era o efervescenta.. ne cunosetam , de intrebam , ne incurajam pt primele 13 sapt...of ....VORBEAM 1 capitol pe zi .... ah ce vremuri ....OF OF OF

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput