Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(56)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

fetele: de la ce varsta a copilului v-ati gandit sa puneti bona la bebe ? (in cazul in care v-ati gandit , va doriti , etc)

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

VASILASANITA, si la noi la fel...doar ce ziceam ca fii-mea s-a trezit de vreo 4 ori azi-noapte, nu mai stiu oreleca sunt zombie...Chiar acu ma pregatesc sa fur o ora de somn

GABI, in primul rand se cumpara un pachet de foi de napolitane:) (d-aia m-am si apucat, ca mi-au sarit in ochi intr-un magazin). Au fost 5 in pachet, am folosit 4.
Mai trebuie:
- 600g nuca macinata (nu chiar praf, bucatele asa, eu am bagat-o intr-o punga si am jumulit-o cu ciocanul)
- 4 oua
- 400g de zahar (cam mult pt gustul meu, as scadea cu 50-100g)
- un pachet unt
- 2 fiole esenta de vanilie
- 2 fiole esenta de rom

Toata treaba se face la bain-marie, adica oala mica peste oala mare, oala mare fiind jumate plina cu apa. (Sau pt cine are, direct in oala de lapte, d-aia cu fund dublu, e super pt astfel de creme. Eu am avut, am spart-o si nu mai gasesc nicaieri...)

Se topeste untul, se adauga treptat ouale batute ca pt omleta, amestecand in continuu ca sa nu se faca jumari:). Se adauga apoi zaharul si se amesteca pana se topeste.Dupa ce s-a topit si zaharul adaugam esentele. La final se pune nuca si se omogenizeaza bine. Se mai tine pe foc aprox. 10 minute amestecand in continuu ca sa se caramelizeze compozitia. Trebuie sa se lege cat de cat, nici prea tapana ca atunci devine greu de intins.

Se ung foile de napolitana una cate una cu crema.
Apoi se pune o greutate peste ele ca sa se preseze bine si se lasa asa 1-2 ore. (eu am pus un servetel mare de hartie peste care am pus o tava peste care am pus niste borcane pline cu dulceata:) S-a presat bine.
Pofta buna!

ANDRI, sia cum un an pe vremea asta ne tot laudam ca ne intalnim, haha!
Cum mai sta treaba cu sotul?

Noi n-o sa-i punem bona, va sta cu mama cand o fi cazul, daca nu la cresa-gradi. Bona iese din calcul.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Nici eu nu ma gandesc la bona.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Nici noi nu o sa luam bona. O sa stau acasa doi ani iar apoi la cresa-gradi, particulara daca o sa ne permitem. O cresa particulara e sub 1.000 lei aici, la program prelungit. Iar o bona buna cred ca tot pe la atat ajunge. Si as prefera sa socializeze cu copii de varsta lui decat sa stea toata ziua cu o femeie mai in varsta.
Sora mea a dus fetita la cresa de la un an pana pe la trei ani si e tare sociabila, prietenoasa si receptiva. Stia asa de multe poezii si povesti, era cresa de stat dar a invatat foarte multe. Apoi a mutat-o la gradinita in limba germana cand a mai crescut. Ma gandesc totusi ca educatoarele au o specializare, o vecina sau cine stie ce bona o sa astepte sa treaca timpul, sa se faca ora 18 si sa o predea.
Avem chiar langa noi o vecina care a batut un apropo dar eu nu vreau sa treaca anii astia doar sa stiu ca e curat si mancat.



Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

MULTU, ROXX!!!!!!!!!!!

Nici eu nu vreau bona. La Ioana aduceam uneori (dupa vreo 4-5 ani) o pustoiaca de vreo 15 ani sa se joace.

Creasa.
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Eu ma gandesc la bona, dar nu stiu unde o sa o gasesc. luam in considerare si optiunea de a il da la cresa de la 1 an cand ma intorc la munca. Eventual vreo luna, doua o sa vina mama sa stea cu el pana iesim din iarna.
Eu sincer mi-as lua si acum o bona ca sa mai am si eu cu cine sa-l las cate o ora, doua din cand in cand. Dar cum alaptez si nu vrea biberon... mai aman momentul pana dupa ce incepem cu diversificarea. Si sper sa gasesc pe cineva de incredere. desi cam greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Adevarul e ca si noi inclinam spre cresa, tocmai pentru ca ar invata mult mai multe decat sa stea cu cine stie ce doamna in varsta. Dar depinde foarte mult de cresa. Baietelul nasilor care a stat acasa cu bunica stie la 2 ani si trei luni, litere, cifre, culori si nu mai stiu ce o mai fi invatat ca nu l-am mai vazut de mult. In schimb, baietelul unor prieteni care a mers la cresa de la 1,5 ani, la trei ani nu stia decat culorile... deci, indiferent de ce optiune alegem, trebuie sa ne asiguram ca o sa aiba creierasul stimulat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Zumzu, mamaaa ce super poze ai tu pe blog.

Nici noi nu punem bona. Eu sper sa rezist 2 ani acasa, iar apoi il preia mama. Initial cochetam si cu ideea de cresa pentru socializare, ca este una chiar langa mama, dar mai e pana atunci.

Mamici soferite, voi ati avut curajul sa pelcati singure cu bebe in masina? (In afara de Shines :) ) Eu mi-as dori sa fac asta, ca sa nu o mai chinui pe mama zilnic cu dusul in parc, dar mi-e teama ca sunt in stare sa ma opresc si in mijlocul intersectiei daca urla. Si cam urla, pentru ca nu-i place in scaunel, desi pana in parc facem 15 min.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Nici eu nu sunt de acord cu bonele - modelul romanesc. Asa, de stat o ora, doua pe zi, cat mai face mama altceva, asta e alta treaba. Dar cat pleaca parintii la servici sa stea 8-9-10 ore cu copilul nu as fi de acord. La cate povesti horror am auzit, ma trec fiorii. EU cateodata nu am incredere nici daca ce fac eu e bine pentru echilibrul emotional al copilului meu, dar apoi o femeie straina care nu are cum sa "simta" copilul asa cum il simt eu.
La cresa-gradi e altceva. Acolo totusi sunt copii de varsta lui cu care interactioneaza, sunt cat de cat supravegheate, au si ele o scoala totusi si experienta in munca cu copii.

Oricum, mama si tata sunt baza. Patrick a invatat culori, forme, cantece si poezii de la mine, nu de la gradinita. Aici nici nu se insista deloc cu invatatul de cantecele si poezii ca sa aiba parintii cu ce se lauda prin vizite. Canta impreuna cand ies afara, cand merg pe strada, dar nu li se vara in cap cu forta.

Cantecelele - le stie tot de la mine, cand era mai mic si ne plimbam ore intregi, cum veneam de la munca, il puneam in carut si da-i plimbari si ma punea sa-i cant, si cantam si cantam pana ramaneam fara glas. SI acum stie o gramada de cantecele pe care le-a prins din zbor la mine, fara sa stau de capul lui sa le invete. In plus, inventeaza singur. Ia linia melodica si pune el versurile, cateodata pastreaza ritmul foarte bine. I-a inventat si cantec de leagan lui Kevin, se distra lumea prin magazine sambata ca mergea langa carut, il tinea pe cel mic de manuta si ii canta un cantec inventat de el. Ceva cu Fait dodo mon petit Kevin...

Poezii i-am mai spus insa nu si-a manifestat dorinta sa le invete, nu prea ii plac cine stie ce. Ideea e ca eu il las sa le cante liber, sa le invete liber, cand vrea el. Cantecul trebuie sa fie o bucurie a sufletului si nu o corvoada. El canta cand e preocupat de vreun joc, insa cand ii ceri se uita crucis la tine, nu intelege cum adica sa cante la comanda.

Eu oricum zambesc cand ma intreaba mama daca stie Patrick poezii si parca vad cand merg acasa, daca mergem in vizita, o sa-l puna sa stea drepti si sa spuna cantecelul. Dar cred ca s-a lecuit ca l-a pus asta iarna cat a stat la mine sa cante Mos Craciun cu plete dalbe si Patrick contrariat ca e constrans sa cante cand n-avea chef i l-a zis dar cu prostii. Cred ca il am si inregistrat cum facea : Mos Craciun cu plete dalbe / A sosit de prin pipi si kk. Acuma si-a mai adaugat niste cuvinte si mai porcoase la repertoriu din pacate (din cauza lui tati care vorbeste ca pe maidan cateodata...) si ma strange in spate la ce-o sa aud prin Romania despre el si la cat de tare o sa ma compatimeasca lumea ca e copil obraznic. Hehehe

FRAGRANT - deci ti-ai luat bilet pana la urma... Faina oferta, din pacate noi deja le-am luat. Am dat mai scump, dar ce sa facem, am vrut sa ne asiguram ca le avem. Noi tot la mijlocul lui august, plecam pe 12. Dar de ce se face tesutul ala granulos? Of, ce nastere ai mai avut si tu... ca si prima mea nastere. A doua uitandu-ma in urma, a fost o experienta mult mai faina decat prima, desi cu dureri si fara epidurala.

MIRELA - bun venit in clubul mamicilor cu fratiori mai mari gelosi, deci si mai tarziu sunt aceleasi probleme. Sunt niste emotii si sentimente care ii incearca fara voia lor, sa nu te superi prea tare pe el. Nu stie inca sa-si explice de ce simte asa, cert e ca e normal si firesc sa simta gelozie. Te iubeste foarte mult, nu are cum sa nu se simta putin dat la o parte. Noi am rezolvat incet incet prin mult timp petrecut cu cel mare, singuri, ori eu , ori sotul. La tine imi inchipui ca e foarte greu, cu gemeni si cu sotul care nu prea te-ajuta.... Dar o sa va descurcati voi... Sanatate multa celui mic!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

GABI, iertare, dar a stii poezii si cifre nu inseamna nimic! Exista asa: memorare, rationamnet, creare samd... De obicei, bunicile si chiar si educatoarele pun accent pe memorare (care e importanta, dar cam un sfert (maximum) dintr-un proces de invatare) si toti sunt bucurosi. Din punctul meu de vedere, a toci neuronii unui copil la virsta aia cu informatii care chiar nu-i trebuie... e aiurea, cel putin. Stie sa-si puna singur hainele, sa-si incheie nasturii si sireturile etc, etc? TOATE deprinderile sunt stimuli extrem de importanti, nu numai a repeta papagaliceste...

M-am bagat ca celebra zburatoare a lui Ziki in lapte... dar nu m-am abtinut.
Si apropo de Ziki: stiam eu ca e ceva in neregula cu bain-marin-ul meu. Carevasazica, Marin, misogin de fel, a zis ca el treb`e sa se treaca acolo in locul amaritei de Marie... Teapa lui! De atunci s-au mutat si barbatii la cratita!!

G

Mergi la inceput