Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Imi este tare frica de investigatii...cica trebuie sa-i faca urografie,adica sa ii bage o substanta de contrast...Este adevarat ca la bebelusi mici se baga prin venele din cap????

Doamne cred ca lesin pe acolo...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!



hmmm, la cum suna cred ca ii da sa bea ceva

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

lalely, cred ca certif de nastere iti trebuie pt bebe, iar pt tine (ca te internezi cu el) buletinul . Poti intreba daca nu cumva tb si trimitere de la med de familie

roxy, eu zic sa mai lasi fata ca tb sa faca ea. Sti bine ca sunt ffff rare cazurile de contipatie la bebelusi alaptati exclusiv. Cata a faxut cel mai mult la 4 zile. Tu esti constipata? Poate daca te strici tu putin la stomac se regleaza si Anastasia

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

roxy merci mult!

mada ce simpatica ai fost cu pacalitul lui cristi bine ca ai gasit solutie sa il faci sa manance are sens si explicatia doctorului tau, asa imi spunea si mie doctorita asta ca in momentul in care trebuie sa aiba o masa zdravana exista riscul sa o respinga pentru ca nu e obisnuit cu gusturi noi si asa ajunge sa nu isi ia toate vitaminele necesare...

nu stiu, eu eram tare hotarata cu treaba asta cu OMS si diversificare la 6 luni si sincera sa fiu nici nu ma mai interesa altceva...dar e drept ca nici copii nu sunt roboti si ca exista riscul sa aiba reactii la care noi nici nu ne gandim...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99

hello
off diversificarea asta....tare controversata si grea
eu cu explicatria dr. lui scrish as fi de acord....i se pare logica
dar nu fortat copilul si nu introduse multe alimente si in cantitate mare
desi si eu as fi diversificat-o pe a mea in jur de 6l...insa decateva ziule iar manca tare prost..decand cu agitatia botezului...
azi am cantarit-o ca ieri a facut 3luni jumate si surpriza nu a luat decat 178de grame in 2s...clar eu de pe la 4l ii voi da cateva lingurite de ceralale sau ii voi pune o cupa de cereale in bilele de dimineata si una in cel de seara
si apropo de alte studii ale doctorilor...am citit ca ar fi bine de la varsta de 6l tot bbii sa primeasca fier la sfatul medicului de fam , bineinteles....si mai ales cei alimentati la san..pt ca la cei cu formula , formula e mai bogata in fier ....nah...
eu la sfatul dr. trebuia sa-i dau Ca10...i-am dat in prima luna 10z si in a2a vreo5z..ea il luaprost voi discutati una alta pe aici de Ca si acum mai ca as crede ca si-a stambat capul la spate din cauza asta
asa ma invinovatesc ca nu i-am dat 3l Ca

eu tot pe graba fira ra sa fie....va las o intrebare
dati drumul la AC...la ce temperetura????
azi sotul a dat si la etaj si la parter si mi se pare ff rece
plus ca in camera la fete nu avem ac si unde doarme anna acum e cald si cand s-o trezi imi e groaza sa o scot din camera

pe toate mamicile si pe toti bebeii
urmariti albumul meu ca incerc sa incarc cateva poze de la botez

------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)



deea, si noua cica ne da fier de la 4 luni, acum dupa vaccin..lui vlad nu i-am dat desi era tot alaptat..dar cum eu sunt anemica rau cu fierul cred ca andrei o sa-i dau..

a, si andra mea de la 3 l la 3 l jumate n-a luat deloc in greutate..iar acum de o saptamana si-a mai revenit, adica a luat vreo 200 gr..au si ei perioade..
a ta cat mai are acum ? si cat zieai ca papa la o masa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

miki nu mai stiu eu exact ce ii daduse tipa asta sa manance, cert e ca a incercat de toate si prin diferite metode, copilul nu vroia si pace...acum na, de la caz la caz...eu acum mi-am amintit ca mi-a spus ca o sa ii dau cereale la masa de seara ca sa doarma linistit...dar luca doarme linistit si fara cereale! bine...doarme acum, cine stie cum o sa fie peste o luna...nici nu stiu ce sa mai zic, eu stiam ca cerealele se prescriu asa repede ca sa ii ajuti sa ia in greutate, iar luca la capitolul asta sta foatre bine...nu stiu, clar trebuie sa ma pun zdravan pe citit despre diversificare!

Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


si daca citesti sunt f mulet pareri si sfaturi si nu mai stii pe care sa le aplici..ori ai incredere mare in pediatru si mergi pe mana lui ori faci cum simti tu in fct de bebe- e grasan sau e slab, e agitat sau linistit ? ia bine in greutate ? e constipat sau face kk fara probleme..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Buna fetele...

Si noi venim cu probleme..Stiti ca David are o problema la rinichi,ieri am fost la doctor si martea viitoare ne internam sa vedem exact ce are.....
Vroiam sa va intreb pana cand pot face vaccinul de la 2 luni???Caci acum nu il pot face caci stau numai pe drumuri...si deja saptamana viitoare facem 2 luni si jumatate...oare il mai pot face dupa ce ma intorc din spital???

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




pai nu cred ca e limita, il faci cand poti..numai ca le vei decala pe toate de acum incolo ca trebuie sa pastrezi distanta intre ele.. si multa sanatate la pui dar nu s-a vazut la o simpla eco ? de ce trebuie sa te internezi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Imi este tare frica de investigatii...cica trebuie sa-i faca urografie,adica sa ii bage o substanta de contrast...Este adevarat ca la bebelusi mici se baga prin venele din cap????

Doamne cred ca lesin pe acolo...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




off,chiar te intrebam de ce te internezi fara sa vad ce ai scris..eu nu stiu sa-ti dau detalii, dar mult curaj..stiu medicii ce fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

am uitat sa precizez ca si parerea mea e subiectiva legat de diversificare, din perpectiva unui copil tare mancacios, care nu refuza nimic..ba mai mult, trebuia sa-l mai temperez eu ca el ar fi vrut mereu mai mult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

eh miki d aia imi e si greu, ca luca e super cuminte, ia perfect in greutate, nu se constipa...deci motive sa incep nu prea as avea. plus ca stiam ca trebuie indeplinite niste conditii: sa stea in fundulet, sa ii fi disparut reflexul de impingere din gurita...si bag mana in foc k peste o luna, cand o sa implineasca 4, nu o sa stea in fundulet, nici nu e recomandat!!

in alta ordine de idei, voi mamicile care aveti experienta la diversificat, ce orar de mese aveti pentru bebe? luca al meu mananca la 8 dimineata prima masa, la 12, la 16, la 20 si ultima masa la 22:50 mai nou (am reusit sa ii decalam ultima masa) dupa care doarme fara sa se mai trezeasca pana la 8 dimineata cand o luam de la capat. doctorita mi-a zis ca programul trebuie sa inceapa la 6 dimineata, 10, 14, 18 si ultima masa la 22. voi ati avut alt program? ca dupa ce dormeam si eu toata noaptea, acum sincera sa fiu parca nu imi surade deloc trezitul la 6....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
azi iar am alergat pe cladura asta in toate directiile : la CIC, unde tot dosarul era perfect minus adeverinta de venit de la facultate cu o chestie necompletata - figa la rectorat sa-mi corecteze, fuga inapoi sa depun, fuga la mall sa cumpar marturiile alese ieri, si -desi la telefon imi spusesera ca au nr sufiecient, cand am ajuns s-a dovedit ca nu stia ca se mai vandusera o parte, deci am facut doar comanda si in WE se duce tati sa le ia... si tot asa, am murit de cald si intre astea bineinteles am si alaptat o data ca bietul bb nu era sa astepte rezolvarea tuturor problemelor
Diseara mergem la "degustarea" meniului de botez, el merge cu buni in parc... Aseara am fost cu totii sa vorbim cu preotul care il boteaza, cu nasa (evident puiul nu a intrat in biserica) - e tare frumoasa, si preotul cu har.

Acum sa raspund pe fuga la ce am mai citit pe aici:
Strumphi, noi facem urmatoarele "activitati": vorbim foarte mult cu el, si el ne tot raspunde pe limba lui, deja cu silabe (de cateva zile zice chiar "ma-ma" dar evident ca nu stie la ce se refera ...); fac cu el bicicleta si un pic de gimnastica cu mainile; masaj (ca tot am facut cursuri la moasa...) in cursul dupa-amiezii; sta pe covorasul de activitati si de la inceput s-a prins el sa dea cu piciorusele intr-un perete al acestuia ca sa se miste animanlutele de deasupra capului si el vrbeste ceva cu ele; ii miscam obiecte sa le urmareasca cu privirea (asta de mult); uneori dansam cu el prin casa. Azi pe neasteptate s-a intors singur pe o parte sub nasul nostru, nu ne-a venit sa credem!!! il punem pe burtica cateva minute pe zi

Fug!!! au venit niste prieteni

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput