Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Lalely, ti-am trimis PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

eh miki d aia imi e si greu, ca luca e super cuminte, ia perfect in greutate, nu se constipa...deci motive sa incep nu prea as avea. plus ca stiam ca trebuie indeplinite niste conditii: sa stea in fundulet, sa ii fi disparut reflexul de impingere din gurita...si bag mana in foc k peste o luna, cand o sa implineasca 4, nu o sa stea in fundulet, nici nu e recomandat!!

in alta ordine de idei, voi mamicile care aveti experienta la diversificat, ce orar de mese aveti pentru bebe? luca al meu mananca la 8 dimineata prima masa, la 12, la 16, la 20 si ultima masa la 22:50 mai nou (am reusit sa ii decalam ultima masa) dupa care doarme fara sa se mai trezeasca pana la 8 dimineata cand o luam de la capat. doctorita mi-a zis ca programul trebuie sa inceapa la 6 dimineata, 10, 14, 18 si ultima masa la 22. voi ati avut alt program? ca dupa ce dormeam si eu toata noaptea, acum sincera sa fiu parca nu imi surade deloc trezitul la 6....

Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


cum ti-a zis doctorita asa e in carti, dar fiecare copil e altfel..
daca s-ar respecta orele acelea te ajuta la diversificare pt ca masa de la 10 se inlocuieste cu fructele pe urma ia pranzul, pe urma masa de la 18.00 cu iaurtul si ramane laptic dimineata si seara..eu cu vlad asa am reusit ca asa avea el programul, bine el nu era stas cu trezitul la 6 dar se trezea dimineata sa pape fie la 5 fie la 6 fie la 7 etc..
insa daca bebe se trezeste tarziu, la 9-10 risti sa nu mai ai cand sa-i bagi cele 2 mese, una de laptic si una de fructe pana in pranz..bine, nu ca ar fi o tragedie..
ti-am expus situatiile ca sa intelegi in perspectiva orarul lui bebe..tu pe parcurs le poti adapta, nu trebuie sa schimbi acum ceva..cu timpul poate isi schimba chiar el, plus ca pana se ajunge la diversificare cu inlocuirea celor 3 mese e un proces de durata
andra de ex acum se trezeste la 5 dimineata sa suga pe urma pe la 8 dupa care readoarme pana pe la 10-11..deci ce fructe as putea eu sa-i bag ? in schimb as putea sa n-o mai culc dupa 8, dar mi-e asa usor si mie sa mai doarma ca mai fac si eu una alta pe urma ii mai dau putin san pe la 11, la 14 are masa serioasa , pe urma la 18.00 si ultima la culcare pe la 22.00-22.30..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

simona, ai folosit ceva cu succes atunci la vanataia ta de la ochi ? era si umflat ? nu stiu cu ce sa-i dau la pui la buza ca e vanata si asa maaaare...nu vrea sa tina gheata.. mi-e asa mila de el dar e si caraghios tare cu buza aia
de 2 ori mi s-a trezit in somn urland, cred ca retraieste sperietura..acum stau si-l pazesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

da miki, la tine ultimele mese sunt dupa carte la mine nici una si ma gandeam ca daca pastrez programul asta e complet aiurea sa ii dau la 12 fructe si la 16 supa nu, clar trebuie sa umblu la el, dar mi se zburleste parul pe mine cand aud 6 dimineata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

madutza
da, si mie mi se pare aiurea cu termometrul ... nici nu stiu ce sa fac. vroiam sa nu mai pun supozitor. dar cred ca dependenta o dau amandoua, daca este sa fie, nu?
o mai las pana diseara si vad eu. sa vad ce zice si sotul



Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)





Io zic sa terminati ca nici unul nici altul nu dau dependenta.
Eu pe Andrei l-am tot stimulat cu termomenturl si nu a dat nici o dependenta, asa ca da-i inainte Roxy.
Eu am mai explicat, se baga termomentru si se fac cercuriasa incat sa se largeasca sfincterul dar daca ea nu face kk nu face ca nici la MAria nu mi-a mers mie. Nu bag i doar varful termometrului, il bagi un pic mai mult, nu stiu sa iti explic exact cat. Offf/.
Revin , ca plange Maria.


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

da miki, la tine ultimele mese sunt dupa carte la mine nici una si ma gandeam ca daca pastrez programul asta e complet aiurea sa ii dau la 12 fructe si la 16 supa nu, clar trebuie sa umblu la el, dar mi se zburleste parul pe mine cand aud 6 dimineata...

Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


dar mie 8 nu mi se pare tarziu..ii dai la 8 laptic, la 10.30 poti sa-i dai fructele, pranzul la 14.00 si tot asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

miki imi surade mult varianta propusa de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Buna fetelor, am primit un alt laptop, asa ca am putut sa deschid cat i-am dat sa suga Ilincai. Sunt rupta, nu mai pot, greu de tinut 2 case . De maine imi vine iar femeia ca nu mai rezist, am chemat-o ca trebuie sa merg la lucru si o mai las saptamana viitoare cateva zile.

Lalely multa sanatate va doresc, vaccinul poti sa-l faci oricand eu la Matia le-am avut decalate cu 2 luni si a fost totul ok.

Scish eu pe ai mei i-am diversificat dupa 6luni, chiar de la 7. La 8 luni abia aveam o masa introdusa. Eu stiu ca diversificarea cat mai tarzie e cel mai ok. Nu ma refer aici la cazurile in care bebe nu pune in greutate sau are diverse intolerante. Cat despre program nu-ti fa nici o grija, vei gasi tu unde sa bagi mesele, plus ca se va mai schimba si programul copilului. Eu un a nici nu stiu daca Ilinca are vreun program, cand ii e foame ii dau sa suga, habar n-am ce ora e. Nu uita ca odata inceputa diversificarea adio libertatea pe care o ai acum. Acum iau copilul si plec, chiar nu conteaza cand ma intorc, numai scutece sa am. Ei cand diversifici nu mai e asa, trebuie sa fii acasa sa storci fructele sa le dai atunci proaspat, sa fierbi legumele sa fie totul proaspat, e nasol. Daca ar fi dupa aspectul asta n-as diversifica pana la un an.

Na sunt somata sa parasesc lapu ca atseapta Alex cu un prieten sa se jpoace.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

seara buna fete

Lalely..ooof, ce rau ca tb sa te internezi...dar e bine totusi ca rezolvati acum problema cat e micutz, are si sanul sa-l aline, plus ca ei uita repede de tot la varsta asta..Succes mult..eu nu am fost niciodata internata cu ai mei si nu stiu ce sa-ti spun...decat ca va trece si va fi bine. DOamne AJuta!
Strumpfi, dc nu e botezat sotul ma bucur mult ca se boteaza, asta e cel mai important. O ai si pe Cami care iti da sfaturi si cunoaste vad treburile.De vreme...din partea mea sa fie cat mai clad la noi...eu asa ma simt cel mai bine.
Dinora, multumim ca impartasesti cu noi sfaturile date de moasa
Miki nu am incercat prea multe pt vanataie fiind zona ochiului, si la Vlad e dificil ca e la guritza. poate incerci un gel cu arnica..cu asta m-am dat si eu..Imi spunea o prietena ca untura face minuni la vanatai. Ai prin casa sa incerci? Eu n-am avut si n-am incercat..Pup guritza aia frumoasa de Vlady
roxy, eu l-am lasat pe Arsenie si s-a reglat de la sine..acum face zilnic.ce curajoasa a fost ea sa nu planga deloc..parca nici la cel de 2 luni nu prea a plans..
Mada fetele si felicitari pt vaccin..ce mai faci cu regimul/il mai tii?mergeti la mare anul asta?
Scrish si eu tind sa-ti raspund ca si miki, copilul alaptat la san va prefera si la 1 an sanul...dupa intarcare incep si ei sa pape cum trebuie...Eu zic ca poti f bine sa incepi pe la 5 luni..ce atata graba?noi aveam mese 6-7 laptic, 10-11 fructe, 13-14 supica de legume, 17-18 iaurtzel cu putine cereale sau biscuiti...asta mai tz..a fost ultima masa introdusa..pe la 7 luni.
Deea, asteptam pozici!
Pisuc..macar ai rez cu dosarul de CIC? Mare nebunie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

lalely multa sanatate la puiul mic, sa fie totul bine.

miki offf, saracutul Vlad. dar nu poti sa-l pacalesti cumva sa doarma si el? spune-i si tu ca in timp ce doarme vine ...un personaj indragit de el, sau ca dupa somnic ii pregatesti o surpriza....
tare multa energie mai are, asa il vad eu dupa cum ne povestesti de el. pai cred si eu ca nu-i faci fata.


happiness asa zici, ca nu da dependenta? oricum sunt hotarata sa incerc odata si odata si termometrul ala. sa vedem, face sau nu....

madutza nu sunt constipata, dar nu stiu daca chiar are legatura asta cu faptul ca nu face Anastasia. am auzit ca nu ar avea legatura.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput