Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

strumph, nu trebuie sa-ti bati capul cu ce trebuie sa faca bebe la x luni, insa nu strica s-o stimulezi..mai ales ca paote fi o metoda de a o tine ocupata cu altceva cat tu faci un dus..sau bei cafeluta deci da-i jucarele in manuta, agata-i sa le vada sus lapatut sau pe o laterala a patutului ca astfel o stimulezi sa ajunga la ea si eventual sa se intoarca, masajul e bun..chiar daca nu face astea sau nu pare interesata, orice zi trece e un pas mare pt ei, de la o zi la alta vei vedea multe imbunatatiri..oricum, la fel cum e cu kg asa e si cu dezvoltarea aceasta, fiecare copil cu ritmul lui..nu raman ei neintorsi pe burta sau neinteresati de jucarii

dinora, si mie imi place de moasa ta

scrish, n-a ca nu sunt de acord cu pediatra ta chiar daca e scolita, si nu pt ca ti-a recomandat diversificarea la 4 luni ci pt ca ti-a dat o astfel de explciatie cu bb de 7 luni..daca bebe refuza ceva din cauza gustului incerci altceva, asta inseamna diversificare..nu obligi copiul sa ia sucul de morcovi daca nu-i place..inecrci altceva..nu cred ca exista copil reticent la toate gusturile..plus ca daca refuza azi, incerci dupa 2-3 zile iar ei pot refuza din mai mutle motive, disconfort, nervozitate, momentul ales prost, indispozitie, somn sau pur si simplu n-au chef
plus ca mai e o chestie, in general cei alaptati la san au astfel de reactii si nu pt ca nu le place gustul ci datorita atasamentului la san..dar se dau si ei pe brazda cu siguranta..probabil mamica respectiva nici nu a insistat f mult si bine a facut..e timp pt toate, nu e ceva rau ca a alaptat pana la 7 luni..si de obicei riscul e sa creasca prea mult in greutate si nu sa scada..eu lui vlad de ex i-am introdus pe la 5 luni pt ca tocmai lua prea mult in greutate, era la categoria grea..el n-a papat niciodata cereale de ex din motivul asta, si avea in menu prepon derent legume,.,.astea clar nu ingrasa pe langa lapte..stii care se spune mai nou ca e cauza nr 1 de obezitate la copialsi ? laptele de seara la bebei peste 1 an..e un studiu mai nou care spune ca peste 1 an ar fi bine sa papae lapte dimineata si eventual la pranz dar nu seara si in nici un caz noaptea.. deci eu n-as diversifica decat daca as avea alte motive ..de ex daca e constipat il poti ajuta cu linguritele acelea de suc de fructe si atunci e normal sa i le dai mai devreme, pe la 5 luni..

eu sunt tare suparata ca vlad acum la pranz nu vroia sa doarma si de oboseala ca nu se mai tine nici pe picioare a cazut cu gurita de parchet si are buza de sus cat pumnul si vanata..si a curs la sange.. mi-e teama sa nu fie si ceva la dintisori, am asa o firc cu dintii astia..mare minune sa scapam cu ei in gura pana la urma abia am reusit sa-l linistesc si sa-l culc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

hello
off diversificarea asta....tare controversata si grea
eu cu explicatria dr. lui scrish as fi de acord....i se pare logica
dar nu fortat copilul si nu introduse multe alimente si in cantitate mare
desi si eu as fi diversificat-o pe a mea in jur de 6l...insa decateva ziule iar manca tare prost..decand cu agitatia botezului...
azi am cantarit-o ca ieri a facut 3luni jumate si surpriza nu a luat decat 178de grame in 2s...clar eu de pe la 4l ii voi da cateva lingurite de ceralale sau ii voi pune o cupa de cereale in bilele de dimineata si una in cel de seara
si apropo de alte studii ale doctorilor...am citit ca ar fi bine de la varsta de 6l tot bbii sa primeasca fier la sfatul medicului de fam , bineinteles....si mai ales cei alimentati la san..pt ca la cei cu formula , formula e mai bogata in fier ....nah...
eu la sfatul dr. trebuia sa-i dau Ca10...i-am dat in prima luna 10z si in a2a vreo5z..ea il luaprost voi discutati una alta pe aici de Ca si acum mai ca as crede ca si-a stambat capul la spate din cauza asta
asa ma invinovatesc ca nu i-am dat 3l Ca

eu tot pe graba fira ra sa fie....va las o intrebare
dati drumul la AC...la ce temperetura????
azi sotul a dat si la etaj si la parter si mi se pare ff rece
plus ca in camera la fete nu avem ac si unde doarme anna acum e cald si cand s-o trezi imi e groaza sa o scot din camera

pe toate mamicile si pe toti bebeii
urmariti albumul meu ca incerc sa incarc cateva poze de la botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

miki nu mai stiu eu exact ce ii daduse tipa asta sa manance, cert e ca a incercat de toate si prin diferite metode, copilul nu vroia si pace...acum na, de la caz la caz...eu acum mi-am amintit ca mi-a spus ca o sa ii dau cereale la masa de seara ca sa doarma linistit...dar luca doarme linistit si fara cereale! bine...doarme acum, cine stie cum o sa fie peste o luna...nici nu stiu ce sa mai zic, eu stiam ca cerealele se prescriu asa repede ca sa ii ajuti sa ia in greutate, iar luca la capitolul asta sta foatre bine...nu stiu, clar trebuie sa ma pun zdravan pe citit despre diversificare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:



Ne-am inbtors de la vaccin. A plans ff putin, am ajuns acasa, i-am bagat un sup cu Paracetamol si in 20 de min a adormit din nou. Problema e ca mi-a varsat putin cam la o jumatete de ora dupa Rotarix. Oare a vomitat tot vaccinul? Am tinut-o pe canapea intinsa tocmai ca s anu vomite si atat s-a agitat, si a dat sa se ridice ca a vomat...isi ridica simultan capul si piciorusele..sa te ti abdomen ce face fata mea mai ceva ca al lui roxy


miki esti mortala: auzi tu sa nu scapati cu toti dintii in gura

scrish, mie dr la Cristi mi-a dat alta explicatie pt diversificare la 5 luni. Bebelusii se nasc cu o rezerva de fier in organism care le ajunge pana la aprox 6 luni de viata. Ca sa nu aiba apoi carente de fier tb inceputa diversificarea pe la 5 luni, pentru ca in jurul varstei de 6 luni sa inceapa sa manance si ceva carnita. Eu cred ca pe la 6 luni si jumatate sau 7 am ajuns sa-i dau carnita. Si cristi a fost muult timp mofturos la manacare, mai ale sla supa/ciorba. Daca ii dadeam borcane cumparate le manaca fara sa rasufle , facut in casa nu-i placea...ajunsesm sa-i fac manacare si sa i-o servesc in borcane de la Nestle ca sa-l pacalesc sa manance
Oare alina.n ce mai face? Alex al ei acusi face 5 luni si cred ca sunt in plina diversificare

deea, eu in casa nu am AC , ca nu ne invrednicim si noi sa ne punem...dar la masina tin clima pe 23 grade.

roxy, decat sa bagi termometru mai bine pui supozitor. Mi se pare groaznica metoda cu termometru...sa te zgandare ceva acolo

happi, sanatate multa lui Andrei

yasmi, simo, delia, la toate fetele

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna fetele...

Si noi venim cu probleme..Stiti ca David are o problema la rinichi,ieri am fost la doctor si martea viitoare ne internam sa vedem exact ce are.....
Vroiam sa va intreb pana cand pot face vaccinul de la 2 luni???Caci acum nu il pot face caci stau numai pe drumuri...si deja saptamana viitoare facem 2 luni si jumatate...oare il mai pot face dupa ce ma intorc din spital???

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

strumphitza ti-au zis bine fetele despre activitatile bebeilor de 3 luni. mai are timp piscotica sa faca singura una alta, sa tina jucarii... de abia face 3 luni. dupa 3 luni incolo o sa inceapa si o sa observi sigur ceva nou, in fiecare zi.

scrish eu nu ma pricep la diversificare, iti dai seama. astept si eu sfaturi de la fete, de la doctorita... dar eu as prefera sa incep la 6 luni.
ce baiat mare ai, ma bucur ca este perfect totul.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Imi este tare frica de investigatii...cica trebuie sa-i faca urografie,adica sa ii bage o substanta de contrast...Este adevarat ca la bebelusi mici se baga prin venele din cap????

Doamne cred ca lesin pe acolo...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Buna fetele...

Si noi venim cu probleme..Stiti ca David are o problema la rinichi,ieri am fost la doctor si martea viitoare ne internam sa vedem exact ce are.....
Vroiam sa va intreb pana cand pot face vaccinul de la 2 luni???Caci acum nu il pot face caci stau numai pe drumuri...si deja saptamana viitoare facem 2 luni si jumatate...oare il mai pot face dupa ce ma intorc din spital???

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




se poate amana vaccinul din diverse motive dar cel mai bine suni pediatra si ii expui problema si hotarati impreina ce tb facut. Bafta multa si sanatate micutului David

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza
da, si mie mi se pare aiurea cu termometrul ... nici nu stiu ce sa fac. vroiam sa nu mai pun supozitor. dar cred ca dependenta o dau amandoua, daca este sa fie, nu?
o mai las pana diseara si vad eu. sa vad ce zice si sotul



Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

A mai fost careva internata la Grigore Alexandrescu???
Oare cum sunt conditiile acolo???
In afara de copie dupa certificatul de nastere al copilului mai imi trebuie ceva???Medicul nu mi-a zis nimic...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput