Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(49)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fragrant8




andri31 - ma duc la dus si revin cu rasp

=============
Mami de Sophic mic (16-01-2011)

“In the depths of winter I finally learned there was in me an invincible summer” (A.Camus)



astept..daca vrei vorbim pe PM sau pe mess... imi doresc sa vb f serios si cu tine si cu doloress

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Irinukaaa

Eu am zis de bb2 la Mada ca a zis ca vrea sa ne zica ceva....

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul


hi hi hi cred ca eu am incurcat rau borcanele ; dar am vazut la fetele de la odiseea de decembrie ca a venit bebe 2 la una dintre ele si ma gandeam ca apare bebe 2 si la noi;
oricum eu pana acum am spus la 2 prietene ca sunt gravi si ca vor avea fete si asa a fost (un fel de mama omida ); iar la botez d-na care a organizat aranajementele din sala au pus o barza la masa noastra cu un mesaj la gat "am sa vin si la anul" si i-am asezat strategic cu noi pe niste prieteni care s-au logodit de curand, baiatul nasului si inca o pereche care au o fetita de 3 ani si cine stie poate va veni si bebe 2;
mai vroiam sa spun ceva si am uitattttttt ;
aaaaa dedicut vreau si eu cursurile daca se poate;

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

are careva iphone 4 ?
e sicronizat cu windows ? cum se misca?
INTREBAREA CEA MAI CEA : cat tine bateria ? (vorbit normal , accesat o pg de web

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

fragrant8, Irina, Monica merci

Monica, sucul de la morcov crud sau fiert?

Alina, mamica super fericita de Anais Maria.

pozici
botez


"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

SZ: Care este jucaria care-i place cel mai mult bb vostru?

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui Irinukaaa

SZ: Care este jucaria care-i place cel mai mult bb vostru?



mami!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:


andri - ti-am raspuns pe pm;
am uitat sa iti recomand doua situri:
www.montreal.ro
www.quebec.ro

sunt facute de romani din canada si gasesti o gramanda de info despre procesul emigrarii, primii pasi in canada, taxe, etc...
iarasi e fain pt ca poti interactiona cu persoane care au depus deja dosarul, vezi in ce stadiu sunt ei, afli despre experiente mai recente...

a...eu am aici nr de iasi (telefonie pe internet); asa ca da-mi pm cu nr tau si te sun eu cand mai ai intrebari;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Neata si de la mine! Am nevoie de un butoi de cafea, piticul tare s-a mai frichinit azi noapte, la 6 s-a trezit Patrick urland si a tinut-o intr-un urlet pana la vreo 7, offf, e grele cu copilul asta mare al meu.

WUDY- sanatate multa, nici eu nu i-as da antibiotic daca nu face febra. Cu luatul in greutate - pana ii trece nu ai ce face, trebuie sa o lasi asa, normal, trebuie sa insisti sa ii dai sa nu se deshidrateze, mai ales pe calduri, dar nu trebuie neaparat sa o ingrasi acum. Gandeste-te si tu, cand te doare gatul daca mai ai chef sa mananci sau sa bei ceva. Important e sa ii treaca cat mai repede si dupa aceea mai vedeti voi, ai sa vezi ca dupa aia mananca cat 7 ca sa recupereze, in general asa se intampla cu copii.

TUNDE- multumim de urari si voua la fel, ca de altfel pentru toti bebeii nascuti azi! Pentru arsuri de soare e buna si crema de galbenele. Eu recunosc, sunt cam paranoia pe tema asta, eu am probleme cu expunerea la soare, ma umplu de pete si de psoriazis. Si eu ma dau cu crema de fiecare data cand ies.

MISSMJ- piure-ul era cu lapte de vaca? Daca da, asa se explica kk ala. De aceea nu se da lapte de vaca pana la un an. Lactoza nu e bine tolerata de stomacelul lor sensibil pana pe la un an asa.

Intr-adevar fetelor, noi am fost altfel crescuti, dar ganditi-va putin ca pe vremea noastra nu erau atata poluare si atatea chimicale bagate in mancare. Acum nu mai ai nici un control, pana si cele asa zise bio, sunt stropite de aceleasi ploi acide, din pacate substantele poluante sunt peste tot. Si de aici tona de alergii, nu stiu cum e in Romania situatia la copii, insa aici e de groaza cu alergiile, din ce in ce mai multe. Asa ca e mai bine sa fii prevazator, zic eu. Nu zice nimeni sa nu ii dai, si mie mi-au recomandat chiar aici sa incep la 4 luni la Patrick din cauza refluxului, dar inceput incet, cu chestii cat de cat safe pentru stomacelul lor.

LORICH - ce-am mai ras aseara si eu, de "bulache de tati", MISSMJ esti delicioasa! Munchenul e un oras superb intr-adevar, am fost de vreo 2 ori, parcul ala de langa Stadionul Olimpic e de vis.

GABI - sanatate Ioanei! Al meu a scapat numai cu 2 zile de febra Muculeti inca mai are si tuseste dar per total e OK.

ANDRI-
1. Am plecat prin Oficiul din Viena, calea normala de emigrat.
2. Am fost la interviu, m-am stressat la greu dar a fost super-usor. Eu am fost aplicantul principal si mai mult eu am vorbit. Al meu sot a ingaimat vreo doua-trei vorbe invatate pe de rost.
3. Nu am dat nici un test de limba inainte, le-am dat la facultate, in rand cu toti studentii.
4. 7000 de CAD pentru 2 adulti si 1 copil timp de 3 luni mi se pare suficient. Asta daca nu vrei masina. Daca vrei masina si cam iti trebuie, atunci se duc repede astia 7000 de CAD.
5. Am plecat impreuna, am mai auzit si de plecari separate, intai sotul, cautat job si apartament si apoi venea si sotia cu copii, dar sincer asta nu ar fi genul nostru de exemplu. Noi suntem aia de mergem cu puradeii peste tot, nu conteaza cat de greu ne este noua, sau lor. Bine, pe vremea aia nici nu aveam copii, eram tineri si nelinistiti, nu avea rost sa plecam pe rand.
6. Noi am aplicat in octombrie 2002 , am fost chemati la interviu in iunie 2003, analizele medicale le-am facut in octombrie 2003 si in decembrie aveam viza. Deci cam un an si un pic, asta acum 7 ani. Acum nu mai stiu care e mersul.

Interviul a fost unul singur, cateva intrebari standard, ne-am pregatit cu un prof specializat pe interviuri de Canada, cu un set de intrebari care se pun de obicei. Nu mai stiu ce am declarat in foile de aplicatii, daca vreau sa profezez in ce am terminat, oricum eu stiam dinainte ca dreptul nu valoreaza mai nimic aici. Si in general, trebuie sa te reapuci de scoala daca vrei un job in domeniul tau si la nivelul tau. Rar am auzit care sa se angajeze in joburi cu adevarat pe masura pregatirii lor, fara nici un pic de scoala aici.

Partea buna e ca scoala e relativ accesibila, in sensul ca ti se da imprumut si bursa, daca vrei sa faci scoala la timp plin. E destul de greu de supravietuit din asta, dar nu imposibil. IN general, ce-am vazut eu la familiile cu copii, unul se sacrifica, merge la job si celelalt face scoala, apoi se apuca si celalalt de scoala, depinde de fiecare. Nu trebuie sa refaci scoala de la 0 in orice. Sotul meu a terminat Management, s-a inscris la Contabilitate, i-au echivalat vreo 10 cursuri, e ceva totusi. Poti sa faci si scoala la timp partial, cum am facut eu si intentionez sa mai fac in viitor, imi luam 2 cursuri pe semestru si am terminat cam in 2 ani un program de master care normal tine un an.

De ce am ales Montreal / Quebec - pentru ca procesul de emigrare dura mai putin, pentru ca imi place la nebunie limba franceza si o stiam (si o stiu si acum) mai bine decat engleza, pentru ca se cereau mai putini bani, pentru programele sociale bine puse la punct (nu stiu in Ontario daca ai la fel de rapid ajutor social in caz de ceva), pentru ca scoala e cea mai ieftina din America de Nord aici. Apoi gradinitele sunt foarte ieftine, e singura provincie unde ai gradinite subventionate de stat la 7 dolari pe zi. Si in general, nu e ritmul ala infernal de munca din Canada engleza unde totul aduce mai mult a America. Nu stiu, e parerea mea, e o discutie intreaga aici, foarte controversata, pe Sezatoarea canadiana de multe ori s-au aprins spiritele, s-au dat cu oua si rosii, s-au facut bisericute pe tema Montreal / Toronto. Am niste prieteni buni (nasii lui Kevin) care pur si simplu nu s-au adaptat in Montreal. Au incercat vreo 4 ani si nimic nu le mergea, asa ca au taiat-o in Toronto, ea si-a gasit acolo in 2 saptamani un job de marketing manager la Avent, pur si simplu fara nici un fel de pregatire in domeniu (avea inceput un program de Marketing dar facuse doar vreo 4 cursuri) in rest terminase Jurnalism si lucrase 4 ani aici in Montreal in cu totul alt domeniu. Acolo joburile sunt mult mai bine platite, insa e si totul mai scump. Numai asigurarea de masina costa acolo vreo 300 pe luna, cand aici dai 300 pe an. Dar in Quebec platesti cele mai mari taxe, totul are un pret. Eu insa prefer sa platesc taxele astea si sa beneficiez de programe sociale la nevoie.

In general e bine sa alegi un oras mare, desi sunt multe frumoase si linistite, pentru ca ai mult mai multe oportunitati.

Pic de somn, cu toata cafeaua mea, ma duc sa ma intind langa buburuz.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

Citat:
citat din mesajul lui Irinukaaa

SZ: Care este jucaria care-i place cel mai mult bb vostru?



mami!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela





ezact :)

sophic se juca mult cu o papusica de la Lamaze si cu leutul Logan;
dar de vreo sapt i-a inventat buni o alta jucarie: a pus boabe de grau intr-o sticla de plastic (0.5l) si de atunci asta e jucaria preferata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Mai, mie personal mi se pare o mare balarie treaba cu bebe care pofteste. Nu numai ca nu stie gustul, dar la el ideea de stomacel gol si mancare se asociaza cu tzitzi sau cu bibe, nu cu niste treburi care stau in farfurii pe masa...el nu are inca notiunea, conceptul de a manca la masa, din farfurie, asa ca ma indoiesc total ca pofteste la ce mancam noi...

DEDICUT, multam

FRAGRANT, felicitari pt somnoroasa mica!

LORI, de-ar sti tati cu ce porecla s-a ales pe aici...

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput