Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(49)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

La multe lunite puisorilor mici sarbatoriti astazi!
Si LA MULTI ANI Pufoasalaura!!! Mai treci pe la noi!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Fetele, sal din nou.
Am dus-o pe Ioana pina la urma la Homeomed, ca era liber: cica viroza. I-am dat nurofen peste paracetamol peste nurofen... Dar vaz ca-i incapatinata tare febra!

FLAGRANT, Ilincuta doarme cu mine in pat acum, dar exreeem de foit, la juma de ora trebuie sa-i dau suzi sau sa-i pun cirpita pe ochi... Am observat singura, acum vreo luna, ca daca maninc oaie, porc, vita, lapte, legume crude - e jale! De aceea te intrebam cum e la voi cu alergia aceea, ce simptome etc., ca tare mi-e ca nici noi nu suntem departe... Eu dorm asa, un fel de nedorm, vai de capul meu. Si sunt si ciufuta, cum ziceam, nu merge sa adorm in orice conditii...

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Precizare: "doarme cu mine in pat acum" este un progres!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

nici eu nu cred in asta cu "poftitul"... la ce masline imi baga Ana si ce numara ea dumicatii..trebuia sa fie pe mici si sarmale pana acum.
Carmensito pai..i-ai dat mult? Ca a fost un cocktail acolo:cartof, unt, lapte, sare...eu asa fac "pureul".

REvenind la SZ: jucaria pref, locul doi dupa mami-orice se poate baga la "jinjii"..roade tot-tot, preferat parca e pelicanul flamand si girafa sophie.

roxx daca ar vedea tati...ma prezint machiata natural pe forum, cine stie!!?!?!
Mai, saracul, nu e om rau, dar probabil ca stresul din ultimele zile, plus presiunea zilnica a vietii, banii adusi cam doar de el..se aduna...normal nu justifica un limbaj suburban, dar ..il psiho-pupu si eu, poate l-oi intelege.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

da, chiar asa: La multi ani sarbatoritilor si La multi ani pufoasalaura!!!

multumim, roxx! chiar daca nu o tine programul asta, eu m-as bucura sa-mi faca macar asa, din cand in cand, cadou 8 ore de somn

si tre sa fac o erata la mesajul de ieri, ca am postat info eronate: de la intrarea in canada si pana la aplicarea pt social tre sa treaca 3 luni, nu 6 cum gresit am tastat ieri;



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

roxx urmatorul tort e asta:
http://savalaura.blogspot.com/2011/06/tort-diplomat.html

si crestem cota de abdomene la 150:)))

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

lorich nu i-am dat mult mai...asa putin pe varful degetului...i-am zi si mamei..uite cat conteaza un pic de ceva nou pt stomacelul lui.
nici eu nu cred ca ii e pofta...se uita doar asa curios. data aviiatoare nu ii mai dau toate nebuniile.
gabiv viroza ? offff , mai e si vreme de cacao acum...si la mare mai rau. multa sanatate
andrei nu prea are o jucarie preferata ... se satura repede, mai ales de alea de dentitie, se enerveaza rau pe ele. ii place fatza mea, si paruuuul...mai nou ii plac si fetzele de masa
lorich dar nu a zis nimeni c e baiat rau sotul...e doar asa bulache cateodata cand o supara pe draga noastra lorich . daca-ar stii el ce porecla are...vorba lui roxx ... eeee si ce poate sa imi faca ? posibil sa imi umple frigiderul, ceea ce nu e rau pe criza asta
vroiam sa mai scriu , dar andrei e tare suprat . si cand ma duc la el si vb cu el e tot un zambet...ma vreaaaa. am fugeat


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

La multi ani PUFOASA LAURA!
N-am reusit sa dorm, desi mi-s ca batuta, ieri am alergat prin casa cu asta micu in wrap, la joaca cu cel mare. Nu-mi mai simt spatele.

LORICH- te inteleg, si al meu il mai apuca limbajul buruienos. Eu nu zic nimic, daca ma enervez mai rau iese. Il ignor si ii trimit a doua zi un e-mail super-politicos si in care il fac sa se simta de 2 bani, cum ar trebui sa se simta. Vine cu coada intre picioare si isi cere scuze. Il mai si amenint ca imi iau copii si plec in lume, aici n-ar fi chiar asa de complicata treaba. Stiu ca e nu e frumos ce fac, insa cateodata e singura solutie.
E si el terminat, are alergii la polen, la aer conditionat, de doua luni stranuta, pufneste, nu poate sa respire, il doare gatul, nasul etc. Are o sinuzita cronica cred. Dar daca nu merge la doctor, eu ce sa-i fac. El e cu curatenia in casa, cu aprovizionarea, tine finantele, il duce-aduce pe Patrick de la gradi, il spala, ii culca etc. Dar le face ca vrea el, apoi imi scoate ochii ca e super obosit si cand incepe Patrick cu crizele lui tipa ca nebunul. Si asa am copil supersensibil, mai ii trebuie tipetele lui taica-su.
Ma mai enerveaza ca mereu il dragaleste pe Kevin si zice ca el e copilul perfect si cuminte, asta de fata cu Patrick, ca cel mare e un obraznic, etc. Ma termina cand il aud si nu reusesc nicicum sa-l fac sa inteleaga cat e de nociva chestia asta pentru cel mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Da, si mie mi-a zis pediatra sa-i pun ulei de masline in mancarica, dar dupa ce introduc carnea. sa incep cu o picatura, apoi doua, pana la maxim 20 picaturi (cred ca aprox 1-2 linguri, n-am masurat).

Pe al meu sucul de morcov la constipat. Apoi am facut pauza vreo doua zile si i-am dat iar, dar diluat cu putina apa (3 parti morcov : 1 parte apa) si nu a mai avut probleme. Dar de cand am inceput diversificarea face kk de 2-3 ori pe zi, iar inainte facea doar o data. I-am introdus pana acum morcov, pastarnac, rad. de patrunjel si dovlecel.

Voi sucurile (morcov, mar) le diluati cu apa sau le dati asa, natural? Ca mie mi se par cam concentrate pentru niste bebei asa mici.

Si pisicuta mea sufera ca nu o mai bagam in seama. Are o privire trista de te doare sufletul. O mai mangai din cand in cand, dar de joaca n-a mai avut parte de mult timp. Dar cred c-o sa recupereze cu varf si indesat cand o sa inceapa asta micu'sa mearga caci de vreo 2-3 sapt a observat ca exista pisica, iar de saptamana trecuta a inceput sa vrea sa-i atraga atentia. L-am lasat chiar sa o mangaie si mama-mama ce i-a mai placut. Acum cand o vede o urmareste cu privirea prin toata camera si vrea la ea.

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

gabiv - nu ti-am mai raspuns cu simptomele?
patesc si eu ca tine, sa stii: va raspund uneori in gand; diferenta e ca ca eu o fac neintentionat

deci simptome:
-regurgitare cu plans;
-plangea la orizontala dupa mese ( o tineam si cate o ora in brate, la verticala)
-mai ales la mesele de seara: lua sanul, il lasa, plangea, iar cauta sanul, tocaia de 2-3 ori, iar plangea...si facea asa 2-3 ore in sir, timp in care nu stiu daca manca 100 ml...
-cand regurgitatul s-a agravat a aparut treaba cu raguseala, tuse, se ineca cu propria voma, probleme de respiratie (se albastrea in jurul guritei cand se sufoca)
-f maraita toata ziua, iar seara era jale, stateam cu ea in brate si plans din ala serios; adica nu plans, urlat
-ii mirosea gura/respiratia a acru tot timpul;
-a aparut mai apoi iritatia pe piele; intai in jurul gatului, apoi pe burtica, apoi s-a extins pe membre; de asta nu am scapat nici acum...
-caca si voma cu mucus; mucus in caca are si acum, parca nu la fel de mult, dar e apos, plus ca ea inca face caca de 5-6 ori pe zi.
-dormea f prost; se trezea de multe ori din somn plangand in hohote

dupa regim am observat o imbunatatire semnificativa: doarme mai bine, mesele de seara nu mai sunt un chin pt ea, mananca fara probleme, s-a rotunjit vizibil in 2 sapt, nu mai e asa maraita; avem si tratament pt aciditate ( e in a 2a sapt de tratament acum) si cred ca si asta ajuta.
noi am tratat-o la inceput pt reflux, crezand ca asta e cauza, dar se pare ca refluxul era doar un simptom al alergiei; eu sunt curioasa cum va fi dupa intreruperea tratamentului...

doloress - kevin cum mai e? mai regurgiteaza?

Mergi la inceput