Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(48)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

Lorich - ai strans covorul? si Robertelu' ce face?

faina poezia, ziki

Loutzy- ia lamureste-ma si pe mine, pasteurizarea e tot una cu UHT?

buni imi face tarta de fructe fara lapte, fara unt; o sa va zic cum a iesit;
ufff, ce or sa imi mai sara mie pernele in 3 zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Lavi covorul... depresia nu poate sa tina mai mult decat pana la 12 nopatea;asa ca....acum ma ridic sa aspir covorul!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

mie cand mi-e greu si simt ca nu mai pot din diverse motive ma gandesc la abramburika si la alti parinti care au trecut prin ce a trecut ea, si la parintii ai caror copii sunt grav bolnavi cum zicea si rox, care au nevoie de transplanturi si operatii. ce n-ar da parintii aceia pentru o noaptea pierduta din cauza colicilor..sau ca problema lor sa fie faptul ca bebe vrea doar in brate...
si asta e suficient sa-mi reamintesc cat de norocosi suntem.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui fragrant8

Lorich - ai strans covorul? si Robertelu' ce face?

faina poezia, ziki

Loutzy- ia lamureste-ma si pe mine, pasteurizarea e tot una cu UHT?

buni imi face tarta de fructe fara lapte, fara unt; o sa va zic cum a iesit;
ufff, ce or sa imi mai sara mie pernele in 3 zile...

=============
Mami de Sophic mic (16-01-2011)

“In the depths of winter I finally learned there was in me an invincible summer” (A.Camus)


Nu sunt acelasi lucru. UHT-ul e o pasteurizare sa-i zic asa la temperatura inalta(mai mare de 100grade) timp de cateva secunde.
Uite aici cateva informatii.
irina eu zic sa faci cum zice si mirela, sa iei lapte integral pasteurizat nu UHT.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Faina rau poezia:))))))))))))))))

Irinuka felicitari! Da cand s-o insura, iti dai seama ce-o sa fie pe capul tau?

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau.
stiu ca intru rar dar trag cu ochiul cand mai pot.
Zumzu, simt acelasi lucru ca tine. Acum Eliza mea are varicela si nu/ti pot explica ce inseamna sa/ti vezi copilul bolnav, chiar si atunci cand stii ca e trecator, daramite in alte situatii nici nu vreau sa stiu.
Acum astept cu sufletul cat un purice sa nu faca si Andrei boala, cica pana la 6 luni sunt imuni dar nu pot fi sigura. Cert e ca Eliza a luat de la gradi, si sigur microbul e in casa. Nu imi e decat de febra, Eliza a avut doua nopti febra intr/una.

Mai mult Eliza peste doua saptamani pleaca la mare, (sper sa se vindece sa poata pleca, oricum s/a dus bronzatul anul asta ca nu o las la soare decat putin dimineata) si de acum parca imi e dor de ea.
Iubirea pentru un copil e cel mai sincer sentiment care exista.

Irinuka, bravo pentru pui. Si eu ma manifest la orice fleac, acum sta pe burtica ca o barcuta...si atata ma agit cand il vad asa, sunt tare scumpi.

vorbeati de branzica, nu va pot ajuta ca Eliza nu a vrut deloc, asa ca dupa prima incercare am cedat sa mai fac in casa.


Andreea , mamica Elizei 13.05.2007 si a lui Andrei 26.02.2011 poze2




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui zumzu

mie cand mi-e greu si simt ca nu mai pot din diverse motive ma gandesc la abramburika si la alti parinti care au trecut prin ce a trecut ea, si la parintii ai caror copii sunt grav bolnavi cum zicea si rox, care au nevoie de transplanturi si operatii. ce n-ar da parintii aceia pentru o noaptea pierduta din cauza colicilor..sau ca problema lor sa fie faptul ca bebe vrea doar in brate...
si asta e suficient sa-mi reamintesc cat de norocosi suntem.
va pup


asa e!! Mi-e groaza si rusine ca abramburik citeste pe aici cum eu ma plang ca mi-s copiii raciti...

probabil ca asa e firea omului, problema ta e cea mai grava din lume, chiar daca nu e, evident.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Pupam fetele. Am bifat si noi controlul de 5 luni. Suntem la categoria super pana, cu 6 kg si 62 cm, da sanatoasa tun. Creste constant, io-s super multumita. Si pt ca stiam ca n-are nici pe naiba, ma tenta sa sar controlul asta (din lipsa de finante si de lene...), da am zis pana la urma - hai sa fie!

LORI...ce sa zic de tort...io l-am tinut la frigi (in conge vreo juma de ora) si a iesit cam fleoscait. E drept ca l-am carat si pana la Buftea, ca ne-am serbat la mama de 3 luni si transportul nu l-a ajutat deloc. Io l-as da la frigi si vezi in cateva ore cum e. Da pe raftul ala de sus, imediat sub conge.
MAIMUTZICO, ia zi mami ce trucuri ai facut de ti-a iesit tapanos tortul asta ca noi, marile bucatarese, ne cam facuram de ras...

IRINUKA, ce tare e Patrickutzul! felicitari!!!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ZIKI, esti criminala

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Salutare, sper sa sunt mai bine toti bolnaviorii!!

Am trimis cateva carti pe cpntul comun, spor la citit

ZIKI- imi pare bine ca ai luat decizia asta! Aseara am visat ca ne plimbam pe-aici pe malul apei cu copii mari, Kevin si Felix se dadeau pe trotineta! Cine stie, o fi vreo incursiune in viitor. Mai, m-ai prins si vara, eu vara intru in bula mea de optimism, nu ma mai scoate nimeni de-acolo. Daca imi cereai sfaturi iarna, cred ca "bitch"-uiam mai mult. Oricum, eu per total sunt tare optimista de fel, deci chiar daca emigram in Ghana, tot gaseam ceva frumos si acolo. Sper sa fie decizia buna pentru voi! Eu am sa te ajut cum am sa pot, nu ezita sa-mi ceri sfatul, ajutorul, pot sa ma interesez inainte de un apartament de inchiriat, pot sa-ti dau primele info referitoare la acte et comp.
FRAGRANT iar e un bun sfetnic, e mai obiectiva ca mine.

FRAGRANT- n-am incercat nici de una, nici de alta! La eczeme - m-am oprit la Stelatopia ca am vazut ca functioneaza. La reflux, nu auzisem de osteopatie. Astept sa vad la voi, daca aveti rezultate. POate o sa incercam si noi. Ce pregatire ai tu? Ce-ai facut aici? Eu-s ca baba curioasa!

SIMO- ce patisi, ce s-a intamplat asa de grav?

IRINUKA- pai modelul ala de papa se aplica incolo, pe la 10-11 luni, nu trebuie sa te dai peste cap ca intr-o luna sa-l diversifici total si definitiv, cu inlocuit toate mesele de lapte etc. Incet, incet o sa ajungeti si la schema aia a doctorului. NU-i graba, lapticul tau ramane baza pana la un an. Pentru ca nu se stie niciodata ce mananca, cat ii place sau nu ii place. SI de ce sa inlocuiesti de tot, asa de devreme, ceva de are de toate cum e LM sau LP, cu ceva care are numai o vitamina, sau o minerala, din alea multe. INtr-adevar, incolo, spre 10 luni macar doua mese pe zi, una de fructe, una de legume cu carnita, consistente, trebuie sa aiba. Dar pana atunci mai este.
Felicitari pentru voinic! Patrickul meu s-a ridicat pe la 11 luni. Asa ca intr-adevar, al tau e precoce.

LORICH - sper ca esti mai bine, mai mami, tare ma doare sufletul cand te stiu amarata! O sa fie bine, ai sa vezi, trec si bolile copilariei si intr-adevar quand on se compare, on se console, daca ne gandim la Victoria. Sper numai sa ai puterea necesara sa lupti pentru integritatea ta psihologica cu tati, trebuie sa-l faci sa inteleaga ca nu e OK sa te faca sa te simti astfel, tocmai cand ai mai multa nevoie. Bag de seama ca multi dintre barbati sunt la fel, cat totul merge bine, sunt cei mai buni, cand e un moment de criza - capoteaza primii.

MIRELUS- of, greu mami, cu doi urlatori, poate ai reusit azi sa te odihnesti putin printre picaturi! Cat timp sunteti consemnati in casa?

ANDUTA, FOXY - haideti si voi afara din butoi, e vara, e frumos, canta pasarelele, momentele aste ase duc asa de repede! Uite, un moment din viata a si zburat , nu-l mai poti avea inapoi oricat ai incerca, e plecat pentru totdeauna. Si de ce sa fie petrecut in ganduri negre? Ca tot dadea MAYANE citate frumoase, am sa va dau si eu unul, care imi place tare, l-am mai scris eu pe undeva
Time is priceless, yet it costs us nothing, you can do anything you want with it, but you can't own it, you can spend it, but you can't keep it. And once you've lost it, there is no getting back, it's just gone!

ALINUSH - iti doresc sa fii puternica si sa iei cea mai buna decizie pentru voi!

Copii simt si sufera mult cand atmosfera e tensionata intre parinti. Inca de mici sunt fiinte supersensibile capabile sa capteze suferinta, tensiunea si apasarea celor din jur. Si apoi mai tarziu o sa aiba stari depresive si n-o sa stie de ce. Subconstientul nu are varsta, inregistreaza tot. De multe ori, mai ales fetitele, cauta acelasi mediu abuzator, pentru ca desi stiu ca nu e OK, e mediul in care au trait si aia e "casa" lor. Ei se trezesc la viata si nu au notiuni de bine si rau. Pentru ei aia e realitatea, cu certuri cu tensiuni. O realitate inconfortabila, dar e ceea ce cunosc mai bine. SI de multe ori toata viata o sa caute realitatea asta, chiar daca dureroasa. De aceea multi din copii crescuti in medii tensionate vor repeta aceleasi greseli, ca ale parintilor, adulti fiind. De aceea cred ca e foarte important ca in primii ani de viata sa aiba un mediu calm si linistit, mamici poate indurerate dar impacate si autentice. Ca de ascuns nu ne putem ascunde de copii.

Mergi la inceput