Clopotei de ianuarie-februarie 2008 *285*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Ola zuzici !

Eliza , tu vorbesti de lucruri sfinte cu personalul de rotatie in gradinite...eheee , nu stiu daca apucam in viata asta sa vedem asa ceva. Chiar azi am vorbit cu directoarea , m-am plans de situatie si am primit raspuns ca este si ea disperata din cauza lipsei de personal. La inceputul anului scolar erau 23 de cadre didactice , acum mai sunt 13 si din astea mai pleaca inca vreo 5 deci nu ramane nici macar cate o educatoare la fiecare grupa.
Se organizeaza un nou concurs de titularizare , dar mare minune sa se acopere lipsurile...parca vad ca iar vin tinerele din provincie care stau o luna , vad ca nu pot face fata cu 6oo RON cat li se ofera salariu si pleaca prin Spania la cules de capsuni sau cine stie pe unde. Avem un sistem de rahat si , din pacate , am inteles ca noua lege e si mai aberanta , nu motiveaza in niciun fel personalul din invatamant sa faca meseria de dascal cu drag.Ma gandesc cu groaza la ce se va alege de educatia copiilor astia

Elle , da , nu-i normal dar nici solutii nu sunt ...ni s-a sugerat ca , daca avem posibilitatea sa tinem copiii acasa pana la vacanta , sa facem lucrul asta pt ca gradinita nu poate sa ne ofere o situatie mai buna pana in septembrie.

Am inteles ca pe Bucuresti , la sfarsitul anului acesta scolar este un deficit de peste 300 de cadre didactice pentru invatamantul prescolar.

Raluca , ce frumusete de baiat ai tu acolo !Imi pare rau ca nu veniti anul acesta in tara , as fi vrut mult sa va cunosc personal .
Despre meniuri ...eu inca ii gatesc Sarei separat pt ca noi nu prea ne omoram cu mancarea gatita . Uite cam cum arata meniul la noi ( in zilele cand nu merge la gradi , ca acolo cred ca nu prea se omoara cu mancarea :

Dimineata : - lapte cu cereale ( zilnic )+ un ou fiert(sau omleta la tefal fara ulei )/ un sandwich cu unt si cascaval sau sunca neafumata sau cremwust de pui ( mai rar ) + legume crude ( rosie , ardei , castravete )
- gustare pe la 11 - un baton de cereale / cativa biscuiti + un fruct (banana , mar , para , cirese , capsuni , etc)
- pranz pe la 13.30-14 - ciorbita / supa + felul 2 - in general mancarica de legume cu carnita ( mazare , fasole galbena , broccoli , conopida , dovlecel , spanac , etc )+ lapte (in biberon la somnul de pranz )
- gustare 17.30-18 - un iaurt sau branzica cu fructe/ un danette /paula sau alt gen de pudding
- cina : gris cu lapte / macaroane cu branza / mamaliguta cu branza si smantana / peste + legume la gratar

- la culcare : lapte cu cereale in biberon.

Avem si noi cateva probleme la capitolul alimentatie : nu poate renunta la biberon si la laptele praf , nu prea se impaca bine cu carnea , mananca foarte putina si aproape exclusiv pui ...nu pune gura pe vita , carne de porc ii dau cu precautie ,doar muschiulet fara grasime.Peste mananca doar dorada , pastrav somonat sau salau - in general peste slab cu carne alba , fara miros puternic.Fructele le mananca greu , trebuie sa-i bag in gura bucatica cu bucatica.Painea o mananca doar la sandwich , nu alaturi de ciorbita sau de mancarica de la pranz - asta nefiind practic un lucru rau.


Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
POZE RECENTE


Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

La multi ani Gratiela ! Sa fii sanatoasa , fericita si implinita alaturi de copiii tai minunati si de sotz !



Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
POZE RECENTE


Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


La multi ani, grati.ela!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Simona atunci in cazul asta mai bine o duci la mama ta decat sa o tot fie plimbata de colo colo. Aiurea tare situatia si stiu cat e de important sa-ti iti stii copilul in siguranta. Nici aici salariile din invatamant nu sunt foarte mari dar iti permit un trai cat de cat decent.
Ce bine mananca Sara! Chiar si asa cum zici tu ca nu mananca vita sau paine si fructe accepta mai greu. Emma e tare mofturici la mancare. Cand am fost in vacanta primele zile m-a disperat cu mancarea: lapte cu cereale dimineata, la pranz tot timpul vroia paste din care manca una() si apoi " I'am all done! No more, thank you!". In ultimile zile a descoperit un wrap cu pui salata si rosii si cu morcov sote si a mai recuperat.
Raly, ce baiat mare si frumos aveti voi acolo! Sa va traiasca.
Emma dimineata mananca oatmeal cu stafide si sirop de agave sau lapte cu cereale( eu ii dau kamut care nu sunt cu zahar) sau ochi facut fara ulei sau omleta sau facem impreuna pankakes cu cottage cheese si le mananca cu zmeura sau mure sau iaurt cu tarate si stafide.

Grati la multi ani! Sa te bucurui mereu de familia ta frumoasa.

Eliza
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

gata...de 10 minute m-am nascut!!!
Va multumesc pentru urari...sunteti foarte dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

gata...de 10 minute m-am nascut!!!

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


La multi ani fericiti Grati si sa ai numai bucurii, sanatate si belsug alaturi de cei dragi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

LA MULTI ANI GRATI! SANATATE, FERICIRE SI IMPLINIRI ALATURI DE CEI DRAGI!

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

La multi ani! Grati Sa fii sanatoasa, fericita si iubita! E urarea pe care o fac tuturor de ziua lor, nu pentru ca n-as putea sa fiu originala, dar mi se par lucrurile esentiale in viata unui om!

Eliza - welcome back! Foarte frumoasa vacanta ati avut! Ema e o scumpa!

Raluca - Tommy e foarte frumusel si foarte inaltut din cate vad eu...Sa va traiasca! Eu te incurajez cu bb 2, din mai multe motive, primul si cel mai important e ca-i e mai bine puiului cu un frate/sora. Mie cu 2 nu mi se pare exagerat de greu, poate si pt ca m-am obisnuit si ca sunt mari deja...va spun cum va fi cu trei, dar eu ma vad acum in postura de "inconstient de relaxata"...

Am fost la botez, a fost frumos, a luat pana la urma scaunul de masa si le-a placut mult. Nu aveau si se vor folosi de el.

Gatta si Roli - mersi de oferte. Deocamdata sunt in cautare, asteptare...va spun daca gasesc ceva.

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 30 sapt cu
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Gatta - tare nasoala situatia la gradinita Sarei...vine vacanta, dar totusi ...

Lala - felicitari lui Andrei pentru renuntarea brusca la scutec. Stef nu mai are peste zi de vreun an, insa cel de somn...avem accidente si il mai pastram...cred ca v-am zis ce revoltata era intr-o zi cand a facut pe ea la somnul de pranz... a strigat din pat "MIMIIII (bona)...asa ma enerveaza prunica asta a mea... ca tot face pisu pe mine!"

Noi mancam cam asa:

dimineata : acasa (lapte + cereale/felie de paine cu ceva/ou)sau mic dejun la gradi, care cel mai adesea e sandwich/mamaliguta cu smantana si cascaval, tartine diverse si lapte/ceai

pranz la gradi : supa + fel 2, acasa de asemeni - supa + felul doi pe baza de carne de orice (carne sa fie) si legume

gustare : - iaurt cu cereale si fructe (Stef le mananca bine, Ana mai greu)

cina: un fel 2/mamaliguta/paste/ clatite/ tartine/sandwich cald + o cana cu lapte

Dupa parerea mea mananca foarte bine si nu le mai conving defel sa manance...nu vor = sa le fie de bine! vor manca cand le va fi foame...cam asta e politica momentului

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 30 sapt cu
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

buna

am trecut si noi cu bine de serbare, eva a spus poezia frumos, insa, trebuia sa se dea ea in stamba ... a inceput sa boceasca la un moment dat, habar nu am de ce .. mi-a zis sa stau langa ea, sa nu plec etc ... a devenit asa de mamoasa, e incredibil .. eu nu stiu cum va rezista copilul asta la gradi inca 3 ani de acum incolo, nu-i place deloc .. ma maraie si plange in fiecare dimineata si daca, Doamne fereste nu e acolo prietena ei cea mai buna, oriana .. e jaleee mare!!

in continuare, cu mancarea sta prost .. adica mai nimic, a reusit sa ajunga iar sub 15 kg .... imi vine sa-i bag pe gat cu forta..

am si ceva pozici de la gradi ..

https://picasaweb.google.com/Ellenuta/SerbareGradi03#

roli of imi pare tare rau ca nu ai putut ajunge la serbare ...

nati pupam burticica si abia astept sa-mi zici cum e cu 3 .. eu una n-as avea curajul tau!

noapte buna fetelor!



Elena, mami de http://lb4f.lilypie.com/aW3np2.png" target="_blank">Eva Maria (14.01.2008) si http://lb2f.lilypie.com/nfEmp2.png" target="_blank">Anna Sophia (04.10.2009)
http://foodmania.ro/index.php" target="_blank">papa bun

Mergi la inceput