Clopotei de ianuarie-februarie 2008 *285*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Ce dulcica e in rochita ei frumoasa! Si ce par frumos si des are . Elle chiar daca ti-e greu ai de ce sa te mandresti, ai doua printese scumpe foc.

Natalia ce perlute scoate si Stefi. Cred si eu ca o sa fii o mama relaxata doar ai atata experienta. Eu te admir sincer !

Eliza
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta

buna

am trecut si noi cu bine de serbare, eva a spus poezia frumos, insa, trebuia sa se dea ea in stamba ... a inceput sa boceasca la un moment dat, habar nu am de ce .. mi-a zis sa stau langa ea, sa nu plec etc ... a devenit asa de mamoasa, e incredibil .. eu nu stiu cum va rezista copilul asta la gradi inca 3 ani de acum incolo, nu-i place deloc .. ma maraie si plange in fiecare dimineata si daca, Doamne fereste nu e acolo prietena ei cea mai buna, oriana .. e jaleee mare!!

in continuare, cu mancarea sta prost .. adica mai nimic, a reusit sa ajunga iar sub 15 kg .... imi vine sa-i bag pe gat cu forta..

am si ceva pozici de la gradi ..

https://picasaweb.google.com/Ellenuta/SerbareGradi03#

roli of imi pare tare rau ca nu ai putut ajunge la serbare ...

nati pupam burticica si abia astept sa-mi zici cum e cu 3 .. eu una n-as avea curajul tau!

noapte buna fetelor!



Elena, mami de http://lb4f.lilypie.com/aW3np2.png" target="_blank">Eva Maria (14.01.2008) si http://lb2f.lilypie.com/nfEmp2.png" target="_blank">Anna Sophia (04.10.2009)
http://foodmania.ro/index.php" target="_blank">papa bun

Superba! Ce frumos ca au facut serbarea in curte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


La multi ani, mami_patrick! (scuze pt intarziere)

Eu, cred ca renunt fara sa-i m pun pampers noaptea Ioanei, din seara asta ii voi pune.
Nu am cum s-o fac sa nu m faca pe ea. I-am explicat, degeaba, in somn nu simte si face.
Doua seri am trezit-o: culcata la 20:30 iar la 22 m-am dus s-o pun pe olita iar ea era uda.
I-am invelit salteaua intr-o folie sa nu o ude, si cearsaful la fel.
Uda pijamalele, maieul, chiloteii (cu ce e imbracata), pilota cu ce e invelita si fata de perna (doarme pe o pernuta).
In fiecare zi am spalat.
Nu are rost s-o chinui nici pe ea si nici eu.
Inca nu e pregatita.
In schimb la pranz nu-i pun pampers, dar doua zile a facut cat a fost la gradinita (Marti si Miercuri), alearga si bea apa multa.
Ieri si azi n-am dus-o sa vad daca intr-adevar face sau nu pe ea la pranz. Ieri n-a facut, iar azi voi vedea ca inca doarme.
Dupa ce termin jum de pachet Libero nr 6 ii voi lua Up&Go , stil chilotel. (multumesc Lala_D )

Ellenuta f frumoasa albastrica.
Frumoasa si serbarea in aer liber.
Ioana are Vinerea viitoare serbarea, si nu ne-a m zis sa le imbracam intr-un fel anume, ci in rochitele cele m frumoase pe care le avem.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta

buna

am si ceva pozici de la gradi ..

https://picasaweb.google.com/Ellenuta/SerbareGradi03#



Elena, mami de http://lb4f.lilypie.com/aW3np2.png" target="_blank">Eva Maria (14.01.2008) si http://lb2f.lilypie.com/nfEmp2.png" target="_blank">Anna Sophia (04.10.2009)
http://foodmania.ro/index.php" target="_blank">papa bun


Helen, este absolut superba, Eva! Ai doua fete frumoase foc!
Au si cu cine sa semene

Roxana si Adela - 09.12.2007 !
http://lb4f.lilypie.com/9CXXp2.png width= 400 height= 80 border= 0 alt= Lilypie Fourth Birthday tickers /> < /a> " target="_blank">Buburuza de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

elle superba Eva, ca intotdeauna!

Alina este clar ca nu e pregatita inca dar nu-i nicio problema, va fi cat de curand, fi convinsa de asta.
Cand treci pe noul model de "chilotel" explica-i ca NU-I pampers , la noi a functionat asta ca un magnet. E convins ca se uda deoarece eu am sacrificat unul si l-am rugat sa toarne un pahar de apa pe el
Cand a vazut apa siroind s-a convins ca e chilotel de baiet mare ...

Eu n-am niciun merit la Andrei, el a dorit singur sa nu mai faca pe el, a facut click in capul lui fara sa fac munca de convingere si fara sa il influentez in vreun fel.

Personal nu ma asteptam sa fie asa simplu cu pipi noaptea, la cel mare a durat ceva procedeul, dormea lemn si efectiv nu simtea ca face nici daca era balta in jurul lui.
Andrei e diferit din punctul acesta de vedere, daca simte ca face se scoala singur si merge la baie, are un somn mult mai usor.
Dar 6 seri din 7 le doarme intregi de la 22.00 la 07.00 fara niciun pipi.

O sa fie ok, trebuie doar sa fiti relaxate amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Alina si noi suntem in plin proces de renuntat la pampersul de noapte. Merge greu, azi noapte a fost prima dintr-o saptamana in care nu a facut pe ea, cu sculat la 3 noaptea si dus la WC. Dar de dimineata cand a vazut ca e ok era atata bucurie pe ea...incat nu ma mai intorc la pampers chiar daca o sa fie doar cate o noapte uscata pe saptamana. La cel de zi a mers tare usor, in 2 saptamani a fost ok si avea 2 ani si 3 luni. La cel de noapte merge greu pentru ca doarme foarte profund si nu simte. Dar nana ei care e doctor pediatru mi-a zis ca nu are rost sa astept sa fie cu pampersul uscat noaptea ca sa incep sa i-l scot pentru ca e clar ca asta nu o sa se intample curand sau poate niciodata(sunt persoane care se duc la baie de 2-3 ori pe noapte in mod regulat). Si ca daca tot aman momentul s-ar putea sa fie si mai greu sa devina stressata ca face pe ea si sa nu mai doarma noapte. Asa ca chiar daca spal zilnic(uneori 2 randuri de asternuturi) nu ne mai intoarcem la pampers, mai ales ca o vad si pe ea dornica sa scape de el sa fie ca fetitele mari. Dar daca Ioana nu prezinta nici un interes puteti trece la pampers chilotei si sa incercati fara mai tarziu.
Roli cum a fost la serbare la Andrei?

Eliza
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Alina este clar ca nu e pregatita inca dar nu-i nicio problema, va fi cat de curand, fi convinsa de asta.
Cand treci pe noul model de "chilotel" explica-i ca NU-I pampers , la noi a functionat asta ca un magnet. E convins ca se uda deoarece eu am sacrificat unul si l-am rugat sa toarne un pahar de apa pe el


Asta e si ideia cand ii pun "chiloteii" sa stie ca sunt chilotei nu pampers.
In seara asta i-am pus pampers, desi ea tot imi zicea sa nu-i pampers.
Pana a adormit a facut de doua ori pipi, dar nu in pampers ci la olita.
Asta e bine..
Ea cat e treaza spune cand face pipi/kk,pb e la somn ca nu simte. (la fel ca Bogdan, doarme si chiar daca e uda)
Intr-o seara, pe la 22 s-a trezit ca face pipi, dar deja facuse pe ea.
Mai asteptam, cand va fi pregatita.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza

Alina si noi suntem in plin proces de renuntat la pampersul de noapte. Merge greu, azi noapte a fost prima dintr-o saptamana in care nu a facut pe ea, cu sculat la 3 noaptea si dus la WC. Dar de dimineata cand a vazut ca e ok era atata bucurie pe ea...incat nu ma mai intorc la pampers chiar daca o sa fie doar cate o noapte uscata pe saptamana. La cel de zi a mers tare usor, in 2 saptamani a fost ok si avea 2 ani si 3 luni. La cel de noapte merge greu pentru ca doarme foarte profund si nu simte. Dar nana ei care e doctor pediatru mi-a zis ca nu are rost sa astept sa fie cu pampersul uscat noaptea ca sa incep sa i-l scot pentru ca e clar ca asta nu o sa se intample curand sau poate niciodata(sunt persoane care se duc la baie de 2-3 ori pe noapte in mod regulat). Si ca daca tot aman momentul s-ar putea sa fie si mai greu sa devina stressata ca face pe ea si sa nu mai doarma noapte. Asa ca chiar daca spal zilnic(uneori 2 randuri de asternuturi) nu ne mai intoarcem la pampers, mai ales ca o vad si pe ea dornica sa scape de el sa fie ca fetitele mari. Dar daca Ioana nu prezinta nici un interes puteti trece la pampers chilotei si sa incercati fara mai tarziu.

Eliza
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii



Intr-o saptamana odata n-a facut pe ea, spre dimineata se scapase un pic. In rest in fiecare seara a tot udat.
Ea nu mai vrea pampers imi si zice, dar ce facem noaptea cand ea doarme si nu simte cand face
Eu nu stiu cand face ea ca s-o pun pe olita, ca am trezit-o la 2 h si era uda.
O m las un pic cu pampersul (vad daca face in el) , apoi m incercam iar.
Inca ceva, laptele i-l dau cu vreo 2 h inainte chiar m mult, si tot se scapa.
Vom vedea.
Succes cu renuntatul pampersului noaptea!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


De ieri am inceput s-o pun si pe Justina pe olita .
Am mai pus-o (de curiozitate) acum doua luni si-a inceput sa planga si n-am m pus-o.
Dar cum o vede toata ziua pe Ioana, se duce (apropo de mers, merge de manute ii este frica singura,in schimb se taraie pe fundulet , nu vrea de-abusilea) la ea sa traga de oala, si ce mi-a venit mie in gand s-o pun si pe ea.
Si a stat, si a facut si pipi.
A facut un pipi si azi.
Nu vreau acum sa renunte la pampers, Doamne fereste!
Doar sa faca cunostinta' cu ea.
Poate ea renunta m repede decat Ioana.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

salutare doamnelor!

am admirat si eu albastrica dulce de Elle...

Nati, niste pozici cu burtica? sau macar de la Disneyland?



LA MULTI ANISORI CU SANATATE SI MULT NOROC SARBATORITILOR ZILEI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput