Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(47)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Buna dimineata, sorilor! si surorilor!
O canistra de cafea si pentru mine!

* in primul rand, DOLORESS, zmuah, mi-ai scris o gramada si cred ca aproape ne-am hotarat. Deja i-ammobilizat pe ai mei, pentru banutii care trebuie la fata locului, si .. e aproape done!
nu topai inca, dar sunt intr-o stare asa, de febrilitate.. poate nu-mi face bine canistra aia de pana la urma...
oricum, multam fain de tot!

* MAYANE, GABRIELA, BEBECT super Dariuselul, super Tudorelul si - mai ales - super Serbanelul! sunt curioasa cat avem si noi luna asta...

* MIRELA, mare pentru tine ! sa treceti cu bine si peste asta! super-mami!

* TUNDE, care e faza cu imbracatul in rosu la bubite?

* ROXX, azi sa fie o zi mai buna!

* MAIMUTICA, ! pe asta ne bazam si noi, sa doaaarma!...

* ALINUSH, e doar o faza, sincer! eu cred ca o sa treaca.
o mica paranteza, totusi. soata mea e painea lui dzeu, schimba, spala, da bibsi, si totusi balaurul din mine se mai trezeste vorbind uneori si-i spune "da cana aia din dormitor n-o puteai spala?" sau " bine ca stai la televizor, cand ala mic vrea joaca" ...
si brusc, primesc o palma peste cap si un prelung ecou -vorba poeziei- ma intreaba din ceruri "pt ce esti bou?" ...
si eu raspund "hormonii, doamne, nu io!"
si scap. dar bag la cap ca exagerez...
incheind paranteza, nu vreau sa minimizez ce simti si chiar inteleg ca soata ta nu pune manuta la nimic prin casa, dar incearca sa iei o pauza, mergeti undeva cu cea mica, sa schimbati decorul, ia-l la o discutie ca intre barbati, asa, cu bratul pe dupa umeri. i-o fi greu sa se obisnuiasca cu situatia, nu sunteti nici casatoriti, asa ca poate are probleme cu "commitment"ul...
dar legal nu are mari sanse sa "ia" fetita, cum bine a mai spus cineva, Magnetism parca, aveti nevoie unul de semnatura celuilalt atunci cand vreti sa plecati cu fetita in strainatate.

oricum, poti vorbi cu noi si orice crezi, sa stii ca nu esti singura! suntem multe care am trecut prin asta - iar in suntEM ma includ si eu
capul sus pt Raysa, ea e tot ce ai mai pretios pe lumea asta! ea va fi mereu la capitolul realizari cand va fi sa tragi linie

* RALUKARA mare! felixoiul nu e gras, e mai mult lung, iar acum nu stiu cu mai e, astept sa vad scorul la cantar peste 2 sapt...
- nu, nu sunteti ultimele la botez, noi il avem pe 9 iulie...
spor la pregatiri!

* DOLORESS, din nou : sanatate matusii, intr-adevar, suna mult 11 kile in doua sapt, iti nenorocesti rinichii. cel mai bine e la nutritionist, parerea mea. eu una mi-am slabit fix kilul jumate impus pe saptamana trecuta si mai am inca 1.5 pt saptamana asta. sa vedem...

* woow, RELUSHA, bine ai revenit!!!
LA MULTI ANI RADUCU!!! sa cresti mare, sanatos si norocos!


Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Buna dimineata! Multam de cafea.

Multe fete suparate pe aici. Va pup pe toate ca sa treaca si multa sanatate piticilor.

Tare mult as vrea sa am energia sa ies dimineata la plimbare, dar ma ia o lene... iar acum a adormit piticotu' si iar nu mai ies. Voi iesiti si peste zi la plimbari? mie mi se pare cam cald. Am iesit saptamana trecuta, intr-o zi cand de dimineata a fost mai nasoala vremea si cand am ajuns acasa aveam o durere de cap si imi era si putina greata. Cred ca facusem o insolatie. Asa ca evit plimbarile in miez de zi.

Cam asta ete treaba.. Va puo si va doresc o zi mai buna ca ieri!

Aaaa. Madalina, cand mai facem o plimbare impreuna?

Gabriela
Mami fericita de Tudor (21.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

daca inca nu v-ati trezit, "vorbesc" singura, macar asa recuperez absenta....

pana la urma, am cedat, il las sa doarma la mine in brate, am avut 3 tentative de a-l pune in pat, dar cum ma ridicam, cum facea ochisorii mari-mari, asa ca sa aibe somn lin la mami in brate, am noroc ca R doarme la el in camera si sigur doarme 3 ore (la noi e ora 14,48)...

sa va mai zicem despre noi... papam mixt, la somnul de noapte papa LP si foarte rar inca unul peste zi, in rest san, e bine si asa, avand in vedere ca R a baut doar o luna de la san si apoi pana la 3 luni m-am muls si i-am dat din biberon....de vreo 3 zile se intoarce si doarme pe parti, e asa de scump nu se intoarce pe burta si nici de pe burta pe spate, nu sta in fundic... e mai lenes ca si R.....diversificarea vreau sa o incep pe la 6 luni, prima data sa stea in fundic si apoi, voi incepe la masa de la ora 10 cu fructe, asa am facut si la R, doar ca la R am inceput la 4 luni si 3 saptamani...la controlul de 4 luni avea 7 kg si 68 cm.... mergem si la 5 luni cu el la control sa vedem cat a "adaugat"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

ziki, multumim, o incantare sa te citesc, imi pare tare rau ca nu pot accesa blogul de aici, au multe site-uri restrictionate....

gabrielaromt, aici avem noroc de vreme ploioasa, ca altfel am fi "arestati" in casa, anul trecut au fost 38-40 de grade dimineata la 7,30.... asa ca dimineata si seara ieseam afara, dar acuma cum ploua de vreo 2 zile iesim repede cum se opreste ploaia, nu mergem departe de casa si cand incepe iar, fuguta acasa.... noi stam afara cam 3-4 ore pe zi....depinde si de vreme...
Cat am fost la mare (a fost foarte cald, 34-38 grade) am stat in camera doar cat au dormit copii, maxim 3 ore la amiaza, in rest afara, R in apa ca un ratoi, iar eu cu D la umbra....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Neata!

Relusha..ce ma bucur sa aud de voi

Deea..eu azi nu ies la plimbare,am ceva cumparaturi de facut.
ma simt si calcata de tren zi pt ca mi-au venit uratii si stau in cap.
maine sigur ies.





Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

BUNA DIMI

La Multi Ani Radu-Deian!
sa cresti mare si mumos!
Bine ai revenit mami RELUSHA!|


Ziki;cica ies bubitele mai repede,stimuleaza culoasrea rosie...am invatat-o de la bunica..asa ne facea cand eram mici.

LORI!!!MIRELA!DOLORESS!
-Cum se simt puiutii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Vai de tzatzele mele.. noaptea servesc pe post de suzete pt fifi..se smiorcaie cand le scapa,bagam la loc in gurita..asa face nani mai nou.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Shines, ai grija de tine

Tunde, te inteleg perfect!!! asa a facut si D azi noapte ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Neata!

relusha sa-ti traiasca baiatu. sa fie sanatos

Carmen zi-mi si mie unde mergi la zumba k m-as baga si eu. stiu k tu stai mai aproape de mine si de aia zic..poate mergem impreuna.

Mirela sanatate multa la motanei. sa treceti repede si cu bine si peste hopu asta

Tunde poate e la puseu si de aia vrea mereu cu titi. asa facea si asta mica. o sa treaca si revine la prog initial si rabdare

Ziki bafta multa si sa va iasa planu asa cum vreti

eu sunt sola p aksa l-am trimit p tati cu buba la plimbare si sa mai ia una alta si eu am ramas cu treburile casei. asa k am aruncat rpd un ochi si p aici

fug la treaba




Dumnezeu ne-a binecuvantat cu minunea Natalia Maria (30. 12. 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata, wudy nu stii cata nevoie am de sarumana!!

deci...sa ma incordez sa scriu:

Am fost la pediatra aseara, care draguta de ea, desi eram urgentza cu bebe d e4 luni ne-a tinut vreo ora si ceva, a bagat pe toata lumea in fata, la un moment dat eram asa epuizata, ca sunt si eu varza de virusata, ca am simtit ca voi exploda in lacrimi; am explodat doar la asistenta de acolo...care a mai bagat si niste bubosi cu varicela...in fine tre sa caut pediatra; ceva care sa stie ce e ala respect...poate in alta tara
Deci...Ana are rino-traheita-laringita si toata ita astea, dar nu bronsic, nu pneumo. Este in cont pe aerosoli cu dexa, ca e f regausita.
Robert (care pt prima data ne-a zis ca-l doare ceva - urechea) are otita, au migrat mucii aia uriasi, nu a fost intr-adevar nevoie de antibiotic, am facut bine ca nu i l-am dat (nu stiu daca v-am zis ca ii dadusem inainte niste cioc alba si m-am gandit ca poate s-a inselat dr. aia tanara); el e iar cu febra, deci ep antitermic, pic de urechi, pic de nas si renumitul PERITOL pt ca nu mai accepta nimic de mancare, si ala cica are ca efect secundar si asta - pofta d emancare, in principiu i l-a dat pt somn, pt odihna.

Cand ne-am intors de la pediatra Ana mi-a facut cea mai mare criza ever, ajunsese sa fie supra-obosita (sa nu zic overtired) si nu putea adormi, era infometata si nu puteam manca de dureri/obo, dintii cred ca o rup de durere ca plange cum nu a plans ea vreodata...si e ragusita ca un cocos de ala timpuriu.... abia i s eaude vocea, dar se vede ca e plina de durere. la un mom dat nici in brate nu tacea, san nic nu voia sa vada..Doamne, plangea cu suzeta in gura de am simtit ca fac ceva la cap.

In fine, au adormit, si desi era devreme si ei dormeau eu pac! - socul a venit....eram asa in transa, dar nu puteam adormi, parca bausem red bull; am stat asa toata noaptea, ba pe la 3 si ceva m-a pocnit o direre in tot corpul,ma dureau articulatiile asa, toate, am coborat si am luat un nurofen. Si am dormit pana la 5 cand au inceput sa planga pe rand.

In dimineata asta vad ca Robert mi-a cerut deja ousor, iaurtel...hmm.. e bine, dar tot febril e. Ana- brate!!

Citat:
citat din mesajul lui ziki

off, LORICH, nu ne deprimi, eu una ti PUP si va doresc insanatosire rapida!!
sa nu te intinzi pe covor ca venim si te luam pe sus. o sa fii pe covorul zburator al forumului
o sa treaca si astea si o sa fiti din nou prin parc, si tu ca de obicei cu fifi dintoasa in sling, cu copilu intr-o mana, cu tastele in poala, intre doua abdomene si amestecand de zor intr-o oala o reteta de pe blogul laurei sava.



ce am facut eu sa merit cuvinte de astea??? Deci...ma ai pe constiinta ca-mi beau cafea cu muci si lacrimi in ea

fragrant dat de asta la fund, ca al meu in ultimele zile nu doresc nici dusmanilor.

Mirela nu stiu de ce, ca si Gabi eram sigura ca e o boala a copilariei...de asta trebuie sa avem grija sa nu sarim cu diverse leacuri in primele 3 zile de febra. Si tantum in gat si ala e dat cam aiurea, pt ca orice virus da rosu in gat, nu inseamna "raceala", eu stiu si enteroviroze care au dat rosu in gat. Ciudat cum fratiorul a scapat. Nasol ca vaccin anti-pojar tot o sa faca micutul, ca e inclus in ROR (bine, se poate refuza, dar e si rubeola/rujeola, celalat nu pojarul +oreion)

Relusha bine ai revenit!! Chiar ma intrebam ce mai faceti LMA puiului maaareee!!!!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput