Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Buna dimineata si, desigur, LA MULTI ANI TUTUROR COPIILOR!
Am trecut de vaccin cu bine, cred... aseara a mancat pe la 19.30, a continuat sa fie maraita, a adormit pe la 21.30...si ma asteptam sa se trezeasca pe la 24 sa pape... am adormit si m-am trezit in palpitatii, ca nu a mancat fata. (deh, instinctul matern... ). Era 3.30... am trezit-o, ca si asa era foarte cald, m-am gandit ca se deshidrateaza... Deci in afara acestui fapt, ca a fost somnoroasa, nu am avut parte de alte reactii si sper sa nici nu avem.
Multumesc, fetelor, de incurajari... Da, incerc sa imi mentin calmul, dimineata am forte proaspete, dar pana seara sunt epuizata psihic. Dorm si a doua zi iar am forte proaspete. Si tot asa :)
Intrebare, SZ: ai vostri au program de somn ziua? Eu nicicum nu stiu cum sa i-l fac, ca daca ma bazez pe ea... foarte haotic doarme, daca doarme. Astept sugestii. Seara e ok, dupa baita ii dau sa pape si adoarme. Dar ziua? Eu tot aud de bebei care dorm ziua la ore aproape fixe iar Miruna... nimic.
Irinuka, P este demential!! Asa de dulce!!
Nu mai stiu ce am vrut sa scriu...
Nasol cu indemnizatia asta, la mine ultioma zi de concediu a fost 5 aprilie, cred ca prin iulie o primesc...ca am depus abia la inceputul lunii mai dosarul. Dar ma intreb cand primesc alocatia, daca am depus actele in aprilie... Simo, ai vreo idee? Ce sa fac, in tine e nadejdea la consiliere!

Andutza- de pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

LA MULTI ANI COPILASI DIN LUMEA INTREAGA, LA MULTI ANI BUBURUZE MICI, CE VA SERBATI PT PRIMA DATA ZIUA COPIIILOR!!!

5 galeti de pt mine va rog. – copiloi cu febra toata noaptea, tuse urata, oribila. Azi sunt cheanu cu amandoi acasa, ca are inca febra si mai ales pt ca de 1 iunie aveau programata o iesire la joaca in nu stiu ce loc…nu-l trimit cu febra si apatic.

Tunde deci… Robert se tine de prostii

Ralukara exista ceva , un fel de degetar, de la nenedent, are si pasta, ceva super safe, merge inghitita, fara fluor si alte alea…dar eu as folosi-o doar dupa cereale (daca va papa) ca-s lipicioase si afecteaza. In rest, in primul an i-am dat lui Robert periuta si se juca singur si-n fleul asta facea o asa-numita spalare sau macar se invata ca dupa masa ne spalam pe dinti.
Cu diversificarea..mai, nu merge sa ma car cu plite &co, merg la pens de 4 stele, nu stiu ; bine, as putea sa le rog sa-mi fiarba un morcov, dar nu am incredere !! na

premergator eu nu am avut, am crescut bine mersi si fara el, iar pt copii iau decizii cum cred eu ca e mai bine…si ei vor face la fel cu copiii lor )
Si da, Shine asta zicea dr. ala- ca le intarzie mersul, le face un fel de mers asa cu capul inainte aiurea, fara sa-si gaseasca ei echilibrul, si asta ii incetineste.

Nuuuuu, nu mai Magnetism nu 6 odata !! NU, nici nu vreau sa aud. A plesnit unul jos si banuiesc ca tot jos la pocni urmatorul, dar ziceam ca sus sunt 6 boabe albe inflamate, eu sper din tot sufeltul ca nu ii vor iesi tti acum, are tot timpul nenica !! Girafa Sophie e cadoul lui Fifi de dinte. [ :D]

MIRELA nu d acu nimic antitantari, muste etc pe unde stau bebicii…am lucrat intr-un spital si nu-ti zic ce a patit un bebel pt ca daduse mama lui cu spray de muste, da? Ai plase ? Si daca se mai strecoara vreuna il vanezi si gata..sau daca dorm puii in patut, pune plasa la patut. Vad ca intre timp ai gasit solutii.

De ea deci tu esti vinovatul cu dintii !!!! De la tine ni se targe ??? Hiihih…Doamen, sper sa nu se grabeasca totusi, sper sa fie unul cate unul in timp, chiar daca s-au inflamat inca 6

Anduta Ana doarme un somn mic (sub o ora) dimineata, apoi unul pe la 11-12 in parc, apoi unul mai lung (mai ales daca dorm eu langa ea) de la 2. Practic asta e somnul lui Robert si ea s-a lipit la el.

intors nu am observat, parca numai pe stanga, voi studia problemu’



Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Neatza fetele.
La multi ani puiutilor nostri!!!!
Irina daca ii dai cu lingurita e normal sa dea afara din gurita nu e obisnuit, trebuie doar insista.
Ralukara nici lui Stef nu-i place sucul de morcov sau mar simplu. E mai bun pireut cu pulpa asa. Incearca peste o sapt 2 sa vezi daca accepta. Asa am patit noi cu portocala.
Mirelush noi nu avem tzantzari(avem plasa la geam), dar cred ca poti folosi Baygon parca era pe extract de crizantema, deci natural.
Pupicei la toti cei mititei.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

din pacate n am plase, ca n am termopan decat la dormitorul unde stau eu cu copii
geamurile fara plase sunt deschise non stop ca altfel ne sufocam
ar fi o idee sa inchid tot si sa dam drumul la aerul conditionat, dar asta mananca curent electric si ciuciu bani

deja am primit o amenintare de incendiere de la vecini pt datoria de la intretinere, asta iarna ardeau gazul cand era soarele pe cer si destule grade in termometre, plus martie si juma din aprilie si acum fac gargara............

offff
am ramas si singuri, M a plecat la Constanta in port sa incerce sa ridice coletul cu colacei, cred ca va iesi ditai razboiul stelelor, de 2 sapt e coletul in port si nu l poate ridica, ca astia cer si pe mama si pe tata si pe aia lui masa si lui tacsu

offf, iar

si ceva de bine....motanii au mancat super frumos si cuminte, fara balamucul de ieri si alalteri....cei drept pe rand au mancat, ca pe unul il luase somnul
fiecare a halit cate un borcanel de 125 cu piure de banana+para+cereale cu mar, facut de mine, nu cumparat


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Hello din nou!
Azi imi da si mie mana sa scriu, ca nu am mai iesit in parc de dimineata, e prea innorat si prea mult doi copii pentru fitness

As vrea sa va multumesc mult de tot pt urari, pt pupici si pt strabunicuta. Stiu ca poate parea aiurea sa fii socat de moartea unei femei de 91 de ani, nu m-a luat prin surprindere ci doar mi-a aratat sfarsitul unei "ere", unei perioade...

Dar, ramanand in prezent, va doresc o zi frumoasa
Si nu in ultimul rand, mai ales LA MULTI ANI DE 1 IUNIE TUTUROR COPILUTILOR NOSTRI!!!

Ma intorc cu raspunsuri dupa ce citesc din urma ce ati scris ieri.
multi pupicei tuturor!

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Sal.
IRINUKA, Patrick e bestial! Tineti-o tot asa!

LORICH, sanatate lui Robertel... mama lor de gradinite virusate! Mai poti?
Cu diversificarea Anei... eu aveam la Ioana un Babycook, o minicana electrica asa, punei 100 de ml de apa, legumele intregi, bagai cana in priza si in juma de ora erau fierte la abur. Apoi pasai, ca era si pasator, ma rog, acum nu voi mai pasa. Mi-a prins tare bine ori de cite ori plecam! Ocupa ffff putin loc si se spala f usor, exact ca o cana cu un mic cos pt aburi si un cutit pe fund. Poate imprumuti de undeva unul, pt o saptamina... eu nu-l mai am...

MAGNETISM, super ca va descurcati... La noi e naspa cu toate insectele si manele... N-am vecini cu animale de unde sa vina toate astea, eu sunt singura nebuna din cartier... poate eu sa le dau lor!
Unde comercializati legumele si fructele bio? Ca eu-s doritoare... si-n Pitesti nu gasesti asa ceva...

DE_EA, Viena? Bravo bebe! Primul nostru bebelus care calatoreste peste hotare!

Pup,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Neata fetele!!

LA MULTI ANI, COPILASI DRAGI! Ce dragut...prima lor zi de 1 iunie

LA MULTE LUNITE TUDOR de mami de Arianna!!

Cam urat afara azi...sper sa putem iesi putin in parc dupa-amiaza!

LORI, pupam Robertelul bolnavior...of, gradi asta!!

RALUKARA, am retinut ca ai zis ceva de zahar...eu stiu ca la varsta asta nu prea se da la bebei zahar, nici sare..Poate stiu mai multe mamicile cu experienta!

ANDUTZA, pai de ce trezesti fata mami? Cum sa doarma ea noaptea mult daca tu o trezesti? Nu se mai deshidrateaza la varsta asta! Zic eu...acum tu faci cum simti!

IRINUKA, have fun la Breaza. Pupam Patrickutzul papacios!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

andrutza ai mei au program de somn de pe la 11 la 14, apoi servim legumele
in jur de 15:30 somn iar cam 1 - 1,5 ore
iesit in afara, unde baga iar somn cam jumatate din cat stam afara

aseara daca am iesit dupa 7,30, au mai dormit si de pe la 18 cam o ora
iar afara au dormit iar

sunt foarte dormitori motanii mei sa dea DD sa i tina asa

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Multam fetele pt urari- i le traduc lui Robert in pupici.

fara sare, zahar pana la 1 an - eu asa fac.

intoarcere Ana - update si stanga si dreapta si in cap s-ar intoarce, n-am vazut asa ceva.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Incepand de azi s-au interzis in UE biberoanele care contin BPA

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput