Colectia de toamna-iarna 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu de 195 chiar apartin (acolo unde stam momentan) - de-aia faceam misto, ca ma mut de-acolo numa' sa nu-i dau p-ai mei la fitze (glumesc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

salutare fetelor.
Intru rapid de pe telefon sa va pun un link de la festival cu Mateea.
diseara poate pun si ceva foto. Va pup si va multumesc pentru tot.

http://www.youtube.com/watch?v=WtSlxSM4MfI - mentiune - festivalul Vis de stea


Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Sunt obosita de nu vad bine, am avut un weekend super incarcat si super obositor, dar cu foarte multe plimbari si distractie! Am iesit cu musafirii, ne-am culcat tot la ore mici (duminica am ajuns acasa pe la 3 dimineata, serile precedente pe la 2 ), a fost bine si frumos peste tot dar acum platim scump pentru petrecareala – mi se inchid ochii la birou!
Rianna a plecat cu frate-meu aseara si a ajuns cu bine – Madau , multumesc de intrebare, Rianna nu e in RO ci doar in Arizona la parintii mei. Nici nu am energie sa-i simt lipsa, desi aseara la aeroport a fost cam grea despartirea, mai ales ca ea ne spunea la amandoi "why don’t you guys come with me?" Sper sa nu ne duca prea tare dorul si sa se bucure de vacanta si rasfat din plin.

Noki, tu vorbesti serios??? Pai te invidiez la maxim acum! Eu sunt fana-Roxette de cand ma stiu. Au avut concert cu piesele de pe Charm School?

Gabitaco


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Esec total la dentist, nu mai stiu cum s-o conving sa deschida gura. Daca va vine prin cap vreo solutie - spray cu anestezic, hipnoza (fara gluma!) etc. - sunt numai urechi (de fapt, ochi ).

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Doamne, fetelor, am intrat intr=o spirala a fricii si a confuziei din care nu pot iesi. Blestem momentul in care m-am uitat la capusa si am hotarit sa o arunc. Mi-a trecut prin cap sa o pastrez si apoi m-am gindit ca stiu cum sa o descriu, nu-mi trebuie. Nu stiu pur si simplu ce a fost in capul meu. Oricum timpul nu-l pot intoarce inapoi.

Lucrurile s-au complicat de cind am scris. In primul rind, am fost la doctor si ne-a spus sa-i dam antibiotic. Asta pt. ca doctorul ala era mai conservator. Apoi am dus-i si la doctorul nostru alternativ, adica este doctor cu scoala de medicina, dar practica medicina alternativa, puternic cu homeopatica, prieten de familie si care are si doua fete, prietene cu fii-mea. El a spus ca nu are rost sa-mi fac griji, ca nu crede deloc ca e vorba de o capusa cu Lyme disease, mi-a dat totusi remediul pentru Lyme si i-l tot dau de-atunci. I-am spus ca s-ar putea sa o punt totusi pe antibiotice si mi-a spus ca ca intelege si e ok cu asta. am inceput Antibioticele la o zi dupa inceperea adminsitrarii remediului, si dupa doua doze, fii-mea a facut diaree, a inceput sa verse, a facut febra... Am sunat inapoi la clinica initala si am dat de o doctorita mai luminata care mi-a spus ca intrerup imediat antibioticul. La aceeasi doctorita am fost a doua zi, cind deja lucrurile se complicasera: Smaranda a vomitat toata noaptea din ora in ora, febra, etc. Si doctorita asta a fost de parere ca nu am de ce sa-i dau antibiotic, ca reactia de piele pe care am vazut-o este un staph infection, ci nu semn de Lyme disease. Tocmai am aflat ca homeopatul nostru este expertul in Lyme disease.

Se pare ca Smaranda a facut o enteroviroza, fara nici o legatura cu muscatura de capusa, dar va dati seama ca eu picind taman acum, eu am dramatizat mult de tot. Acum Sma se simte mai bine, mai are crampe, dar in general e bine. Ma astept sa mai verse in urmatoarele zile, dar macar sint mai linistita cind vad ca isi revine.
Anyway, am trecut printr-un stres enorm. Tineti minte: nu aruncati obiectele straine gasite pe corp!

Feli In Ro capusele poarta boala Lyme? Ce reactie pe piele a avut Ilinca? De asemenea, daca sta mai putin de 24 de ore, sansele sint practic zero.

Referitor la scoala, ce tot vorbiti voi acolo? Spuneti ca ai vostri copii nascuti in noiembrie pot incepe scoala la aproape 6 ani si nu la aproape 7? Toti colegii mei nascuti in noiembrie erau cu citeva luni mai mari decit mine (februarie) ceea ce inseamna ca incepusera clasa I la 7 ani fara doua luni. Acum se poate incepe mai devreme?
Smaranda incepe anul asta scoala! Dar aici incepe cu gradinita. Noi am tinut-o un an acasa, putea sa inceapa anul trecut, dar nu voiam s fie cea mai mica din clasa... Nu cred ca era pregatita. Acuma clar este!

Daca vrea cineva sa mearga la MachuPichu cu rucsacul (he-he,, dar cu rucsacul in style, ca ti-l cara carausii si seara iti mai si gatesc super mincare!), sa-mi spuna. O prietena a fost acum citiva ani si mi-a spus ca serviciul a fost absolut impecabil. Basca: mers cu rucsacul fara rucsac. Nice, ha?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia74
Lavi da stiu ca te-ai dus departe cu proiectia, daca ai ajuns la eleve versus studente-gravi
Cat despre citit, ptr Ilinca nu e un criteriu, ca deja a citit prima poveste. Din carte cu litere mari si nu mult, cam 8 paragrafe, dar se descurca.


Numai maine nu-i poimaine din pacate! Trece repede timpul.
Bravo Ilincai pentru citit!
Nu stiu ce sa zic de dentist, poate sa schimbati dentistul. Mai e varianta cu anestezie generala dar mie nu-mi place.

Bic era vorba de a incepe scoala la 7 ani fara 2 luni vresus la 8 ani fara 2 luni.
Sanatate Smarandei!
Da, la noi exista capuse purtatoare de Lyme, dovada bolnavii de Lyme de pe acest forum si nu numai. Din fericire mai nou doctorii au auzit de boala asta, acum cativa ani nu-si facea nimeni nicio grija.
Intrebare: in ce ai putea pastra o capusa vie? Sau sa o omori inatai si apoi sa o pastrezi?

Noki bravo tie pentru mers la concerte!
Si spor la dizertatie!

Madau spor la cautari de vacanta! Nu am ce sa-ti sugerez din pacate.

Meems bravo pentru distractie si sa se simta bine Rianna la bunici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Bic, bine ca ati trecut cu bine! Mi-a stat inima in loc citind inceputul postarii tale si pana am ajuns la deznodamant... .
Reiei putin ideea cu homeopatul si Lyme, te rog?

Gabitaco, felicitari Mateei, e super-talentata! Incredibil ce dezinvoltura are, danseaza, canta... Wow!

Feli, daca ati schimba dentistul? Poate altcineva stie s-o manipuleze mai bine? (Iar daca dati peste unul mai rau, de-abia aveti motiv ssa va intoarceti la primul .) Alta idee n-am...

Eu sunt super-curioasa: ce inseamna exact scoala de fitze?

Va spuneam ieri de excursia la zoo de la grupa mica: azi m-am convins ca am facut bine ca n-am lasat-o pe Ana . Erau mai putin de jumatate din copii prezenti, multi insotiti de bunici/mamici, si chiar in conditiile astea stresati la maxim - plangeau cam toti. Asa ca nu sunt eu stresata-sefa, doar am prevazut corect situatia .






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

LA MULTI ANI, SA NE TRAIASCA COPILASII!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Doamnelor, la multi ani, sa ne traiasca copilasii-poznasii!

Bic noi am gasit capusa cam dupa 2 ore dupa ce am venit de la padure, a scos-o Doru imediat si nu s-a inrosit pielea.
Nu stiam ca exista si remediu homeopat ptr capuse.
Sanatate lui Sma, sa stii ca e pacatoasa enteroviroza, sper sa nu trageti prea mult.
De 1 iunie am fost la mall, la film, am vazut Rango, hmmm, nu-l prea recomand copilasilor de varsta Ilincai, are niste faze cam scary.

In schimb Rio a fost super (l-am vazut acum 2 saptamani), e un desen aminat plin de culoare si muzica de carnaval. Ar fi fost perfect daca nu era 3D, ca era un film tridimensional de proasta calitate, mai bine te uitai la el fara ochelari, ca se vedea mai bine.

Maria nu inteleg, de ce erau stresati bietii copii la zoo?

La dentist o sa incerce dr sa-i dea cu Lidocaina spray (am vb deja cu ea, ca mergem iar saptamana viitoare). Daca nu merge nici asa, o lasam pe toamna si ne rugam sa nu avanseze cariile si sa ajunga la nerv. Oricum, f.naspa situatia, mai ales ca mi-a zis dr ca nu recomanda inhalo-sedarea, deoarece, dupa parerea are si efecte negative (inclusiv se poate deregla somnul).



Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

M-ati imbolnavit cu Lyme asta. Am vazut o cojita pe piciorul lui nic, de la o mini-julitura si primul lucru la care m-am gandit: stop, Capusaaa...

i-am luat un joc de darts de 1 iunie, dar cu sageti cu magneti. pana acum ne-am jucat. o sageata o arunca cu stanga, una cu dreapta si tot asa. manualitate egala pe cele 2 maini.

Mergi la inceput