Colectia de toamna-iarna 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, noi plecam pe 18 , ajungem pe 19 seara , deci cam deodata ne luam prima balaceala!

Fetelor, dar mie mi se pare normal ca de la un moment dat si copiii astia trebuie pusi la treaba (invetat). Eu de cand am auzit cat invata Tudor in Scotia incepand de la 6 ani neimpliniti imi pun problema ca invatamantul romanesc a devenit prea lejer si vor ramane in urma copiii nostri daca la un moment dat vor vrea sa-si continue studiile in Europa. Daca incep clasa I la 8 ani inseamna ca vor termina liceul la 20. Practic de atunci pot sa devina independenti de noi (daca vor). Nu-i cam tarziu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Lavi daca incep la 7 ani, termina liceul la 19, nu e mare diferenta. Tu te uiti la sistemul englezesc, eu am vazut ca in alte state nu primesc mai deloc teme ptr acasa (ma rog, nici cu asta nu sunt de acord), sau lucreaza maxim 30 minute.
Dar sa lucreze zilnic 2 ore din primul an mi se pare exagerat, ar trebui sa mai aiba timp si de parc. De altfel nici eu nu prea aveam timp liber, dar in liceu, tin minte ca faceam referatele la romana noaptea (la ora 11 inca mai scriam).

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Lavi, eu sunt de acord cu ce zici tu.
Sunt si exceptii de la aceasta "stare de fapt"; adica sunt scoli/ invatatoare care ii muncesc prea mult!
Iarasi mi se pare cam tarziu, vorba ta, sa termine scoala la 20 ani...

Pe de alta parte, Feli, ai si tu dreptate intrun fel ... parca li s-ar fura copilaria .

Mi-e fff greu sa ma hotarasc la ce fel de invatatoare sa o dau pe Daria. Prietena ei cea mai buna merge la o invatatoare foarte cautata, mai exigenta, care ii munceste muult, care face sedinte cu parintii odata la 2 saptamani (sedinte de cateva ore) - doamna are referinte bune , adica scoate generatii bune - insa nu stiu daca i s-ar potrivi Dariei asa ceva. Pe de alta parte doamna aceasta e destul de controversata - am auzit ca primeste "atentii" si ca n-ar fi asa de obiectiva.
Tre'sa ma hotarasc, dar e un sentiment atat de dificil - ma gandesc ca e vorba de viitorul ei - mi-e sa nu gresesc!



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Zicea Gandacel pe cand incepeam gradinitele si de multe ori imi aduc aminte: pe vremea noastra credeti ca se puneau asa problemele, sa plimbi copilul in celalalt capat al orasului la vreo gradinita/scoala cu referinte?? Mergeai la cea de langa casa si asta era. Si uite ca am putut invata .

Incep sa cred ca daca elimini catastrofele absolut previzibile, e ok sa nu te straduiesti sa gasesti chiar cea mai buna solutie. E ok si una ne-catastrofala...

apropos de "pe vremea noastra": am ras copios la subiectul de la generale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

iaca io am batut orasul din clasa a patra pana la liceu pentru o scoala buna. (45 de minute * 2, zilnic).

dar si la scoala slaba imi aduc aminte ca in clasa 1 faceam teme mai mult de 2 ore. (ok, poate eram eu mai inceata, tin minte ca in cl. 1 aveam ore de la 7 jumate la 10 jumate (ore scurte, ca in scoala invatau 3 schimburi ); la 12 ma apucam de lectii si le terminam cand veneau ai mei acasa, adica la 4. sa zicem ca o ora o lalaiam, dar totusi...)

in alta ordine de idei, mie mi se par suficient de mari colegii de gradinita ai lu' fi-mio, si suficient pregatiti pentru scoala. scoala e mult mai interesanta decat gradinita. aproape 7 ani pt. cls. 1 mi se pare mult. la aproape 8 mi se par deja batrani copiii (sa zicem ca nu mi se pare normal sa ai menstra in clasa a treia). - si ma gandesc cu groaza ca anais asa o sa prinda, cu grupa pregatitoare & all, o sa aiba 7 ani si 4 luni la inceputul cl. 1. enorm.

scoala, pana la urma, face parte din copilarie; asa cum fac parte din copilarie si toboganele, excursiile, vacantele la mare, taberele, sporturile.
in niciun caz copilaria nu se incheie cu intrarea in clasa I, sa fim seriosi.
cred ca pb e cat esti dispus, ca parinte, sa-l mai lasi sa copilareasca pe copil dupa inceperea scolii.

edit: dar sunt total de acord cu alegerea strict a variantei ne-catastrofale in ceea ce priveste scoala. necatastrofal mi se pare absolut suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria

Citat:
Incep sa cred ca daca elimini catastrofele absolut previzibile, e ok sa nu te straduiesti sa gasesti chiar cea mai buna solutie. E ok si una ne-catastrofala...


De acord cu tine.

Si cu Corap . Dupa 6-7 ani se intra in alta etapa a copilariei (am invatat eu la modulul psiho-peda), numita "copilaria mare". Asta se suprapune de obicei cu ciclul primar. Copilaria mare tot copilarie e si presupune mai multa independenta, alte preocupari (inclusiv lectura). Daca un copil incepe clasa I la 8 ani va ajunge sa citeasca cursiv (carti) abia la 9 ani, pai pierde deja placerea de a citi singur povesti!

Silvia acum citeste cu placere un anume gen de carti semi-fantastice, si nu le citeste doar ea ci mai multi colegi, e "in gasca" ca sa zic asa cu lecturile preferate.

Timp liber nu mai inseamna lopatica la groapa de nisip la 7 ani, indiferent daca e la scoala sau nu. Tocmai, lalocul de joaca fetitele se intreaba intre ele in ce clasa sunt, "dai mai bine" daca esti la scoala si nu la gradinita, "dai mai bine" daca esti intr-o clasa mai mare.

Menstra in clasa a III-a, pai la 18 ani mi se pare perfect normal sa-si inceapa viata sexuala daca doreste, fizic si psihic vor fi mature pt asa ceva fetel noastre. Dar inceperea vietii sexuale inseamna ca iti poti asuma si o sarcina nedorita daca metodele contraceptive dau gres. Poate conceptual va fi impotriva avortului. Gravida studenta e socialmente acceptabil, mai greu insa gravida eleva. Nu ca e o situatie de dorit dar se poate intampla.

Mie mi se pare misto pentru un tanar ca cat mai repede dupa 18 ani sa se poata angaja sa-si castige banii proprii, sa se poate muta separat de parinti si sa poata avea o relatie serioasa daca doreste. Facultatea se poate face in paralel cu astea daca vrea, liceul nu prea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hello

V-am citit zilnic, spre rusinea mea n-am avut timp sa raspund, am avut cateva zile full, in we 2 petreceri, plus balet, engleza, etc...azi abia am avut timp sa rasuflu si eu. Maine avem serbarea la gradi

Cadou de 1 iunie - i-am luat bicicleta, am fost azi la Decathlon, mi-au montat-o/verificat-o acolo, acum sta in balcon ascunsa pana maine

Scoala - eu o dau de la anul, adica de la 6.9 ani. O voi da la o scoala aproape de casa, chiar n-am de gand s-o oblig sa traverseze jumatate de Buc doar de dragul de a fi la o scoala de fitze. Probabil ca va fi la 195 sau 196, mai vedem.

In alta ordine de idei, e primul an in care n-am rezervat nimic pt vacanta. Ma gandeam la Grecia. M-am uitat ieri la cateva hoteluri prin Thassos dar n-am gasit nimic. Unde era hotelul ca lumea, era plaja nasoala, sau fara taverne prin zona, si invers. Acum am trecut la Corfu si Zakynthos....Daca aveti ceva recomandari de hoteluri mi-ar fi de mare ajutor. Vrem ceva sa fie si ok ca si conditii, si cu ceva restaurante prin zona, sa putem ajunge la ele pe jos, si plaja fina, ...cam multe, stiu...

Revin pe seara cu pozele, ca am ramas restanta.

P.S. MEEMS, cum e Ri, a ajuns cu bine in RO, ii place?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai 195 e scoala de fitze maxime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Probabil ca si Ilinca va merge la anul la scoala, in functie de prietenele ei, ca as prefera sa fie in clasa cu o fetita pe care o cunoaste (modelul acesta l-am testat si la gradi si a mers f.bine, nu a avut probleme de adaptare).
Scoala am ales-o in functie de distanta (acum sper sa prindem si loc, ca am inteles ca sunt ceva probleme), nu sunt de acord ca, cel putin in primii ani, sa mearga cu vreun mijloc de transport sau sa traverseze bulevarde. Mai ales ca noi stam in zona f.aglomerata si daca vrei sa ajungi mai in centru, poti sta in trafic f.mult.

Camelia wow, deja te-ai interesat de invatatoare? Eu inseamna ca sunt in urma rau.

Madau sora mea a mers in ultimii 2 ani in Grecia, dar nu-ti pot face vreo recomandare, deoarece am vazut ca voi aveti cerinte mai mari in privinta cazarii.
Apropo, si noi la anul visam la o grecie (cu plaje pustii neaparat).

Lavi da stiu ca te-ai dus departe cu proiectia, daca ai ajuns la eleve versus studente-gravi
Cat despre citit, ptr Ilinca nu e un criteriu, ca deja a citit prima poveste. Din carte cu litere mari si nu mult, cam 8 paragrafe, dar se descurca.

Azi Ilinca are programare la dentist, da Doamne sa o lase pe dr sa lucreze cu freza, ca m-am saturat de atatea drumuri la cabinet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

CORAP, stiu ca-i considerata de fitze, dar nu asta e criteriul dupa care am ales, ci faptul ca e foarte aproape de casa. Intamplarea face sa fie o scoala buna.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput