Colectia de toamna-iarna 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Off, sanatate multa bolnaviorilor!

Anda, zici bine cu capusele, fix asa am inteles si eu. Distractie placuta la ateliere, sa ne mai povestesti.

Bic, pe-aici copiii primesc amoxicilina, adultii doxicilina, in caz de capusa. E de retinut f. ca exista remediu homeopat pentru asta.

Eu sunt stoarsa in urma ultimelor 2 sapt de serviciu.
De slabit nici pomeneala, imi iesisera analizele sub limite, numai regim imi mai lipsea .
Numaram zilele pana la concediu... Copiii si-au facut bagajele de mare inca de w/e trecut .

Ce faceti special de 1 iunie? Cadouri? Program? Idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Bic nici Ilinca nu a luat antibiotic in urma cu doi ani, cand a fost muscata de o capusa. Era la tara, la bunici si nu ne putem baza pe ei sa ii dea vreun medicament, ca daca "fata nu vrea" sau apare vreo reactie adversa (cum a fost febra, cand i-au dat brohovaxom), ei, gata, renunta sa i-l mai dea si nu mai poti sa-i convingi. In schimb, i-am facut testul de antigen borelia dupa cateva luni si a iesit ok.
Eu as avea incredere in ce ti-a zis dr si cu asta basta, nu m-as mai gandi atat la ce s-ar putea intampla.

Cadou de 1 iunie - am fost ieri la bookfest si i-am luat vreo 4 carticele de activitati (inclusiv cu lectii de pictat, colorat), de care a fost Ili incantata.
In plus, miercuri vreau sa o duc undeva, poate la film, poate la vreun spectacol, vedem noi, numai vreme buna si sanatate sa fie.
Asta ca tot la gradi nu se organizeaza nimic, ca de obicei. Ma rog nu mai intru in subiectul "gradi" ca ma apuca nervii, in 2 ani nu au iesit decat o data, degeaba am incercat sa le conving ca alte grupe au mult mai multe activitati decat cea in care e Ili.

Din toamna, insa au trecut-o automat la grupa pregatitoare, deaorece, conform noii legi a invat, ar trebui sa inceapa scoala de anul viitor. Insa as vrea sa o mai tin acasa, s-o dau de la aproape 8 ani, ca ce am citit despre clasa 1 (inclusiv aici, pe forum) e durere.
Ilinca ar face fata mental si acum, dar fizic ii va fi f.greu. Ma mai gandesc.
Chiar, e vreun copil ce va incepe scoala la 8 ani?

Cami multa sanatate, sa scapi de belea definitiv.

Ca tot s-a discutat de psoriazis, daca aveti rude ce sufera de asa ceva, as vrea sa stiu cu ce se mai trateaza ca la tata nu mai are efect mai nimic, Ar vrea si el sa se duca la mare, dar trebuie sa-i gasim un loc izolat, deoarece lumea crede ca e ceva contagios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

felicia, cu psoriazisul asta, am vazut ca fiecare ia ce-i trece prin cap. cred ca bolnavii isi administreaza singuri placebo-uri, in fct de ce au auzit ca a facut bine la cunostinte. bunica-mea a avut in ultimii ani si mai aveam un coleg tanar la care era localizat doar pe pielea capului. ala baga fructe nonstop fiindca medicii lui ii spusesra ca are legatura cu devitaminizarea. asta am inteles ca este parerea a jumatate din medici, cealalta jumatate nu crede ca psor. ar avea legatura cu lipsa de vitamine. la bunica-mea era si lipsa de vitamine si ficatul praf. stii ca nu se stie clar care este cauza aparitiei. eu am avut cateva episoade pe maini/coate in tinerete si erau pe fond nervos. exista si medicii care zic ca asta din urma ar fi cauza psor. sau ca, cel putin agraveaza. mai am o colega acum care are psor. sustine ca in perioadele fara stres aproape ii dispare. mentionez ca este obeza colega. si bunica-mea era. poate si asta are vreo legatura/influenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cu capusele da, asa e, Anda. Majoritatea lor nu sunt infectate. Ai 2 optiuni: 1: da iei antibioticul preventiv din prima; 2: sa speri ca ai nimerit una neinfectata, sa astepti o luna sa vezi daca apare eritemul si daca apare iei antibiotic atunci la greu si urmaresti apoi cu analize, iar daca nu apare oricum trebuie sa faci analizele pt ca se poate sa fii infectat si sa nu apara. Chiar si analiza de anticorpi nu e 100% sigura, poate da si fals negativ, cea mai buna e microscopia de camp intunecat care abia acum se face in Ro la o clinica veterinara. Inainte de clinica asta veterinara trebuia sa trimiti proba in Ungaria.

Roxi, sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Anda nici nu e obez, analizele ii ies bine (si le face regulat, ca asa zice la tv) si merge pe jos si 2 ore, n-are treaba. Lui sigur i-au iesit pe baza de stres, la 35 de ani, dupa un soc la serviciu (a lucrat in domeniul militar si era ceva cu fosta securitate). Din pacate, are si in cap, si pe coate si pe picioare. Toate lumea i-a zis ca trece "cu zeama de clopot", adica o ai cam toata viata. El e si nervos de felul lui (de fapt, e cel mai agitat om pe care l-am vazut, nici cand vine la mine nu poate sta locului, dupa 10 minute pleaca). Citesc despre tot felul de tratamente minune, dar mi-e frica sa nu fie doar povesti.


Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

'neata!

Anda ce ai mai facut/hotarat/studiat cu vacanta?

Feli de ce crezi ca Ilinca nu ar rezista fizic la scoala de la 7 ani?

Maria de 1 iunie n-am niciun plan, iesim in parc daca e vreme buna. Dar daca au fetele vreun plan eu sunt deschisa la idei. Silvia merge cu scoala in Parcul Carol si viziteaza si Muzeu Tehnic de acolo (la ea in clasa sunt marea majoritate baieti asa ca e de mare efect ideea).
Cand plecati in concediu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

neata. Penultima zi de concediu
De ce cred ca va fi obositoare clasa I ptr Ilinca? Au f.multe teme, din cate mi s-a povestit si am citit. Totusi nu e normal sa le ia 2 ore facutul temelor zilnic, nici nu mai au timp sa se joace. Din cate am inteles, nu e o regula generala, unele invatatoare pot sa nu ceara atat de la copii, dar scoala ochita de noi (cea din cartier) este cea mai buna din cartier, iar cerintele cadrelor didactice pe masura. Asa ca nu cred ca va avea o viata prea usoara fata mea.
Iar cand mai aud si de cazuri in care in clasa I au inceput si materia de clasa II, ma ingrozesc.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Feli, asa se-aude si pe-aici cu temele din clasa 1. Sau chiar mai rau: copii care petrec 8 ore pe zi la scoala + afterschool cu aceeasi invatatoare, si mai au si 1-2 ore pe zi de lucrat din carti suplimentare . Dl. sotz propunea sa ne mutam la tzara, sa avem parte cu totii de o viata normala .

La toamna, Cristi va merge la o grupa combinata, mare + pregatitoare. Vedem ce va fi cu modificarea modificarii in 2012 si luam atunci o decizie.

Lavi, in concediu plecam din 19 iunie . Niciodata nu l-am anticipat atat de devreme, sa speram ca nu avem peripetii pana atunci.

De 1 iunie, grupa mica si pitica a Anei vrea sa mearga la in excursie zoo. Impreuna cu jumatate din oras . Grupa mai mare si mai experimentata a lui Cristi va ramane in curtea gradinitei, sa deseneze pe asfalt. Asa ca pentru maine am alipit-o si pe Ana acolo, sa stau linistita .

Inca ma mai cuget la program "festiv", vad ca au asteptari mari bakuganii mei. De la Paste incoace le-am zis ca nu le mai au jucarii pana de ziua copiilor... Ufff, acum trebuie sa ma execut . Desi zau ca nu-mi dau seama ce jucarile le mai lipseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

aaa, apropo de zoo si animale, sa stiti ca am fost si noi vineri la ferma animalelor (super, super dragut mai mergem la toamna, ca e cam departe si cand e prea cald nu putem sta mai multe ore). Insa altceva voiam sa va povestesc: o ingrijitoare s-a plans ca grupurile de la gradi/scoala nu sunt supravegheate indeajuns, astfel incat unii copii au dat drumul unor ponei-armasari ce erau violenti (hormonii astia). Ce s-a intamplat dupa, nu a mai spus.
Asa ca daca mergeti pe acolo si vedeti ponei ce stau singuri in tarc, nu va apropiati ca musca si dau cu copita Nu stiam eu de ce se apropie atat de repede de mine, credeam ca sunt doar prietenosi

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Guten morgen vesel!

Aseara mi-am indeplinit un vis suprem din copilarie: am fost la concertul formatiei mele preferate din tinerete, Roxette. A fost superb.


1 iunie - i-am luat acum vreo 3 saptamani ceva jucarioara. Ii promisesem ca o duc la circ, la Orlando, si ieri am sunat si stupoare...au plecat deja la Targoviste. Asa ca programul de maine va fi de balaceala la piscina (nu la inot, ci ma duc eu cu ea la balaceala) si sper sa organizeze clubul pe-acolo cate ceva mai de copii.

La mine e o perioada hiper-full, atat la serviciu, cat si la facultate. Daca scap de luna asta, mai traiesc 100 de ani.


Mergi la inceput