Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

..vad ca nu mai e nimeni, acum chiar am plecat la tv si somn.

Vise placute!

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Pisuc..eu ziceam pe aici de ceai,dar eu nu ii dau din comoditate sau alte motive ci doar pt burtica pt ca da partzuri si se mai linisteste...Pana acum doar ceaiul ne-a calmat colicile oarecum si un preparat pe care l-am luat de la o farmacie din oras...

Azi nu a vrut deloc ceai.....
De obicei ii dau ceai numai ziua..oricum al meu si daca bea seara vrea titzi..Cand l-a apucat foamea in parc eu credeam ca ii trece cu ceai..NIMIK!!!Pana nu l-am alaptat nu s-a lasat!!

Stiu si eu ca bebei nu au nevoie de apa sau ceai..dar pana nu scap de colici incerc sa ii mai dau ceai..Decat sa ilvad cum se chinuie saracul ..se inroseste la fata de durere si plange ca in gura de sarpe..

Madutza..nu o lua personal..mesajul era pt mine!!!Tu esti mama a doua oara si stii ce este mai bine pt copila ta!!!Nu fi supi...Uite iti trimit un pupic mare pt tine si copilasi tai magici de la Pitesti....Nu cred ca Pisuc a vrut sa deranjeze pe cineva cu mesajul ei...

Eu apreciez fiecare parere de aici de pe site pt ca de asta solicit pareri,de asta intru aici...Acum depinde de fiecare ce decide pt ca parerile sunt impartite.....Linistea si confortul puiutilor nostri sunt cele mai importante acum..

Va pup si va doresc un weekend frumos!!!
Si eu cred ca voi sta numai pe afara,...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Si eu am impresia ca nu ii ajunge laptele seara desi nu mai tin nici o dieta..Sper sa nu ajung sa recurg la lapte praf...
Am inceput sa iau Galafor de azi o data pe zi la pranz..ma gandesc ca poate reusesc sa cresc productia de seara..Mai am si pastilele de la Dacia Plant..uite ca pe ele am si uitat sa le mai iau!!!

Mi-am luat astazi o cutie de LP in casa..in caz de nevoie sa am ajutor..Oricum nu vreau sa ma las..O sa fac orice sa alaptez in continuare..Oare o fi vreun puseu de crestere???

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele, draga Madutza , draga Lalely ,
Mii de scuze - departe de mine gandul de a jigni pe cineva - doar vad si eu ca aici sunt numai mamici care fac totul pentru copilasii lor! Singurul motiv pentru care am scris acel mesaj era ca sa transmit ideea un pic "ultraortodoxa" ca alaptatul exclusiv este (cu exceptia situatiilor medicale) absolut suficient pentru bebelusi macar pana la 6 luni.
Ca tot aud de capcana asta cu "nu mananca suficient", "cere prea des", deci trebuie sa fie ceva in neregula; dar acum pe caldura e logic ca bebeii nostri sa ceara mai des, fiindca le tine si de foame si de sete... Imi asum ca inca cateva luni cel putin ma voi trezi noaptea cand vrea el, am o prietena care alapteaza la 2 ani ai bebeului si inca se trezeste (evident ea mergand la serviciu!).
Chiar daca eu sunt la primul bebeu, si am avut si eu momente de descurajare, am opinii fiindca am incercat sa citesc mult si am aceasta sfatuitoare nepretuita, moasa cu multa experienta de care va spuneam.
Dar in niciun caz nu a fost un atac sau o sugestie ca cineva nu stie ce are de facut!!!
Sper sa nu se mentina neintelegerea

Lalely, si eu beau ceai Teekanne sau Raza de soare a bebelusilor, si recent iau si Galactogil. A scris si Miki de niste picaturi am vazut.
Cami, tot am uitat sa raspund despre palpitatii, si imi tot aminteam in cursul zilei. In majoritatea cazurilor, la femei tinere, ele nu sunt periculoase. Poti lua Magne B6 sau Aspacardin ca sa le "combati" in oarecare masura, sa nu bei cafea (probabil nici nu bei). Daca reapar si sunt suparatoare, mergi sa Constanta la un cardiolog bun (aveti acolo - dr Adriana Raica, dr Ivona Ilie si altii) si solicita un consult si o monitorizare Holter EKG pe 24 ore (iti urmareste ritmul cardiac o zi si o noapte). Sper sa nu ai nevoie!

Noapte buna si blanda tuturor!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

pisuc ai mei parinti ambii cardiaci
tata a murit cu stop cardiorespirator
deci mi-e teama
beau cafea
din pacate
din necesitate
am tensiunea mica
si tre sa fiu vivace cu 2 bebelusio
am baut si in timpul srcinii
imi voi nota numele medicilor de care zici
si voi face ceva investigatii dupa botez
daca nu cumva voi veni direct la bucuresti


cat despre lapte suta la suta
asa am fost si eu la antyonia
f vehementa
in ceea ce mi se parea corect mie din citiri
pe parcurs
am acceptat toleranta
nici eu nu suport ideea de exemplu ca cineva sa dea suc de portocale la bebelusi de 2 luni
si se intampla
sau nu suport ca majoritatea medicilor sa recomande inceputul diversificarii cu aceste sucuri de morcovi si portocale
etc.
dar in privinta ceaiului
si al apei
sau al unei lingurite de aghiazma chiar nu mai am de comentat
si eu dau ceai
cand si cand
nu e regula
dar dau din alte motive
antonia mea nu suporta
nici un biberon
nu suporta nici un ceai
si mi-e f greu
de aceea zic ca se invata multe din mers
dar tre sa toleram fiecare parere


madaaaaaaaaaa vaiiiiiiiiii
mercic de info
si eu ce ma fac daca a luat atat de putin copi;lulllllllllll
offffffffff
na belea
nu ma asteptam la una ca asta
am inceput sa ii dau un bibe
de 60 ml seara
dar atat
perseverez
ca pana la 8 luni antoniei nu i-am bagat completare
da acu vad ca amm inceput deja
offffffffffffffffff
asta e


fug la nani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

, am recuperat la citit acum ca am vizite si n-am timp altfel....
si eu am zis ca laptele de mama tine loc de toate...pana cand mi-am dat seama ca nu pot sa beau mai mult de 2 l de lichid pe zi si cand au inceput caldurile aici 31 de grade dar te simti ca la 35-36 acasa si e si f umed...si mi-am stors din san si era cremos laticul de la inceput.... si de doua zile ii dau ceai de la hipp de anason si musetel... si nici nu mai are episoadele de urlat seara , bea cate 40-50 ml... nu ii tine loc de mancare pt ca il dau intre mese ( la o ora de la masa) si dupa 2 ore jumate- trei tb sa pape ( altfel ne stiu toti vecinii).Cred ca e mai periculos sa se deshidrateze copilul..
i-am luat humana wasser baby si il fac cu asta...
iar cu laptele praf.... eu zic ca fiecare face cum simte ... eu i-am dat o saptamana in fiecare seara, pt. ca eram f obosita ( musafiri, aniversari... etc..) si ea a papat , eu mi-am revenit cu lapticul si acum nu mai e o regula... intr-o seara plangea cu tata in gura ( si nu era plansul de aer in stomac- ca stiu sa fac diferentza)lua doua picaturi de lapte si urla mai tare... pb mancasem eu ceva... si i-am facut lp si a ras 100 ml, ca niciodata... dupa care la masa urmatoare a papat lm...
nici eu nu sunt de acord ci diversificarea timpurie....iar cu alptatul exclusiv pana la 6 luni... depinde de copil...pediatra mi-a spus ca diversificareea se face intre 4-6 luni in functie de cat de pregatit e copilul ( accepta linguritza)si mai tb sa si poti... nu cred ca daca nu ai laptic suficient sau nu iti ia suficient in greutate e o crima sa-i dai lp din cand in cand ...sau cereale de la 4 luni (mai ales daca bb nu e un gras).
asta e parerea mea personala, nu sustin ca sunt posesoarea adevarului universal......dar vroiam sa o stiti...
cami, i-am spus si Deei , Mari a mea de la 2 luni mi-a luat 350 de grame pe luna.. si tot asa pana acum... are 8 ani, 132 cm si 24 de kg... si e sanatoasa , multumesc lui Dumnezeu!
Si ea dormea toata noaptea de la 3 saptamani... si n-am avut pb cu ea mica, dr. mi-au spus ca atata timp cat ia in greutate e ok, chiar daca e mai putin ca in carti..
pup fetele... ma duc la

mami de fete frumoase:MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Neata fete dragi!
Ailed, am uitat sa spun intr-adevar ca la peste 35-38 grd e recomandabila apa, e o situatie speciala. Cei de la OMS zic ca e recomandabil alaptatul exclusiv pana la 6 luni si diversificarea dupa; evident ca, dupa ce stie ce se recomanda, fiecare mamica face cum simte pt puiul ei! Nu mai stiu daca ti-am spus ce fete frumoase ai - sunt superbe pozele!

Noi papam acum si sper ca vom mai dormi 2 ore ca de obicei...

Zi frumoasa tuturor!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur



Simonelu, cum nu ai mai vazut gropite la un copilas asa mic??? Pai Eddy face gropite din prima sapt si parca ai vazut pozele!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)


sa stii ca asa e..am vazut si la edutzul taul ioana fiind ea mai dolofana parca se vad mai mult....

uuf, pup Eddy frumosul cu gropitze...Eu am mai zis ca va topi inimi...

Alexina...sunt blonda...cand nu apuc sa ma vopsesc il prind in coc si pare inchis la culoare

Strumpf, felicitari pt somnul de una singura(al sophiei desigur)...

Mada, nu am vzt pozicile ca-s pe privatCu somnicul nu-ti face griji...se regleaza ea...poate e puseu.

Cami, Somleac, eu am fost la biserica cu el deja...dar am stat in curte..Am gresit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:



Good morning sexy ladies

Am trecut sa va salut si sa va urz un weekend frumos si cu soare, aici iar e gri si inorat doar e UK nu ? prea ma obisnuisem cu soare si caldura

Va multumesc la toate pentru gandurile bune Am trecut ok si peste a 3 a noapte, doar cu o mica prostie facuta de mine,cum altfel ? Fata s-a culcat cam pe la 11 jumate, imi dormise in brate inainte da baita 40 min , era cam agitata si voiam sa nu ii fac baita inca sa mai astept un pic sa ii dau sa suga inainte de baie si am luat-o in brate si mi-a adormit si a 40 min am stat cu ea in brate , dormea asa frumos cu o mana lasata intr-o parte si cu o mutrita de imi venea sa o pap toata , apoi i-am dat sa suga si i-am facut baita si dupa baita iar a supt putin, vreo 20 min , nu voia mai mult , adormise si nu o mai puteam trezi, apoi am pus-o in patut la ea si s-a trezit , a facut iste ochi mari si numa nu voia sa adoarma... am plecat la dush si cand am venit ea era tot cu ochii deschis, nu spunea nimic dar se foia.... si i-am mai dat putin sa suga 3 min a adormit, am luat-o si am pus-o in patut si nu s-a mai trezit. Pe la 4 jumate m-am trezit cam speriata ca nu stiam ce ora e si de ce fata mea nu s-a trezit sa pape, ea se trezea in jur de 3 si un pic si deja era 4 jumate ...am venit tiptil la ea sa vad ce face, dormea... m-am dus inapoi in pat la mine, si nu am putut adormi ca ma gandeam ca sa nu tin copchilu flamand si cand colo cat ma foiam eu in patul meu s-a trezit si a inceput sa gangureasca si am auzit-o si am venit si i-am dat tzitzi a supt juma de ora si a adormit, si eu desteapta am spus sa nu ma mai duc in pat langa Nick ca m-a enervat cu sforaitul lui eu ii spuneam sa nu mai sforaie, el mai rau incepea in 30 secunde deci am ramas in pat la fata in camera sa dorm , nu am mai luat-o nici pe ea din patul mare sa o mut in patut... rau am facut ea s-a tot smiorcait si csnacit de burtica si eu nu am inchis un ochi, pe la 6 m-am ridicat si i-am dat niste gripe water ca o durea burtica si nu putea sa scoata basinutele afara si asta de i-am dat o ajuta, apoi a tacut dupa ce a dat ceva gaze afara si a adormit pana la 7 si jumate, cand s-a trezit si voia papa ca la masa cealalta nu mancase destul , i-am dat sa suga si a mai dormit 45 min de la 8 pana la 8.45 si eu cu ea .... acum cred ca iar vrea sa suga ca urla in patut,ori poate vrea numai atentie... acu 5 min radea la jucarelele ei , acum nu mai vrea... dar nu am cum s-o iau in brate sau sa ii fac ceva ca mi-am dat unghiile cu oja si sa nu le stric bine as face sa ma dau cu oja mereu sa nu o iau in brate la fiecare scancet

Ma duc sa caut ceva papa bun pe la frigi, ca am observat zilele trecute ca daca ma abtin de la papa si nu mananc cum obisnuiam inainte raman fara lapte, am incercat-o 2 zile la rand si abia abia se satura mandra din ambii sani si mai voia saraca dar eu de unde sa ii mai dau daca aveam 2 sosete ea care de obicei dintr-un san suge o ora si se staura , acum din amandoi nu ii ajungea deci m-am reapucat de mancat la loc cum o faceam inainte, asta e ..ma sacrific... voiam sa mai dau jos cateva kile sa ajung la statusul de purcica de la ala de balena, dar nah... mai incolo poate cand o sa incep diversificarea si nu o depinde numai de laptic

Va pup, ne auzim mai tarziu

Zi buna si cu soare



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza



bine as face sa ma dau cu oja mereu sa nu o iau in brate la fiecare scancet




Mergi la inceput