Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

alina06 pai un an de zile mi s-a trezit asa antonia
nu stiu de ce
asa manca ea
apoi am intarcat-o
inca cu o luna iunainte de inytarcare
mi s-a trezit ora de ora
ca de aia am si cedat pana la urma
si dupa intarcare mi s-a mai trezit
ii dadeam lapte praf
da nu chiar din ora in ora
da va zic
ca si acum
noaptea antonia mai maraie
si se mai trezeste dupa un lapte praffffffff
si il dau
desi petra care e mica
nu face acest lucru
deci fiecare copil e diferit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

buna fetelor noi ne-am trezit la 10 si la 11 am iesit la oras la 16 am venit din oras am stat 1 ora in casa si am iesit iar si abia am venit in casa

va dulce pe toate

_
MAMI DE DARIA ANA-MARIA CARE ARE 1 LUNA 1 SAPTAMANA SI 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

madutza eu nu am putut vedea pozele cica sunt private

_
MAMI DE DARIA ANA-MARIA CARE ARE 1 LUNA 1 SAPTAMANA SI 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
apar si eu dupa 4 ore de parc!!!
Ralukab, ce rau imi pare ca nu m-ai oprit! Ma voi uita si eu pe pozele tale ca sa te recunosc - pe mine ma cheama Ruxandra, si mi-e drag sa ma opresti. Vii des in Kisseleff? Multumesc mult pentru lista de Weleda .
Madutza, nu are rost sa-i dai LP. Si ieri m-am vazut cu moasa si am discutat despre greselile de a renunta la alaptare fiindca ti se pare ca nu ii ajunge lapticul - se poate sa fie puseu de crestere, iar aceste suplimentari cu formula nu fac decat sa-i dezechilibreze dieta. E mai bine sa te feresti de ele. Mult succes!
Lalely, si eu ma tot intrebam, de ce sa-i dai ceai (sper ca nu gresesc si tu intrebai , oricum, e valabil pentru oricine). Pe toate site-urile, inclusiv La Leche Ligue etc scrie ca pana la 6 luni cei alaptati exclusiv la san la cerere nu au nevoie de apa sau ceai!!! Laptele matern tine si de sete si de foame. Poate fi o comoditate sa ii dai ceva dulce ca sa doarma mai mult noaptea, dar pentru el nu e niciun beneficiu. E si o pagina/grup foarte faina de Facebook creata recent numita Mamici in curs de perfectionare - foarte multe chestii utile se discuta acolo!
Strumphitza, ce mult ma bucur ca a fost bine cu somnicul in patul ei - e un mare succes cu bataie lunga; mai naosala faza cu sforaitul lui tati! Noi avem noroc ca nu-mi aud urechile asa ceva
Copiloi, nu e nicio problema cu alaptatul in parc, cred ca peste tot sunt alei sau banci mai retrase, la noi in parc sunt cel putin 3 mamici care alapteaza fecvent in parc. De ce sa stai mai putin afara sau sa iei biberon cand ii e foame? Eu am bluze, camasi si rochii cu nasturi in fata.

Va imbratisez pe toate, ma duc sa ma mai joc cu puiul: are acum niste covoare de joaca superbe in care se joaca asa de frumos!!!



Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor da cata liniste pe aici
se vede ca e vineri seara
toata lumea e la plimbare sau bagata la tv?

la noi s-a racit putin vremea
si sunt si ceva nori din pacate
sper sa isi revina vremea
laura felicitari pt statul la aer
abia astept sa vin si eu o tura prin sinaia cu gazele
doar ca e ceva mai dificil ca e drumul destul de lung

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui djlaura01

madutza eu nu am putut vedea pozele cica sunt private

_
MAMI DE DARIA ANA-MARIA CARE ARE 1 LUNA 1 SAPTAMANA SI 6 ZILE


gata, acum poti

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mai fetele
spuneti-mi si mie
cat tre sa ia bebe pe luna?
cate max cate min?
ca mie mi-a luat in prima luna 1 kg
si acum doar 400gr in 3 sapt
si ma cam inspaimant
ca nu inteleg dfe ce
ca doar a mai si primit supliment din cand in cand
iar acum de 3 zile in fiecare zi
cred ca nu se satura deja doar dintr-un san

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Dragele mele
apar si eu dupa 4 ore de parc!!!
Ralukab, ce rau imi pare ca nu m-ai oprit! Ma voi uita si eu pe pozele tale ca sa te recunosc - pe mine ma cheama Ruxandra, si mi-e drag sa ma opresti. Vii des in Kisseleff? Multumesc mult pentru lista de Weleda .
Madutza, nu are rost sa-i dai LP. Si ieri m-am vazut cu moasa si am discutat despre greselile de a renunta la alaptare fiindca ti se pare ca nu ii ajunge lapticul - se poate sa fie puseu de crestere, iar aceste suplimentari cu formula nu fac decat sa-i dezechilibreze dieta. E mai bine sa te feresti de ele. Mult succes!
Lalely, si eu ma tot intrebam, de ce sa-i dai ceai (sper ca nu gresesc si tu intrebai , oricum, e valabil pentru oricine). Pe toate site-urile, inclusiv La Leche Ligue etc scrie ca pana la 6 luni cei alaptati exclusiv la san la cerere nu au nevoie de apa sau ceai!!! Laptele matern tine si de sete si de foame. Poate fi o comoditate sa ii dai ceva dulce ca sa doarma mai mult noaptea, dar pentru el nu e niciun beneficiu. E si o pagina/grup foarte faina de Facebook creata recent numita Mamici in curs de perfectionare - foarte multe chestii utile se discuta acolo!
Strumphitza, ce mult ma bucur ca a fost bine cu somnicul in patul ei - e un mare succes cu bataie lunga; mai naosala faza cu sforaitul lui tati! Noi avem noroc ca nu-mi aud urechile asa ceva
Copiloi, nu e nicio problema cu alaptatul in parc, cred ca peste tot sunt alei sau banci mai retrase, la noi in parc sunt cel putin 3 mamici care alapteaza fecvent in parc. De ce sa stai mai putin afara sau sa iei biberon cand ii e foame? Eu am bluze, camasi si rochii cu nasturi in fata.

Va imbratisez pe toate, ma duc sa ma mai joc cu puiul: are acum niste covoare de joaca superbe in care se joaca asa de frumos!!!



Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)


ce este bolduit o iau ca un atac direct la mine, si chiar ma simt jignita pt ca vorbele tale nu au nici un suport. De unde sti tu ca somnul neintrerupt nu aduce beneficii copiilor? Si spui ca este "comoditate"...as vrea sa-ti scriu mai multe ca m-am enervat, dar ma abtin.

In alta ordine de idei, in seara asta i-am dat Catalinei o masa in plus seara, i-am dat si ceai asa cum ii dau in fiecare seara de ceva timp si asa cum spuneam de la inceput de atunci doarme toata noaptea..deh mama comoda..ca imi doarme copilul noaptea..
La san am trezit-o odata dar cum a pus-o din nou la san cum si-a reluat somnul. Vom vedea cum va fi si la noapte. Acum in camera ei sunt cam 25-26 grade, iar ea are costumas intreg pijama si este invelita cu paturica.

ma bag la dansez, maine o sa fim pe afara toata ziua si duminica la fel. Probabil ca o sa lipsesc pana duminica-luni.

Va multumesc frumos pt sfaturi, inclusiv tie pisuc, am sa continui cu alaptat fara lp.

Pupici fetele

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

cami_antonia te asteptam la sinaia

_
MAMI DE DARIA ANA-MARIA CARE ARE 1 LUNA 1 SAPTAMANA SI 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

mai fetele
spuneti-mi si mie
cat tre sa ia bebe pe luna?
cate max cate min?
ca mie mi-a luat in prima luna 1 kg
si acum doar 400gr in 3 sapt
si ma cam inspaimant
ca nu inteleg dfe ce
ca doar a mai si primit supliment din cand in cand
iar acum de 3 zile in fiecare zi
cred ca nu se satura deja doar dintr-un san

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)



Capraru zice asa:
- in luna a doua crestere de 800-900g/luna, resp 25-30 g/zi sau 175-200 g/sapt
- in luna a treia cretere de 700-900 g/luna

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput