Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza



bine as face sa ma dau cu oja mereu sa nu o iau in brate la fiecare scancet







te razi eh ? pai la cat de des vrea ea in brate ar trebui sa-mi cumpar cu bidonul oja

dupa ce i-am dat sa suga am pus-o in patut sa se uite la jucariile ei si sa se joace si cand colo ce sa vezi, s-a ranjit vreo 10 minute, apoi a dat-o pe plans(urlat)si intr-un final a adormit cu labutele in sus si zic, taci ca doarme in patut singurica fara trompeta si numa bine m-am mirat de ea si nu am apucat sa-mi fac si cruce ca s-a si trezit si direct urland nu stiu de unde si cum se trezeste ea direct din somnul linistit in urlat

a venit tac-su s-o ia in brate , a auzit-o de jos din living , ce-o fi crezut , mama nebuna, lasa copchilu urland dar bine ca el nu se da cu oja, o poate tine in brate

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Simona, te-ai mutat weekendul asta la casuta? sa ne spui impresii din prima noapte petrecuta acolo cum e cu liniste de jur imprejur si sa nu mai auzi traficul eu cand m-am mutat aici in Uk la casa mi se parea straniu , mai ales acum in casa asta ca prima data Nick statea intr-o zona mai centrala si era mai mult traficul si casa nu era chiar la strada dar se auzeau ambulantele si politia, dar aici unde stam acum , cam la 200 si ceva de metri fata de strada principala e liniste si pace, straduta noastra e cu sens unic si are si de alea in asfalt sa nu bage viteza astia in cartier, deci liniste Mai straniu a fost pentru mine sa ma obisnuiesc cu traficul aerian , era jale, noaptea numaram avioanele cate trec pe cer , nu puteam dormi de vuietul care il fac , la casa din sud treceau avioanele spre Heathrow si aici in nord alea de la Luton dar m-am obisnuit acum cu sunetul care il fac, nu il mai bag in seama, era ceva nou ca la noi la bucuresti nu e trafic aerian ca aici aici mereu cand stau pe terasa sau ma uit de la geam le vad pe cer, noaptea e fain cum li se vad luminitele

Stefy, tot vorbesc de avioane, iti urez un drum bun si distractie placuta in tara sa aveti grija de voi si micuta ciprioata sa enjoy her first trip to romania

Lalely, ma primesti si pe mine in clubul celor care nu pot tine dieta ca pierd laptele? am mai spus eu dimineata in mesajul anterior, fir-ar mama ei de treaba, ca voiam sa tin un pic de dieta sa dau si eu ceva sunci jos si nu pot of off... o sa treaca si alaptatul asta si o sa slabim dupa nu ?

Alina.n tu unde ai disparut? nu v-ati revenit din raceli si tuse?

Dorinut@ da tu chiar nu ne mai iubesti deloc??? hai mai treci pe la noi sa ne spui de voi si sa ne pui pozici cu printul

Andreea, iar la plimbarici? te odihnesti mai mult acum sau nu te lasa comoara ?

Pisuc, bine ca nu ai un sot sforaitor ca al meu ca e nasoala treaba asta, sa stai sa asculti cum sforaie langa tine si sa nu poti dormmi, numai sa stai sa ii spui sa se intoarca pe partea cealalta e bine si ca nu ai un somn sensibil ca al meu, eu la orice miscare ma trezesc, la orice sunet cat de mic ce n-as da sa am si eu un somn mai "nesimtit" ca al sora-mii, plangea fata langa ea si ea dormea Apropo , imi place numele tau

Miki, v-ati intors la bucuresti sau tot la mama ta sunteti ? gata terasa? o sa aiba Vlad unde se juca si-a revenit pitica cu somnul ?

Felicitas , ne-ai uitat sau foarte ocupata ? hai sa mai vii pe aici sa ne spui de Miriam si sa ne-o arati cat a crescut

Madutza_bra sper a ti-a trecut supararea si o sa ai un weekend frumos si cu soare

BB_yasmi, tu cred ca esti deja la plaja la soare ? La multi ani inainte si sa va iubiti mult si de aici inainte !!!

Antguess, mi-am cumparat si eu niste hainute dragute zilele trecute de la H&M si Next si un alt magazin englezesc, BHS daca iti aduci aminte de el si ce sa vezi, s-a stricat vremea ca deh , eu mi-am luat haine de vara si acum e frig si ploua Sa porti cu placere ce ti-ai luat , si un mic secret sa-ti spun ca nu ne cede nimeni si eu tot marimi mari a trebuit sa-mi iau las ca ne facem noi zvelte si modeale un pic mai incolo, rabdarea ne mai lipseste nu ?

Somleac, ce mai face Ghighi? cum te descurci cu ceilalti copilasi ? sotului i-a trecut buba la picior ? sau o mai lungeste ca tot vede ca ii e bine si te lasa singura cu toate pe cap ?

Alexina , vezi ca te recunoaste lumea pe strada te-ai mai intalnit cu ana ? daca da, asteptam pozici cu voi si puiutii vostri

catank, tare dulce Ioana si niste gropite minunate, sa tot le pupi as fi vrut si eu la a mea dar vad ca nu are , desi am pupat-o cand a scos-o , ca parca asa se spune ca fac gropite daca ii pupa mama la nastere

Stefana, ce mai face bebu tau scump ? tot asa scurt si des suge? si ziua si noaptea? acum ca a mai crescut poate isi mai distanteaza mesele si te lasa si pe tine sa te odihnesti mai mult

cami, distractie placuta in weekend sa ne pui pozici noi cu minunile tale

Ailed, la plimabri iar? nu prea stai tu pe acasa nu?

Alina06, iti urez bafta pe cand o veni tati si o sa trebuiasca sa il muti pe Luca singurel in camera lui osa fie cam greut ca daca te-ai obisnuit sa il ai non stop langa tine , e mai greu... e un sentiment nasol prima noapte cand il lasi singurel la el in patut... cel putin eu prima seara mai aveam putin si plangeam, cand am vazut-o mica micuta in patutul ei marisor si mai ales cand am gasit-o cu manutele reci dupa vreo 3 ore cand am venit sa ii dau tzitzi m-am simtit o mama rea sincer iti spun, dar am rezolvat problema azi noapte, am dat drumul la centrala si i-a fost bine si caldut, nu am mai gasit-o cu manutele reci prim anoapte cand ii era frigut cand am pus-o la pipept s-a cocolosit langa mine si adormise asa bine si frumos , mi-a fost asa mila sa o iau de langa mine sa o pun inapoi in patutul ei si eu sa plec dar incet incet ma invat, o sa fie bine

Ally, hai ai dat burta jos? sau tot prostioare ai papat ? no saptamana si gata, aveti botezul multa bafta si asteptam pozici multe de la eveniment

djlaura, sa va fie de bine crestinarea ai o fetita scumpa , imi place cum ii sta cu palariuta


Ma duc sa imi fac un cappuccino sa il savurez in liniste piscotel e la tati si cred ca i-a adormit im brate ca nu ii mai aud gurita

Revin mai tarziu daca o mai fi careva, ca vad ca sunt singura huhureaza pe aici, restul sunteti plecate care incotro... la mare, la soare, la piscina... in parc , la un gratar.... vreau si euuuuu Mai incolo dupa cappuccino o sa ies pe la niste mici cumparaturi pentru piscoata, i-au ramas cam mici pijamalutele, o cam strang, stau prea intinse pe ea, i-a crescut fundu deci trebuie sa ii cumpar pijamalute noi si sa ii caut niste hainute noi de strada poate gasesc ceva frumos si niste jucarele ca iar sunt super oferte la Mothercare

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

strumph, sunt niste smechere fetele astea....
amea cateodata se uita la jucarele si cand ma aude vorbind lasa colturile gurii in jos si da sa planga...
multumesc pisuc

mami de fete frumoase:MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

vezi strumph ca nu sunt la plimbari...ca si la noi ploua...

mami de fete frumoase:MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

hello mamici

noi azi lenevim nevoie mare...nu i posibil, cum vine weekendul, cum ne pocneste lenea iesim noi mai tarziu prin oras ca trebuie sa imi cumpar un costum de baie neaparat...

vroiam sa va intreb, voi ati cumparat centru de activitati pentru bebei? stiu ca pisuc tocmai a achizionat unul si vazand ca al meu luca de cateva zile incoace simte nevoia de mai multa activitate, ma gandeam sa ii cumpar asa ceva. doar ca sunt atatea modele incat ma simt cam pierduta...daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu pareri despre ele va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

hop si eu
pic de somn..nah , ca tot vb de somnul bebeilor noaptea
a mea se tresezte in fiecare noapte intre 3-4 ....indiferent cat lp bea seara si indiferent de ora..am incercat, daca pe mine mai mereu ma prinde 24h, sa-i mai fac un 60 ml sa nu se mai trezeasca dar degeaba..parca atunci s-a trezit si mai devreme de 3....
aseara a mancat la 21 ...130ml si a dormit fix pana la 4 fara..a ras o sticla tot de 130 si a adormit cu bibe in guritza ca nici nu am indraznit sa o ridic sa scoatra aerul...la 6.10 iar s-a trezit..am crezut ca-i de la pipi mult in pamp..dar cand am pipait-o chiar nu il avea plin..am schiombat-o ca tot ma deranjase..i-am dat suzeta dar nu se potolea....i-am facut 90ml , ca am zis ..oricum nu o sa manace dupa 2h...dar surpriza l-a ras..cred ca bea si mai mult daca mai era in sticla...si s-a culcat pana la 9....
si eu as vrea sa renunt la masa de noapte ...dar daca ziua manca la 4h si are 5 mese nu manca suficient l....asa cu masa de noapte facem 6 mese si in jur de 700ml/24h

Cami eu zicem ca sunt singura din gasca, cu copilul care ii ia cel mai putin in greutate , dar vad ca si petra are grija de silueta ei
uff sper sa nu ia asa putin sa mai recupereze in saptamna care i-a ramas pana la 2l...
si acum daca o fi mai putin stiio cum se zice ca nu toti cresc ca la carte..nah, ca tocmai eu am spus-o
si a mea cred ca mai mult de 500g nu o sa ia luna asta..
eu de la 4l am zis ca-i bag la masa de seara 1-2 cupe cu cereale
la ceai am reuntat ca regurgita des si mult..dar ma gandesc cand or da caldurile sa o mai incerc sau poate doar cu apa

Simo si Somleac am trecut cu bine peste prima zi singure...joi a fost socul cel mare...era cu sedintza , fata nu statuse niciodata cu soacra/..defapt soacra o vazuse de 2 ori pana atunci (desi suntem vecine in cartier) eu nu mai aveam cam nimic de papa in frigider ,..doar o lista cu ce trebuia sa imi cumpere sotul de la billa....
dar a fost bine intr-un final...
ne-am dus la 14 la soacra..fata a acceptat-o s-a gangurit cu ea...
pe la 17 .30 am plecat la sedintza..bineinteles ca nu am scapat sa nu o iau si pe S, ca veneau si colegii ei..la 18 era ora de masa a fetii..si cum incepe sedintza imi licare tel..soacra..ies din sala..si bomba la care ma asteptam..fata nu vroia papa de la ea..si dai urlete , de-mi venea sa plec alergand acasa..i-am dat ceva instructiuni.....la 5 minute iar tel..iar ies afara...si tot asa de vreo 4 ori..intr-un final imi zicea ca a acceptat...dupa urlete mari si ea intrata toata in panica,fata a reusit sa manace tot lapticul....cand am ajuns la 21 (ca si sedintza asta a tinut o groaza fiind ultima sedintza de clasa a4a) fata dormea in scoica

ieri am bagat smotru la greu...dar facut pe reprize nu am reusit decat parterul...
azi papa de regim pt tata si una alta ....si pana diseara vreau sa mai execut 2 rulade cu gem de caise....
as mai avea de calcat..da asa mi s-a luat
Mada eu nu am vazut pe Catalina

insa ieri cand ma odihneam un pic am intrat in picasa si am vazut bebeii frumosi

nu mai stiu cui mai vroiam sa raspund..aproape ca picotesc pe aici...
pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
azi am stat 4 ore in parc, a fost minunat, mai racoare cum imi place mie; ne-am vazut si cu prieteni, si am facut si un mic intermezzo pe la biserica (numai noi parintii, stiu ca pe el nu-l pot duce inauntru nebotezat; in curte cred ca e ok SimonaCip) si apoi la H&M de unde i-am luat palarioara de soare si pijamalute (fiindca si lui i-au ramas mici si mi se parea ca nu am destule pentru varsta asta - deci Strumpfi mai patesc si altii asa...)
Acum am ajuns acasa, el a papat si dormit in parc si vad ca inca doarme - asa ca nici nu l-am miscat inca din landou, doarme asa frumos... am apucat si noi sa papam, sa pun niste rufe la spalat si... sa va citesc repede pe voi!
Diseara trebuie sa mergem la o petrecere de aniversare cuplata cu urmarirea meciului Barca-Manchester, dar mergem singuri fiindca sunt multi copii de gradi si nu vreau sa ia al meu vreun virusel acum inainte de vaccinare; asa ca o sa stam putin, il las cu mama mea salvatoare, ca nu am deloc succes cu pompa din pacate

Ralukab - n-ai mai fost azi in Kisseleff, nu?
Scrish, noi am primit 2 centre de activitati, de la Mothercare amandoua, le-ai vazut pe ambele pe FB. Am inceput sa le folosim de vreo saptamana fiindca dupa-amiaza e foatrte activ si ii umplu timpul cu caruselul, muzica&dans cu mami si tati, aceste centre si mai nou sesiuni de masaj . Sa revenim la centre: cel cu vacuta si petale ii place mai mult ca pernita, fiindca la varsta asta, stand pe spate, nu vede mare lucru in jur; va fi bun cand incepe sa stea in fund, si vacuta are doua pozitii intr-una devenind un fel de fotoliu. In schimb covorasul il adora deja, si imi place modelul asta pentru ca: are peretii acestia verticali la care se poate uita si cand sta pe spate si pe burta, la varsta asta; are si deasupra arcul cu jucarii (alea ar putea sa coboare mai aproape de el dar am zis ca fac eu niste panglici mai lungi); cand e mai mare poti cobori peretii la orizontala si faci un covor mai mare; peretii pot fi folositi si ca aparatoare de patut. Deci mi se pare ca are mai multe avantaje genul asta. E drept ca eu primindu-le destul de devreme pe ambele n-am mai studiat inca piata ca sa vad ce altceva as putea cumpara, deci poate mai aflu si eu din discutie... O sa pun si poze pe Picassa ca sa nu povestesc doar pentru imaginatie...

Va imbratisez pe toate


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

strumphitza multumim

_
MAMI DE DARIA ANA-MARIA CARE ARE 1 LUNA 1 SAPTAMANA SI 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna fetele!
Pisuc, chiar voiam sa te rog sa pui poze pe picasa, sa vad si eu. Luca deocamdata sta trea doar dimineata de pe la 8 pana pe la 10, 10.30 si seara inainte de baie vreo ora, maxim o ora si un sfert. Ii cand, ii zdrangan din niste jucarele, ii spun poezii, dar la un moment dat, tot se plictiseste si incepe sa maraie. Asa ca vreau sa ii cumpar si eu ceva. Sa ma uit la asta despre care zici tu ca il atrage mai mult si la covorasul ala, poate gasesc ceva asemanator.

Lalely, poate sa aiba puseu de crestere, ca si Luca de ieri se trezeste mai des sa manance. Eu ma invatasem ca ziua, daca doarme sa se trezeasca la 3 ore si ieri si azi, la 2 ore incepe scandalul. Si eu m-am gandit de dimineata ca e posibil sa fie un puseu de crestere. Cum ai nostri sunt de-o seama, si vad ca patesc la fel, cel mai probabil ca asta e.

Laura, in iulie sotul meu are bilet de recuperare la Sinaia. Intentionam sa venim . O sa mai vorbim noi atunci mai aproape. Trebie neaparat sa ne vedem, nu? Sa vedem poate se plac copii si aranjam ceva, cumva

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Gata, am vazut centrele de activitati puse de tine, pisuc. Am inteles despre ce e vorba.
Si mai vreau sa iau si gasca din aia care canta si se agata desupra patului.
Scrish, parca tu scriai odata ca ai luat? Esti multumita de ea?

Strumphy, am uitat sa-ti spun: Luca doarme de o sapt in patutul lui, doar ca e tot cu mine in camera . De', socrii n-au decat 2 camere. Dar cum vine tati, cum ne ducem la noi. Si noi, in apart inchiriat, tot 2 camere avem, dar m-am hotarat: stam noi in dormitor si-l aranjez pe Luca in sufragerie. Si asa, noi suntem ocupati cu casa in constructie, asa ca musafiri nu prea vin la apartament, ca sa fie nevoie sa ii primesc in sufragerie. Acum vizitele se fac la noua casa, la gratare!

Pupici pt toate mamicile si pt toti bebeii!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

Mergi la inceput