Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

neata fetele!

Am si eu o problema: de cand am avut seara de plans cu Catalina, a inceput sa se trezeasca noaptea sa manance se trezeste la 4, apoi din nou la 8 . Am zis ca a fost o intamplare dar de 3 seri asa face, estceas cu trezirile , nu stiu ca sa fac. Ori ii trebuie mai mult lapte, ori e mai obosita seara si nu mai apuca sa manace destul... Eu raman cu imresia ca mai este lapte in sani dupa ce termina ea de mancat..
Ma gandeam sa incerc sa-i mai bag inca o masa seara, si poate sa o culc mai devreme...nici nu stiu..
Voi ce parere aveti?
Daca in cateva zile nu-si revine, ma bate gandul sa bag lp la masa de seara...


scrish, simo , gradinita particulara caut pt Cristi ca la cele de stat nu cred ca am sanse. Vreau sa fac ceva sa ia zilnic contact cu copiii, ca eu nu am timp sa merg chiar in fiecare zi in parc. Sunt f suparata in continuare ca nu si-a dat drumul la vorba

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

neata fetele!

Am si eu o problema: de cand am avut seara de plans cu Catalina, a inceput sa se trezeasca noaptea sa manance se trezeste la 4, apoi din nou la 8 . Am zis ca a fost o intamplare dar de 3 seri asa face, estceas cu trezirile , nu stiu ca sa fac. Ori ii trebuie mai mult lapte, ori e mai obosita seara si nu mai apuca sa manace destul... Eu raman cu imresia ca mai este lapte in sani dupa ce termina ea de mancat..
Ma gandeam sa incerc sa-i mai bag inca o masa seara, si poate sa o culc mai devreme...nici nu stiu..
Voi ce parere aveti?
Daca in cateva zile nu-si revine, ma bate gandul sa bag lp la masa de seara...


scrish, simo , gradinita particulara caut pt Cristi ca la cele de stat nu cred ca am sanse. Vreau sa fac ceva sa ia zilnic contact cu copiii, ca eu nu am timp sa merg chiar in fiecare zi in parc. Sunt f suparata in continuare ca nu si-a dat drumul la vorba

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


mada, si andra mea de vreo 2 saptamani se trezeste de 2 ori pe noapte ea care de cand am venit cu ea de la maternitateimi dormea cel putin pana la 5-6 dimineata..acum se trezeste la 3 si la 6 dimineata sa suga..si la 8 iar e treaza..desi suge mult mai des si ziua si seara mai mult si lapticul meu e mai mult..deci nu -mi dau seama care e cauza..dar tare ma coafa somnul ala de noapte..acum sunt chiauna cu trezirile astea nocturne..

apropo de gradi, in mai ne-au chemat pe noi la discutii pt inscrierile din toamna cand am fost sa inrebam..si bineineles ca in mai cand ne-am dus un afis mare te intampina ca nu mai sunt ocuri..vorbesc de gradi de stat..asa ca am intervenit si noi prin cine am putut si am ajuns intr-un final la directoare cu atentii peste tot bineinteles...si se pare ca s-a rezolvat, are loc si puiul meu desi va avea doar 2 ani jumate si e cam mic..dar pana la urma se rezolva..
totul e sa inerci sa ajungi sa vorbesti cu cine trebuie..a, si pt asta de mare ajutor sunt portarii, femeile de serviciu..ele dau informatii si mai aranjeaza una alta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

mada pai mie mi se pare ca e puseu de crestere! citisem ori in mama si copilul ori in dr spock, k e normala treaba asta la bebelusii care dormeau toata noaptea! se trezesc pentru ca simt nevoia de o masa suplimentara! tot din ce am citit eu se poate rezolva fie prin mai mult laptic in timpul zilei fie prin a asigura o ultima masa de seara mai consistenta decat restul! eu in locul tau as incerca la ultima masa sa ii dau lm si putin supliment de lp, macar sa vezi cum reactioneaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Pentru mamicile care alapteaza si s-au saturat de ceaiurile de lactatie, eu am inceput sa iau de vreo 2 saptamani NutriNatal de la Plafar si este foarte bun, lapticul e la fel, poate chiar mai mult. Eu oricum nu m-am plans niciodata ca nu as avea lapte, dar am luat incontinuu suplimente de lactatie. Capsulele contin anason, marar si laptisor de matca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Stefana

Citat:
citat din mesajul lui dyadyazuza
In prima luna, cand nu stiam de infectie si cand vedeam ca fata nu ia in greutate, la presiunea celor din jur , am inceput sa-i dau completare. S-a dovedit ca nu laptele meu era de vina, ci copilul avea infectie, de aia nu lua in greutate. Acu nu stiu ce sa fac....mi-e greu cumva sa renunt de tot la lapte praf....Ii dau Lactana, de la Töpfer, e bio si fata il tolereaza bine. Apelez la LP mai ales cand iesim la plimbare, mi-e greu sa alaptez afara


Alina, si mie mi-era taare rusine la inceput sa alaptez de fata cu cineva, chiar si cu mama. De fapt si acum am o retinere fata de persoanele cunoscute. Insa am inceput sa stam atat de mult pe-afara si n-am incotro. Si dupa ce am facut de vreo doua ori ture de parc cu bebe urland in cautarea unei banci goale mai retrasa, am lasat rusinea si am alaptat. E drept, tot mai ferit (uneori ma asez pe iarba, intre boscheti, pe o paturica) si cu coada de la sling acopar si bebe si pe mine. Sau ma duc in masina, cand e la mine.
E bine totusi ca Dorothea accepta si biberon, si san.



Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011)

It's nice to be important, but it's more important to be nice.


Cred ca prima data e mai greu cu alaptatul in public...Va trebui sa ma imbrac si corespunzator pentru asta....in ultimele zile am umblat cu rochie cu fermoar la spate ...

La inceput si mie mi-era jena sa alaptez fata de rude, adica fata de mama....dar asa ma enerva....ca venea chiar langa mine, chipurile sa vada daca fata suge.....nu stiu, alaptatul mi se pare asa un fapt intim, fara sa fie nevoie de "galerie"

Da, am un mare noroc ca fata accepta si san si biberon....in weekend, am angajat o bona sa stea cu fata (ca fu nunta soramii), si ea s-a mirat cum accepta fata si tzatza si biberon . Inca o data mi s-a confirmat ca fiecare copil e unic

Citisem de miki, cred, ca a luat seminte de marar pt stimularea lactatiei.....miki, cum le-ai luat? Diluate in apa? Si daca da, cum?

madutza, si la mine s-a trezit o data fata noaptea (ea, care doarme 7 ore legate), dar am asociat cu faptul ca ii era frig (era prima noapte dupa ce am inchis centrala)...avea mainile si piciorusele reci....ori o fi pusee de crestere, ori are vreun disconfort, prea cald sau prea frig ....


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

multumesc pentru sfaturi si pareri . Am sa incerc azi sa ii mai bag o masa seara, poate pe la 7:30-8:00, daca nu merge nici asa voi incerca sa ma mulg seara si sa-i dau din biberon.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

copiloi, si eu am sperat sa fie o trezire intamplatoare, dar sunt deja 3 nopti la rand cand se trezeste la 4 fix. O gasesc dezvelita cu jumatate de pumn in gura, suge la el. Am incercat sa-i dau suzeta dar nu a fost chip. De imbracat ii dau acum doar costumas intreg..am incercat sa-i dau maneca scurta si am gasit-o cu manutele reci reci. Sa incep sa-i dau pantalon scurt cu maneca scurta noaptea? Ea doarme invelita, doar cand se trezeste incepe sa dea din picioruse si isi da in jos paturica. la Cristi nu am avut pb astea si nu stiu cum sa procedez...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

buna dimineata

Am revenit si eu dupa cateva zile mai ocupate. M-am ocupat de traducerea site=ului bbtului din romana in engleza si de organizat casa pt ca vine mama asa ca..n-am mai avut timp sa intru

zilele trecute am fost la salon de frumusete si mi-am tuns breton, m-am epilat, facut pedichiura...m-am simtit alt om...

tot ieri mi-am mai cumparat si niste hainute tare frumoase de la h&m ...marime mai mare decat inainte de sarcina dar..macar sunt noi...
am renuntat la ideea ca nu imi mai cumpar haine pana nu slabesc pt ca ma deprima sa vad ca nu am cu ce ma imbraca

maine dimineata vine mama...abia astept...o sa profit si las fata cu ea sa ma duc sa imi schimb si eu cauciucurile de iarna cu cele de vara, sa yumblu sa imi mai fac din treburi si sa petrec ceva timp cu al meu.

Fetelor. am avut o problema zilele trecute si sunt tare curioasa daca vi s-a intamplat...

eu si sotul am inceput lovelife-ul cu prezervativ..si ultima data am ramas cu o problema...mancarimi pe exterior...de imi venea sa ma impusc...am tot citit pe net si cred ca a fost o alergie la prezervative...m=a chinuit vreo 2-3 zile pana am luat nidoflor si canesten gyn ..acu sunt mult mai bine...
e posibil ca dupa nastere sa fi dobandit o alergie la latex?

madutza_bra- chiar zilele trecute citisem un articol, ca mamele introduc lp in alimentatia bebelusului cand au senzatia ca bebe nu se mai satura deoarece bebe isi schimba programul brusc, pare mai infometat...si ca e o gresala...ca trebuie sa se continue cu lm la cerere pt ca e un puseu de crestere care nu tine de obicei mai mult de o saptamana, dupa care bebe va reveni la programul normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:


Buna ziua si de la noi!!!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

copiloi, si eu am sperat sa fie o trezire intamplatoare, dar sunt deja 3 nopti la rand cand se trezeste la 4 fix. O gasesc dezvelita cu jumatate de pumn in gura, suge la el. Am incercat sa-i dau suzeta dar nu a fost chip. De imbracat ii dau acum doar costumas intreg..am incercat sa-i dau maneca scurta si am gasit-o cu manutele reci reci. Sa incep sa-i dau pantalon scurt cu maneca scurta noaptea? Ea doarme invelita, doar cand se trezeste incepe sa dea din picioruse si isi da in jos paturica. la Cristi nu am avut pb astea si nu stiu cum sa procedez...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


A mea doarme numai infatata. E singura solutie sa_mi doarma 7 ore legate. Altfel se trezeste cand da din maini si picioare. Eu i-am luat un www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.urbanbaby.com.au/WebRoot/ecomm5000/Shops/UrbanBaby/4673/4AF4/7A29/CD7A/CF57/C0A8/D207/5261/SwaddleMeOrganicLg.jpg&imgrefurl=http://www.urbanbaby.com.au/epages/ecomm5000.sf/en_AU/%3FObjectPath%3D/Shops/UrbanBaby/Products/KISMO/SubProducts/KISMO-0001%26ViewAction%3DViewProductDetailImage&usg=f6AMK4hgOs-a0xbBuXZnyRvMA=&h=579&w=591&sz=89&hl=ro&start=0&sig2=KQsOepvcykoHYXxaXtl7LA&zoom=1&tbnid=GSVX4_KraJPV_M:&tbnh=148&tbnw=151&ei=iGrfTcCxNtCr-gbMtqHEDQ&prev=/search%3Fq%3Dswaddle%2Bme%26um%3D1%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rls%3Dcom.microsoft:ro:IE-SearchBox%26rlz%3D1I7GGHP_ro%26biw%3D1212%26bih%3D596%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=774&page=1&ndsp=20&ved=1t:429,r:3,s:0&tx=93&ty=73" target="_blank">swaddle me, care e super, doarme fata ore intregi. Il folosesc doar noaptea.
Incearca s-o infeti....eu o infat cand e semi-adormita (o adorm in brate la mine)...altfel s-ar agita cand vede ca-i imobilizezi mainile...

Mergi la inceput