Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ieri nu stiu ce-a avut Ghighi, dar a plans intr-una, ori au fost colicii ori nu s-a saturat. N-am reusit sa ma edific. De citit am citit, am si compus un mesaj chinuit cu copila la tzatza dar cand sa-l trimit intrase laptopul in stand by si s-a dus netul cu tot cu mesajul meu.

Deea cum te-ai descurcat ieriZ?

Si eu am avut sedinta cu parintii si am lasat urlatoarea cu tata-su.Uf ce bine a fost era sa si adorm de atata relaxare, de fapt cred ca am si atipit pe prezentarea curiculei pe anul viitor.

Am citit ieri de ceva dileme cu ceaiul si indulcirea lui. Fetele care alaptati de ce dati ceai la bebiciZ?

Cami si mie imi place la gradinarit si la cules mai ales dar acolo nu mai apuc ca am ajutoare.Multumesc .La strand a fost neasteptat de bine, s-au balacit picii de numa, mai greu a fost sa plecam. Dar le-am spus de acasa ca acuma dau examenul pentru vara asta.Daca sunt cuminti si trec examenul ii mai duc la balacit, daca nu ei raman acasa si eu cu copii mari vom merge la baie. A tinut.
Si nasii Ilincai sunt tot din Bucuresti.

Simonacip, Cami voi mergeti cu copii nebotezati la biserica?Eu am fost dar am stat in curte, abia astept si eu sa o botez pe pica -mica.

Fetelor nu numai de kg distribuite aiurea e vorba, ci si de bazinul care s-a latit, oase care s-au desfacut ca sa treaca bebe. Eu am observat ca dupa 6 luni mi se adunau oasele .

Madutza , s-ar putea sa se trezeasca de sete. Oricum pe perioada verii copii alaptati sug mai des.Si eu am aceeasi dilema cu imbracatul. La noi sunt 30 grade si fata mea este tot cu maneca lunga, cu tricou scurt ii e frig

Miki ma bucur ca te-ai reglat cu laptele si ca Vlad e mai linistit. Nu e nici o problema ca nu vine sotul tau, numa sa-mi zici cu cateva zile inainte sa-l pregatesc. Si tie iti spun la fel suge mai des din cauza caldurii.

Scuzati greselile dar scriu cu fata in brate.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Lalely..uite cu asta ma confrunt si eu cand vreau sa tin regim...imediat scade productia..prima zi, a doua inca pare ok, probabil ia din rezerve, apoi gata, simt ca suge in gol Arsenie...Si ma pun pe mancat si apoi peste o sapt iar vreau sa tin...si tot asa...
Cami, ma bucur ca ai reusit sa te faci la par si sa rezolvi invitatiile. Am sa ma vopsesc si eu azi..ca deja nu se mai poate...pregatirile la noi constau in cumpararea unui umbrar bun si maaare, a scaunelor pt terasa..cam asta, menu-ul il pregatim atunci, rochitza am deja...deci nu prea mare lucru...dar iti spun sincer ca abia astept sa-l botez...sa-l pot impartasi cand vreau si sa se linisteasca puiul...
Scrish...parca tot suvitze ai facut...sau mi se pare, iti sta f fain...Lucutza e minunat!E foarte expresiv
La fel si Ioana Catankai..DOamne ce fetitza dulce ai..cu gropitze..n-am mai vazut copil asa mic cu gropitze, e fantastica...
Pisuc, sa va fie de bine gimnastica!Spre rusinea mea eu nu-i fac masaj lui Arsenie...S-au dus vremurile primului copil...
Madutza gata..il inrolezi pe Cristinelul?Cauti ceva particular, nu?
Miki, sunt niste dragalasi puii tai..Ma bucur c-ai rezolvat cu lactatia...
Alexina, Ana...ce-mi place de voi...La un moment dat m-am intalnit si eu cu o fata cu carutz bej...parca m-ar fi salutat ea, dar mie nu-mi parea chipul ei cunoscut...cred totusi ca nu era Alexina...ca nu semana la chip...
deea, ce faci???
Lavi, tu ce faci scumpa?

Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"


nu eram eu. cu siguranta odata si odata ne gasim noi prin "marele"parc :).
recunosc ca acum sunt confuza..esti blonda sau bruneta? in poze apar si si....m-am zapacit toata


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

multumesc pentru sfaturi si pareri . Am sa incerc azi sa ii mai bag o masa seara, poate pe la 7:30-8:00, daca nu merge nici asa voi incerca sa ma mulg seara si sa-i dau din biberon.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


si eu voiam sa-ti recomand sa te mulgi si sa vezi : cat lapte ai + cat mananca
hai ca sigur isis revine ea, cumintica

fetelor ma innebuniti cu orele astea de somn la bebeii vostri! cum faceti de dorm 6-7-8 ore??? spuneti-ma ca si a mea va dormi atat!
aseara i-am facut baie la 23 si de obosita ce era a adormit mancand 40 ml si normal ca s-a trezit la 2.30. deci nu am facut nimic

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

mada pai mie mi se pare ca e puseu de crestere! citisem ori in mama si copilul ori in dr spock, k e normala treaba asta la bebelusii care dormeau toata noaptea! se trezesc pentru ca simt nevoia de o masa suplimentara! tot din ce am citit eu se poate rezolva fie prin mai mult laptic in timpul zilei fie prin a asigura o ultima masa de seara mai consistenta decat restul! eu in locul tau as incerca la ultima masa sa ii dau lm si putin supliment de lp, macar sa vezi cum reactioneaza!

Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


am incercat eu cu supliment de lp seara si esec total..de atunci de cand i-am introdus a inceput de fapt sa se trezeasca noaptea la 3 ..si de atunci tot a ramas cu obiceiul asta desi eu supliment nu i-am prea mai dat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Alina, si mie mi-era taare rusine la inceput sa alaptez de fata cu cineva, chiar si cu mama. De fapt si acum am o retinere fata de persoanele cunoscute. Insa am inceput sa stam atat de mult pe-afara si n-am incotro. Si dupa ce am facut de vreo doua ori ture de parc cu bebe urland in cautarea unei banci goale mai retrasa, am lasat rusinea si am alaptat. E drept, tot mai ferit (uneori ma asez pe iarba, intre boscheti, pe o paturica) si cu coada de la sling acopar si bebe si pe mine. Sau ma duc in masina, cand e la mine.
E bine totusi ca Dorothea accepta si biberon, si san.



Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011)

It's nice to be important, but it's more important to be nice.


Cred ca prima data e mai greu cu alaptatul in public...Va trebui sa ma imbrac si corespunzator pentru asta....in ultimele zile am umblat cu rochie cu fermoar la spate ...

La inceput si mie mi-era jena sa alaptez fata de rude, adica fata de mama....dar asa ma enerva....ca venea chiar langa mine, chipurile sa vada daca fata suge.....nu stiu, alaptatul mi se pare asa un fapt intim, fara sa fie nevoie de "galerie"

Da, am un mare noroc ca fata accepta si san si biberon....in weekend, am angajat o bona sa stea cu fata (ca fu nunta soramii), si ea s-a mirat cum accepta fata si tzatza si biberon . Inca o data mi s-a confirmat ca fiecare copil e unic

Citisem de miki, cred, ca a luat seminte de marar pt stimularea lactatiei.....miki, cum le-ai luat? Diluate in apa? Si daca da, cum?

madutza, si la mine s-a trezit o data fata noaptea (ea, care doarme 7 ore legate), dar am asociat cu faptul ca ii era frig (era prima noapte dupa ce am inchis centrala)...avea mainile si piciorusele reci....ori o fi pusee de crestere, ori are vreun disconfort, prea cald sau prea frig ....


Alina


iau o lingurita de seminte de marar + o lingurita de schinduf ( ambele luate de la plafar ) intr- cana cu lapte caldut..de 2 ori pe zi ..
am citit intr-o revista parca formula as de chestia asta..
semintele din pacate nu se dizolva, le mananc asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

buna fetele...

legat de programul lui bb, eu ii fac baie la orele 20. la 21.30 deja doarme seara de seara, dar se trezeste la 4.30-5.00 , apoi la 8 dimineata.

evit sa o tin pina mai tirziu, ptr a avea laptic suficient la cea ora. Mai tirziu, intervine oboseala si la mine si la ea... dar stiu sigur ca nu adoarme flaminda chiar daca se trezeste la 5. Uneori, o iau adomita si prinde tita instant...cu ochii inchisi papa si iar somn in liniste,...sotul nici nu ne simte.... doarmeeeeeee.

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Alina, si mie mi-era taare rusine la inceput sa alaptez de fata cu cineva, chiar si cu mama. De fapt si acum am o retinere fata de persoanele cunoscute. Insa am inceput sa stam atat de mult pe-afara si n-am incotro. Si dupa ce am facut de vreo doua ori ture de parc cu bebe urland in cautarea unei banci goale mai retrasa, am lasat rusinea si am alaptat. E drept, tot mai ferit (uneori ma asez pe iarba, intre boscheti, pe o paturica) si cu coada de la sling acopar si bebe si pe mine. Sau ma duc in masina, cand e la mine.
E bine totusi ca Dorothea accepta si biberon, si san.



Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011)

It's nice to be important, but it's more important to be nice.


Cred ca prima data e mai greu cu alaptatul in public...Va trebui sa ma imbrac si corespunzator pentru asta....in ultimele zile am umblat cu rochie cu fermoar la spate ...

La inceput si mie mi-era jena sa alaptez fata de rude, adica fata de mama....dar asa ma enerva....ca venea chiar langa mine, chipurile sa vada daca fata suge.....nu stiu, alaptatul mi se pare asa un fapt intim, fara sa fie nevoie de "galerie"

Da, am un mare noroc ca fata accepta si san si biberon....in weekend, am angajat o bona sa stea cu fata (ca fu nunta soramii), si ea s-a mirat cum accepta fata si tzatza si biberon . Inca o data mi s-a confirmat ca fiecare copil e unic

Citisem de miki, cred, ca a luat seminte de marar pt stimularea lactatiei.....miki, cum le-ai luat? Diluate in apa? Si daca da, cum?

madutza, si la mine s-a trezit o data fata noaptea (ea, care doarme 7 ore legate), dar am asociat cu faptul ca ii era frig (era prima noapte dupa ce am inchis centrala)...avea mainile si piciorusele reci....ori o fi pusee de crestere, ori are vreun disconfort, prea cald sau prea frig ....


Alina


iau o lingurita de seminte de marar + o lingurita de schinduf ( ambele luate de la plafar ) intr- cana cu lapte caldut..de 2 ori pe zi ..
am citit intr-o revista parca formula as de chestia asta..
semintele din pacate nu se dizolva, le mananc asa

mami de 2 prichindei


Am luat si schinduf, citisem si pe siteuri nemtesti de aceasta planta. Ce-am luat e de la Fares. Pe prospect scrie ca se pune la macerat in apa rece, pe cutie scrie ca se face clasic, cu apa clocotita . O sa incerc ambele variante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

va poftesc la o "discutie" cu Catalina: https://picasaweb.google.com/103348027681620256393/Catalina?authkey=Gv1sRgCKqhs_ad4NOnAw#

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148713" target="_blank">Cozonacelul meu, Cristian Andrei
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163729" target="_blank">Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

http://community.webshots.com/user/madutza_bra" target="_blank">Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

va poftesc la o "discutie" cu Catalina: https://picasaweb.google.com/103348027681620256393/Catalina?authkey=Gv1sRgCKqhs_ad4NOnAw#

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148713" target="_blank">Cozonacelul meu, Cristian Andrei
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163729" target="_blank">Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

http://community.webshots.com/user/madutza_bra" target="_blank">Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


Ce scumpa eeee!!! Si ce ciorapi fini i-a dat mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

vai mada ce frumoasa si simpatica e!!! si cat a crescut e adorabila

Mergi la inceput