Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata

da, pozitia de duamna, la bunnnna cu lastic.

Tunde deci eu zic ca sunt bine cu laptele, cred ca s fost de psiho pupu, bag spiru (mamama ce puteee) SI ceai lactatie HYPP, dar fifi are momente cand nu vrea sa pape, se incovriga si se intoarce de la san; atunci o las, mai miorlaie si la urma papa; mai, zgatia de cand a decoperit intoarcerile....se intoarce si cand suge. Dar uite...e ceva la 4 luni, inca nu am facut vaccinul ca as fi dat vina pe el-i-a scazut pofta de mancare.

Tineti-ne pumnii ca azi mergem la vaccin si nu sunt 100% sigura ca Ana e sanatoasa, adica nu mai are nimic, nici macar fornaiala, dar... vedem; intre timp am luat si eu viruselul (asa ca sa stiu despre ce e vorba ) si e unul light un pic am gatul umflat, capul e dizzy si cate un mucutz. Exact cum au fost copiii.

Anduta asigurari nu le-am facut copiilor.

piscotel cauta la ce s-a scris la grupul de buburuze, vezi ca la un moment dat se prezinta lumea ...sau nu poti citi in urma?

La multi ani si multe lunite MARIA CLARA, MATEI NECTARIE, MARIE LORELAI, ALEXANDRU SETFAN si ANTONIA LUIZA!!!!

Monik sa-ti traiasca picea si multumim de

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

Multumesc, Lori! Bafta la vaccin...sapt viitoare ma duc si eu la primul

AMR:6 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

DA, LA MULTE LUNITE FERICITE MARIA CLARA, MATEI NECTARIE, MARIE LORELAI, ALEXANDRU SETFAN si ANTONIA LUIZA!!
Bafta la vaccin, Lori!!

Andutza- de pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Oameni buni, help, help, help! S-a apucat desteapta de mine ieri sa diversifice bebelu, ca mi-a bagat asistenta aia morcovu ca daca nu introduc lingurita acuma, o sa fie mai greu mai tarziu. Drept care am zis s-o luam usurel la pas si se bagam lingurita in meniu. Si daca tot bagam lingurita am zis sa-i pun ceva in ea.
Parea simplu…deci m-am pus pe treaba. Cum auzisem io de la voi ca ati inceput cu morcov, am zis ca suc de morcov sa fie. Si am luat un morcov crud, l-am dat pe razatoare si p-orma am ramas ca proasta in targ, ca era uscat si n-avea suc neam. Plus ca incepusem sa ma indoiesc ca trebuie sa fie crud, dar daca nu e crud atuncia de ce-i zice suc de morcov? si cum ma munceau pe mine indoielile, imi vine ideea sa trec morcovul ala ras printr-un tifon si sa-l storc sa iasa ceva suc…. total neigienic, dar nah, daca n-ai unelte…
I-am dat lu’ bubu 2 lingurite, una a ajuns pe bluza, care a ramas patata portocaliu fosforescent, una in gura. Intai s-a strambat otara dar dupa a lins lingurita aia si deschidea gura de cate ori i-o puneam pe buze. Bon, acum urmeaza intrebarile:
- chiar trebuia sa fie crud? si cu marul fac la fel, tot crud?
-voi l-ati amestecat cu apa sau l-ati dat asa, simplu? si cate lingurite?
- cu albitura, telina cum fac? le fierb 2 ore inainte???? ca asa scrie la cartea mea. Ce naiba, dupa 2 ore nu mai ramane nika.
- ce unelte tre’ sa-mi cumpar? io cu sucul ma prostesc asa, putin. Nu vreau sa-i dau multe sucuri, as prefera sa fac piure sa bag si pulpa. Dar cand ajung la piure cred ca ma reprofilez pe borcanele gata facute ca e prea mare chinuiala pt. cateva lingurite cat papa el. Pe la 6 luni trecem la autodiversificare, numai sa fie el in stare sa stea in fund.
Bon si intrebarea cea mai tare: unde ii puneti cand le dati mancarea? scaunel n-am luat inca dar avand in vedere ca nu sta in fund, nu vad rostul. I-am dat in scoica dar tot mi se pare ca sta aiurea.
Bai, sa mor daca nu parea foarte simplu….
Ieri bubu a papat 1 l de lapte in total. A fost de serviciu educatoarea care ii place lui, o blonda cu tzatzele mari. Bubu este fascinat, baleste si rade in decolteul ei, ceva de groaza.
De fiecare data cand ii da ea bibe, bea bubulina fara sa zica nici pas. Si mie tot tanti aia imi place, e foarte atenta cu copiii, nu l-am luat niciodata de la ea cu lacrimi in ochi sau murdar. Deci tot omul sfinteste locul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

Lma sarbatoritilor nostri de astazi
Lorich bafta, sa fie bine maslinuta ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Neatza fetele.
Intru repede sa vad ce faciti, ca iar am multa treaba.
bb_yasmi nu ai pt ce sa-mi multumesti. Da are masura si se prepara la fel ca si celelalcte 1 masura la 30 ml apa.
Sa aveti o zi cat mai placuta. gata ma disparut.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

neata, neata, pozitia de duamna, cu cafeau, ciufulita, dar in trening merge?? simo multu de cafea;
noi am stabilit un nou record propriu, somn de la 8 la 7 (mai devreme nu s-a trezit mami, care a adormit pe canapea in living cu tati); incercam sa stam pe burtica dar plange frate de nu se poate; acum este in centru, se cearta cu animalutele de suparare ca a chinuit-o mami; asteptam sa se mai incalzesca un pic si in carut in curte;
LMA la toate buburuzele ;



Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Anka in primul rand hahahaha..esti ff amuzanta!
Apoi:
-pt "extragere suc" treb storcator, ca marul, para o mai "mulgi" dar din morcov nu iese fara storcator.
-nici eu nu sunt de acord cu sucurile, sunt niste lichide cu mult zahar, cica sucurile cresc riscul de diabe, pe cand mancatul fructului, cu tot cu pulpa il scade. In fine... mai bine da, diluate cu putina apa
-sucul de morcov-da crud, orice suc crud trebuie, insa iar am o problema cu crudul asta- la 4 luni e cam mutl pt ei, cam acid, plus ca uite morcovii au nitrati...
-albiturile-cums afiervbi 2 ore??/ pai nu numai ca se face terci, dar dispar toti nutrientii...nuu, fiert ca orice fiertura, ciorba, cat s afie fierte, nu 2 ore (ca fasolea )
-pt piure de orice fel trebuie un blender, acolo poti pune si legume fierte, cu un strop de ulei de masline, si fructele (poate coapte un pic la cuptor sa nu ami fie acide, o tzara asa);
-mai exista pt persoane mai practice si cu lipsa d etimp www.beaba.com/flash/#/fr_FR/produits/details/16-23-Robot cuiseur-vapeur mixeur-Babycook" target="_blank">aparatul asta - face totul - pui acolo inghetat parca si scoti direct papa gata facuta-studiaza...

gaataaaa am fugit la vaccin, suntem singurele, fara masina, cu taxi, sling...off Doamne ajuta!!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Gata...facut temele...reperat mamici de buburuze pe FB...acu sa-mi torturez putin neuronul:)) Lorich

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

pupi la fetele mele grijulii
nu ma deranjeaza decat mega colacul de pe burta, in rest nu ma deranjeaza nik
ceai verde nu pot bea, ca mi scade tensiunea
am baut de cateva ori si eram ca n transa, nu ma puteam ridica din pat

o sa vad ce pot face sa mi iasa din cap ideea ca s foarte grasa

ma bucur ca v au placut pozele cu motanii mei

am un dar de a uita oalele pe aragaz ceva de speriat, imi aduc aminte in ultima clipa, tre sa fac ceva sa nu le mai uit

azi a iesit super bun piureul motanilor, astept sa si faca somnul de frumusete si sa le dau sa manance

ma gandesc sa le mai bag o masa solida, dar de sapt viitoare, facem doar 5 luni, suntem baieti mari

LMA sarbatoritilor de azi
mai citesc ca am examen azi, cahhhh
pupi si vb

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput