Povestea printesei de zapada

Povestea printesei de zapada | Autor: alinushali

Link direct la acest mesaj

De mult timp ma gandesc sa scriu si eu povestea celei mai minunate printese din viata mea. As vrea sa incep cu sfarsitul; mai intai de toate vreau sa multumesc LUI Doamne-Doamne, Maicutei Domnului si fetelor de pe DC ,pentru suport si ganduri bune.

Povestea mea incepe prin ianuarie 2009. Imi doream foarte mult sa am un bebe. Eram impreuna cu F de 10 ani, desi nu ne batea gandul la casatorie. Stateam impreuna cu socrii de 2 ani, motiv pentru care nu se punea problema unei sarcini, pana nu terminam casa. El este pe principiul "la noi acasa nu ne stie nimeni", dar incapatanarea mea a dat roade.Imi intarziase CM vreo 2 zile, timp in care ma mutasem la farmacie, dar abia dupa 10 zile s-a pozitivat testul. Eram la munca cand s-a intamplat, toti au stiut din prima clipa, doar una era nebuna care alerga cu testul in mana si arata la toata lumea.
Toate bune si frumoase pana ajung la control, pentru confirmare.Se pare ca din cauza efortului depus la munca , se formase un hematon exact pe partea unde era prinsa placenta si se hranea fetitza mea (ulterior , dupa aproximativ 1 an am visat k avusem fetita si urma sa o cheme Evelina). Dupa o saptamana de tratament ma anunta doc., la ecografie, k sarcina s-a oprit in evolutie. Nu pot sa spun de cat , ca am plans de nu vedeam pe unde mergeam, am fost distrusa.
Bineinteles ca dupa ce au trecut cele 3 luni de pauza, am incercat timp de 1an jumatate sa raman din nou insarcinata..... doar treceau lunile . Asa k mi-am luat inima in dinti si m-am dus la doc si i-am spus ca vreau sa incep stimularea ovariana, asta in urma ce gasisem topicul la "Asteptand o minune in viata noastra".
Dupa ce am terminat tratamentul , adica prima luna de incercare, m-am dus frumusel la farmacie si mi-am facut stoc de teste de sarcina. La munca nu mai faceam efort, dar nici nu stateam de geaba. Bun.... cu o zi inainte de data la care trebuia sa-mi vina bag un test(rabdarea , nu este punctul meu forte), normal k a iesit cat se poate de negativ(11,06-primul;14,06- al doilea), asa ca mi-am zis ca e prea devreme. Nu mai spun k atunci cand ma duceam la toaleta primul ochi era la slip. In fiecare seara plangeam asa cum o faceam cand eram de-o schioapa, cu suspine. Dar rugaciunile mele au dat roade, pe 16, dupa ce a iesit a doua liniutza mai pala, am bagat teste dupa teste , in ideea ca primul nu era bun.Am facut si un bhcg, o eco transvaginala sa vad daca este acolo unde trebuie, iar apoi am stat in stres pana la 8s. Tratamentul nu a lipsit pe timpul sarcinii, dar a fost una usoara, fara greturi,pofte....doar somn si mania mea de a face ecografii. Nu mai spun, cum am aflat ca am ramas insarcinata m-am si transferat la frumoasa odisee a Buburuzelor de ian-feb, unde am fost primita si sprijinita de minunatele"mele" prietene.

Dupa cum spuneam, sarcina decurs fara probleme(doar mania ecografiilor)pana cand am vazut ca trec si de saptamana 38,39 si printesa mea nu dadea nici un semn k vrea sa faca cunostiinta cu mami si tati. Asa am inceput sa fac curat zilnic,apleaca-ridicate, urcam-coboram.......nimic; ma duceam la control, mereu acelasi raspuns"ne vedem peste o saptamana".Pe data de 16,02,2011 se gandeste soacra-mea sa iesim la shopinguit...zis si facut plecam la 12 si luam tot orasul la picior, vreau sa spun ca la un moment dat aveam limba de un cot , abia mai respiram, parca ma fugarise cineva kilometri buni.
Ajungem intr-un final acasa, rupta de oboseala, bag la spalat hainutzele de papusa, proaspat achizitionate si ma cocotz in pat. Al meu barbat era plecat la Bucuresti si urma sa ajunga pe la 12 noaptea.... mare branza si asa era mai mereu plecat(mereu ii spuneam k sigur ajung la spital cu taxiul).
Dupa ce termin de vizionat telenovela ,pe la 23(ca,de, omul cand nu are ce face, isi cauta indelniciri), simt cu "tasneste" niste pishu. Ma ridic si imi zic ca am incontinenta urinara; si asa se dezbatuse subiectul asta, numai ca odata in picioare a inceput sa curga ca la dozator.
Mereu mi-am imaginat momentul asta, vorbeau fetele k ele au facut dus s-au machiat , aranjat si abia atunci plecau la spital, doar asa aveam si eu de gand sa fac......... de unde a inceput inima sa-mi bata, de am zis ca o pierd prin casa, piciorele nu mai erau ale mele...iar eu singura acasa. Il sun pe al meu , nu mai avea baterie asa k o trezesc pe soacra-mea si ii spun k mi s-a rupt apa,panica totala, in 5 min a fost la mine cu barbacsu'. In drum spre spital ne intalnim cu al meu, abia lega doua cuvinte, de emotie-frica, nu stiu.

Ajunsa in spital, imi fac internarea si ma trimit in sala de pre-travaliu, imi fac analizele(nelipsitele vene sparte"vezi daca te-ai miscat" eu , aia moarta cand vede ace, ma rog... asistentele spitalelor de stat), dilatatie ioc. Eu barbatoasa, nu fac urat (urlau efectiv , fumei nebune)dupa 2 ore de chinuiala interna, din partea asistentei moase, nasc un gandacel roz de 2,850 kg, cu doua randuri de margele. Langa mine in tot acest timp,al nasterii, a fost o prietena care este asistenta. M-am simtit mai bine sa o vad acolo(imi pierise orice urma de rusine)tipam efectiv , ma uitam la ea si tipam.

Inchei prin a va spune doar ca eu tot un copil(dar cu copil) am ramas, mai ales ca dupa ce a iesit la lumina Maria-Raysa, dupa doua plansete , ea a bagat somn.....eu disperata sa ma dau jos dupa masa, sa vad ce are fata de nu plange.M-a linistit neonatologul, mi-a spus sa stau linistita ca doarme. Apoi aurmat cusutul,1 ora !!!!!! eu intrebam mereu doctorul daca pot sa ma dau jos, ca eu nu mai am nevoie de cusaturi(ma durea infernal).

Nimic nu mai conteaza cand ma uit la rambareatza mea stirba, mai ales ca dupa ce a venit pe lume a inceput sa ninga cu fulgi uriasi, ca o incununare a nasterii printesei mele.


Alina, de Maria Raysa (17.02.2011)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

wow, de cate ori citesc o poveste a nasterii am lacrimi in ochi...ce minunat e sa fii mama!!!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina
Botezul Catalinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

rox , oricum naratia mea paleste in fata scrisorii Catalinei, de geaba fusei olimpica la limba si literatura romana, sunt .... cand incep sa scriu(uneori nu inteleg nini eu ce am vrut sa scriu)

Alina, de Maria Raysa (17.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Alina, iubirea fiecarei mame pt copilul ei este unica si imensa...asta e cel mai important! Sa iti traiasca micuta Maria Raysa si sa va aduca numai bucurii!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina
Botezul Catalinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Da, superb! ce mai... o minune...

Gabriela
Mami fericita de Tudor (21.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Ce frumos a venit pe lume, cum a nins dupa, cum ai ramas tu tot un copil cu copil...frumos! Minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Frumos!!! Cu lacrimile de rigoare in ochi!
Sa va traiasca printesuca zapezii si sa va aduca numai bucurii!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Ce frumos ai povestit tu cele intamplate! Imi place! Sa fie sanatoasa printesa voastra si voi sa va bucurati de ea!!!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costyhunny spune:

Foarte frumoasa poveste!sa-ti traiasca fetita si voi pe langa ea si sa aveti numai bucurii din partea ei!
mami de EDUARD-GABRIEL 25.03.2011!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Multumesc mult pentru gandurile bune, sunteti minunate. Aceleasi ganduri bune de la noi catre voi toate.

Ce-i drept , nu am avut timp sa o elaborez asa cum as fi vrut, am scris-o cu pitik in bratze ,in mai putin de 30 min., dar cred k am spus esenta.

Va pup si va imbratisez cu drag

Alina, de Maria Raysa (17.02.2011)

povestea printesei de zapada
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am ramas fixata pe un paragraf...unde ai zis ca aveai dilatatie ioc si in 2 ore ai nascut normal? Olala, ce noroc, ce rapid ai nascut. Bravo tie, felicitari pt printesa, sa fie sanatoasa si norocoasa! M-am regasit in randurile tale (la mine prima a venit natural si cu ruptura de gradul 4 si din cauza asta a doua a venit prin cezariana; programata fiind la fel imi imaginam cum o sa ma aranjez in dimineata respectiva, cum o sa ies cu lacrimi in ochi pe usa samd numai ca maimutica s-a grabit si m-a trimis la 2 noaptea de acasa cu contractii la sub 5 minute intre ele si n-am mai apucat nici sa ma uit in oglinda, d'apoi sa ma mai aranjez! am sfarsit cu cezariana de urgenta, cu parul in toate directiile si obosita varza, dar fericitaaaaaa cum nu pot povesti cuvintele - si cred ca toate mamicile de pe aici stiu ce vorbesc).



Mergi la inceput