Strumfi si prichindei de iulie-august 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Matzarebela .....la multi ani ...multa sanatate si sarcina usoara in continuare.
Gogoshika.....felictari pt grasunel




22 + Arianna-Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki_baby
Foarte important. Daca vreti sa alaptati, NU VA CUMPARATI BIBEROANE! Tentatia de a le folosi este foarte mare si treptat va veti pierde din laptic. Eu in spital am cerut sa nu-i dea deloc formula. Saara a scazut in greutate 10 % in primele trei zile, normal, timp in care am pus-o la san la cerere. Dupa trei zile mi-a venit laptele si copilul era deja obisnuit cu suptul. A crescut foarte frumos si a fost protejata de anticorpii mei.

Miki, ma bucur ca ai mai scris, chiar ma intrebam pe unde ai disparut!
Cu biberoanele, trebuie sa te contrazic insa, depinde f mult de copil. Eu am alaptat un an cu mare succes, caci Sophia a fost o mancacioasa care a luat si sanul si biberonul cu acelasi patos. Ea a fost mai "petite" la nastere (2,9 kg), a iesit din maternitate cu 2,6kg tot pentru ca nu-mi venise bine laptele si am zis sa nu-i dea formula, dar odata alaptata, fie la san, fie cu laptele meu in biberon (inca o data traiasca Medela!), a crescut ca printul din poveste. De la 3 luni si pana in prezent a fost mereu iesita din graficul de crestere pt varsta ei (de excemplu la 6 luni ii cumparam haine de 1 an, la 1 an de 18 luni, iar de la 2 incoace are marimea mai mare cu un an, deci la 4 ani ii cumpar haine de 5). Poate ai vrut sa zici nu cumparati formula, nu biberoane, ceea ce e alta poveste si subscriu la sfatul asta daca mama are lapte.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 21+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian


Daca aveti soti ca al meu nu v-as recomanda sa il lasati sa va cumpere lucruri atat de sensibile gen pompa de san..al meu il trimit dupa lapte si imi vine cu cuie... ca asa i-a zis vanzatorul ..deci mai bine luati lucrurile de acest gen inainte.
cu bodiurile e intr-adevar muult mai bine sa le iei mai mari. De data asta vreau sa iau doar 2 de 56 iar restul de la 62-68 in sus.




Felicia,de pui (Gabriel) si 24+ cu bulina (Mihai sauAnamaria???)
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!



Fecian mie mi se par totusi putine 2 body-uri newborn, un bebe asa mic se murdareste destul de repede, mai scoate putin laptic pe gurita, mai face kk moale de n ori pe zi....etc.
Daca e vara mai transpira si trebuie schimbat si eu una n-as vrea sa spal chiar zilnic.
Dupa parerea mea sunt necesare macar 6-8 buc pt inceput.
Sper sa nu te superi ca te contrazic, mai ales ca nu am experienta proprie, am vazut numai la sora meea si la finutzii mei.

Alina 25+
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

veronika, te superi degeaba pe mine, ca n am inceput eu discutia cu mailul comun si parola.
a inceput de la nu stiu ce userita,parka alunik, care nu avea nicio treaba cu odiseea noastra si care fara sa se prezinte, a cerut direct parola si mailul. toata lumea stie ca acolo sunt poze cu noi, cu burticile la vedere, cu numele reale si adresele si nr de telefon.

eu n-am nimic cu tine, nici mkr nu te cunosc, o iei prea personal dc faci asa tragedie si vrei sa iesi din odisee. si nu cred ca eu vreodata m am luat de cineva din odisee.

din punctul meu de vedere, am spus ca este corect sa fim cu toate transparente pe mailul comun, ca de aia l-am facut, nu am spus ca este obligatoriu. fiecare isi rezerva dreptul la intimitate si sa dezvaluie ce doreste pe forum.

insa eu personal imi doresc(e o dorinta, nu o obligativitate pentru nimeni, sper ca am acest drept) ca aceasta parola si mail sa nu fie data chiar la oricine, oricand doreste, ci doar la persoane care respecta codul nescris de reciprocitate, in ceea ce priveste transparenta.

fara sa fie fix la tine o aluzie, sau la cineva anume.

dc te am suparat, imi cer scuze.
nu mi doresc sa fiu EU motivul pentru ca sa iesi tu din odisee, nu mi-am dorit sa jignesc pe absolut nimeni, sau sa marginalizez pe cineva, am dorit doar ca cei care dau mailul si parolele, sa fie doar putin mai atenti.

pana la urma, o sa mi sterg si eu pozele, cum a facut mamutz, dc voi simti nevoia sa o fac.

inca o data, eu imi cer scuze fata de orcine, dc s-a simtit atacat de remarca mea. nu mi doresc nimic special de la voi, doar sa coexistam virtual, in pace.


_

Babyblue va pupa pe toti!!
21+ cu Iustin Andrei
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....

2 IAD nereusite
1 FIV nereusit
Sarcina obtinuta natural



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

Citat:
citat din mesajul lui miki_baby
Foarte important. Daca vreti sa alaptati, NU VA CUMPARATI BIBEROANE! Tentatia de a le folosi este foarte mare si treptat va veti pierde din laptic. Eu in spital am cerut sa nu-i dea deloc formula. Saara a scazut in greutate 10 % in primele trei zile, normal, timp in care am pus-o la san la cerere. Dupa trei zile mi-a venit laptele si copilul era deja obisnuit cu suptul. A crescut foarte frumos si a fost protejata de anticorpii mei.

Miki, ma bucur ca ai mai scris, chiar ma intrebam pe unde ai disparut!
Cu biberoanele, trebuie sa te contrazic insa, depinde f mult de copil. Eu am alaptat un an cu mare succes, caci Sophia a fost o mancacioasa care a luat si sanul si biberonul cu acelasi patos. Ea a fost mai "petite" la nastere (2,9 kg), a iesit din maternitate cu 2,6kg tot pentru ca nu-mi venise bine laptele si am zis sa nu-i dea formula, dar odata alaptata, fie la san, fie cu laptele meu in biberon (inca o data traiasca Medela!), a crescut ca printul din poveste. De la 3 luni si pana in prezent a fost mereu iesita din graficul de crestere pt varsta ei (de excemplu la 6 luni ii cumparam haine de 1 an, la 1 an de 18 luni, iar de la 2 incoace are marimea mai mare cu un an, deci la 4 ani ii cumpar haine de 5). Poate ai vrut sa zici nu cumparati formula, nu biberoane, ceea ce e alta poveste si subscriu la sfatul asta daca mama are lapte.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 21+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"




Formula, da! :)
Sunt pe aici si va citesc constant. Sunt super ocupata la munca, vin acasa franta si Saara ma ia de buna. Abia astept concediul. Mai am 2 luni!!


Miki de Saara Maria 7.01.2008 si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eska spune:

Of, la cat de active sunteti greu tine omu pasul cu voi.... Acum vad ca iese si cu ceva scantei! Fug inapoi sa termin de citit ultimul capitol sa ma lamuresc, ca abia eram pe la pagina 4! (desi sunt convinsa ca gasiti voi o cale amiabila de rezolvare a oricarei neintelegeri )

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eska spune:

anaemi, cum a fost la masajul pentru gravide? eu merg la amsaj si kinetoterapie pentru gravide de prin sapt 12, si eram curioasa de experienta altora
anda 82 spuneai ca ai botezat recent, poti sa-mi spui ce trebuie la un botez? Ca si eu voi fi nasa pe la mijocul lui mai. Finutul nostru a fost prematur, asa ca i-am facut deja o slujba cat inca era la terapie intensiva, la sfarsitul lui noiembrie, si acum se face slujba la biserica. Orice detalii mi-ar fi de folos

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

la multi ani!!! eu astept cuminte tort si suc ca am auzit ca numai burticile cuminti primesc si am sa va fac ciuda

Mama de Ana si 27+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:



fetelor mie imi pare rau daca s-au creat discutii si va cer scuze ..cred ca s-a strecurat o neintelegere.

Nu am cerut nimanui parola contului vostru.
Eu doar vroiam sa va transmit mesaje despre diferite actiuni, evenimente cu si despre copilashi:
conferinte de psihologie pentru relatia parinte/copil
evenimente cu si despre copii
diferite alte informatii care pe unele ar fi putut sa va intereseze

...

Cu una dintre fetele de la odiseea voastra am fost colega la o alta odisee si ma stie de cativa ani... poate confirma ca ma ocup cu actiuni de genul celor mentionate anterior.


Imi pare sincer rau ca s-a inteles altceva si ca au fost discutii.


PS:Admit ca am postat la voi fara sa ma prezint in clar.. poate pentru ca m-am gandit ca am o semnatura cat se poate de transparenta, care spune multe despre mine.
citez aici primul meu mesaj pentru a intelege toata lumea despre ce a fost vorba

Citat:
fetelor,

daca aveti cont comun de e-mail o sa va rog sa mi-l transmita si mie cineva pe PM

Nasteri usoare si aveti grija de voi.
O Sfanta Sarbatoare luminata!



Va rog nu va suparati pentru lucruri fara insemnate, sambureii vostri nu au nevoie de asta.

Va doresc sarcini usoare in continuare.






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Neatza burtici,

Sa fie un capitol nou fara certuri! si fara hormoni
Lasam la o parte discutia asta.
Alinuk, daca doar pentru atat ai nevoie de mailul nostru, eu zic ca nu e problema. Ce ziceti fetelor? dam mail-ul? ca pana la urma chestii despre copii... ne-ar cam pasiona, nu?
Matzarebelea, la multi ani tot ce iti doresti, sanatate maxima, bebe sanatos si la termen!
Gogosika, felicitari pentru grasun
Alexia, vezi ca prima parte a cartii nu a fost atasata la mail... adica pe contul comun eu nu o vad. E doar mailul gol.
Am multa treaba azi. Va pup! si lasati hormonii deoparte!


23+

Mergi la inceput