Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Nu e nimic Madalina, poate ne vedem in alta zi. Noi am ajuns oricum in jur de ora 4.

Gabriela
Mami fericita de Tudor (21.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

roxx - parca postase cineva un link de genul asta...daca nu confund eu topicurile....sau forumurile. multam oricum.

lorich - creste iq-ul de la colacel? pai imi iau si eu vreo 10, ca nu strica niciodata...si umblu cu ele la gat 24 din 24.

ziki - am tras si eu cu ochiu-n cuibusor. Chapeau!; sturlubatica--sensibila--frumos_aducatoare_din_condei. not bad at all

azi am primit o veste buna; noi am donat la nastere celule stem si m-au sunat azi cei de la hema quebec (organismul care se ocupa de recoltare, depozitare, etc...), sa imi spuna ca mai e nevoie de o analiza de sange, ca au un "perfect match" pt transplant si mai vor sa verifice nu stiu ce in profilul genetic. dar ca in proportie de de 99% transplantul va avea loc cat de curand.

pt mine asta e prima fapta buna a sophiei. si cand ma gandesc ca dupa nastere imi spuneam adesea ca mai bine alegeam cezariana (in caz de cezariana nu mai faceau prelevarea de celule)...brrr!

Asta mi-a dovedit inca o data ca toate se intampla cu un rost, ca exista un sens in toate...ma opresc aici in consideratiunile pe tema asta, inainte ca puiul de mama omida din mine sa iasa cu totul la iveala...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna dimineata! Desi, mai potrivit ar fi somn usor!

Ajutati-ma, va rog, cu completarea adeverintei pentru CIC, ca se pare ca cei de la resurse umane habar n-au si vreau sa fiu sigura ca zic bine.

Am avut concediu pre- si post-natal in perioada 17.11.2010 - 22.03.2011. Am nascut pe 05.12.2010.

La rubricile urm. completez asa:

- a beneficiat de indeminizatie de maternitate in perioada: 17.11.2010 - 22.03.2011. Corect?

- cele 42 de zile din concediul de lauzie se implinesc in data de: 22.03.2011, adica ultima zi de concdiu de materniatte sau calculez 42 de zile de la data nasterii?

Thanks.


Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

GABI - din cate am citit eu pe net, alergia asta la proteina bovina ar include toate lactatele, plus soia. Si tocmai imi luasem tofu. Nici nu stiu ce sa mai fac, de vreo doua saptamani totusi nu mai pun gura pe lactate, imi pun o molecula de lapte in cafea si atat. Dulciuri, n-am mai mancat, nici paine macar. Si azi a vomat mai mult ca oricand, plus cu niste chegulete asa galbene, ziceai ca sunt muci. Cred ca apelez si eu la medicamente si gata.

ZIKI - ce-mi facusi tu mie, ca stau aici si-mi curg lacrimile peste capsorul lui Kevin cand citesc blogul tau despre Bucovina mea draga. Intr-adevar, asa il vad si eu, ca un spatiu sacru, dincolo de timp, dincolo de spatiu, ca acele spatii din romanele lui Eliade care scapa profanului. Asta e singurul lucru dupa care imi pare rau, in procesul asta de emigrare, copii mei nu vor putea gusta din libertatea pe care am avut-o eu la munte, cand zburdam libera prin paduri. Din pacate oamenii aia, coborati din poveste nici nu mai sunt, deci oricum nu ar mai avea cum sa traiasca aceleasi experiente ca ale mele.
Foarte frumos scrii si am tras cu ochiul si la blogul lui tati care e un suflet la fel de sensibil vad, m-ati impresionat tare!

Cu emigrarea, noi nu prea am avut ce regreta cand am plecat, am plecat si de tineri, la 25 de ani. In plus, prieteni foarte buni n-am prea avut, majoritatea se pierdusera care incotro si in plus, eram aia exclusi din toate gastile pentru ca stateam numai ochi in ochi si nu vedeam pe nimeni in jurul nostru. Apoi parintii... ai sotului deja plecasera de ceva vreme in Germania, ai mei au digerat si inca digera destul de greu plecarea noastra, dar sincer, ne intelegem mult mai bine cand suntem departe. Asa ca nu prea am avut mare lucru de parasit. Am venit ca intr-o aventura, fara prea multe asteptari, eram tineri, fara copii , ne-am permis sa ne distram, sa mergem la scoli, sa ne croim incet incet drumul. Recunosc ca ar fi fost mult mai greu cu un copil. NU zic ca n-a fost si greu, insa partea asta pe care pe multi ii macina, dorul, pe noi nu prea ne-a afectat. Mi-e dor de anumite timpuri, care s-au dus si nu se mai intorc. Dar am stiut sa asezam si amintiri canadiene, de care ne e la fel de dor acum, sa ne construim o experienta canadiana la care sa ne gandim cu drag, fara sa ne cramponam prea mult de dezradacinare. Dar repet, eram tineri, acum mi s-ar parea mai greu sa ma pui sa emigrez inca o data sa zicem.

FRAGRANT - bravo pentru prima fapta buna! Am vrut si eu asa de mult sa donez, insa nu stiu, imi intrase in cap ca nu se poate daca am diabet. Mai apoi am intrebat, dupa nastere si mi s-a zis ca se putea, numai cei care luau medicamente sau insulina nu pot. Insa cum eram eu cu regim as fi putut. Si uite asa am ratat ocazia.


Si eu ii fac baie buburuzei singura ! Pentru ca tati tot era obosit si tot amana si ajunsese copilul sa fie spalat o data pe saptamana, am zis gata, il spal eu singura. Si m-am descurcat. Nu ii fac insa in tummy tub, mi se pare prea greu. Am revenit la cadita normala, o pun in cada si torn multa apa. Sta asa frumos, ca-mi vine sa-l mananc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mimo

Buna dimineata! Desi, mai potrivit ar fi somn usor!

Ajutati-ma, va rog, cu completarea adeverintei pentru CIC, ca se pare ca cei de la resurse umane habar n-au si vreau sa fiu sigura ca zic bine.

Am avut concediu pre- si post-natal in perioada 17.11.2010 - 22.03.2011. Am nascut pe 05.12.2010.

La rubricile urm. completez asa:

- a beneficiat de indeminizatie de maternitate in perioada: 17.11.2010 - 22.03.2011. Corect?

- cele 42 de zile din concediul de lauzie se implinesc in data de: 22.03.2011, adica ultima zi de concdiu de materniatte sau calculez 42 de zile de la data nasterii?

Thanks.


Luca Alexandru, mica mea comoara


neata

La primul punct este corect,treci prima si ultima zi a concediul medical.
Al doilea pct : calculezi si treci exact data cand se implinesc cele 42 zile de la nastere,nu data ultimei zi de concediu.
Pup



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Poftiti si la


io m-am repezit sa rasp si am uitat
dar..unde vad treaba de serviciu...sar


sa aveti o zi frumoasa



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

l am dat si LP si tot asa s au trezit
mai am sa ma pun in genunchi ca Razvan sa manance
nush ce sa i fac abia mananca

offf si ma dor si sanii si cred ca ma las de muls si alte din astea
cum ati luat voi dostinexul cela????
cat de repede s a oprit lactatia?
mi e ciuda de mor, eu am lapte si ei nu mai vor si alti copii nu au ce suge de la mamicile loroffff
vor mai manca ca am la frigider, dar nu mai pot eu cu mulsul asta, ma termina si cand il vad pe Razvan cum se stramba si abia mananca imi vine sa mor

scuze fetelor



mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Neatza si de la noi !
Eu ma pregatesc sa duc baiatul la mama ca trebuie sa ma duc la dentist.
Asa ca am intrat doar sa va salut si sa urez
la multe lunite buburuzelor Eva Maria si Alexia Ioana

Gata, am fugeat

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Of, Mirela eu jur ca n-am mai vazut o mamica asa puternica ca tine!!! Jos palaria!! Motanii au papat 3 luni LM, asta e, e suuper bine; acum e mai important sa fi tu linistita, fara nervi si frustrari, ca deh.. e mai importanta o mamica sanatoasa decat laptele consumat; acushi incep diversificarea si n-o s amai fie asa important "culoarea lapticului" Te admir din toata inima mea!!

Shine multzu de
am nevoie, sunt cam obo, s-a cam umplut un san azi noapte si cum n-aveam sutienul m-a durut, n-am putut dormi, fifi doarme acum in patutul ei, s-a trezit de 2 ori...ehee

la multe lunite Eva Maria si Alexia Ioana!!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Multumesc, Simo.

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput