Floricele de liliac de mai iunie 2010! (57)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Andrada

mami de Ale!
bunicul meu drag!



Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici



Adaug si eu:
Mamica lui Alesicoo!
Bunicul Nanei! si
Socrului meu!




ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

Offf fetelor am tras o sperietura de toata frumusetea
In timp ce scriam mesajul postat mai devreme fiica mea tocmai cazuse cu premergatorul in usa de la dormitor direct cu fruntea de gresie
s-a impiedicat de pragul aproape inexistent de la usa
Avem acum o mare pata vanata in frunte
Este a doua oara cand cade, prima data a cazut cu capul de parchet in timp ce mergea ca o gazela
Mama proasta si denaturata ce sunt imi vine sa ma iau la palme
Nana, la multi ani si bunicului tau ! Ms pt urari!

ALEin mandra de KARINA(01.06.2010)



Niste gel cu arnica ai?
Eu as arunca premergatorul, dupa o asemenea experienta..

Scaunelul de baie l-am luat de pe okazii, folosit, de la o mamica.
L-am dezinfectat bine si il folosim cu succes.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

imi merge netul incredibil de slab
Diana da, ii dau laptic/branzica de migdale

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Corina, nu am gel , am zis ca o sa imi cumpar sa il am in casa
Pe moment m-am gandit sa il arunc dar o mai pun in el cand am treaba , sa mai mearga si ea
A fost si neatentia mea
Multumesc fetelor pt urari!
Va doresc o seara linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_1984 spune:

Buna mamici de floricele de liliac! Ma scuzati ca dau buzna asa.Am vrea si noi sa va rugam sa ne votati cand aveti o secunda libera http://photos.parents.com/category/vote/photo/773042?esrc=nwphotofaves_koty

Multumim frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_1984

Buna mamici de floricele de liliac! Ma scuzati ca dau buzna asa.Am vrea si noi sa va rugam sa ne votati cand aveti o secunda libera http://photos.parents.com/category/vote/photo/773042?esrc=nwphotofaves_koty

Multumim frumos!

Alina mami de Ruth (14 mai 2009) si Matia (23 oct 2010)
poze
votat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_1984

Buna mamici de floricele de liliac! Ma scuzati ca dau buzna asa.Am vrea si noi sa va rugam sa ne votati cand aveti o secunda libera http://photos.parents.com/category/vote/photo/773042?esrc=nwphotofaves_koty

Multumim frumos!

Alina mami de Ruth (14 mai 2009) si Matia (23 oct 2010)
poze
Votat!Succes!



Cris,mami de Sebi,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010



Bazar umanitar pentru David si alti copilasi speciali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Andrada, la multi ani si multa sanatate!

Diana, Ioana, Corina, Roxanici, multumesc pentru recomandarile medicale...

Ioanact, nu intelesesem la ce te referi... dar, ca sa revin, sigur ca fructele proaspete - oricat de pline de hormoni si chimicale ar fi - mi se par ceva mai sanatoase ca si snacksurile sau dulciurile sau alte produse pline de E-uri si aditivi, din comert... Daca e sa fim radicale, am muri de foame, ca nimic pe planeta asta nu mai e pur si natural...

Ioana, Sabina e cam de dimensiunile fetelor... :) Ce bine ca mai sunt si alti copii ca noi...

Tatyana, am citit si eu ca e in regula sa congelezi mancarea in portii mici... e cea mai buna forma de conservare a alimentelor, din cate stiu eu. Eu am inceput sa le dau aceeasi mancare ca si a noastra, preparata intai pentru ele (adica fara sare, condimente etc.), apoi scos pentru ele separat si in restul mancarii adaug chestiile "de oameni mari". Asa mancam si noi, adultii, ceva mai sanatos... Oricum, chiar si daca le prepar lor ceva separat, nu mai gatesc zilnic, ci mereu fac portie dubla si le dau 2 zile consecutiv aceeasi mancare. Mi-e mult mai simplu asa.

Ruxi, fetele mele n-au probleme cu raul de masina, nici cu spatele, nici cu fata... dar dupa cum ai descris episodul cu Alexandru, de la masina pare a fi... Daca Alexandru nu plange de foame in deplasare, poate n-ar trebui sa-ti faci griji; oricum mai mult de jumatete de zi nu cred ca stati niciunde, asa ca poate recupera acasa... poate e doar o faza trecatoare. In privinta vecinelor... da-le , dar dupa ce duceti copii jos! Eu hainute le iau mai nou din Cora, Carefour si mai ales Auchan (au chestii chiar dragute si preturi rezonabile), iar mama mea le cumpara mereu lucruri de la Iana.

Corina, eu frecvent le dau fetelor sa manance afara... caz in care ne limitam la papa cu lingurita; in genere pun in caserole chestii ce nu curg si nu se altereaza in 2-3 ore, gen paste cu branza, mamaliguta cu branza si un iaurt separat, piure etc. Neavand carucior, ai putea s-o pui intr-un leagan si sa manance acolo, daca nu insisti sa manance singurica; sau pe o banca, in fundulet, cu mancarea intre picioruse, sa se poata servi singurica...

Nici eu n-am idei pentru usa de la cuptor, altele in afara de a le limita fetelor accesul in jurul aragazului... Apropos de asta, in seara cand am fost la Urgente, cu cucuiul Sofiei, au venit la Chirurgie o familie cu un baietel de 1 an, ce urla ca din gura de sarpe, fiind ars complet pe o manuta, gat, ureche si o parte a fetei ... Plangea ingrozitor, era plin de basici albe, din alea pline de apa, mari de cativa cm fiecare, una langa alta... N-am mai vazut asa ceva vreodata! Si cum plangea... Doamne-fereste! L-au bagat imediat in cabinet si, cat timp l-au dezinfectat, uns si pansat, tatal lui a ramas afara si a povestit ca se arsese cu grisul cu lapte fierbinte, preparat de mamica... Adica mama facuse grisul, l-a turnat intr-un castron si in urmatoarea secunda copilul care era langa ea a intins manuta si a agatat - pe marginea mesei - castronelul si si l-a turnat in cap... Am fost socata de gandul durerii acelor arsuri si de trauma prin care trece un copil ce pateste asta... Si mi-am jurat sa nu las fetele pe langa mine, in bucatarie, pana nu vor creste suficient de mari ca sa inteleaga pericolele si restrictiile...

Vivela, fetele mele nu beau apa deloc... am trecut prin toate stadiile: cana cu cioc, cana cu pai, canita normala, acum ne-am reintors la biberon... Maxim 20 ml /zi (!!!) bea fiecare, indiferent ca le dau apa, ceai sau suc de fructe... Si n-au nici tzitzi...

Sorana, nu ai masina de macinat mac, din aceea clasica? Sau poate mama ta? Se macina bine cu ea...

Nana, eu citisem undeva de ciuperci ca dupa 2 ani se dau... Parca mai intrebase cineva acum cateva saptamani... si eu asa retinusem din raspunsuri...

Bilica... tot raul spre bine... si, cum se zice pe la noi: rabdare si tutun! Eu sunt sigura ca o sa te descurci, si inca mult mai bine decat cu asa un ajutor...

Gata, am citit tot... Ma duc la culcare...

p.s. Postez acum pe blog doua filmulete cu mazarichile, cum se joaca ele impreuna... sa vedeti minunea de a avea gemeni, cra-cra!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

uf... apar si eu, mai pe seara, in functie de dotarile tehnice, v-am mai povestit eu!

De cand am pus mana pe laptop-ul cu net, adik de cand s-a intors sotul acasa, ma chinui sa va citesc din urma de unde v-am lasat ultima data, adik de la pagina 3, da' nu am reusit sa ajung decat la 6 si cand am vazut ca-mi pica ochii in gura am zis ca scriu acum mesajul, ca daca mai astept, risc sa-mi amorteasca degetele si sa nu mai vrea sa se plimbe pe tastatura...

Vorbeati de apa. Maia e moarta dupa apa. O bea singura din canita, cu din ce in ce mai multa dexteritate si cu din ce in ce mai putine haine ude leorca. Cand ii e sete si ne vede band apa, toncane pofticioasa. La fel face si cand vrea sa manance. iar dupa ce bea apa scoate cate un aaaaaa dintr-ala satisfacut, ca si cum ar fi calatorit cateva zile prin desert si abia atunci a dat de apa.

Mancarea afara... da... si eu ma gandeam la aspectul asta. Tre' sa analizez profund problema.

Vivela, unde ai gasit pe aici ulei din seminte de dovleac? Eu am primit unul de la cineva si imi place de mor in salate. Chiar ma gandeam de unde imi mai cumpar cand se termina.

Azi am reusit sa semnez contractul pt net, da' cica mai dureaza vreo 2-3 sapt pana la instalare fug sa mai citesc din urma ce apuc pana nu adorm pe tastatura.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

La multi ani Andrada!

Rocsy felicitari Sofiei pt. primii pasi!!!!

Sorana sanatate multa lui Matei!

Viviela tare haios grasunelul!!! Chiar il bagi la baie dupa fiecare masa?!? Credeam ca Eva e cea mai mare porcisoara, dar e intrecuta ca mancarea in cap nu si-a pus-o inca.

Seminte de dovleac - poate merg pisate cu pistilul in mojar. Eu o sugestie, nu am incercat personal. Eu am ca accesoriu la robotul de bucatarie si o rasnita.

Nana felicitari pt. dintisorul oe cale de aparitie!
Ciuperci am o prietena care are un baiat de 9 luni si jumatate si si-a luat o carte din Anglia (despre diversificare, retete etc.) unde scrie ca de la 9 luni se pot introduce ciupercile. Ea a mers pe varianta asta si le-a introdus, iar bb nu are nici o problema. Eu din folclorul romanesc stiam ca se introduc mai tarziu, dupa un an, intrucat au sporii aceia. Asadar nu stiu ce sa iti recomand. Mergi si tu pe varianta pe care o simti ca fiind mai buna. Eu ma gandeam sa ii introduc pe la 11 luni asa.

Mirela stai linistita ca o sa te descurci foarte bine! Ai reusit tu cand a fost mai greu si nu o scoti la capat acum?

Mergi la inceput