Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(19)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

FRAGRANT - eu am avut-o in format mic, ca o invitatie. Hehe, n-a fost ideea mea, noi le-am facut la o firma. Mai apoi am descarcat programul cu pricina si am inceput sa fac diverse chestii. Unde faci botezul? La ce biserica?

LOUTZY - asa e, cand sunt bolnaviori papa tare putin. Ai sa vezi tu mai incolo. Cand se fac mari si trec zile fara sa pape nimic, apoi trece boala si recupereaza imediat, mananca cat 7 (bine, asta din ce-am vazut la majoritatea copilasilor, ca la al meu, trece boala si tot nu mananca nimic ca asa e stilul lui)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

DOLORESS - uite ca eu nu m-am intrebat daca e in ordinul psihologilor, dar aproape sigur e, ca eu tot pe asigurare m-am "reparat". Da ce asigurare faina aveti voi, 1500/an numai pt psihoterapie?? ca noi avem 1000/an si asta include tot: masaj, accupunctura, osteo, plus mai sus mentionatele reparatii la 'comitetul central'.

botezul il facem in cerc restrans (cca 15 invitati), la o cabana; stam acolo de vineri pana duminica si preotul de la Terrebone a fost f dragut si a acceptat sa oficieze slujba acolo, ca biserica lor e ocupata pe 14 mai cu slujba catolicilor, plus 2 cununii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:


VASILANITA, ce pui frumos...

LOUTZY, nu te panica, e de la raceala... ii trece!

SHINES, exagerezi! Vezi c-o sa pici lata intr-o buna zi...

ROXX, ai pui mumos-mumos.

ZIKI, FIU-TO E CEL MAI TARE SI MAI PRECOCIO-ZIMBARET BAIAT!

Fusei cu Ilincutza la dr. Culcer. Paranteza patrata: pt mine e super om. Am fost cu Ioana la ea cind avea 8 luni si de 4 zile nu minca nimic, nici tzitzi, nici dat laptic muls usurel cu seringuta...nimic. Deja avea cetoni in urina, eu credeam c-o sa moara de foame. E, avea o indigestie... pe care a mai facut-o exact sub forma asta de vreo 5-6 ori pina acum, spre disperarea mea. Asa, deci o cunosteam, aveam nr ei. Paranteza rotunda: ieri dimineata i-am trimis la plezneala un sms ca Fifi nu suge etc. Sms-ul semnat: o mamica. Pai cine sa-i spun, una care-a fost acu 6 ani la tine? Asa. La trei ore ma suna femeia... sa-i dau detalii. Pai nici pediatra mea pe care-o platesc mereu nu-mi raspunde asa repede! Inchid parantezele.
La ea la cabinet, intr-o inghesuiala de nedescris, copii urlatori peste copii urlatori, consulta la trei miini ca sa zic asa, cit timp unul se miorlaia ca nu deschide gura, ii verifica altuia urechile... era haos total. Peste urla Iinca crunt, cum urla ei uneori seara de se fac vineti. In fine, mi-o pune la sin, asta refuza si mi-o asaza frate calare, kkarea lumii, un fel de burta pe burta si Ilinca cu botu-n tzitzi, ca cica-i venea prea mult pe spate. Si gata. In noua pozitie nu mai zice nici pis. Apoi Culcer zice: sa va fie de bine. Eu: cit costa? Ea: nimic, maica! Eu: pai, faceti-i si un consult. In fine, pe scurt, Ilinca digera f greu ( ca tot ziceam eu ca nu seamana cu sora-sa, ete ca seamana, tot cu digestia naspa), digera greu, are burta cimpoi, sa-i dau ziua la 4 ore si noaptea la 5-6. De aici si somnul ei nesomn si toate. Mi-a dat sab simplex, biotics baby si sanzime. Hm.

PUP,
GABI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

Buna fetelor;

Roxx ti-am trimis si eu PM vav de solutia pt dintisori; referitor la pernuta aia de abductie, da din aia imi trebuie ca s-a vazut diferenta intre picioruse la ecografia de sold care i-am facut-o; a cautat sotu prin farmacii dar nu a gasit-o si a facut comanda de pe site-ul care mi l-ai dat tu dar inca nu l-au sunat pt confirmare; sper sa il sune; fug ca ne pregatim de baita; pup fetele

mamica fericita de puiut alexandra

cum a ajuns o minune mica in viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Salutare mamici.. ca de obicei citesc tot dar pana sa scriu mesajul uit tot
Acum tin neaparat sa-i scriu Simonei.. In legatura c caderea parului, eu am folosit cu mare succes solutie cu petrol+ser de varfuri din aceiasi gama de la gerovital, asta acu un an si de atunci nu am mai gasit fir de par in baie, n-am mai avut par atat de des niciodata. Chiar daca miroase ingrozitor, pt mine a facut minuni.

Am uitat cine a precizat capitolul trecut de sfarcurile de silicon.. sa-i dea D-zeu sanatate!!! Eu le-am cumparat pe cand eram in maternitate pe motiv ca n-aveam sfarcuri si uitate au fost. Cum bebele meu papa LM dar numai muls si din biberon, am spus sa incerc si victorie!! In 40 min a supt 100ml (probla cantarului), am fost cam stangaci amandoi, a trebuit sa-l schimb dupa ca se udase tot de laptic. Acum de abia astept sa se faca iar ora de masa sa ma conving ca n-a fost numai o intamplare Doamne daca reusesc sa il fac sa suga la san, pe cuvant de cercetas ca alaptez pana la un an!!!

Si eu ma alatur grupului cu mamici de bebei coliciosi Tot imi spun ca trec ei intr-o buna zi si sa vezi atunci fericire!!!

Discutati despre ingrijirea fetei.. Eu ii dau in fiecare zi cu crema hidratanta de fata de la Mustela, dupa ce il curat cu ser fiziologic. Ma gandesc ca asa cum pe corp il dau cu crema dupa baita, trebuie sa-i dau si pe fatuca..

Doloress, tu ai repetat testul tolerantei la glucoza? Trebuie sa-l fac la 8 saptamani de la nastere, dar zau ca n-am nici un chef sa pierd 3 ore in spital.. De cand am nascut nici macar o data n-am avut curiozitatea sa-mi masor glicemia, mi se face pielea de gaina numai cand ma gandesc ca trebuie sa ma intep in deget..de sute de ori am facut asta ca acum am oroare!

Pupici pt toate mamicile cu puisori cu tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

A, si DOLORESS, poate te ajuta: era una la cabinet care povestea ca fii-so vomita in jet dupa fiecare mssa si cu toate astea luase un kil jumate intr-o luna. Si ca ea nu intelegea cum. Si ca dr Culcer i-a zis ca s-ar putea sa manince ca haplea peste marimea stomacelului, si ca de fapt bebe vomita surplusul raminind cu stomacul plin, d-aia crestea. Si a sfatuit-o sa scoata usurel tzitzi din gurita copilului pe la jumatea suptului si sa-l distraga. Si sa-l cintareasca la citeva zile sa vada daca creste. Si ca da, copilul crestea f bine si asa cu masa la regim si-a scapat de vomitat.

GABI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:


Laura_Luiza - lotiunile de la gerovital sunt cele din gama gh3? a inceput si la mine sa cada mult la fiecare dus.

Lorich -


am ajuns la zi cu cititul, dar frigiderul nu l-am mai spalat...da nu-i bai, ca nu arde (ba din contra, ingheata prea tare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

back..

Luiza..da,am si lotiunea aia de la Gerovital,cu petroleum si ulei de ricin..pun o data pe sapt. am si sampon anticadere tot de la ei. tot o data pe sapt imi pun si ulei de ricin amestecat cu ulei de masline pe par si stau cateva ore.
totusi..e hormonal si pana nu isi face damblaua pot sta si in cap (adica in chelie) ca n-am ce face. asa am patit si la prima sarcina,aveam goluri de par in cap..cu toate vitaminele posibile luate si toate lotiunile naturale folosite. bag picioarele

am vizitat soacra,am dat iar ''ordine'' (ordine=bani grei)..m-am omorat in trafic la victoriei de imi venea sa o iau pe jos..am fost sa vad de dulapuri dar nu mi-au placut.

am revenit la mine in cartier si mi-am vizitat prietenul stilist popo..din ''poveshtirile'' noastre mi-am dat seama ca pe langa vocea matzaita e si balbait :))))))))) e suuuper simpatic, my man (ma rog,el stie)..la el ma duc la salon de acum incolo

randul trecut m-am tuns pe rotund cu varfuri mai lungi in fata..acu l-am filat la varfuri si tot mai mare in fata l-am lasat.
m-a certat sa las parul mai lung o sa-l ascult ca e nasol de certat cu el




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Gabi..nu exagerez,cand simt ca nu mai pot stau locului. dar probabil atatea luni am acumulat energia asta si acum ma simt bine alergand toata ziua. imi face bine si fizic si psihic.
sa imi spui cu merge cu somnul Ilincai




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

v-am citit
sunt total de acord cu tot ce ati scris[am ramas fara replici]

Mario a iesit cu bicicleta cu prietenii..pe la 2 ..la 9 inca nu era nicaierimi-am ros unghiile de nervi.
L-a gasit ta-su intr-un final..e terminatabia se tine p picioare...tantalau mic..imi vine sa-l bat mar.

Simo'cand pui poza cu freza?

----------------------------------------------------------
Tunde
-mamica fericita de printesuca Sonia-Diana 10.02.2011 si de barbatel Florin Mario 04.03.2004


Multumesc pentru sprijin si ajutor- tie Sfinte Doamne si Sfintei Fecioare Maria de la Sumuleu ...sa nu ne parasiti niciodata!

AMR 6!KILE

Mergi la inceput