Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Mai ce-mi facurati cu dulciurile alea, numai la ele am visat! Si eu care incerc sa tin regim fara lactate, deci dulciurile cam pica toate. N-am mai rezistat si ieri mi-am luat o gogoasa cu ciocolata, pentru care am sute de remuscari acum, dar ce sa fac, cand ma ia pofta de dulce nu ma mai lasa.

Cu alimentatia pe timpul alaptarii la Kevin mananc de toate, nu m-am mai indopat cu cartofi si paste ca la Patrick. Pap multe fructe si legume crude ca vreau sa ne indreptam incet incet spre un regim cat mai raw. Si nici urma de colici pana acum. Am mancat si ciocolata la greu si bebe n-a avut nimic, desi pe Patrick cioco il agita. La cafea, va ziceam si-n sacina eu nu renunt nici moarta. Beau cate 2 pe zi, cateodata chiar 3, decafeinizata. Si bb doame tun, cu mesele lui la 2-3 ore, insa are si multe ore de somn. Acum renunt la lactate, deci bag la greu alune, nuci, caju, amande dept snackuri. Am mancat si in sarcina, ca erau bune la diabet, la Patrick la fel si am inceput sa-i dau si lui de pe la un an, desi aici se zice ca trebuie dupa 3 ani din cauza alergiilor.
Si uite asa am minus un kilogram! Vreau sa ajung pana la botez la minus 5.
Ce am obsevat totusi ca l-a deranjat a fost salata de varza – a tras parturi si s-a foit toata noaptea. In rest am mancat si fasole, mazare si linte la greu si vad ca e OK.

Noi avem colici de agitatie, nu de burtica. Seara cand pleaca Patrick la culcare si sting toate luminile si ii zic ca gata, facem dodo, incepe sa planga de ti se rupe inima. Se potoleste numai dupa ture –ture in wrap, leganat si cantat, cade adormit. Mai ales cand iesim, sunt si mai pronuntate. Cu burtica n-avem probleme, dimineata e ora lui de 2-3 big kk de se murdareste tot pana-n gat, atunci se screme, se inroseste, da parturi, se incovrigeste, dar nu plange deloc. Ca eu vad ca il doare parca, dar rezista acolo cu stoicism. Apoi se linisteste si adoarme tun, vreo 2 ore. Apoi iar masa, apoi stam cu mami la bucatarie si facem treaba in bouncer sau in wrap – mancare, vasele, curatenie, spalat rufe etc. Sta tare cumintel si urmareste tot. Daca n-avem treaba, iesim pe-afara. Apoi iar papa, iar somnic si deja se face 5 si vine Patrick. Atunci e gata, s-a terminat cu somnul se cuibareste in wrap si incepe si el sa participe la diverse activitati impreuna cu mami si Patrick : citit povesti, scrapbooking, dansat, cantat, jucat volei sau fotbal. Si apoi urmeaza criza de seara cu tipete si urlete, vreo jumate de ora si gata – somnic. Iar noaptea se trezeste la 2-3 ore. Rar de tot a dormit 4 ore legate, a fost sarbatoare. Si uite asa creste un buburuz… Ca e ditamai flacaul, trebuie sa scot hainutele de 3-6 luni pe care Patrick le purta si la 6 luni!! Sunt un pic mari, dar cele de 0-3 luni nu-l mai incap deloc.

Cu wrapul – noi ne impacam super. Am si carrier de la Baby Bjorn, si ma doare spatele de la el, desi pare mai profi asa. Cu wrapul n-am nimic, nici o durere. Si pe mine ma mira, ca ma asteptam sa fie invers. Ieri am fost in mall vreo 4 ore , l-am bagat si in carrier, ca voma si se ineca tot, si deja ma doare spatele.


FRAGRANT – merci pt pm, notat, e psiholog in Ordin, ca doar astia sunt decontati de asigurare, imi dau astia de la servici 1500 pe an sa-mi bag mintile in cap, as vrea sa profit de banii astia. Ce simpatica ai fost cu note to God… O sa treaca si perioada asta, ai sa vezi. Eu acum plang dupa primele luni ale lui Patrick, vreau sa le retraiesc din nou si nu mai sunt, pur si simplu s-au dus! Numai cand ai copii si ii vezi cum cresc iti dai seama cat de dureros trece timpul asta. Si mi-e ciuda acum ca eram asa de stressata si panicata si ma tot rugam sa treaca mai repede.

SHINES – bravo pentru progrese micului Eduard, asa de mult imi place sa citesc, ca sa vad ce urmeaza si la noi! Credeam ca la asta nu ma mai extaziez prea tare, ca la primul, insa tot asa sunt si eu tare incantata de orice mic progres.

MAYANE – nici nu stiu ce sa fac la mesajul tau, sa rad sau sa plang… E mai bine la pediatrul meu care ma tine fix 5 minute, il masoara si il cantareste si mormaie ca abia il auzi totul e bine si good bye! La majoritatea intrebarilor raspunde cu Nu stiu, intreaba copilul. Prima data tare m-am oripilat, insa mai apoi mi-am dat seama ca chiar are dreptate! La Patrick ma chema mai des ca era prematur, insa la Kevin mi-a zis sa vin din 2 in 2 luni, pentru vaccin. Adica la 2, 4 si 6 luni.
Uratii daca alaptezi poate nu mai vin decat peste muuuult timp. Pai la Patrick au venit dupa un an jumate. M-am scos.

VASI – la ei dureaza mult mai mult decat la noi, racelile astea. Tin minte ca prima raceala a lui Patrick a durat vreo 2-3 saptamani. Cu mucisori care nu se mai terminau.

LA MULTI ANI MISSEXY!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Frumos buburuzu Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Doloress..cred ca si 5 copii daca ai avea ai trai la fel momentele astea,mie mi se par unice,nu se mai intorc..sunt topita dupa ei. acum experimentez doua lucruri noi, descoperirile Cameliei,felul in care creste si invata diverse chestii, ma emotionez si mai tare cand imi dau seama ca e o adevarata domnisoara..si ganguritul,zambetul lui Edi si lucrurile noi pe care le face..e minunat sa fi parinte si ii multumesc lui Dzeu pentru toate astea.


acu sa revin la note mai triste..imi cade parul fff rau ma fetelor.adica nu mai cade..curgeee efectiv in smocuri. deja incepe sa ma cam deranjeze pana la lacrimi sincer,ma deprima. am incercat de toate si nu merge nimic. de nervi ma duc iar si ma tund,desi nu rezolv nimic si pe urma imi pare rau




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Doamne, fragrant ce scumpa esti..dealuri cu Dumnezeu!!! ma bucur enorm ca ti-a dat Doamne Doamne un bebe, colicii or sa treaca, asta ti-o spun eu sigur, si vor veni niste momente atat de minunate ca nici n-o s amai stii cum ai putut sa fii fericita vreodata inainte. Prepare yourself!!!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Simo baga revalid- e pe baza de germeni d egrau , b-uri deci si ajuta!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Am revenit si noi de la masaj si o plimbarica scurta (cu donsoara facand nani linistita in wrap).

VASILASANITA, pustiul e demential!

Vazut si SOFI brunetica de OCSANICA! O minune!!!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Multumim mult de aprecieri!!!!!

PUPICI!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

AMR 7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Am bagat Lori si Revalid la greu..si sampon si solutie. o sa o iau iar de la capat cu ele. deocamdata ma duc diseara sa ma tund.


gata,ma pregatesc de plecare.
la spital,la coafor,in carrefour ca au ceva reduceri la dulapuri si vreau sa iau unul pentru dressing,plus birou pentru camera copiilor.
o iau pe cami cu mine sa o plimb,macar in masina sa stea ca in spital nu o las sa ia cine stie ce microbi. iar imi zice soacra ca-s exagerata




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

ce linisteeeee..dorm bebeii???


La multi ani MISS SEXY!!! Multa sanatate si muulte bucurii!!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

voiam sa mai spun ca cele care sunteti tari de inima si va place genul... este un film super care ruleaza acum: THE RITE(Ritualul) cu Antony Hopkins... eu n-am inima sa ma uit dar pt cei ce pot e un horror beton.

constantenii sunt tari de inima. la noi ruleaza cu casa inchisa de 2 zile la cityplex

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput