Licurici de ianuarie-februarie 2009 (140)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

cami draga, nu e nevoie sa urli (sa scrii cu litere mari). Daca ma poti intelege, bine, daca nu, nu. Nu stii cum am fost inainte, nu stii in ce fel mi-au fost viata si sufletul modelate de toate de pana acum, nu stii cum ma percep cei ce ma stiu de mult, cei pe care, pana acum, eu i-am sprijinit, in special moral. Asa sunt eu, pot duce multe din problemele altora, mai greu cu ale mele.

Eu nu am amintit de cum erai tu in acea perioada ca sa-ti scot ochii, ci ca sa te fac sa te gandesti cum te-ai fi simtit tu daca, fiind o data asa de afectata de problema si de "la pamant", ar mai fi venit cineva mai dur, care sa te... "scuture", cand tu numai de asta nu aveai nevoie. Sa-ti spuna ca exagerezi, fiindca lui i se pare ca exagerezi. Si ca sa faci bine sa nu mai fii asa de disperata, sa nu te mai plangi atat.

Citat:
DECI NU CRED CA POTI COMPARA SITUATIILE
NICI MACAR LA DEGETUL CEL MIC


Nu ai inteles. Nu comparam situatiile, ci starea generata de situatiile respective.

Situatia Alinei era, intr-adevar, grava si ti-a provocat o tulburare sufleteasca majora. Eu pot sa inteleg asta. Insa TU poti sa intelegi ca, pentru un alt om, o situatie pe care tu o percepi ca minora, in comparatie cu situatia care te afecteaza pe tine, poate genera o tulburare sufleteasca de aceeasi intensitate? Pentru tine, problema de sanatate a Alinei era devastatoare. Pentru un alt om, saritul in aer al apartamentului, sa zicem, este la fel de devastator ca si pentru tine sanatatea Alinei. Intelegi? Daca intelegi, ce facem, ne batem in "ba a mea e mai dureroasa, ba a mea" sau ne ajutam unii pe altii, sa depasim momentul?

bee, eu nu am alaturat, in mesajele mele, cuvintele "palma" si "educatie". Educatia e educatie, lovitul nu are nicio legatura cu asta.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Asa, acum sa spun ca mi-am petrecut, pana acum, toata ziua cu Daria. Am fost la Posta, la banca, in parc, am studiat acele de pin, firele de iarba, conurile... Am cumparat o papusica, ne-am dat pe o jucarie mecanica... Am mancat covrigi... Cam asta.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Offf, eu incercam sa deviez nitel subiectul pentru ca s-au cam incins lucrurile! Selene, nu ma refeream la tine, draga mea, ci la ideea generala ca noi, marea majoritate a fetelor de aici, nu suntem de acord cu educatia prin bataie. Fara legatura cu situatia ta. Am zis chiar ca iti apreciez efortul de a te schimba si curajul de a merge la psiholog. Eu nu dau sfaturi si nici nu judec, pur si simplu emit sau impartasesc idei in care cred, non-violenta fiind una dintre ele.

Hai sa schimbam putin registrul, ce parere aveti? Poate noile gravidute ne mai povestesc ceva despre burtica, poate gravidutele cu burtici mai mari ne mai zic cum stau cu emotiile, cu pregatirile...


Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Patricia Ioana mea era asa, nu adormea la san si statea treaza ore in sir. Si acum are probleme cu somnul, doarme tare putin
Ah, Vladut e gen Ioana. Si ea ma innebuneste cu smiorcaiala fara motiv si cu felul cum se poarta cu sora-sa.
De asta am si zis ca la ea tip uneori.
O fi gelozia de vina? La fel facea Vlad si inainte sa apara Irina balerina?
Stai linistita, esti o mama grozava, eu una de admir mult pentru cum te descurci cu ei

Am comandat cate o rochita pentru fiecare copil de pe site-ul adt de rox, au venit acum si-s tare dragute, de abia astept sa ajunga casa sa le probez.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui flowerbee

Offf, eu incercam sa deviez nitel subiectul pentru ca s-au cam incins lucrurile! Selene, nu ma refeream la tine, draga mea, ci la ideea generala ca noi, marea majoritate a fetelor de aici, nu suntem de acord cu educatia prin bataie. Fara legatura cu situatia ta. Am zis chiar ca iti apreciez efortul de a te schimba si curajul de a merge la psiholog. Eu nu dau sfaturi si nici nu judec, pur si simplu emit sau impartasesc idei in care cred, non-violenta fiind una dintre ele.

Hai sa schimbam putin registrul, ce parere aveti? Poate noile gravidute ne mai povestesc ceva despre burtica, poate gravidutele cu burtici mai mari ne mai zic cum stau cu emotiile, cu pregatirile...


Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!


bee, da' nu m-am simtit vizata, vroiam doar sa fac aceasta precizare. Ca nu consider lovitul metoda de educatie. Educatia este permanenta, ce-ar insemna ca si lovitul sa fie???



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

NATY DA-MI TE ROOG SI MIE SITE-UL
cu rochiteeeeeeee
plssssssss

selene nu urlu
stai calma
sunt luna a 9-a si nu ma enervez
doar ca pentru mine
ca si persoana
altele sunt problemele vitale
de aceea le accentuez
si din fericire nu doar pt mine

foarte dragut programul cu daria
ea cum te striga?
e afectuoasa ca si copil?

bee burtica e bine
tot astept sa vrea mandra sa iasa
si se incapataneaza
exact ca si antonia care a iesit la fix 40 de saptamani fara o zi
e culmea ironiei
am stat 3 luni in pat ca aveam colul scurtat
si acum e lungggggggggggg
ahaahhaha
slava domnului ca macar e moale
astept sa vina vreun semnal ceva ca vine nasterea
desi sincer imi e multttttttttt mai frica decat la prima

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 38+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 14 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

bee Nadia are cateva fetite cu care se joaca cand iese cu bona. In afara de asta o avem pe Smaranda, fetita prietenei mele, cu care ne vedem des.
Nadia e foarte amatoare de companie, ii place sa se joace cu alti copii si stie cum sa o faca (probabil datorita Ioanei).
Eu le las (pe Nadia si Smaranda) in plata lor, sa faca ce vor, sa se descurce.
In general se joaca frumos, Nadia fiind mai tupeista e cea care conduce jocul si care decide ce sa faca, dar nu se iau la harta.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Eu nu prea am sa va spun, nu am ajuns la medic inca, saptamana viitoare merg la o vizita cu moasa ca sa revada istoricul meu medical si apoi cred ca primul appointment cu medicul il am pe la 8 sapt. Nu stiu exact cum va fi pt ca dupa experienta oribila de la nasterea lui A. am hotarat sa schimb spitalul si medicul.

Aidan e bine, sanatos, i se dezvolta imaginatia, inventeaza tot felul de animale, in weekend a vazut un gandac rasturnat in piscina dand din picioare si imi spune look mama, a bee turtle:)) Merge in fiecare weekend la ferma cu tatal lui, petrec acolo cam 3-4 ore hranind animalele, jucandu-se, alergand, isi consuma energia, apoi vine acasa si o luam de la capat.

Parca a inceput sa se joace mai mult cu alti copii, inainte in parc nu prea interactiona cu alti copilasi dar acum da, e atras de baieti de 4-5 ani in special, pe cei mai mici nu prea ii baga in seama, dar e politicos, isi asteapta randul la topogan, le da prioritate, tot timpul zice Aidan waits for baby:))

I-am comandat in sfarsit un pat pt camera lui desi nu cred ca va dormi acolo:)) nu trebuie sa va mai spun ca nu mai avem nici un lucrusor de bebe, patutul lui Aidan l-am aruncat fix cu doua saptamani inainte de a face testul, haha!

In rest, acelasi program, trezit, pregatit de plecare, servici de la 8 la 5, trafic, ajuns la gradi la 5.30, luat copilul, mers in parc pana la 7 ajuns acasa, luat cina si la 8.30 ne bagam in pat, de multe ori adorm si eu langa el:))
Va spun ca astept concediul de maternitate ca pe o vacanta, sase luni de huzureala:)))Aidan va merge in continuare la gradinita numai ca il voi lasa mai putin, eventual de la 8 la 2, nu stim ce vom face dupa ce se termina concediul meu, probabil ca voi renunta la servici daca nu vom gasi o solutie alternativa.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator and 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Bee, noi suntem un grup de 5 mamici cu 5 copii de aceiasi varsta,diferenta de 2-3 luni. Cand ne intalnim...e lumea lor,nu ne bagam decat cand incep certurile pentru aceiasi jucarie. Au crescut impreuna, nu se bat, nu se musca, nu se ranesc. Se mai imping ei...nu zic nu,dar atunci intevenim. De obicei se joaca fff frumos impreuna. In parc e la fel.




Mama de Ana si 24+

fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Selene,o zi minunata as putea spune.Asa-i ca te simti mai bine?Cum e vremea pe la Braila?

Si eu am stat ani de zile cu chirie..si nu aveam bani nici de chirie(si-l amanam pe om),daramite de restul facturilor,de mancare..a fost o perioada tare grea,insa cumva m-am calit sa stii.Tu stii ca am mai trecut prin faze din astea,ca mi-am dus inelul de logodna la amanet si verigheta sa-i pot lua lapte praf lui David si nu o data..Este greu si-mi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult.Dar in ciuda problemelor voastre financiare eu vad mersul la psiholog,un lucru bun,un lucru in care merita sa investesti..pt ca investesti in tine,in relatia ta cu Daria si daca relatia cu tine,cu Daria se schimba,atunci merita toti banii.



POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput