Licurici de ianuarie-februarie 2009 (140)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

deci iti zic io, ptr mine scorpionu e mai rau ca capricornuuu'. dar las ca pentru copii e altceva



hahahaaalal incurajari

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ledi, legat de facturi, problema nu e ca raman neplatite pana luna viitoare, problema e ca, la noi, la inceputul fiecarei luni, vine proprietarul si ia chiria, plus toate facturile, cu chitantele de plata aferente. El le tine, el le indosariaza. Asa a stabilit din start. Asa ca pe el o sa-l deranjeze ca n-am ce facturi+chitante sa-i predau, in afara de chirie.

alinuk, sunt doua chestii diferite.

La psihiatru am mers pentru starea de "nimic nu mai are rost, la ce bun sa imi fac sperante, ca oricum se naruie toate". A fost o singura sedinta, in urma careia diagnosticul a fost de reactie depresiva, atentie, nu depresie, ca sunt diferite, si mi s-a prescris Coaxil, pentru sustinerea starii de optimism, cu revedere inclusa in costul sedintei la sfarsit de luna.

La psihoterapeut am mers si merg pentru relatia cu Daria.

Pe a doua o consider mai importanta decat pe prima.

Dark, eu nu stiu cum este sa ai un program fix de lucru, sa te scoli la o ora fixa pentru ca la o alta ora fixa trebuie sa fii la serviciu si nu iti permiti sa intarzii. Nu stiu cum este sa ai un sef, mai mare sau mai mic, caruia sa ii dai socoteala. Nu stiu cum este sa ai colegi sau colege care sa iti faca "mizerii". Doar doua luni am lucrat asa si nu consider ca este suficient pentru a capata experienta in cele de mai sus.

De aceea, intelegerea mea vizavi de persoanele care asa lucreaza se bazeaza pe imaginatie, pe punerea mea in locul lor, pe empatie, dar nu pe experienta reala.

bebelusi e o artista si, probabil, simte starea de bucurie interioara care o ajuta sa creeze. Mie mi s-a dus aceasta stare acum ceva vreme.

Eu da, imi cer iertare chiar si cand nu ridic vocea si gresesc ceva si are ea dreptate. Ii spun "scuze, Dari, mama a gresit, tu ai dreptate". Si ea rade.

Cand am zacut si nu gaseam puterea de a face nimic, a venit la mine si m-a intrebat: "mama, de ce stai asa? De ce plangi?" Si ce sa-i spun? I-am spus ca nu e vina ei ca plang eu, ca sa nu creada ca m-a suparat cu ceva, ca o iubesc...

cami, vezi ce i-am raspuns lui alinuk. Te rog nu spune asa ceva: "crezi ca mie nu mi-ar fi usor sa cad in depresie ca am super multe datorii????????????si nu din credite ci din cheltuieli zilnice?", pentru ca aceasta "cadere" a aparut dupa "n" incercari de-ale mele de "mai bine". Chiar daca am mizat 100% pe traduceri. Am sperat pana cand toate sperantele s-au risipit. Am mancat si paine mucegaita cu lapte, pentru ca atat mai aveam in casa, am stat si cu frigiderul 98% gol 2 saptamani, fiindca am sperat. Vina mea este ca m-am incapatanat sa sper ca traducerile "nu ma vor trada", ca sa spun asa. Iti repet ca relatia mea cu Dumnezeu nu este asa cum este a ta. Tu ai fost crescuta, educata intr-un anume fel, in felul "crede si nu cerceta, increde-te in Domnul", eu am fost educata in felul ateu, "intoarce problema pe toate fetzele si pune intrebari".

(Tu tii minte cat de agitata erai tu in perioada in care Alina era bolnava si cum te stresai ca ti se pare ca merg lucrurile prea incet, ca nu participa suficienta lume la aceasta actiune umanitara, pentru ca sa iasa totul bine, in timp util, ca timpul lucreaza in defavoarea voastra? Daca atunci, cand tu te framantai ca nu merg lucrurile cum ai vrea, ar fi venit unul mai dur, asa, si ti-ar fi taiat-o scurt, "ia mai potoleste-te, fato, ce te tot agiti pe aici, ce, numai tu esti pe lumea asta" sau alte cuvinte cu aceeasi incarcatura, cum te-ai fi simtit? Banuiesc ca cel putin prost).

miere, votez pentru Scorpion. E afurisita zodia, dar mie imi place. Afurisita pentru ca e razbunatoare. Dar numai buna pentru lumea asta.


Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

irina balerina

ce dragutz o alintati

Bebelusi esti o mama super / o femeie cu doi copii care mai si alapteaza (are hormonii aia toti pe capul ei) e firesc sa mai treaca si prin peroade tensionate
Nu-i lasa pe altii sa te catalogheze cum nu esti

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Patricia,scrisesem un mesaj..am stat pe el de nush cand si l-am pierdut:)))
Eu nu-l pedepsesc pe David..pt ca el nu sta la colt,el nu sta pe canapea,el nu intelege ca-s suparata.Eu daca ridic tonul la el,rade! si fuge prin casa..si are impresia ca ne jucam.O singura data l-am pus intr-un coltisor,pe un papitoi mare..si dupa o secunda s-a ridicat si-a fugit razand..No..ce sa-i fac?Uneori ne intelegem de vorba buna,alteori nu..Si el face multe,multe prostioare..ieri mi-a trantit un ou de toti peretii in timp cu eu ziceam nuuuuuuu..si-a fugit:)))asa rapid cum a si venit si m-a luat prin invaluire:)))Si cate si mai cate face si el..si-mi ascunde lucrurile sau le arunca pe te miri unde de stai sa cauti de nebun cu orele iesindu-ti flacari pe nari:))))
Dar per total este un copil cuminte,care inafara de nazbatii nu a facut cine stie ce minuni..Daa si el scoate toate hainele din dulap si le insira prin toata casa..si el tranteste,strica..Face parte din dezvoltarea lor..eu asa vad lucrurile.Si daca este un rasfatat,este al meu..si eu am fost rasfatata si nu am ajuns rau :)


POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Patricia, nu te arunca sa faci tot. iti spun ca am cazut in aceeasi capcana. facutul mancarii si curatenia (daca e cazul) si ajutatul pe altii nu te face o mama mai buna. am cazut in capcana asta si nu mi-a fost deloc bine. am facut o depresie post-natala oribila.. la 6 luni de la nastere! asa ca nu te acuza cu nimic si fa ce poti si ce simti ca poti mai ales. restul.. amana-le, roaga pe altcineva sa faca, etc. oboseala nu trece usor si se acumuleaza si apoi apar semnele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

selene pai sincer
eu nu sunt din familie de preoti
am intrat prin casatorie intr-o familie cu preot
si m-am autoeducat cu timpul
si nu sunt cu crede si nu cerceta
am impresia ca tu nu iti cercetezi posibilitatile de a face bani la maxim
tu cedezi f repede
in toata ecuatia asta
tu esti cheia
am zis si ma repet
TU ESTI SINGURA CARE TE POATE SCOATE LA LIMAN
CHIAR DACA AI FOST EDUCATA ASA
TE POTI AUTOEDUCA
DE ACEEA ESTI OM
DE ACEEA AI CREIER
DE ACEEA GANDESTI
DE ACEEA RESPIRI
DE ACEEA TRAIESTI


daria nu are nici o vina ca a venit pe lume
nu are nici o vina ca e nastrusnica
nu are nici o vina in general ca e un bebe mic
si din cate povestesti E SI UN BEBE foarte capabil

nu inteleg de ce nu te pooti bucura de ea la maxim
asa cum o ai

daca ai sti cate subiecte sunt despre

CUM SA FACI UN BEBE DACA AI PROBLEME
DACA AI STI CATE MAMICI ISI DORESC UN BEBE
DACA AI STI CAT SUFERA UN CUPLU CARE ARE PROBLEME DE INFERTILITATE
DACA AI VEDEA CAT SE CHINUIE O FEMEIE SENTIMENTAL SI MEDICAL SA FACA UN BEBE DACA NU VINE PUR SI SIMPLU
SI TOATE ASTEA FARA SA FIE DEPRESIVE
ATUNCI AI INTELEGE POATE CAT DE FERICITA TREBUIE SA FII
CAT DE MULTUMITA SUFLETESTE SI DE LINISTITA AR TREBUI SA FII


de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 38+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 14 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Fetelor e vina mea ca ma exprim ca cizma da in general scriu si fug si tot asa.
Problema e complicata insa: e clar ca toata lumea e de acord ca ne-am oprit din facut copii Eram stresata ca nu venea ce trebuia sa vina.
Si plangeam ca daca ar fi fost sa fie din cauza mediului etc nu m-as fi putut bucura cum as fi vrut.
Am fo mai clara?
Eu oricum va multumesc de gandurile bune da ziceam sa le indreptam spre cele care chiar presteaza.
Bai azi am lucrat atat incat ca sa nu fumez va scriu voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

selene ma agitam
dar PROOBLEMA ALINEI
CHIAR ERA DE VIATA SI DE MOARTE
EA PUTEA MURI
ATUNCI IN NOIEMBRIE
DACA NU STRANGEAM BANII
SI NU AJUNGEA LA OPERATIE
DE FAPT CAND A PLECAT
INTR-O PATURA
ERA MAI MULT MOARTA DECAT VIE
ERA TRANCHILIZATA
DECI NU CRED CA POTI COMPARA SITUATIILE
NICI MACAR LA DEGETUL CEL MIC

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 38+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 14 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Fetelor, ce bine ar fi daca ar exista o reteta minune de crescut copiii! Dar nu exista! Deci, oricat am incerca sa generalizam, e inutil. Noi suntem diferite, provenim din familii si medii diferite. Copilul este produsul familiei si mediului din care provine. Deci, fiecare, in functie de o serie de factori (personalitate, varsta, experienta, cultura, religie etc.) isi va creste si educa pruncul in mod diferit.
Degeaba ne contrazicem, degeaba starnim polemici. Ceea ce ma bucura pe mine este ca suntem, in mare parte, de acord ca educatia facuta cu "palma" nu este educatie ci este o barbarie.

Nu exista mame perfecte, nu exista casnicii perfecte, nu exista copii perfecti pt ca suntem oameni si oamenii mai si gresesc. Nu cred sa existe o persoana care nu a ridicat vocea vreodata la cineva, asa cum nu cred sa existe vreo mama care sa nu fi fost scoasa din sarite de vreo boacana a copilului. Important e cum ne gestionam reactiile si din nou, chestia asta tine de fiecare. Omul este o fiinta rationala, deci sta in putinta noastra sa ne controlam nervii, furia, sau frustrarea. Daca simtim ca nu mai avem controlul, atunci avem musai nevoie de ajutor.

Fetelor, voi ati introdus copilasii intr-un grup? Ma refer la copiii ce nu merg incala gradi. Daca da, cum ii distrati? Ale are 2 prieteni, Carol si Mihnea, sunt de o seama si se joaca f frumos. Insa, dupa ce dispare interesul pentru jucariile celorlalti, ce facem? Intervenim noi sa ii dostram sau ii lasam pur si simplu sa interactioneze. Eu sunt pentru a-i lasa in pace, dar oare e bine?






Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Patri, nu incerca sa le faci pe toate! Nu esti robot!
Ai doi copii perfecti, un sot bun, esti o mama buna! Ai sa vezi ca vei gasi o cale sa le rezolvi pe toate. Cate vreme e sanatate si intelegere, totul se rezolva.

Cami, te pup! Si de la tine am invat ffff multe!!!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput