MONTIGNAC (156)...AFIS CU NEPERMISE SI VOINTA 0

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blueiris spune:

Neata.
Eu astazi o sa mananc la pranz niste fasole la cutie si specialitate crud uscata si la cina cred ca-mi fac o salata verde si pun si ceva branza-n ea. Asta daca nu ma apuca vrenicia sa-mi fac piept de pui cu parmezan ca-mi place la nebunie.

Cand este ziua de raport?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

blueiris ziua de raport e decretata lunea..fetele au cam evitat sa mai dea raportu in ultima luna din diverse motive, stagnare, necantarire etc etc...in principiu e lunea
cum e pieptu de pui cu parmezan?

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

sa va spun ce o fost cu prinzu meu...juma monti juma nemonti

jumatea monti:
1.piftele din faina de naut, in care se pune putin praf de copt si putina sare se prajesc. dupa se baga in apa sa se moaie....toate chestiile se servesc in iaurt cu multe condimente :curry, paprica, piper, sare si ce mai aveti condiment prin casa (pot spune ca nu-mi place mamaliga de naut dar treburile astea is bestiale)

2. un sos iute din naut si boabe de grau

jumatatea demonti:
1. ceva taitei cu pui(nush sigur daca taiteii erau normali sau din faina de naut ca nu aratau a paste normale si am uitat sa intreb)
2. pita facuta ca lipiile da prajita in ulei cu care se manca sosul iute
3. picioruse de pui date prin faina de porum cu susan(astea merg ff bine facute si cu faina de naut si is delicioase cu sosu ala iute de naut)

si am beut si ceai cum beau pakistanezii..si anume jumate ceai si jumate lapte(toate puse la fiert o data) bun si asta


Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandusik, foarte gustos meniul . Ceai dintr-ala am gustat si eu la restaurantul indian dar nu mi-a placut. Chiftele dintr-alea din faina de naut trebuie sa fac si eu zilele astea dar cu ceapa pestisori, yummi-yummi.

Dorsilia, si noi eram o familie de bucatarie clasica: friptura cu piure, supa , legume catre deloc. Dar ne-am schimbat treptat si acum mancam toti mult mai sanatos. Principalul motiv al schimbarii a fost pitica noastra

Blueiris, bine ai venit si felicitari pt vointa . Sigur ca poti converti toata familia la un stil de viata monti. Dar un monti de faza 2 zic eu, cam asa cum tinem noi acum. Nu e asa greu, de ex. folosim doar orez integral, paste doar integrale, painea o fac eu la masina cu faina integrala si faina de secara, lintea ne place la toti trei din fericire, la fel si nautul. Cereale mananca fiica-mea doar integrale( musli de la Sanovita), mezeluri nu mai mancam deloc decat homemade si carnatii Alpin de Brad, clatite doar cu faina integrala, dulciuri cel mult o data pe saptamana si cu sirop de agave sau miere, ciocolata mancam doar cu 85%. O data pe saptamana mancam peste, eu cu fiica-mea mai mancam fructe de mare, garnitura de obicei legume mexicane sau pastarnac caramelizat sau broccoli, etc.

No, ti-am facut capul calendar dar eu tot timpul am fost de parere ca trebuie cooptat si restul familiei la monti ca sa te feresti si tu de tentatii. Mai calcam si noi stramb dar nu foarte des. Cele mai frecvente abateri sunt legumele din ciorba, supa cu taitei si cartofii( o data pe luna fac cartofi la cuptor cu mujdei de usturoi )

Child, uite aici reteta de dovlecei http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/19212/Zucchini-a-la-Maya/. Sunt deliciosi...

Vali, mie mi-esti tare draga si nu vreau sa pleci "de la noi". Eu din cate imi aduc aminte tu niciodata nu ai tinut monti strict asa ca nu trebuie sa te judecam prea aspru. Ai stat pe-aici ca ti-era drag de noi, nu? Te pup si te astept sa iti dau reteta de pateu de ciuperci ca banuiesc ca tii post.

Meniul de azi:
MD: wassa cu vinete cu ceapa
P: supa, legume mexicane si http://www.e-retete.ro/retete/pui-cu-rozmarin
C: inca nu stiu

Pt servici saptamana viitoare voi servi aceste sandvisuri dar in lipii monti http://www.e-retete.ro/retete/sandwich-cu-naut-si-ardei-copti ca saptamana asta am avut piept de pui de la puiul pe sticla din weekend si l-am servit tot in lipii.

Si am gasit pe culi reteta de cascaval de casa dar astept sa gasesc branza de vaci de la tarani sa o execut.

In rest, sunt tare necajita ca i s-au umflat tare la Stefi ganglionii laterocervicali si se poate sa fie mononucleoza . Maine dimineata mergem la Clinica de Infectioase pt analize si om vedea ce-o mai fii.

Sa fiti cuminti si monti si maine sa citesc doar rapoarte pe minus



Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Si o idee buna de uns pe ....wassa http://www.e-retete.ro/retete/pasta-de-branza-cu-sardine. Sardine am, mai cumpar branza si se face.

Am uitat sa va spun de salata mea de ieri: fasole rosie din conserva, salata verde, ardei rosu, ton, sardine, porumb( faceti fara ca sa fie monti), ceapa uscata si doua linguri de maioneza.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisorule imi pare rau pentru cretulina ta ...dar nu te nelinisti poate nu e mononucleoza si doar o gripa obinuita sau din astea...stiu ca mamele pun mereu rau in fata dar trebe sa gandesti pozitiv..

ca sa fac o glumita..pe cine o sarutat?

si sanatate cretulinei


Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, mersi mult . Cred ca pe Matei, preferatul ei de la gradi . Da, ai dreptate cu exageratul. Dar cand stii prea multe te gandesti la ce ii mai rau si mai complicat. Vineri noaptea cand s-a trezit pe la 4 dimineata si a zis ca o doare gatul si am vazut ce mari sunt ganglionii am inceput sa fantezez cu limfoame si alte prostii . Dar am fost la urgente la pediatrie unde era o fosta colega de-a mea si m-a linistit . Deocamdata ea se simte bine, mananca si cel mai importnt nu face febra.

Scuzati offtopicul

Ce gatiti pt azi?

Si daca tot ma laudam ca nu calcam stramb prea des, sotul meu vrea azi crema de zahar ars . Noroc ca mie nu imi place asa ca zic pas. As incerca sa fac cu fructoza dar nu stiu daca iese.



Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

PUISORUL sanatate micutei!

Eu azi la pranz sa fac pizza cu blat de faina integrala, jumatate conform, pentru mine, cu sos de rosii, vinete si dovlecei.
De dimineata am mancat ananas si kiwi.
Ma duc la cumparaturi, sa-mi refac stocul de fructe si legume.


Diana si inimioara mea Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

pentru inceput pot spune ca sunt gand in gand cu sotul tau puisorule toata sapt m-am gandit la crema de zahar ars da nu am in ce cratita s-o fac(iese normala cu fructoza facut io..nu e nici o diferenta)

si mai sunt gand in gand si cu tine child m-am trezit cu gandu la pizza..insa o sa incerc alta compozitie de blat: 2/3tarate si doar 1/3 integrala si ou si o lingura ulei(am facut parca si data trecuta la fel nu mai tin minte dar stiu ca o iesit buna) si deasupra pun si ceva carne

e ultima oara cand fac cu integrala ca de acu stiu de unde sa cumpar faina de naut si o inlocuiesc cu aia

am in program un ditamai micu dejun, asa ca pentru weekend: ananas, lapte cu cacao si pudra de acai berry, iaurt cu fulgi[ si pudr de acai pk] (abea am terminat ananasu si ma simt deja satula)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Puiulecred ca esti singura care ai remarcat ca intradevar, niciodata n-am tinut monti 100%!Intotdeauna am avut abateri, posturi, ulcere si cate alea care mi-au intrerupt dieta!Acum nu tin postul complet, niciodata n-am putut sa-l tin pe asta cap coada!
Eu stau aici ca-mi sunteti dragi, dar o sa-mi caut alt subiect de slabit, ca va dau peste cap cu menurile mele pline de abateri!
Astept tosui reteta aia de pate de ciuperci!
Spor la slabit tuturor!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput