MONTIGNAC (156)...AFIS CU NEPERMISE SI VOINTA 0

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

meniu azi:
Md: o porto, iaurt cu fulgi
G: para, si lapte cu nes
P: biscu de faina integrala de ovaz si iaurt cu fructe
G: mar
C: salata verde cu piept de inaripata

azi ca azi...da maine is invitata la un prinz pakistanez...mancarea lor traditionala fiind ca la indieni orezu cu multe legume si cu mirodenii(nush sincer ce sa ma fac ..daca nu mananc jignesc bucatareasa...daca mananc ii dau in cap lu monti..sper numai ca o sa mai aiba si altceva pe langa orez) ..deja mi s-o spus sa vin cu un apetit mare la pachet

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.





hai sa te subminez eu, ca nu degeaba m-ai sustinut tu :P, daca zici ca ti-e teama sa nu jignesti bucatareasca refuzand mancarea , atunci fa cum zice nenea monti, anunta ca esti alergica si toata lumea va intelege de ce nu mananci:)

io nu ma inscriu inca in lista voastra pt ca nu vreau sa fiu veriga slaba, acum imi compilez meniul si ma gandesc daca sa fac o combinatie si eu de monti cu rina, sa vad daca nu mi-e mai usor, ca sa nu stau sa ma intreb daca am voie lapte cu cereale si stafide de ex...poate stilu` Montorina mi s-o potrivi ca o manusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blueiris spune:

Buna fetelor,

Am decis sa ma alatur si eu grupului vostru. Cateva detalii despre mine
-am inceput monti in octombrie - aveam 61 kg la aproape un an de la a doua nastere
-am slabit la 54 pana-n craciun
-intre craciun si revelion am pus 2 kg inapoi
-si ever since ma chinui si oscilez intre 56 si 54, ca tin 2 zile dieta dupa care ma porcosesc alte 3...si tot asa si tot asa...
Acum spun sincer, si nu fara roseala in obraji...eu nu ma mai intorc unde-am fost...nici moarta. Dar sunt si foarte nesimtita, in mare parte a timpului.
M-am gandit ca daca ma alatur grupului vostru si mai schimbam impresii, acte de vointa si retete o sa-mi fie mai usor sa ma intorc 100% la monti.
Ce am observat in timpul dietei: ma simteam foarte bine, usoara si cu constiinta impacata.
Voiam sa va intreb (pentru ca mi-e imposibil sa parcurg toate capitolele scrise), ati incercat sa treceti intreg familionul la aceasta dieta? Ca mie mi se pare ca nu poate decat sa fie un lucru bun si sanatos. Ca tocmai de-aia mi-e mie asa de greu acum. Pentru ca mica fiind am mancat numai prajit, cartof in toate chipurile posibile, gras, cu multa paine cat mai alba si pufoasa...

Sper ca nu v-am plictisit foarte tare...
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blueiris spune:

Am uitat sa dau detaliile pentru tabel.
Inaltime: 1,57 m
Greutate actuala: 55,5 kg
Greutate tinta: 50 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Blueiris

Buna fetelor,

Am decis sa ma alatur si eu grupului vostru. Cateva detalii despre mine
-am inceput monti in octombrie - aveam 61 kg la aproape un an de la a doua nastere
-am slabit la 54 pana-n craciun
-intre craciun si revelion am pus 2 kg inapoi
-si ever since ma chinui si oscilez intre 56 si 54, ca tin 2 zile dieta dupa care ma porcosesc alte 3...si tot asa si tot asa...
Acum spun sincer, si nu fara roseala in obraji...eu nu ma mai intorc unde-am fost...nici moarta. Dar sunt si foarte nesimtita, in mare parte a timpului.
M-am gandit ca daca ma alatur grupului vostru si mai schimbam impresii, acte de vointa si retete o sa-mi fie mai usor sa ma intorc 100% la monti.
Ce am observat in timpul dietei: ma simteam foarte bine, usoara si cu constiinta impacata.
Voiam sa va intreb (pentru ca mi-e imposibil sa parcurg toate capitolele scrise), ati incercat sa treceti intreg familionul la aceasta dieta? Ca mie mi se pare ca nu poate decat sa fie un lucru bun si sanatos. Ca tocmai de-aia mi-e mie asa de greu acum. Pentru ca mica fiind am mancat numai prajit, cartof in toate chipurile posibile, gras, cu multa paine cat mai alba si pufoasa...

Sper ca nu v-am plictisit foarte tare...
Pupici

Mami de Maria (2007) si Ioana (2009)



buna, pai ai slabit totusi bine, din octombrie pana in decembrie in 3 luni aproape 6 kg, e foarte ok...dar in alea 3 luni ai tinut monti fara abateri sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blueiris spune:

Fara nicio abatere. Am avut o vointa de fier si nici nu am mancat chiar toate nebuniile, numai pentru ca sunt permise. Adica n-am mancat nimic cu indice glicemic peste 35. Pot sa spun ca am bagat fasole multa, quinoa (facuta cam ca paella cu pui). Nici dulciuri n-am mancat, cu toate retetele gasite pe net si-n carte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Blueiris

Fara nicio abatere. Am avut o vointa de fier si nici nu am mancat chiar toate nebuniile, numai pentru ca sunt permise. Adica n-am mancat nimic cu indice glicemic peste 35. Pot sa spun ca am bagat fasole multa, quinoa (facuta cam ca paella cu pui). Nici dulciuri n-am mancat, cu toate retetele gasite pe net si-n carte.


Mami de Maria (2007) si Ioana (2009)


mult a fost putin a ramas, inseamna ca daca ai aplicat si a dat si roade, esti deja in tema; si pe mine ma intere cum se poate si daca se poate ca tot familionul sa manance disociat, oricum asta mica a mea mananca disociat, in sensul ca sunca goala cu ceapa, paine goala...nu mananca decat portii pasaresti....tre sa iau lectii de la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lia ce bine ar fi sa spun asta...m-o intrebat omu daca eu nu mananc ceva anume si am spus orezu si l-am vazut cum se inverzeste(ca asta e mancarea lor traditionala)..in fine...o sa mananc si restu zilei compensez cu salata verde si gata

blueiris bine ai venit ! te trec imediat in tabelas

lia nu vrei sa-mi dai si datele tale sa te te trec acolo?(ai si un mesaj privat )

maya sa speram ca nu o sa fie combinatia asa explozica incat sa-ti explodeze ceva de prin baie

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Brandusik, merci de invitatie, insa ma inscriu cand ma si apuc de treaba, nu ma inscriu numai sa fiu inscrisa, sa ingros lista fara fond

eu sunt de principiu ca mancatul rational adica in cantitati de bun simt, rezonabile, la momentul oportun al zilei, si in combinatia adecvata, plus miscarea facuta cel putin 30 de minute/zi (indiferent ce fel de miscare numai sa fie facuta cu scop de miscare, nu smotru, ci mers alert pe jos, cum ma apuc eu de ex.) aduc beneficii sanatatii si multumiri in plan estetic. Si din acest punct de vedere stilul rina si montignac mi se par cele mai apropiate de o alimentatie obisnuita ce poate fi insusita fara efecte adverse pe termen nelimitat.

cu parere de rau insa constat, si asta NU are nici o legatura cu pro sau contra stilului monti sau a altui stil, ca pana si Monti a murit precoce, la 66 de ani, dupa o indelungata suferinta de ex.

De ce sunt oarecum dezamagita, dar fara ca asta sa ma demobilizeze de la a incerca o alimentatie mai organizata, mai putin amalgamata? pai sunt dezamagita pt ca tocmai intemeietorul acestui stil preluat worldwide si sustinut de cercetari stiintifice, a murit asa devreme, cand de fapt daca din tineretile lui a adoptat un stil sanatos de alimentatie, logic ar fi fost sa il insoteasca norocul mai mult pe pamantul asta, sa ajunga la cel putin 87-90 de ani cum ajung unii care mananca slana cu paine alba, sau oua ochiuri prajite in untura de porc, crumpi cu carne de porc din untura, fumeaza tigari fara filtru, si beau vinars pana le ajunge nasul de culoarea prunei din care provine vinarsul. Si nu-s putini asa. Iar unii care se ingrijesc si fac miscare, isi calculeaza IC/zi "se duc pe copca" la o varsta ...

Uite si pe Teo Trandafir, un alt exemplu, de cand o urmaresc la Tv aflu ca e mereu in razboi cu kg, mereu avea cate o dieta, ba a lui Bilic, ba a lu nu stiu cine, slabeste dramatic se chinuie sa se mentina, si acum abia scapa "la mustata" cu viata dintr-o pancreatita ivita asa din senin ?

Am vazut-o si pe Monica Anghel acum cateva zile invitata la tv, a slabit enorm, mai sa n-o recunosc, dupa nastere, si ea cred ca se chinuie dintotdeauna sa slabeasca, acum cred ca a atins cea mai mica greutate de pana acum. Cine stie prin ce mijloace...

scuzati pt off topicul asta, am simtit nevoia sa va spun toate astea, de-acum ma duc la ale mele si mai vin sa va citesc, de scris va mai scriu doar cand o sa am sa va spun ceva despre realizarile mele legate de subiectul topicului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Ceau, fetele!
Bine ati venit, montignace noi. Succes!

Azi am facut mancare de prune, fara grasime, dar cu un pic de zahar, din pacate. saptamana viitoare vreau sa incerc fara zahar, ca oricum prunele sunt dulci.
Am mai facut pate de pui si salata din varza rasa cu piept de pui si maioneza (preferata mea), supa de pui cu tarhon si o chestie cu ciuperci si dovlecel + rosii si usturoi.
Am musafiri in we si vreau sa-i montignacesc. sa vedem...
Ce faceti in we? Am auzit ca o sa ploua in draci


Ninha, mami lu' Mirci

Don't ever get used to the world around you.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha pentru inceput..si dupa ce fac io in vichend cred ca o sa0mi fac o supa de mai multe feluri de fasole(asa le-am gasit combinate in punga: vazut linte de toate culorile, si parca am zarit si niste boabe de grau si mazare..scrie ca e pentru supa) si o sa pun niste bucatele de bacon afumat..toata treaba o s-o mananc cu paine de tarate prajita...asta am in plan...daca nu-mi e lene si fac doar o salata sau ceva

lia ai ff mare dreptate...orice e bun atat timp cat e mancat rational. cat despre moartea lu montignac cine stie ce boala cronica avea...asta nu tine musai de o alimentatie gresita ci pur si simplu de organism
despre teo...nush ce sa spun..io o tin minte pe fatuca de cand prezenta cu mirciulica dimineata si il aveau pe gheorg care facea mancare..buey deci mereu era cu ceva in gura si cu altceva in mana...deci la ea chiar cred ca ce i s-o intamplat o fost de la o ff proasta alimentatie. Cand o tinut dupa bilic...tipa ii facuse portii ff mici de mancare si de asta o si slabit asa de mult ca era obisnuita sa baloteze nu gluma



Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput