Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Citat:
citat din mesajul lui Oanacn

Iulia, uite de aici si nu numai

http://www.suntimes.com/4381845-417/japans-nuclear-crisis-on-par-with-three-mile-island-incident.html

Deocamdata ambele incidente sunt catalogate identic, au nivelul 5



Ambele evenimente sint catalogate ca nivel 5, si aici se opreste orice alta similaritate intre cele doua evenimente. De ce s-au produs, cum s-au produs, efectele rezultate nu prezinta nici o asemanare. Fara suparare, tu discuti despre piine fara sa ai habar ce e aceea faina.

"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."


Sunt similare pentru ca sunt catalogate la acelasi nivel, este singurul mod de a cataloga un incident nuclear, momentat sunt pe aceeasi treapta. Restul sunt detalii, ce importanta are cum s-au produs? Partial meltdown a fost la ambele, radiatii au fost si in US, si in Japonia, nu va unde e diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

Tot respectul pentru japonezi ca stiu sa se organizeze si se gandesc unii la altii. Doamne fereste de o astfel de tragedie la noi, s-ar calca toti in picioare si nici ca le-ar pasa daca ar face rau vecinului....

--------------------------------------------
Marina30+ & ANA SOFIA (05.08.08)
--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am vazut la stiri un reportaj din Otopeni cu o doamna care s-a intors din Japonia cu cursa oferita de stat, spunea ca au sunat-o la miezul noptii si ca nu stie cu ce isi va plati biletul inapoi - daca am inteles eu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

sirimie esti in Japonia ca scrii aici?
Las ca o sa gaseasca cum sa plateasca biletul, nu-i purta tu de vina.

nu ai putea tu sa dai dovada de echilibru(ca sa nu spun altceva) nici la un subiect ca acesta?

simerie a relatat o stire, si nu trebuie sa fie in/din Japonia sa poata face asta.nici tu nu esti si totusi dai cu fumigene pe aici!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanacn

Sunt similare pentru ca sunt catalogate la acelasi nivel, este singurul mod de a cataloga un incident nuclear, momentat sunt pe aceeasi treapta. Restul sunt detalii, ce importanta are cum s-au produs? Partial meltdown a fost la ambele, radiatii au fost si in US, si in Japonia, nu va unde e diferenta.



Are foarte mare importanta cum s-au produs si ce anume a functionat, si ce nu. Detaliile peste care tu sari si le gasesti lipsite de importanta, sint de fapt foarte importante, pentru ca de acolo invatam cum sa imbunatatim de la design la siguranta, ce sa eliminam, samd. O sa fie destul de invatat din accidentul din Japonia.

La Three Mile Island accidentul s-a produs pe 28 martie si a fost rezolvat pina pe 1 aprilie. Nu au fost victime, nici in rindul lucratorilor, nici in rindul populatiei. Doza medie masurata a fost de 1 mrem, adica 1/6 din expunerea la un chest xray si 1/100-1/125 din doza anuala de background. Acolo nu au fost eliberari de radiatie semnificative ci neglijabile, fara efecte asupra sanatatii or mediului inconjurator.

Si, btw, momentan nu sint chiar pe aceeasi treapta, agentiile de specialitate inca nu au cazut de acord asupra nivelului.

Tu nu ai cum sa vezi diferenta pina nu intelegi conceptul de faina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocris spune:

Scuze, fetelor. Abia acum m-am gandit sa intru pe `Despre copii`. Hannen si celelalte fete care sunteti in zona, suntem alaturi de voi.

Pe noi ne-a leganat decat un pic pe 12 si un pic mai mult pe 16. Aflam si noi de la televizor ce se intampla.

Rudele din Romania au intrat insa intr-o isterie generala. Cum pot sa spuna sa te adapostesti de cutremur in Romania? Eu sunt din Bucuresti si imi aduc aminte clar de spaima din `86 si `90 cand credeam ca va cadea blocul cu noi.

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Citat:
citat din mesajul lui Oanacn

Sunt similare pentru ca sunt catalogate la acelasi nivel, este singurul mod de a cataloga un incident nuclear, momentat sunt pe aceeasi treapta. Restul sunt detalii, ce importanta are cum s-au produs? Partial meltdown a fost la ambele, radiatii au fost si in US, si in Japonia, nu va unde e diferenta.



Are foarte mare importanta cum s-au produs si ce anume a functionat, si ce nu. Detaliile peste care tu sari si le gasesti lipsite de importanta, sint de fapt foarte importante, pentru ca de acolo invatam cum sa imbunatatim de la design la siguranta, ce sa eliminam, samd. O sa fie destul de invatat din accidentul din Japonia.

La Three Mile Island accidentul s-a produs pe 28 martie si a fost rezolvat pina pe 1 aprilie. Nu au fost victime, nici in rindul lucratorilor, nici in rindul populatiei. Doza medie masurata a fost de 1 mrem, adica 1/6 din expunerea la un chest xray si 1/100-1/125 din doza anuala de background. Acolo nu au fost eliberari de radiatie semnificative ci neglijabile, fara efecte asupra sanatatii or mediului inconjurator.

Si, btw, momentan nu sint chiar pe aceeasi treapta, agentiile de specialitate inca nu au cazut de acord asupra nivelului.

Tu nu ai cum sa vezi diferenta pina nu intelegi conceptul de faina .

"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."


Iulia, detaliile sunt FOARTE IMPORTANTE din alte puncte de vedere, nu se catalogheaza un incident nuclear pe baza acestor detalii la care faci tu referire. Cum s-a declansat, daca a fost eroare umana, dezastru natural sau probleme de instrumentatie nu are importanta in a cataloga un incident.
http://en.wikipedia.org/wiki/International_Nuclear_Event_Scale

Si btw, deocamdata sunt ambele nivel 5.

Sper ca problemele actuale de la Fukushima sa se rezolve cat mai repede si cu impact cat mai mic asupra populatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanacn

Iulia, detaliile sunt FOARTE IMPORTANTE din alte puncte de vedere, nu se catalogheaza un incident nuclear pe baza acestor detalii la care faci tu referire. Cum s-a declansat, daca a fost eroare umana, dezastru natural sau probleme de instrumentatie nu are importanta in a cataloga un incident.
http://en.wikipedia.org/wiki/International_Nuclear_Event_Scale

Si btw, deocamdata sunt ambele nivel 5.



Nici n-am sustinut ca detaliile constituie baza catalogarii, asta e interpretarea si intelegera ta a ceea ce ai citit scris de mine. Nicidecum afirmatia mea.

Or fi ambele de nivel 5 pe Wikipedia si Chicago Sun Times, le poti trimite si francezilor, americanilor si finlandezilor linkurile, sa se lamureasca Scrie chiar in linkul dat de tine ca nu-s de acord, nu l-ai citit pina la capat?

Citat:

din Wikipedia/Oanacn's link above
The nuclear authorities of France, Finland and the USA have unofficially rated them as level 6.


P.S. Nu e nevoie sa tipi, auzul meu e inca bun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu am "auzit" ca japonezii nu fura din motive educationale: daca erau prinsi , nu mai doreau sa repete greseala.

iulianm, esti cam sensibila astazi : nu tipa nimeni pe aici, ti se pare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

iulianm, esti cam sensibila astazi : nu tipa nimeni pe aici, ti se pare.



OK, si atunci ce interpretare dai tu la ce-i scris cu majuscule? Ca-n "FOARTE IMPORTANTE" din mesajul adresat mie? Daca inseamna si altceva decit tipat...eu sint deschisa la nou, invat repede

Sensibila sint intotdeauna cind citesc aberatii . Nu de alta, dar fetele din Japonia nu au nevoie de o extra doza de panica, creata artificial.

Pina una alta, in Fukushima, doar trei reactoare din 6 la Dai-ichi ramin catalogate ca nivel 5; la Dai-ni, patru reactoare la nivel 3. Evacuarea la prima se face pe o raza de 0-20 km, 20-30 km populatia este sfatuita sa ramina in casa. La a doua, evacuare pe o raza de 10 km. Situatia la Dai-ni si Onagawa a fost considerata ca fiind "safe".

Mergi la inceput