Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

Buna tuturor!
Fetelor care locuiesc in zone apropiate de Fukushima, vroiam sa le pun cateva intrebari: cum va informati despre evenimente, prin televizor, in limba japoneza, sau urmariti stirile externe pe internet, sau intrebati japonezii din apropiere?...
Mi se pare interesant de stiut fiindca ce zice la televizor si cu ce scrie pe internet este destul de diferit, in sensul ca ceea ce anunta guvernul japonez pare mult mai usor decat felul in care se prezinta stirile in Romania sau alte tari...
De exemplu eu nu am vazut inca stirea despre contaminarea apei...probabil ca o voi vedea mai tarziu, ca azi este drept ca nu am mai urmarit foarte atenta...
Si in fine, ce atitudine luati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Citat:
citat din mesajul lui Oanacn


Cat despre transparenta americanilor... a fost si aici un incident similar prin 70 si ceva la Three Mile Island , dar reactia lor a fost diferita.


Poti da sursa informatiei postate, asta cu similaritatea accidentelor si transparenta/reactia diferita? Ca sa nu ramina unii cu impresia ca-i din ciclul "zvonerul si raspindacul". Ca, na, informatiile de genul asta calatoresc mai dihai decit radiatiile purtate de vint. Ori curentii de aer. Ntz, ntz, ntz.

Three Mile Island, cel mai grav accident intimplat la o facilitate nuclear cu scop commercial, din istoria US. Nici o fatalitate, nici o ranire la personalul facilitatii ori a populatiei din comunitatile vecine. Doza medie la care a fost expusa populatia (cca 2 milioane persoane): 1 milirem. Comparativ, o radiografie in zona pieptului: 6 milirem. Doza de background (naturala): 100-125 milirem/anual. In lunile urmatoare accidentului, desi numeroase esantioane au fost colectate, de catre numeroase grupuri si organizatii, mai mult sau mai putin independente, din zonele invecinate (aer, apa, lapte, vegetatie, sol, alimente), nu s-a gasit absolut nimic care sa fie corelat cu accidentul de la facilitatea nucleara/nuclear power plant.


Fetelor din Japonia si conatioanalilor lor, numai bine si multa putere sa treceti peste toata grozavia care s-a abatut asupra tarii voastre.

"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."


Iulia, uite de aici si nu numai

http://www.suntimes.com/4381845-417/japans-nuclear-crisis-on-par-with-three-mile-island-incident.html

Deocamdata ambele incidente sunt catalogate identic, au nivelul 5.


Julie, m-am uitat putin la stiri astazi si am vazut o strada imediat dupa cutremur/ tsunami, avea un crater pe mijloc , diferenta de nivel intre benzi arata de aproape 2 metri, acum e reparat - arata ca nou dupa o saptamana, incredibil ce mobilizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Petra dar tu ai citit ce scrie in articolul ala? uite citat-

"Can you imagine eating one kilogram of spinach every day for one year?" said State Secretary of Health Minister Yoko Komiyama. One kilogram is a little over two pounds.

Edano said someone drinking the tainted milk for one year would consume as much radiation as in a CT scan; for the spinach, it would be one-fifth of a CT scan. A CT scan is a compressed series of X-rays used for medical tests."

Iti recomand cu caldura articolul de pe facebook postat de Erina,gasesti multe informatii pertimnente despre radiation levels acolo.

In ceea ce priveste contaminarea legumelor la 30km de reactor-mi se pare absolut normal sa fie asa,ca doar nu a zis nimeni ca radiatiile sunt inexistente.Nu de aceea au evacuat oare zona??



Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009


Merci mult pentru recomandarile de lectura, dar ideea era ca ciclul biologic absoarbe radiatiile indiferent cat de mari sau cat de mici n-i se par noua aici, si chiar daca nu mancam kile de spanac zilnic, nivelul de radiatii fiind mai mare decat normalul,desigur ca nu m-i se pare ca este OK. Dar , nah este mai usor de luat asa mai peste picior pe cineva decat sa privim un pic mai inainte si la urmarile "micilor" radiatii din aceste zile, pentru acei oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Stirea cu apa este aici

http://english.kyodonews.jp/news/2011/03/79683.html



http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/

http://www.ustream.tv/channel/nhk-world-tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Petra dar tu ai citit ce scrie in articolul ala? uite citat-

"Can you imagine eating one kilogram of spinach every day for one year?" said State Secretary of Health Minister Yoko Komiyama. One kilogram is a little over two pounds.

Edano said someone drinking the tainted milk for one year would consume as much radiation as in a CT scan; for the spinach, it would be one-fifth of a CT scan. A CT scan is a compressed series of X-rays used for medical tests."

Iti recomand cu caldura articolul de pe facebook postat de Erina,gasesti multe informatii pertimnente despre radiation levels acolo.

In ceea ce priveste contaminarea legumelor la 30km de reactor-mi se pare absolut normal sa fie asa,ca doar nu a zis nimeni ca radiatiile sunt inexistente.Nu de aceea au evacuat oare zona??



Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009


Merci mult pentru recomandarile de lectura, dar ideea era ca ciclul biologic absoarbe radiatiile indiferent cat de mari sau cat de mici n-i se par noua aici, si chiar daca nu mancam kile de spanac zilnic, nivelul de radiatii fiind mai mare decat normalul,desigur ca nu m-i se pare ca este OK. Dar , nah este mai usor de luat asa mai peste picior pe cineva decat sa privim un pic mai inainte si la urmarile "micilor" radiatii din aceste zile, pentru acei oameni.

La toti numai bine!


Nu neaga nimeni ca au fost contaminate.Important e si cat de contaminate sunt,de aceea erau si exemplele acelea in articol.
Nu te-a luat nimeni peste picior dar daca asta inseamna pt tine 'iti recomand cu caldura articolul X' atunci imi cer scuze



Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns likara spune:

Fetelor ,eu stau in Maebashi,Gunma Ken ,se pare ca aici au gasit apa radiata, si orasul are un grad mai mare de radiatii decat Tokyo. Eu sunt inca dezgustata de guvernul din Romania care au spus ca or sa ajute romanii care nu au posibilitati sa se intoarca in Romania.....nicidecum nu era ieftin biletul. !1000 euro adult,500 copil. Ca sa pot pleca in Romania aveam nevoie de 2000 euro. Nu este deloc ieftin si nici nu stiu daca asta este ajutor. E cred ca majoritatea familiilor care au o viata normala in japonia,copii,nu prea dispun de banii acestia intr'o zi. Elvetia a trimis intradevar un avion ,Franta, chiar si tari mai sarace ca Colombia, Brazilia,chiar daca ultimele au avut bilet platit pana in Coreea. Dar romanii,...eu cred ca se profita de situatie,pt. exista bilete mai ieftine de 1000 euro prin alte agentii. Toata lumea din Romania stie ca statul ajuta romanii din Japonia. Dar nu stiu ca de fapt noi platim bilet intreg propriuzis. Eu vroiam sa plec cu ingerasii mei in Romania dar mi se pare foarte scump si imposibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Am ramas putin in urma cu postarile vostre,scuze.M-au omorat gemenii mei zilele astea ce energie au avut.
Fetele,se stie pana la urma cati au plecat in Romania cu avionul Tarom?Ca nu a mai anuntat nimic ambasada.
Mi-a povestit si mie sotul si am mai discutat cu niste prieteni japonezi despre alimentele infestate.Am inteles ca nu sunt ,inca ,periculoase.Deh,daca pana acum se anunta ca dispare Jaaponia de pe harta lumii,acum jurnalistii "profesionisti"din strainatate trebuie sa gasesca tot felul de probleme de care sa se agate.
Bravo japonezilor ca nu au trancanit toata ziua vrute si nevrute pe la tv;ei s-au ocupat de sinistrati,de repararea zonei distrusa de tsunami,de centrala nucleara,de mentinerea yenului pe piata mondiala...chestii cu adevarat importante.
Eu am in continuare,mare incredere in ei si sunt sigura ca vom trece noi si peste asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Cu gandul si cu sufletul la voi si azi.

Va transmit o imbratisare virtuala.

eu una nu ma mai pot uita la teveu
apar de acum povesti de viata si imagini cutremuratoare

Si colac peste pupaza, am visat azi noapte ca era cutremur.

Am simtit nevoia sa scriu pe blog cateva randuri despre cum simt eu de aici, de pe cealalta parte de lume acest incident mondial.

in ceea ce priveste ajutorul dat de Guvern...sa va zic ca nu ma mira!?...ca se inscrie in 'asa zisele masuri' ale ultimei perioade in urma carora... ni se trambitzeza cat bine ne fac ei versus o realitate care ne face sa privim in buzunarele goale de doua ori...!?


Foarte frumos ai scris.Multumim!
L-am sharuit pe Facebook,sper sa nu te superi.


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanacn

Iulia, uite de aici si nu numai

http://www.suntimes.com/4381845-417/japans-nuclear-crisis-on-par-with-three-mile-island-incident.html

Deocamdata ambele incidente sunt catalogate identic, au nivelul 5



Ambele evenimente sint catalogate ca nivel 5, si aici se opreste orice alta similaritate intre cele doua evenimente. De ce s-au produs, cum s-au produs, efectele rezultate nu prezinta nici o asemanare. Fara suparare, tu discuti despre piine fara sa ai habar ce e aceea faina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui AYUMI

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Cu gandul si cu sufletul la voi si azi.

Va transmit o imbratisare virtuala.

eu una nu ma mai pot uita la teveu
apar de acum povesti de viata si imagini cutremuratoare

Si colac peste pupaza, am visat azi noapte ca era cutremur.

Am simtit nevoia sa scriu pe blog cateva randuri despre cum simt eu de aici, de pe cealalta parte de lume acest incident mondial.

in ceea ce priveste ajutorul dat de Guvern...sa va zic ca nu ma mira!?...ca se inscrie in 'asa zisele masuri' ale ultimei perioade in urma carora... ni se trambitzeza cat bine ne fac ei versus o realitate care ne face sa privim in buzunarele goale de doua ori...!?



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................



Foarte frumos ai scris.Multumim!
L-am sharuit pe Facebook,sper sa nu te superi.

http://naokisiryuji.blogspot.com



nici gand de suparare /
eu va multumesc /

si va imbratisez tare de tot pe toate

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput