Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

iulianm, esti cam sensibila astazi : nu tipa nimeni pe aici, ti se pare.



OK, si atunci ce interpretare dai tu la ce-i scris cu majuscule? Ca-n "FOARTE IMPORTANTE" din mesajul adresat mie? Daca inseamna si altceva decit tipat...eu sint deschisa la nou, invat repede

Sensibila sint intotdeauna cind citesc aberatii . Nu de alta, dar fetele din Japonia nu au nevoie de o extra doza de panica, creata artificial.

Pina una alta, in Fukushima, doar trei reactoare din 6 la Dai-ichi ramin catalogate ca nivel 5; la Dai-ni, patru reactoare la nivel 3. Evacuarea la prima se face pe o raza de 0-20 km, 20-30 km populatia este sfatuita sa ramina in casa. La a doua, evacuare pe o raza de 10 km. Situatia la Dai-ni si Onagawa a fost considerata ca fiind "safe".

"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."


Poti sa-mi spui si mie care sunt aberatiile spuse de mine?

De tipat nu am tipat, doar mi-am justificat spusele, desi nu era necesar, si am combatut afirmatia ta rautacioasa din primul tau mesaj adresat mie.
Citat:

Poti da sursa informatiei postate, asta cu similaritatea accidentelor si transparenta/reactia diferita? Ca sa nu ramina unii cu impresia ca-i din ciclul "zvonerul si raspindacul". Ca, na, informatiile de genul asta calatoresc mai dihai decit radiatiile purtate de vint. Ori curentii de aer. Ntz, ntz, ntz.


Si asta va fi ultimul meu mesaj la acest subiect.

Le doresc fetelor din Japonia sa treaca cat mai usor peste aceasta perioada si sa se termine repede si bine cu problemele de la centrala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Jurnalistii sunt foarte suparati ca niciun reactor n-a facut bum-bbum, si nu e nimeni zombi pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ultimele stiri:
O echipa IAEA care masoara nivelul radiatiilor din zona zice ca in Namie,oras din prefectura Fukushima nivelul a ajuns la 161 microsievert/h .
Reactoarele 2,5 si 6 au fost conectate la surse de electricitate iar in noaptea de luni s-a reusit si conectarea reactorului no.1 asta dupa ce in timpul zilei au fost ceva probleme la reactoarele 3 si 2 care au inceput sa fumegaie.
Desi astazi se planuia se se verse apa in piscina reactorului 4 operatiunea va fi probabil intirziata(probabil datorita fumului de la reactoarele 2 si 3care a inceput sa se ridice in aceasta dimineata)
TEPCO zice ca nivelul iodului radiocativ -131 din apa marii a crescut fiind luni dimineata de 7 ori mai mare decit nivelul normal.
Nivelul cesiumului -134 era de 24.8 mai mare decit limita legala iar cel al cesiumului-137 era de 16.5 ori mai mare.De asemeni s-au gasit urme de cobalt 58 in apa din zona reactoarelor.
Daca se ingereaza in fiecare zi nivelul va fi de 1 millisievert,o limita la care oamenii sunt "safe" daca sunt expusi pt . o perioada de un an.

Ministrul industriei Banri Kaeda zice ca situatia ramane foarte dificila si ca nu se poate pronunta daca se fac progrese.

Can someone translate please?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Au gasit supravietuitori dupa 9 zile-

http://www3.nhk.or.jp/daily/english/21_20.html



Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Tocmai ne-am clatinat iar!Se pare ca distractia nu s-a terminat.Am stomacul in git si inima prin calcaie.Am transpirat instantaneu!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

uuuuf hannen, putere multa va doresc! A fost un 6,4 dupa tabelul romanesc: http://www.infp.ro/arhiva-in-timp-real.


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

gand bun catre voi fetelor!



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Una din cele mai triste stiri despre tsunami :
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-12813630

of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Am ajuns sa ne intrebam unul pe celalalt "earthquake or mequake"

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Am ajuns sa ne intrebam unul pe celalalt "earthquake or mequake"

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Na! De data asta te-am tinut de mana.

Mergi la inceput