Floricele de Liliac - mai_iun '10 (54)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Fetele, multumesc pentru raspunsuri!

Corina - nu dai un link cu lanolina de care zici, te rog? am si eu o prietena gravi, poate o ajuta.
Stiu ca te invirti printre "purtatoare" - m-ar tenta un mei-tai... desi nu stiu cit de comod poate fi vara.
Eu am un sling din cele mai putin dure (al meu e liliac , de la Diana), care a cam inceput sa se lase sub greutatea puiului meu. SSC-ul nu mai intra in discutie... raman Mei-tai, Manduca si slingul fix, care m-ar incinta deasemeni, insa mi-e ca distributia greutatii se face la fel, pe un umar... si cam rupe. Ce sfat imi dai Corina?

Alina
- de la Burgeois am avut si eu ceva, in sarcina... insa pentru ca il foloseam in perioada in care vomam, acum nu il mai suport... ceva in mintea mea asociaza mirosul cu starea de rau de atunci...:(
Eu unt de shea folosesc de la Life Care... cam 45 lei 100 g... si e destul de mnerafinat, in ultima vreme... ca ma si enerveaza. Noi aplicam la fundulet, cind pare mai iritat.

ROcsy - la noi au mai aparut si azi 2 bubite.... A mincat ... nou: para. MI-e clar, in legatura cu naturaletea lor... Dar ce oare sa ii mai dau, ca tre; sa mai diversific...

Maribell - ai PM - ...
abia dupa ce ti-am scris PM-ul am vz ce suferinta e pe capul vostru... imi pare rau! Sanatate, pupici si sa auzim de bine!




Corina, Artu, - gind la gind: vad ca ati discutat in lipsa mea si detalii despre modurile de purtare... dar m-ati pierdut.
Ai prezentat Corina atitea dezavantaje...ca zau nu stiu daca are rost sa mai investesc, sau sa improvizez (CUM AM PATIT LA RESTO, PE 8 MARTIE:d) si din esarfa de la git sa imi fac sling veritabil:)) innodind-o la capete. Cam alunecoasa,... dar a mers:).
Stii de ce spun ca nu ma "incadrez" la nimic? SSC-ul e recomandat in "practica" pina la 10 kile. Pouch-ul rupe de spate, Mei-tai, cum spuneai si tu, nu ofera varianta "pe sold"... ori eu vreau ceva rapid, nealunecos, pe sold, care sa nu infierbinte in vara ce vine, si pe care sa nu dau banii degeaba, adica sa mearga de la 19 kile in sus...
SI daca l-as gasi la o mamica ce nu mai are nevoie de el, ar fi si mai bine - ca multe mai vreau:)!
Ce zici Corina, cum ma scoti din impas;)?

Lui Mateo ii apare din nou, pe zona de sub nasuc o "bubita" rosie, care in celelalte 2 dati s-a transformat in cos... - sper sa nu fie la fel si acum...
Medicul de familie spune ca il banuieste pe tati, care e "barbos" si pupa copilul apasat, firul de par inteapa, permite patrunderea unui stafilococ... bla-bla...

sanatate tuturro!

Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Corina, Artu, - gind la gind: vad ca ati discutat in lipsa mea si detalii despre modurile de purtare... dar m-ati pierdut.
Ai prezentat Corina atitea dezavantaje...ca zau nu stiu daca are rost sa mai investesc, sau sa improvizez (CUM AM PATIT LA RESTO, PE 8 MARTIE:d) si din esarfa de la git sa imi fac sling veritabil:)) innodind-o la capete. Cam alunecoasa,... dar a mers:).
Stii de ce spun ca nu ma "incadrez" la nimic? SSC-ul e recomandat in "practica" pina la 10 kile. Pouch-ul rupe de spate, Mei-tai, cum spuneai si tu, nu ofera varianta "pe sold"... ori eu vreau ceva rapid, nealunecos, pe sold, care sa nu infierbinte in vara ce vine, si pe care sa nu dau banii degeaba, adica sa mearga de la 19 kile in sus...
SI daca l-as gasi la o mamica ce nu mai are nevoie de el, ar fi si mai bine - ca multe mai vreau:)!
Ce zici Corina, cum ma scoti din impas;)?

Mary, lui Mateo,



Mary, stai ca nu ne-am inteles.

- Un SSC (gen manduca, ergo, etc) poate fi folosit de la 6 luni pana la 2-3 ani, sau cat vrea copilul sa fie purtat. E cam cel mai rezistent.
- Cand alegi un mijloc de purtare, trebuie sa te gandesti in primul rand la cat si in ce situatii il vei folosi. Daca il porti pe bebe ocazional (la cumparaturi, plimbari scurte, etc.) varianta cea mai simpla este slingul cu inele, in pozitia pe sold. Pentru plimbari lungi zilnic in parc, drumetii, etc, e bine sa folosesti ceva care distribuie greutatea pe ambii umeri, spate si talie (wrap, mei-tai, ssc), adica tot ajungi la pozitia pe burtica sau pe spate (cand mai creste bebe). Singurul ssc pe care il stiu cu pozitionare principala pe sold este www.scootababy.com/" target="_blank">asta, dar la noi nu se gaseste si nici nu stiu sa ma pronunt ref la comoditatea lui totala. Din review-uri cica e bun.
- Eu nu te sfatuiesc sa improvizezi mijloace de purtare, pentru ca e in joc siguranta lui Mateo. Risti sa nu gasesti un material potrivit, care sa ofere suportul necesar spatelui tau dar mai ales al lui, si atunci intrati in alte belele. Mai ales sa te feresti de tesaturile alunecoase.
- Eu zic ca te descurci cu sling-ul pentru drumuri scurte. Iar un mei-tai te va ajuta in restul ocaziilor. Poti cauta la Diana pe forum mamici cu mei-tai sh de vanzare.
Sper ca te-am lamurit cat de cat de data asta
Daca nu, mai vorbim pe mess, ca sa nu fim cu totul off-topic pe aici
Singura chestie e ca eu azi imi duc laptopul in service pentru cateva zile, dar sper ca pana saptamana viitoare sa revin (ca altfel o iau razna )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


A, buna dimineata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

sar'naaa sper sa nu ma fugariti ca scriu asa rar


ce imi amintesc:

- Maribell, ceai de frunze de zmeur se poate bea dar mai spre sfarsitul sarcinii, in ultima luna sau max doua io asa stiu; u a doua cani pe zi. Sanatate lui Tony!

- Madamar, si noi suntem cu dermatita, io nu incerc sa elimin tot si sa vad la ce e alergia, horia a inceput sa faca la vro doua sapt dupa ce am inceput sa il diversific...si atunci ii dadeam doar cateva legume si fructe care erau f safe ca si alimente de introdus la inceput de diversificare,io sunt convinsa ca la horia e din cauza chimicalelor din alimente. io nu spal cu dermalin, pt ca gaseam mereu urme de detergent nedizolvat pe haine si am renuntat. creme noi folosim trixera si mustela stelatopia....asta din urma i-a facut mai bine pe fata decat cu trixera. la horia cand apar cand dispar, perioade....acum au inflorit pe un cot :((. nu stiu daca teajuta ce am zis dar....nu esti singura.

Ziceai odata de simptome de infectie urinara....daca faci o urocultura vezi imediat daca e sau nu e si gata indoiala.

-Rocsy voi pe unde va plimbati, prin ce parc? poate va acompaniem sa nu mai fiti singurele

cu autodiversificarea noi stagnam sau poate chiar dam inapoi.....nu mai manca mai nimic singurel, le stalcea pe toate si arunca pe jos asa ca am inceput sa ii dau cu lingurita, plus ca nu stiam cum sa ii dau iaurtul de ex. oricum mananca cu bucatele in mancare ceea ce urmaream sa faca pt ca rares a mancat blenduit mult si bine, si primeste si chestii in mAna,chiar daca arunca pe jos, dar baza e la lingurita...asta e...
inca nu stie sa bea nici din biberon, nici din cana nici din nimic, e cam chinuiala sa ii dau apa....ori il ud tot ori ii dau in plisc cu o seringa.....

horica e bine in general, are 8 dinti, a salivat intr-una pana i-au iesit, acu parca se mai potoleste. nu merge in 4 labe, nici nu se ridica in 2 agatandu-se de chestii, e cam placintos la capitolul asta.
Cred ca il apuca anxietatea de separarea ca vad ca a cam inceput sa urle cand dispar din raza vizuala....spre seara face destul de multe mofturi....


sper ca nu v-am plictisit....


o saptamana buna incontinuare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanici

Rocsy voi pe unde va plimbati, prin ce parc? poate va acompaniem sa nu mai fiti singurele

mama lu' R (23 martie) & H (21 iunie)


Prin parcul din Racadau sau prin zona Orizontului , dar suntem deschise pentru orice zona ; iti trimit PM cu nr. meu de tel !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salutare mamici si bebici !

Remy, deci si Ema e fara dintisori; nu-i bai, join the club! Cred ca Ema, Adelina si Matei sunt codasii floricelelor la capitolul dintisori . Sa stii ca nici eu n-am reusit sa o fac sa ia niciun fel de calciu, orice varianta de sirop am incercat, de la natural la super plin de zahar si arome; pana la urma am reusit cu tablete de calciu lactic (una pe zi) sfaramate si amestecate cu putin piure de fructe (noi luam calciu dimineata).

Ioana, imi pare rau ca ai de tras cu fierea. Mama mea are probleme, saraca e mai mult la regim; stiu ca in crize face injectii cu metoclopramid si piafen, insa piafenul nu merge cu alaptarea; bunica mea are fierea scoasa, dar se plange ca daca inainte ii era rau cand facea crize, acuma ii e rau mai tot timpul, asa ca nu-i bine nici cu ea , dar nici fara... Sanatate multa ! Cat despre carucior, la noi s-a-ntamplat minunea! Iubiricea sta in carucior. Mi-e si frica sa "zic" cu voce tare ; sper sa dureze.

Maria, ufff, imi pare tare rau ca ai probleme cu Tony... sa treaca! Sanatate si tie ! Inca doua zile si aflam ce se ascunde in burtica ta !

Sorana, ma bucur ca baietii tai sunt bine . Si eu m-am socat sa vad in parculet la noi copilasi marisori care alergau pe-acolo infofoliti cu gecute si caciuli groase; erau toti transpirati, si iti dai seama ce sanatoasa e chestia asta cand incepe sa bata vantul... Florin a avut o revelatie ieri la plimbare: copilul nostru este singurul fara caciula! Si fara gecuta! Normal ca am la mine cate-o vestuta/hanorac si o caciulita subtirica; cartierul nostru e pe malul Muresului si bate vantul tare; dar i le pun doar cand simt ca incep sa-mi vajaie mie urechile .

Mary, imi pare rau de bubite, nu stiu ce sa-ti spun, in afara de sudamina de la trei saptamani nu am mai avut probleme - exceptie bubitele de cand i-am dat galbenus, care insa au disparut de seara pana dimineata. Si Adelina mai are episoade de constipatie, ca ia 20 de picaturi de fier Haussman pe zi, insa le rezolv usor cu para dimineata; cand a fost consti rau de tot (nu a facut kk o zi intreaga) i-am dat o para amestecata cu doua linguri de iaurt - mi-a facut in ziua aia niste baligute uriase, iar de a doua zi normal. Ce-i fain la para e ca nu are niciun efect nedorit (diaree) daca i le dau cand are scaun normal. Acuma depinde cum se impaca bubitele voastre cu para... Olita si reductorul mi le-a luat o prietena; adica m-a sunat sa ma intrebe daca nu vreau si eu, ca gasise oferta intr-un magazin de copii. La vremea aia habar n-aveam daca sunt ieftine sau scumpe, dar am mers pe mana ei; ulterior am vazut si eu in Carrefour, tot Disney, undeva sub 20 de lei olita si cam la 30 de lei reductorul. Despre sutien, nu port. Ca n-are ce sa-mi cada . Exceptie - la haine care cer asa ceva. Pentru transpiratie in zona, incearca sa folosesti putina pudra pentru bebelusi, poate ajuta.

Tatiana, cum ii dai Emmei siropelul pentru imunitate? Eu nu i-am dat Adelinei nimic pentru asta pana acum, dar ma tenteaza avand in vedere ca vom fi mai mult pe-afara, la copii... Oricum, nu stiu cum sa multumesc, ca nu mi s-a racit fata deloc toata toamna/iarna! In afara de febra aia ciudata de trei zile, am scapat fara muci, tuse & Co.

Despre noi : ne bucuram de primavara (oricum, am inteles ca azi e ultima zi ); stam zilnic cam trei ore la aer - ne plimbam de manute - e comica rau, face ce face si coteste spre strada, sau incearca sa fuga dupa copii , ne dam cu hinta, ne plimbam si dormim in carucior , chitaim de incantare de cate ori vedem cate-un catel.
Apropo de catei, nu dati cu rosii , ca nu-s chiar nebuna, dar o las pe Adelina sa se zmotoceasca cu bichonul cumnatei mele, e iubire maxima intre ele, daca le-ati vedea cat sunt de incantate amandoua sa se joace! Evident, spalam bine copilul ulterior.
M-am apucat sa scriu un mail catre burtici, cu retele de papica de fetita mare pe care i le fac eu Adelinei, sper sa-l termin curand .
Legat de alaptare, eu nici nu m-am stresat niciodata sa caut locuri special amenajate, oricum in Arad nu exista asa ceva, indiferent de evenimentul organizat; am alaptat unde-a vrut fata, ca a fost in parc, la restaurant, la mall, in supermarket la raionul de mobilier ... Jur ca n-am vazut niciodata pe cineva care sa se uite urat la noi, nici macar cu mirare - nu mai zic sa ne faca cineva observatii; asa ca ori sunt aradenii mai "deschisi", ori am avut de fiecare data noroc (si au fost tare multe dati ).

Hai la toata lumea, ca iar m-am intins ca o placinta !

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Ah, am uitat sa ma laud ! Avem scaun auto! E www.pingpong-online.de/osc/popup_image.php?pID=5353&osCNsid=53498ce80203167a0637bbfcef006347" target="_blank">asta ; daca la noi il gasesti de la 2.000 de lei in sus, eu l-am luat din UK la 1.300 de lei, cu tot cu transportul pana in Romania. L-am cumparat in 10 martie, si azi ni l-au livrat. Abia astept sa-l montam si sa scot iubiricea la plimbare . Fetele care n-aveti isofix la masini, stiu sigur ca se poate monta la service, cumnatul meu lucreaza la reprezentanta BMW de la noi si de la el stiu - mi-a atras atentia insa la faptul ca sudura trebuie sa fie facuta de catre un meserias bun.

Edit: uite-aici pozici de primavara

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Maria, ufff, imi pare tare rau ca ai probleme cu Tony... sa treaca! Sanatate si tie ! Inca doua zile si aflam ce se ascunde in burtica ta !

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici


Buna!
Eu cred ca astazi merge la control.
Maribell sanatate multa Antoniei!
Sa vii cu vesti bune despre bebe din burtica.

Sa stapaniti sanatoase scaunul auto si la cat mai multe plimbari.
Bravo si pt statul in carucior.
Frumoase poze..ce scumpa e cum a adormit ea in sezut.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Alina, voi ce mai faceti? Eu intelesesem ca in 18 merge la contol; oricum cu cat mai repede cu ata mai bine . Multumim de complimente ; asa adoarme de fiecare data, cu capul pe "masa", ca betivii . Si sa vezi ce scandal face daca o las pe spate inainte sa fie adormita tun .

Roxanici, ati incercat sa beti cu paiul? Poate i-o placea lu' Horicu . Noi avem o canuta cu pai si antiscurgere de la Nuby, bea fata mea la apa de numa'; de dragul paiului - cam 300 de ml zilnic (gurite mici sau mai mari, pe tot parcursul zilei). Imi pare rau de stagnarea cu papica, dar din cate am citit mai sunt si perioade de dat inapoi.

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Alina, voi ce mai faceti? Eu intelesesem ca in 18 merge la contol; oricum cu cat mai repede cu ata mai bine . Multumim de complimente ; asa adoarme de fiecare data, cu capul pe "masa", ca betivii . Si sa vezi ce scandal face daca o las pe spate inainte sa fie adormita tun .


Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici



Acum suntem bine..am fost racite toate trei, iar Justina a urmat cu o mica bronsiolita, a facut 4 zile injectii .
Urma sa ma internez in spital, dar am vb sa vina asistenta acasa ..acum e bine.
Stiu ca pe 16 urma sa mearga maribell la control pt ca azi e ziua sotului (asa am tinut minte data ).
LA MULTI ANI, tati!
Sa fii sanatos, si fericit alaturi de noi!





ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput