Floricele de Liliac - mai_iun '10 (54)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Mary : in legatura cu bubitele iti raspund in cateva zile; i-am luat pana la urma gelul de dus, laptele de corp si Advantanul pe care l-a recomandat dr. si suntem abia la a doua aplicare, nu vreau sa ma hazardez ca ar fi mai bine. Ou nu i-am mai dat de 2 saptamani si au aparut bubite in intervalul asta, deci , nu cred ca e de la el.

Cand alaptam aveam sutien special, dar foloseam si unul obisnuit ( mie imi palc doar cele cu cupa dun burete ), nu suportam sa umblu fara ! Eu pentru sani foloseam o crema simpla cu vitamina A.

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Pentru fetele interesate http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161573

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Mazarichile Carlei azi-maine implinesc un an !!! Cum a trecut timpul !!!

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

'neatza gagici.....

MARY MERCI DE RASPUNS....PUPICI DULCI DULCI
ALINA ITI MULTUMESC MULT LA FEL VA DORIM SI VOUA....
SI EU VREAU UNT DE SHEA BIO...

azinoapte tony nu a mai plans in somn si nici nu a mai facut febra, i-am pus si cateva picaturi de eucalipt pe perna ca sa poata respira mai bine, dar dimineata i-am asoirat mucii de 3 ori.....foarte multi avea.continui cu antitermicele si cu iesirile la aer curat...putin sa nu agraveze.
eu in schimb, m-am trezit ca muta la 6 pt pipi si pipi m-am facut ca nu am mai adormit la loc.....ma ustura nas/ochi/gat, ma doare tot corpul, ma doare capul si ma simt bolnava....CE URAT E.....
ma tratez cu homeogene si paracetamol.....FOOOOOARTE URAT....

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

si......BOMBA cu 21 s+
GALERIA ZAMBETELOR

FLORICELE DE LILIAC CRACIUNOASE


PUPICI TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

Hello,

In sfarsit caldura si soare....ieri parcurile erau pline de copii mai mari,mai mici,au iesit toti ca albinutele la soare,partea proasta e ca acum virusii sunt in largul lor da ce sa faci,sa stai pe o vreme ca asta cu copilul in casa?pot doar sa sper ca nu se va atinge de emma nici unul...eu am trecut iarna asta prin 2 gripe urate rau cu febra,dureri de muschi,tuse urata,in fine urat tare si emma draga de ea n-a avut nimic,ma gandesc ca de vina o fi si imunobaby care i-l dau de cateva luni pt imunitate,sper pana iarna viitoare sa nu mai stim nimic de muci,tuse si altele

in schimb avem alta belea,ieri dimineata i-am dat un biscuite sa roada la el si mai tarziu cum se ranjea ea la mine am vazut pe gingia de sus o chestie asa alb-bej si initial am zic ca i-a ramas biscuite molfait pe gingie insa mai tarziu am vazut ca nu a disparut,si am bagat degetul sa vad daca se ia sau ma gandeam c-a spart gingia cine stie?insa pana la urma mi-am dat seama ca e un fel de ciuperca,nu stiu ce naiba e,are exact in dreptul caninilor,am sters-o cu pansament cu glicerina boraxata si s-a luat ca o pielita asa dar tot mai are....a mai patit careva asa ceva?de la ce Dumnezeu o fi?de deranjat nu pare s-o deranjeze deloc,stiam ca aftele astea-s dureroase dar la ea chiar nu stiu ce e...cam atat despre noi

maribell,sanatate multa si tie si puiului ,nasol cu virusii astia

artu,sanatate multa si baga regim ca sa te pui pe picioare

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Se anunta 6 grade si la noi!!!

Maribell, multa sanatate!

Alina, eu de o luna am primit carutul inapoi si il port in masina cu gandul ca atunci cand vine primavara sa il probez sa vad daca vrea in el Sabina.

Corina, venim si nooooi!

Mary, cred ca daca le e sa se lase se lasa cu toata grija si crema si bustiera.

Tatyana, nu ma pricep sa iti spun ce sa faci ptr afta. Poate te ajuta pediatrul.

Ieri am fost la dr care m-a trimis la spital. La spital pana sa trec de triaj si de registratura a durat 2 ore insa apoi aveam 60 de persoane inainte, cam 12 ore de asteptare . Asa ca am renuntat si am plecat acasa.
S`tau frumos cu no-spa si cu regim si om vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Pana la urma am ajuns in parcul Titan, cu o prietena care vroia sa se dea cu rolele. In botanica mergem poimane. Ieri am fost in Herestrau, maine poate un Carol scurt, ca tre sa duc masina in service, la revizie.
Ador mobilitatea oferita de wrap/sling/ssc!!
Nu ne oprim nici pt - tzitzilim din mers si nu stie niiiimeeeeeeni

Alina, eu inca folosesc wrap-ul elastic pt plimbari lungi, sau ssc-ul. Slingul cu inele si, mai nou, puch-ul doar la drumuri scurte, cumparaturi si prin casa. Pouch-ul este ff comod si mai ales rapid de pus/dat jos, dar dupa 2 ore (testat si asta) ma doare umarul.
Pentru vara mi se pare f ok:
1. un wrap tesut (subtire) cu legatura in 1 strat sau maxim 2 peste copil;
2. mei-tai subtire;
3. ssc.

Wrap-ul e bun ca poti face mai multe legaturi, inclusiv pe sold.
Mei-tai-ul e f comod si usor de legat, nu ai multi metri de tesatura de infasurat, dar nu prea poti pune copilul pe sold, ci mai mult in fata sau pe spate.
SSC e cel mai usor si comod, nu ai noduri si legaturi, multe modele se ajusteaza o data si apoi doar se imbraca. Dar tot nu prea poti pune copilul pe sold (decat la putine modele) si e mai scump.

Unt de shea organic, nerafinat cautati pe breslo, de la fete care fac cosmetice naturale. Am vazut cu 14/15/18 lei 100gr. Si puteti avea incredere ca e bun.

Maribell, sanatate multa-multa! Tot vroiam sa iti spun ca si eu i-as face analize fetei, ca sa stau linistita ca e totul in regula. Poate regandesti si decizia cu laptele de vaca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Corina, ce e ssc....?

Si noi mai rar cu ring sling ptr ca, nu stiu de ce, aluneca din el. In plus nu o pot pune pe spate iar la imbracat baietii cu cate 25 piese fiecare la hockey alta varianta nu am.
Suntem in training insa sa se imbrace singuri

Asa ca suntem mai mult pe Ergo.




Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Corina, ce e ssc....?

Si noi mai rar cu ring sling ptr ca, nu stiu de ce, aluneca din el. In plus nu o pot pune pe spate iar la imbracat baietii cu cate 25 piese fiecare la hockey alta varianta nu am.
Suntem in training insa sa se imbrace singuri

Asa ca suntem mai mult pe Ergo.




Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama





ssc = soft structured carrier. dar nu orice port-bebe, ci alea in care copilul sta in pozitia sanatoasa, cracanata
ergo tau e ssc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Corina,

Rectific ceva la ce am zis mai sus.
Sabina aluneca din sling cand o pun pe fata nu pe sold.




Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput