Floricele de Liliac - mai_iun '10 (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

buna fetele!
Maribell, si eu ii dau Peritol ff rar Karinei k o mai linisteste dar niciodata nu a facut febra, eu in locul tau as merge la medic, dar cu siguranta tu stii ce este mai bine pt printesa

noi de vineri practic stam numai pe afara
ieri am mers in parc si am dat-o si pe ea in masinute, asa de mult ii placea cum o roteste si ce sunete auzea ca radea si tipa de bucurie!
s-a infipt de vreo 2 3 ori in vata pe bat a unor copii noroc k am fost pe faza
a inceput sa faca cativa pasi singurik dar cand isi da seama k nu o mai tine nimeni pac se lasa in fund
Sorana ma bucur k sunteti mai bine referitor la vb celor de afara si eu ma confrunt zilnic
chiar ieri mi-a zis o babetanie ca sunt o mama iresponsabila si zic:" extraordinar dar pana acum cine a crescut-o fara sa aba nimic?"
ce s-or baga k musca in ....... calului nu imi dau seama?
in fine......
mai vroiam sa zic ceva dar ma simt asa de rau incat mi sau anihilat toate gandurile
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

deci....gata, nu e de la dinti...sigur e vre-un crocobaur
azi iar a facut febra si a inceput sa si tuseasca de la muci, iar acum cateva min a vomat in somn de la muci.
maine sun dr.
si daca e ceva miercuri o duc si pe ea la dr in constanta....asta e

somnik usor tuturor

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

si......BOMBA cu 21 s+
GALERIA ZAMBETELOR

FLORICELE DE LILIAC CRACIUNOASE


PUPICI TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Seara buna la dumneavoastra!

Nu am mai reusit sa dau pe la voi... incerc sa recuperez acum, sperind ca toata lumea este bine.

Rocsy - am pus eu tarite in apa de baie, intr-un tifon impaturit in mai multe, insa vreau sa iti spun ca nu-s prea multumita de ceea ce taritea lasa in apa: acea faina, care a colorat apa destul de tare... si senzatia mea a fost ca mai mult imi murdaresc copilul, si nu mi-l spal.


Despre bubite si evolutia noastra: tinute sub control s-au dovedit a fi, fara ou, portocala. Ieri am introdus portocala si au aparut 2... desi de spalat ne spalam tot cu AVENE si RUFELE CU DERMALIN... voi cum mai sunteti la capitolul asta?


Vivela - legat de kefir: pe noi ne-a chinuit saptamina trecuta rau de tot constipatia, motiv pentru care am bagat chefir si prune uscate rehidratate si blenduite, dar si 1/2 supozitor. Am reusit sa reglam fenomenul, cu cite 3 scaune pe zi, la un moment dat... De ieri, cind am introdus brocolli, pare iar constipat... Sa aiba vreo treaba brocoli, in povestea constipatiei noastre?!
CHIAR: ca tot veni vorba despre prunele noastre blenduite - voi cum mai stati cu BLW-ul, ca la noi nu mai e asa de "manifest" fenomenul. Eu am mai lasat puiul cu bunica si pe ea dau vina ca nu-mi mai maninca Mateo singur. Primeste in mina orice-i dai, insa daca e prea moale/cleios ceea ce primeste, intoarce pe toate partile si, fie arunca, fie intinde pe masa.
Sugestie de BLW: rosie chery, taiata in doua, cojita cit se poate de pielita, golita de simburi si umpluta cu brinzica de vaci frecata. La noi nu a tinut-o in mina deloc: a sfisit pe jos... Maninca insa daca ii tin eu imbucatura. Musca din rosia astfel facuta... am dreptate cind spun ca mi l=a "stricat" bunica;)?

Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Multumesc pentru raspunsurile ref. la vaccinul rotarix.

si sanatate voua si bebeilor!

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Vivela, ma bag si eu pe "reteta" cu bicarbonat, mai ales ca eu cica am scalp sensibil ("diagnosticat" de hair-stylist... ca la dermatolog nu mai merg... m-am convins ca-s la ghicit...) - am un fel de cojite, nu matreata. Este insa inestetic, deranjant...cum vrei sa ii spui. Si numai de vreo 2-3 saptamini.
Caderea parului la mine a incetat de cind folosesc un sampon pentru regenerare de la Gerovital.
IAR CU TARITEA - cred ca o sa mai incerc cu soseta - ca prin tifon a trecut tot...

REDUCTORUL PENTRU BAIE/cada - de la primii pasi, are o prietena si a spus ca e o investitie nefolositoare, pentru ca e foarte simplu si deloc atractiv... nu stiu daca mai ajuta pe cineva informatia.

Nana - super pret la echipamentul de facut kk:). De unde ai luat asa iefitn:)?
Eu am tras un ochi in Metro, o olita "no name" - care avea atasata o chestie "muzicala" ca pe felicitarile chinezesti, un plastic foarte prost - 45 lei. Era trimbitata o reducere de 45% la jucarii, am luat-o de la raionul de jucarii, si am sperat sa se aplice reducerea;). Cu 40% reducere o luam, cum insa olita nu e jucarie (asa a spus tanti casiera) - am renuntat la ea.

Vero - m-am ingrozit si eu, de ceea ce am citit pe prospect... Iti inteleg nelinistea... ce sa spun?! Insa bucura-te ca ti-e sanatos copilul, in general... exista tot felul de situatii...
Of..
Acum, cum mai sunteti?

Maribell - felicitari pentru iepuras:)!

Lumy - dulci printesele pe tron:). Felciitari pentru bilant;)!

Corina - am admirat "broscutele" si pe tine, in blugii de care pomenesti! Esti cu adevarat, de invidiat.

T_Ioana - bun revenit! Tine-te aproape:)!
Vad ca aveti in meniu pastravul - de unde il cumperi, ca sa fii sigura ca nu e hranit artificial? Si in general va intreb, MAMICI, de unde cumparati un peste " dde incredere" pentru puiuti?

Sorana, felicitari pentru Tudor cu "busitul" si sanatate la Matei.

Alina, felicitari pentru mica medaliata:)!

Artu - imi pare rau sa aud ca la voi nu-i buna treaba. Stiam despre ceaiul de turita mare ca e indicat - oare in alaptare o fi permiS?

Remy - n-am stiut ca mai avem intre noi o "eroaie" (vorba nanei), care desi a avutr mutl de suferit, inca alapteaza. Felicitari!

Marribell - cum si noi locuim la tara si desi ne e tare la indemina sa stam afara, eu evit cit se poate de mult expunerea in perioada asta. Vintul asta de primavara care "duce" si "aduce" virusii, mie, adult, mi-a facut multe rele... asa eu astept caldura pe bune;) - stam, dar destul de putin afara. UNde mai pui, ca pe mine m-a luat pe nepregatite venirea primaverii??? Silueta mea nu e pentru expus primavara.
Da, eu sunt cu ragade continue, 3 luni:). Multi-Mam Balm de la Bioclin este produsul - se gaseste mai ales in Sensi Blu - este acesta: http://reclama/detalii.php?cod=BO06
AM mai folosit si unt de shea, cu rezultate bune - daca vrei detalii, pe PM sau FB.
Calciu - ni s-a prescris si noua, "preventiv", cind era M. ffff mic. Insa cel gluconic este de neinghit - asa ca am cumparat Calciu Kids, de la Fiterman, usor acrisor... am luat mai mult eu:D.
Peritol pentru ce v-a dat? Pentru vreo alergie???
Sanatate - imi pare rau ca tot nu e bine Tony!!!

Acum mai am citiva pitici eu, despre sini si ceea ce va urma;) - asa ca intreb cu liniuta de la capat:
- 1 - e mai recomandat sa port sutien/bustiera, pentru a preveni/stopa "caderea"?:))
- 2 - stiti vreo crema minune care macar sa hidrateze tesutul care pare foarte deshidratat? Foloseste careva dintre voi ceva dedicat pentru sini? Sa fie si BIO?
- 3 - ma deranjeaza rau transpiratia din zona sinilor... nu am transpirat nciiodata asa... sa mai sper ca se vor mai "retrage" astfel incit sa nu fiu mereu transpirata?
Mai rau: de nevoie, mai folosesc antiperspirant pe zona aceea, si stiu ca nu e ok, ca e cu aluminiu, etc. Aveti variante?

Acum va las si va pup dulce! O noapte minunata!!!






Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
Bem o cafea?
V-o servesc asa matinal,ca mai tarziu nu ne mai prindeti prin casa.
In vichend am fost pe la tara,la aer curat,ieri ne-am tras tricicloanta,sa putem bantui strazile linistiti.
De vineri stam in casa doar pentru nani
Bilica am vazut si noi ce se intampla in Japonia.Fereasca Dumnezeu de asa ceva!Sarmanii oameni,nici nu stii ce sa zici
Sorana v-am admirat pozicile...tare frumos mai e la munte...mai ales cu 2 baieti asa mari si frumosi
Neuronul meu cred ca s-a bronzat,ca nu mai stiu ce vroiam sa zic
aaaa...Artu sanatate multa.Ai grija de tine

Va pupam

pozici



Cristina, mamica lui Sebastian Mihai,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010




Bazar umanitar pentru David si alti copilasi speciali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Corina - am admirat "broscutele" si pe tine, in blugii de care pomenesti! Esti cu adevarat, de invidiat.


Acum mai am citiva pitici eu, despre sini si ceea ce va urma;) - asa ca intreb cu liniuta de la capat:
- 1 - e mai recomandat sa port sutien/bustiera, pentru a preveni/stopa "caderea"?:))
- 2 - stiti vreo crema minune care macar sa hidrateze tesutul care pare foarte deshidratat? Foloseste careva dintre voi ceva dedicat pentru sini? Sa fie si BIO?
- 3 - ma deranjeaza rau transpiratia din zona sinilor... nu am transpirat nciiodata asa... sa mai sper ca se vor mai "retrage" astfel incit sa nu fiu mereu transpirata?
Mai rau: de nevoie, mai folosesc antiperspirant pe zona aceea, si stiu ca nu e ok, ca e cu aluminiu, etc. Aveti variante?

Mary, lui Mateo,




Doar ca astia sunt blugii "de teren", nu cei de "hot mama"

Referitor la ce intrebai:

- peste: eu i-am dat de cateva ori somon, altceva inca nu am incercat;
- cel mai des port bustiera, insa pt ca asa mi-e mai comod, pt alaptat, nu din motive de "lasare" Habar n-am cum vor arata sanii dupa ce terminam de tzitzilit;
- de cateva luni folosesc un deodorant handmade, cu ingridiente bio, fara aluminiu, comandat de la cineva de pe breslo. Nu opreste transpiratia (nici nu prea mi se pare normal sa o faca, sincer), dar combate perfect mirosul neplacut si dureaza si 24 de ore efectul. Eu sunt foarte multumita, nu voi mai reveni la cele din comert.
- ragade: m-a ajutat garmastanul, dar efectul cel mai fabulos l-a avut lana naturala, cu lanolina de la mama ei (sau oaia ei ). In cateva ore au disparut ultimele dureri si sensibilitati. Am luat o punguta de 50 grame din lana din asta bio, de pe hiphip . ro.
- blw merge incetisor, dar bine. O sa scriu dincolo mai multe detalii, cand mai prind timp.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Fetelor, iese cineva la plimbare in gradina botanica?

Eu m-as aventura azi, si caut companie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile


Fetelor, iese cineva la plimbare in gradina botanica?

Eu m-as aventura azi, si caut companie




Corina, mami de Maria (14.06.2010)



Vin eu . Ce bine ca sunteti mai multe din Bucuresti si va vedeti des. Eu sunt cam singurica in Brasov .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Neata

Multumim de cafea

Corina pffff, ce frumos, gradina botanica. Ce m-as mai aventura si eu !!!!
Am admirat si eu broscutele una mica si una si mai mica. Am vazut ca o porti in pouch. Cum e? Eu nu ma indur deloc sa renunt la wrap in favoarea unul alt mijloc de purtare, dar ma gandesc ca la vara o sa fie cald rau asa ca studiez metode de legare a wrapului pe timp de vara pe de o parte si alte mijloace de purtare - sling, pouch - pe de alta parte.

Maribell sanatate multa lui Tony

Deodorant fara aluminiu - am gasit un deodorant spray de la Bourjois care este fara aluminiu, parabeni si nu mai stiu ce. Nu e bio, l-am gasit in Carrefour.

Fetele care ati cumparat unt de shea organic - imi puteti recomanda vreun magazin online care sa aiba un raport bun calitate/pret la acest produs? Eu am gasit si cu 60 ron/100 g si cu 40 ron/100 g (la magazine diferite) dar ma gandesc si la calitatea produsului si diferenta mare de pret dintre cele doua imi ridica un semn de intrebare.

Mergi la inceput