Pufii isi iubesc mamicile! (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza!

Intai sa fac pe cioara: Mara a dat drumul la imprimanta si incearca sa introduca o foaie (mototolita) in ea. Astia imita chiar tot!!

Annais nici a mea nu e vreo printesita. Are doar rochite casual, nu stiu cum i-ar sta cu rochite de petrecere cu volanase.
Am vazut ca-i place totusi sa o aranjez, isi lasa si coditele cand ii fac.

Bv BBX vorbaretul si Dragos! Sa ne mai povestiti de ei.

Simply cum sunteti?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Tu chiar cantaresti toate astea? Pai cum faci? Ca noi il tinem in brate la noi si ii mai bagam in gura la el, in gura la mine....ba da pe jos, ba inghite....de unde stii ca a mancat 18gr de avocado?



BF..iris sta in scaunul ei de masa...nu prea da deloc pe jos...eu ii bag in gura, daca binevoieste s-o deschida.
Ce a intrat, e bun intrat, nu scuipa. Adica, ce accepta sa pape...chiar papa.
Cantaresc castronul inainte si dupa, si fac diferenta.

Nu i-am dat de mancare solide cu lingurita niciodata in alta parte decat in scaunul ei, nu vreau sa afle deocamdata ca are si alte optiuni. Mie imi este destul ca alerg cu ea intr-o mana la fiecare masa de lp.
Rontzaieli, da, papa oriunde este...un biscuite, o felie de portocala, etc..dar mesele principale sunt exclusiv in scaun, ca ar insemna chiar sa o iau razna, altfel.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Tu chiar cantaresti toate astea? Pai cum faci? Ca noi il tinem in brate la noi si ii mai bagam in gura la el, in gura la mine....ba da pe jos, ba inghite....de unde stii ca a mancat 18gr de avocado?



BF..iris sta in scaunul ei de masa...nu prea da deloc pe jos...eu ii bag in gura, daca binevoieste s-o deschida.
Ce a intrat, e bun intrat, nu scuipa. Adica, ce accepta sa pape...chiar papa.
Cantaresc castronul inainte si dupa, si fac diferenta.

Nu i-am dat de mancare solide cu lingurita niciodata in alta parte decat in scaunul ei, nu vreau sa afle deocamdata ca are si alte optiuni. Mie imi este destul ca alerg cu ea intr-o mana la fiecare masa de lp.
Rontzaieli, da, papa oriunde este...un biscuite, o felie de portocala, etc..dar mesele principale sunt exclusiv in scaun, ca ar insemna chiar sa o iau razna, altfel.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


Da, am incercat si noi sa il tinem la masa in scaunul lui, dar uneori sta, uneori nu.
De ex. aseara a stat in brate la sotul meu si a mancat o gramada de mamaliga cu telemea de vaca si cu iaurt.

Meniu lui Dani e cam asa:
7.30-8 dimineata 210ml apa + 7 masuri LP = 240ml LP
9-9.30 mic dejun cu bunica: paine cu unt si telemea de vaca, o bucatica de ou fiert sau facut in tigaia de teflon fara ulei, un fel de prajit fara ulei, paine cu dulceata, paine cu almette, ce se nimereste.
fructe intre timp, pe la 11 -12
daca adoarme la 11.30 nu mai are cand sa manance fructe
pe la 14-15 pranzul: mananca din mancarea noastra, pt ca nu prea gatim porc sau cu ceapa prajita. In rest ii dam aproape de toate, supa de gaina cu taitei/galuste, friptura de vita/pui la tava, legume congelate la abur sau fierte in putina apa, ou fiert desfacut in apa, piure de cartofi, mancare de mazare cu carne de vita. Incecam sa nu ii dam exclusiv piure de legume cu carne fiarta fara gust, ii dam din mancarea noastra. precizare: sotul meu este complet impotriva mancarii sarate, noi gatim toata mancarea cu f putina sare si daca eu mai vreau sare, imi pun in farfurie, sau mananc cu branza. (eu as manca branza sarata si cu ciorba )
17-17.30 - iaurt cu fructe (iaurt simplu cu fructe adaugate de noi) sau fructe simple
19-19.30 cina impreuna cu noi, ce mancam noi. Friptura de la pranz, mamaliga cu iaurt si branza, si cand nu se poate sa ii dam ce mancam noi, el primeste cereale cu dulceata. Mananca un castron destul de mare. Cerealele de la Milupa ii plac f mult, cu apa sau cu LV, depinde cum scrie pe cutie ca se fac.
20.30-21 - 210ml apa + 7 masuri LP = 240ml LP. Niciodata nu i-am dat mai mult LP (nu incape in biberon si eu consider ca ii maresc stomacul, si asa are burta tuguiata.)
Niciodata nu mananca noaptea, chiar daca se trezeste. Nici apa nu ii da nimeni, ca sotul meu zice ca nu ii trebuie

So, cam asta e meniul nostru.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui gmilady

Ah, Mire, da , uitam sa confirm aici: fetelor, am trimis email cu detaliile pentru sedinta foto

Alicredo, daa, cand poti, mai da-ne idei... acolo e un fundal foto nu prea mare, 2.5 m sa zicem, in fata caruia trebuie sa stea copilul/copiii.
E usor cand bebe sta (doar) in fund (ca al meu) sau in brate la mama, dar nu-s convinsa ca ne ies cele cu voiniceii in picioare. Tati de BBX sigur o sa se bazeze pe noi ca ne descurcam
Ce s-or fi zgarcit atata la studioul unde ai facut tu cu varianta digitala/negativul... Sper ca au iesit frumoase Laboaratoarele foto au scannere destul de bune, poate ii rogi sa te ajute...


plec la munca...pe la 6:30 la voi ajung acasa...si le incarc..nu sunt f clare ca am facut poza la poze, dar sunt bune cat sa-ti faci o ideesunt in galeata...imbracat in ursulet...etc




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

GATA, a adormit si Dragos
vad ca de cand se trezeste la 7, la 12 il apuca somnul

ieri a dormit de la 12 la 3, sa vedem azi cat il tine

ma duc sa spal vasele si sa strag oleaca prin bucatarie ca sunt toate vraiste



-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

GATA, a adormit si Dragos
vad ca de cand se trezeste la 7, la 12 il apuca somnul

ieri a dormit de la 12 la 3, sa vedem azi cat il tine

ma duc sa spal vasele si sa strag oleaca prin bucatarie ca sunt toate vraiste



Bafta, poate doarme si azi la fel ca ieri!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

BF...super meniul lui Dani...sunteti tare norocosi!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

BF...super meniul lui Dani...sunteti tare norocosi!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


Merci, da, suntem norocosi ca nu face mofturi la mancare.
Dar incepe sa isi manifeste preferintele. I-am dat o data castravete murat - desi e prea sarat pt el - o bucatica mica.....vreau sa zic ca nu a mai vrut sa inghita nimic daca nu ii dadeam si castravete murat. Atunci a mancat cot-la-cot cu noi, piure, friptura de vaca cu sos si castravete murat. Bine, ii dadeam bucatele mici, dar era de speriat, refuza lingurita daca nu vedea bucatica aia mica de castravete.
Si in alta seara a facut mama salata de sfecla rosie la cuptor. A refuzat cerealele pt ca i-a placut f mult sfecla. Si a mancat pui cu sfecla rosie. Evident ca a doua zi kk era rosu-rosu!!!!

Spanacul si ananasul am descoperit ca sunt foarte diuretice pentru el. Nu cred ca o sa ii mai dau....cel putin o perioada de 1 an.....a facut de vreo 7 ori in ziua aia....ca pe vremea cand era bebelus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

Fete dragi, multumim frumos pentru urari! Vazand ca Mara a avut parte de urare inca din titlul capitolului m-a facut sa ma simt mandra si implinita. Multumesc ca nu ne uitati chiar daca eu scriu rar.


R, mamica lui L si a M
I can't fake with dignity so i'll not try!!



sa ne traiti 1000 de ani! poze ptr colaj ati pus?




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!


n-am pus ca nu stiu parola si mi-a fost super jena s-o cer


R, mamica lui L si a M
I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

nyny, glady, miremia, ale1212xa, bea, ale1212xa ma bucur ca am trezit ciorile din voi !!!

dandanaG Yannis se mai trezeste uneori, nu mereu, noaptea ptr lapte. Dar el doarme 12 ore legate, uneori, daca nu e consistenta toata papa de peste zi, pe la 4-5-6 face o trezire mica dar ma intrb daca nu ii e mai degraba sete ca rareori papa mai mult de 50-60 de ml.

Annaiss ma bucur ca perseverezi cu scrisul! pitica ta mananca f bine si ca la carte! Felicitari!

BF ce bine mananca Dani, da cum mananca el telemea si paine si ou si mancarea voastra? al meu neterciuit complet nu serveste nimic... Nici noi nu gatim deloc cu porc, rarisim prajeli si nici multa sare nu punem dar nu stiu de ce nu am curaj sa ii dau din mancarea noastra...ii dau sa guste dar numai cand fac linte sau musaca ii opresc si ii pasez si lui de la noi.

De fapt, cred ca stiu de ce nu ii dau de la noi, eu gatesc zilnic inainte sa vina sotul (pe la 5-6 asa sa fie mancarea gata , proaspata si calda cand vine el, so daca ar fi sa manance de la si cu noi ar insemna sa stea nemancat pan pe la 7-8 sau chiar 9


Mire si Yannis e teribil de incantat sa il pun in fata oglinzii si sa il probez cu chestii pe cap (sepcile lu ta-su de exemplu) se admira, se mangaie, apoi scoate sapca, se rusineaza asa, apoi iar o pune La mine acasa (la ai mei) am un perete intreg in hol de sus pana jos cu oglinda si cum ii pune mama ceva in cap (o bentita, cordeluta, clame, deh mama ii pune de fetite ma rog) fuge la oglinda sa se admire

de Yannis

Mergi la inceput