Pufii isi iubesc mamicile! (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Rebiana ai PM

Noi am fost afara si ne-a uitat Dumnezeu p-acolo e asa cald si soare si frumos! nu cred ca vreau sa ma mai intorc

Yannis ..l-am lasat liber da nu prea mult ca vrea sa bage toate pietrele in gura

Dar ne-am dat in leagane si pe tobogan

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Bune aneaza!

alexutza, cool sa te uite Dumnezeu intr-un loc insorit cu frumos... mai ramane sa te uite si Moartea (ca pe Ivan Turbinca)...

tot despre mancaruri povestiti?

noi azi am papat salata de salata cu rosii cu putina ceapa... blenderuita (dar serveste si bucati mici cand mi-e lene mie s-o blenderuiesc).

Am pus filmulet cu Primii Pasi pe FS...

de cateva zile ii pun lion king circle of life... si una la mana, cand ii pun un cantacel pe youtube, nu-mi da voie sa ma ating de mouse, tastatura (ca stie ca-mi deschid alte taburi) si 2) ma pune sa-i explic si sa-i comentez fiecare miscare de pe ecran, la fiecare aparitie de personaj face un "aaa", zi eu trebuie sa-i povestesc "e zebra"... "girafa"... "leul, leoaica si puiul lor"... animalele se bucura... animalele fug... imi place ca e interesat, curios... ca purtam dialoguri asa cum putem... abia astept sa povestim in multe cuvinte!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza
BF ce bine mananca Dani, da cum mananca el telemea si paine si ou si mancarea voastra? al meu neterciuit complet nu serveste nimic... Nici noi nu gatim deloc cu porc, rarisim prajeli si nici multa sare nu punem dar nu stiu de ce nu am curaj sa ii dau din mancarea noastra...ii dau sa guste dar numai cand fac linte sau musaca ii opresc si ii pasez si lui de la noi.

De fapt, cred ca stiu de ce nu ii dau de la noi, eu gatesc zilnic inainte sa vina sotul (pe la 5-6 asa sa fie mancarea gata , proaspata si calda cand vine el, so daca ar fi sa manance de la si cu noi ar insemna sa stea nemancat pan pe la 7-8 sau chiar 9

de Yannis




Mai, ce sa zic, fiecare mama face cum crede ca e bine pt copil.
Mama mea e mai relaxata decat mine in privinta mancarii, respectand totusi alimentele interzise evident, .....alexuzzza, da-i din ce mananci tu dimineata, la pranz,,.....banui ca mananci ceva, nu?
Lui Dani nu ii mai facem la blender decat carnea de vita - e mai tare, mai atzoasa - restul e doar pasat cu furculita daca e nevoie.
Are doar 8 dinti, dar mesteca mancarea ca un mosulica, in fata.
Noi ii dam sa guste macar de la noi, paine inmuiata in sosul din farfuria mea....eu nu sunt adepta sa nu ma ating de lingurita lui si viceversa....
Cu timpul ai sa capeti incredere si ai sa ii dai. Nu e un deadline pt asta.
Azi dimineata a luat singur cascavalul de pe masa si si-a infipt dintisorii in el.....el cere. Musca din mar singur. Mananca uneori mai bine bucatele (de kiwi, pomelo, mar) decat pasat.
La noi masa de seara e la 6.30 - 7, cam cand mananca si el.....atunci ne adunam acasa si e gata masa.

lasa ca o sa manance Yannis de toate, ai sa vezi!!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza
BF ce bine mananca Dani, da cum mananca el telemea si paine si ou si mancarea voastra? al meu neterciuit complet nu serveste nimic... Nici noi nu gatim deloc cu porc, rarisim prajeli si nici multa sare nu punem dar nu stiu de ce nu am curaj sa ii dau din mancarea noastra...ii dau sa guste dar numai cand fac linte sau musaca ii opresc si ii pasez si lui de la noi.

De fapt, cred ca stiu de ce nu ii dau de la noi, eu gatesc zilnic inainte sa vina sotul (pe la 5-6 asa sa fie mancarea gata , proaspata si calda cand vine el, so daca ar fi sa manance de la si cu noi ar insemna sa stea nemancat pan pe la 7-8 sau chiar 9

de Yannis




Mai, ce sa zic, fiecare mama face cum crede ca e bine pt copil.
Mama mea e mai relaxata decat mine in privinta mancarii, respectand totusi alimentele interzise evident, .....alexuzzza, da-i din ce mananci tu dimineata, la pranz,,.....banui ca mananci ceva, nu?
Lui Dani nu ii mai facem la blender decat carnea de vita - e mai tare, mai atzoasa - restul e doar pasat cu furculita daca e nevoie.
Are doar 8 dinti, dar mesteca mancarea ca un mosulica, in fata.
Noi ii dam sa guste macar de la noi, paine inmuiata in sosul din farfuria mea....eu nu sunt adepta sa nu ma ating de lingurita lui si viceversa....
Cu timpul ai sa capeti incredere si ai sa ii dai. Nu e un deadline pt asta.
Azi dimineata a luat singur cascavalul de pe masa si si-a infipt dintisorii in el.....el cere. Musca din mar singur. Mananca uneori mai bine bucatele (de kiwi, pomelo, mar) decat pasat.
La noi masa de seara e la 6.30 - 7, cam cand mananca si el.....atunci ne adunam acasa si e gata masa.

lasa ca o sa manance Yannis de toate, ai sa vezi!!!!





de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita



mda nu am cum sa ii dau din ce mananc eu ziua

Mie de regula mi-e lene sa gatesc separat ptr mine si rare sunt cazurile in care imi fac vreun sandwich cu almette, sunca, una alta (mai ales gem)
In rest mananc numai prostii.
Ori Mc Donalds cand iesim afara ori daca stam in casa meniul se compune din Pringles, Alune, Fistic, Snickers, Twix, Bounty...

Sau mai infulec grisine cu pate de masline...in rest...bag ca sparta seara

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

buna dimineata la amiaza....


ioi ca vine primavara si adio forumeala................dar, mai fru eu cand pot cate o ora libera.:)))


azi am fost tare harnicutza..........

de dimi am pus niste haine afara la uscat si am vazut ca se sapa super bine sera.numa bine ca era buni aici..........
am dat de papa la copil, schimbta, pac pac...si am mers afara pe la vreo 10.........
am intrat la 12

am sapat, am dat cu grebla, si am pus ceapa, salata, morcov, ridiche si castravete, si mmai pun cred ca fasole verde...........asa ca acu asteptam sa iasa.................


o zi buna!


nu am vz sa scrie simply.............oare ce face ariana?????????????





Bea, mami de Ivan nazdravan...(14.01.2010)


You are perfect...to me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:



Nu stiu ce sa spun ...Ariana nu a mai vomitat astazi,are diaree,papa numai LM si bea apa,se joaca,doarme,e asa cum e ea;sper sa isi revina cat mai repede cu stomacelul

Miremia, aniversare placuta,la cat mai multi ani fericiti impreuna

Cat despre meniu,in mare masura cam cum a spus BF e la noi

O zi reusita sa aveti!


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Prietenul nu iubeste prietenul ci obiectul prieteniei . "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Doar ce am venit de la spital. Am fost la o prietena care are o fetita de 1 an si 4 luni. Acum 2 zile au patit un necaz. Fetita se juca la mama ei in brate cu un pix fara pasta. Intr-o fractiune de secunda s-a smucit din bratele ei, a cazut cu fata in canapea si i-a intrat pixul ala in gat. Are 2 rani in gat. Nu este foarte grav, ii face antibiotic preventiv, dar putea fi tragic. Dr zicea ca a avut mare noroc ca pixul nu a avut mina (sau pasta, cum se zice) ca putea sa ii iasa pe partea cealalta sau chiar sa-l inghita... Horror... si era in bratele mamei ei...

Doamne... mare grija trebuie sa avem de zgatiile astea mici. Intr-o secunda ... nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla.

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

buna dimineata la amiaza....


ioi ca vine primavara si adio forumeala................dar, mai fru eu cand pot cate o ora libera.:)))


azi am fost tare harnicutza..........

de dimi am pus niste haine afara la uscat si am vazut ca se sapa super bine sera.numa bine ca era buni aici..........
am dat de papa la copil, schimbta, pac pac...si am mers afara pe la vreo 10.........
am intrat la 12

am sapat, am dat cu grebla, si am pus ceapa, salata, morcov, ridiche si castravete, si mmai pun cred ca fasole verde...........asa ca acu asteptam sa iasa.................


o zi buna!


nu am vz sa scrie simply.............oare ce face ariana?????????????





Bea, mami de Ivan nazdravan...(14.01.2010)


You are perfect...to me...



Deja le-ai pus afara? Astea-s fara rasaduri,asa-i? Dar nu e prea frig? Ca eu vreau sa le pun pe la sf lui aprilie - inceputul lui mai semintele afara. Nu mor plantele de frig asa repede?
Eu am pus in uichend seminte pentru rasaduri de rosii cherry, vinete si ardei. Au iesit deja plantutele mici....o bucurie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity



Nu stiu ce sa spun ...Ariana nu a mai vomitat astazi,are diaree,papa numai LM si bea apa,se joaca,doarme,e asa cum e ea;sper sa isi revina cat mai repede cu stomacelul

Miremia, aniversare placuta,la cat mai multi ani fericiti impreuna

Cat despre meniu,in mare masura cam cum a spus BF e la noi

O zi reusita sa aveti!


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Prietenul nu iubeste prietenul ci obiectul prieteniei . "




Isi va reveni repede daca se joaca si mananca. Astia micii sunt puternici!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Doar ce am venit de la spital. Am fost la o prietena care are o fetita de 1 an si 4 luni. Acum 2 zile au patit un necaz. Fetita se juca la mama ei in brate cu un pix fara pasta. Intr-o fractiune de secunda s-a smucit din bratele ei, a cazut cu fata in canapea si i-a intrat pixul ala in gat. Are 2 rani in gat. Nu este foarte grav, ii face antibiotic preventiv, dar putea fi tragic. Dr zicea ca a avut mare noroc ca pixul nu a avut mina (sau pasta, cum se zice) ca putea sa ii iasa pe partea cealalta sau chiar sa-l inghita... Horror... si era in bratele mamei ei...

Doamne... mare grija trebuie sa avem de zgatiile astea mici. Intr-o secunda ... nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla.

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei


Multa sanatate puiutei!
Am zis....nu mai pune mana pe pixuri, eu o lasam sa se joace frecvent cu ele, ma gandeam ca daca o supraveghez e in siguranta.

Simply, Sorina nu prea ne sarbatorim azi, mai mult ne tachinam. Cred ca am mai zis dar noi avem: ziua in care ne-am vorbit prima data, ziua in care ne-am vazut prima data, ziua in care ne-am muat impreuna si asa am ramas. Daca va mai exista si o zi a casatoriei...

Tre' sa imbrac delfita pt petrecere, sunt curioasa sa vad cum se manifesta la locul de joaca.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput