Pufii isi iubesc mamicile! (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Neatza...

Dandana, Dece sarumana pt tratatie

Simpli cum se mai simte Ariana? A fost bine azi-noapte?
Gmilady ce vorbaret e BBX... Foarte frumos gest faci pentru pufuleti daca stateam in Buc veneam si noi
Alicredo Doamne ajuta sa vina barza repede la voi
Dece drum bun sa aveti si sa va intoarceti sanatosi
Ale1212xa foarte bine ai facut ca l-ai laudat pe Dragos. Merita

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Eu vreau sa ii fac niste analize de 1 an mandrei, am inceput astazi cu colectarea urinei...am trimis deja la lab. pentru sumar si urocultura.
Asa, de control, sa vad cum mai stam cu una-alta, ca tot am prins-o intre vaccinuri....
Maine sau poimaine as vrea sa merg sa-i recolteze si sange....
Sa vad ce o mai iesi si din asta.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annaiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Citat:
citat din mesajul lui Annaiss

buna dimineata

ca se vorbea de meniu sa il spun si pe al nostru:
8.00 - lapte 180ml - 6 masuri
10.30 - un iaurt de 150g cu cereale integrale- grau, orz, ovaz, secara, fulgi de porumb, si o bucatica de banana sau portocala
14.30 - legume ( un amestec de dovlecei , morcovi, albitura, ardei, fasole, brocoli, si altele depinde ce mai am prin casa, facute piure la aburi) cu carnita de pui sau vita sau galbenus sau ficat sau peste ( incerc sa variez pe cat posibil )- 200g si o portocala, sau mar, ceva fructe ca desert
18.30 - fructe la abur cu branzica calcica - 200g
21.30 - lapte 180ml

noi noaptea nu mai mancam, si in general nu se trezeste. din punctul asta de vedere am fost o norocoasa. doar in primele 3 luni a mancat noaptea.



Super-bine papa, si nici nu se trezeste noaptea...wow! Felicitari!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG


off ca te mai chinui, eu nu as avea atata rabdare, abia fac un fel, si daca nu vrea incerc altceva ce am in casa iar daca nuuuu ii dau lapte
probabil ai incercat dar totusi intreb, i-ai dat ciorbita acrita cu bors ca ptr voi?


[/quote]

Daaaa, am incercat...
Isi face scarba...icneste a voma...
E pericol copila mea...
Din fericire, una peste alta, peste zi...aduna ca si ml/g destul...nu arata deloc rau, are aproape 10kg, si 74 cm..., fiind scurtutza pare si mai dolofana..
Nu ma crede nici un medic ca face ce face, daca o vede...
Acum...sa vedem analizele ce spun....daca e la fel de bine pe dinauntru ca si pe afara...

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annaiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG

Citat:
citat din mesajul lui Annaiss

buna dimineata

ca se vorbea de meniu sa il spun si pe al nostru:
8.00 - lapte 180ml - 6 masuri
10.30 - un iaurt de 150g cu cereale integrale- grau, orz, ovaz, secara, fulgi de porumb, si o bucatica de banana sau portocala
14.30 - legume ( un amestec de dovlecei , morcovi, albitura, ardei, fasole, brocoli, si altele depinde ce mai am prin casa, facute piure la aburi) cu carnita de pui sau vita sau galbenus sau ficat sau peste ( incerc sa variez pe cat posibil )- 200g si o portocala, sau mar, ceva fructe ca desert
18.30 - fructe la abur cu branzica calcica - 200g
21.30 - lapte 180ml

noi noaptea nu mai mancam, si in general nu se trezeste. din punctul asta de vedere am fost o norocoasa. doar in primele 3 luni a mancat noaptea.






felicitari! mananca f bine

intrebare
de ce ai ales sa dai masa de fructe seara si nu dimineata?

mami de shugubetz Dragos Andrei



de fapt am ales sa ii dau iaurt dimineata pt ca stiu ca mananca sigur
pediatra mi-a recomandat lactate cel putin 600 ml pe zi
laptele dimineata si seara il mananca fara probleme deci cam 450 ml am rezolvat. + iaurtul 150 g asta e
sunt zile din cauza dintilor cand nu prea mai vrea sa manance la 18.30 si cum ii mai dau fructe in timpul zilei , cred eu ca asa reusesc sa acopar toata gama de alimente zilnic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Eu vreau sa ii fac niste analize de 1 an mandrei, am inceput astazi cu colectarea urinei...am trimis deja la lab. pentru sumar si urocultura.
Asa, de control, sa vad cum mai stam cu una-alta, ca tot am prins-o intre vaccinuri....
Maine sau poimaine as vrea sa merg sa-i recolteze si sange....
Sa vad ce o mai iesi si din asta.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


Bine te-ai gandit Sa fie intepatura de maine usoara usoara

Le-am facut si eu prin septembrie analize la aman2. Mi-am propus sa le fac anual asa din proprie initiativa. Sper sa reusesc...

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annaiss

buna dimineata

ca se vorbea de meniu sa il spun si pe al nostru:
8.00 - lapte 180ml - 6 masuri
10.30 - un iaurt de 150g cu cereale integrale- grau, orz, ovaz, secara, fulgi de porumb, si o bucatica de banana sau portocala
14.30 - legume ( un amestec de dovlecei , morcovi, albitura, ardei, fasole, brocoli, si altele depinde ce mai am prin casa, facute piure la aburi) cu carnita de pui sau vita sau galbenus sau ficat sau peste ( incerc sa variez pe cat posibil )- 200g si o portocala, sau mar, ceva fructe ca desert
18.30 - fructe la abur cu branzica calcica - 200g
21.30 - lapte 180ml

noi noaptea nu mai mancam, si in general nu se trezeste. din punctul asta de vedere am fost o norocoasa. doar in primele 3 luni a mancat noaptea.



mamica de elfa Arya Miruna


Chiar ca esti norocoasa.

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny
Bine te-ai gandit Sa fie intepatura de maine usoara usoara

Le-am facut si eu prin septembrie analize la aman2. Mi-am propus sa le fac anual asa din proprie initiativa. Sper sa reusesc...



, .

Eu i-am tot facut tot felul de analize pana pe la 6-7 luni, dar daca am vazut ca ea e sanatoasa tun pe toate planurile, si continua sa-si faca numarul...nu i-am mai facut. Am zis sa-i fac acum, la 1 an, ca si parte a bilantului, si, daca e de suplimentat ceva...sa suplimentez acum, pana vine caldura.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Aveti o viteza....gafai si eu cu limba scoasa sa va ajung...

Simply....multa sanatate prietenei tale. Cum este Ariana? Ce a spus doc?
Dece...bine ca tu esti ok...fiarele se mai repara. Felicitari pentru progresele lui Jiji. Un drum bun maine.
Danasor.. mititica ce face la olitza. Super w-e ati avut! Ce haioasa trebuie sa fie A, cum papa ea cu linguritza invers!. Imi pare rau ca o chinuie dintzisorii, poate ies repede, si mai fara durere, daca se poate! Foarte interesant meniul dat de pediatru...noi suntem departe...departe cu drumul rau.
Tomaca...multa sananate, si poate nu ia Tudorelul viroza.
BF...super relatarea discutiei la telefon...
Mire..wow, multe sarbatori. Sa va distrati!
Ayanna..eu o sa scriu cum papa iris, da' sa nu dai cu oua..ex ziua de azi:
02.50-180ml lp
06.20-250ml lp
9.30 - 18g avocado cu pruna, 12g branzica cu mango, 58g peste la borcanel nestle.
10.15 - 120ml lp
13.15 - 145g spanac cu carne vita
14.00 - 70m lp
17.15 - 166g gris cu lapte si vanilie babylove
17.45 - 90ml lp
urmeaza masa de seara, unde papa 140-220ml lp.


Wow, trimit, ca pitica s-a trez. din al 4-lea somn pe ziua de azi!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


Tu chiar cantaresti toate astea? Pai cum faci? Ca noi il tinem in brate la noi si ii mai bagam in gura la el, in gura la mine....ba da pe jos, ba inghite....de unde stii ca a mancat 18gr de avocado?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Neata!

Multumesc de cafea si capucino


Ayanna, meniul nostru e intr-o schimbare continua de cateva zile, isi tot schimba reprizele de somn, se trezeste cand la 6,30 cand la 8,30 dimineata si iti dai seama ca de aici variaza f mult programul. In mare e cam asa:

7 - 200ml LP
9-10-11- 120ml LP cu cereale
14-15 -piure legume(dovlecel, mazare, ardei, cartof, albitura, morcov, fasole verde) la abur cu ou/carne pasare/ ficat-150-200ml... daca mananca putin, mai primeste un mar ras
18-19 -fructe(mar, para, uneori cu morcov) cu 3 masuri cereale
21 -200-230 ml LP



Cred ca o sa reincep sa-i dau fructele dimineata si seara cereale sau legume de la pranz...nu prea vreau sa renunt la masa de cereale cu lapte pentru ca, pe de o parte, ne aduce aport caloric(nu-i pun cereale in laptele seara si dimineata pentru ca nu vrea sa-l traga prin tetina, lasa la urma putin mai gros si nu-l mai mananca), pe de alta parte mai primeste putin calciu pe care si l-ar fi luat din iaurt/branza...
La pranz nu prea variaza decat tipul de proteina pe care il primeste...am incercat ieri sa-i fac supa de pui cu galuste...a fost iaccc....peste vreo 2 zile mai incercam spanac cu ou... se intelege bine cu legumele alea aburite....
Borcanelele nu sunt bune...am incercat vreo 10 tipuri...o mai pacalesc sa-i pun ceva fructe din borcanele peste cele 2 mere bio rase de mine si in felul asta mai mananca si altceva decat mar...ce-am incercat sa-i dau fruct cumparat din supermarket s-a lasat cu bubite, so...
Tot ce mananca e bio, am dat sfoara in tara si toata lumea imi aduce ce mai are prin beciuri, congelatoare...dar in maxim o luna cred ca o sa terminam proviziile si nu stiu pe unde mai scot camasa...


Daca zgubi nu vrea LP, incearca si alt tip de lapte, incearca sa pui cateva cereale si sa-i dai cu lingurita mai intai(sunt cereale bio fara lapte la Milupa), incearca diverse tetine si biberoane....sper sa gasiti o solutie


Gmilady, citit mail, multumim tare mult!


Am citit cu drag despre cate fac pufii si cate descopera zi de zi sunt dulci de nu se poate!

Nu pot sa mai scriu ca s-a trezit atomix-ul.
Sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput