Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dozz

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Dozz
1. nu are voie sa obtina nici venituri din PFA pe perioada CIC, in plus trebuie sa suspende activitatea pe PFA pe perioada CIC
2. daca tatal intra in CIC, mama nu mai primeste supliment.




Multumesc, ariadna.
La intrebarea 1 sunt in continuare nedumerita. Eu intrebam despre ce demersuri sunt de facut in situatia in care o persoana intra in concediu de crestere copil si nu doreste sa primeasca indemnizatie (in cazul de fata pt ca nu doreste sa suspende activitatea pe PFA, iar indemnizatie + venituri pe PFA nu merge). Asadar ma intereseaza daca mai e de facut ceva la DGASPC sau nu in acest caz.


Dozz, din pacate asa cum a scris si Marius, nu se poate. Deci ori face cerere de concediu si asta implica indemnizatie, ori nu o face si ramai tu cu suplimentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

In 11 Mai se termina CIC.
1.Trebuie sa depun undeva vreo cerere pt intreruperea indemnizatiei?(cunosc persoane care le-a venit inca 2 luni dupa si a trebuit sa alerge sa-i returneze).
2.Cand trebuie sa incep munca, pe 11Mai sau pe 12?!? (stiu ca trebuie sa merg la serviciu si sa faca cerere pt reluarea activitatii)

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

In 11 Mai se termina CIC.
2.Cand trebuie sa incep munca, pe 11Mai sau pe 12?!? (stiu ca trebuie sa merg la serviciu si sa faca cerere pt reluarea activitatii)



Dupa cum vad in semnatura ta, copilul e nascut pe 11 mai 2009. Inseamna ca trebuie sa te reintorci la job din CIC cel mai tarziu in 12 mai 2011.
Da, trebuie sa faci o cerere de reintoarcere la serviciu dupa CIC.


"Daca nu ai fost niciodata cutremurat pana in adancurile sufletului de o floare deschisa in primavara, poate ca sufletul tau nu va cunoaste nicicand inflorirea." (Audra Foveo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

In 11 Mai se termina CIC.
2.Cand trebuie sa incep munca, pe 11Mai sau pe 12?!? (stiu ca trebuie sa merg la serviciu si sa faca cerere pt reluarea activitatii)



Dupa cum vad in semnatura ta, copilul e nascut pe 11 mai 2009. Inseamna ca trebuie sa te reintorci la job din CIC cel mai tarziu in 12 mai 2011.
Da, trebuie sa faci o cerere de reintoarcere la serviciu dupa CIC.


"Daca nu ai fost niciodata cutremurat pana in adancurile sufletului de o floare deschisa in primavara, poate ca sufletul tau nu va cunoaste nicicand inflorirea." (Audra Foveo)

Micul paradis

Multumesc frumos pt rasp.
Dar referitor la prima intrebare stiti ceva?


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In mod normal cei de la Prestatii sociale ar trebui sa stie - insa se mai intampla sa incurce si ei borcanele. Poti sa le amintesti si lor data de 11 "ca sa nu uite" din greseala. Nu ai aceasta obligatie - dar daca iti vin bani necuveniti - normal ca trebuie sa-i returnezi.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

In mod normal cei de la Prestatii sociale ar trebui sa stie - insa se mai intampla sa incurce si ei borcanele. Poti sa le amintesti si lor data de 11 "ca sa nu uite" din greseala. Nu ai aceasta obligatie - dar daca iti vin bani necuveniti - normal ca trebuie sa-i returnezi.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Multumesc frumos.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de reintoarcerea din CIC. Eu termin cic in 26 august, insa am gasit un job si vreau sa incep acum, in aprilie. VOi reincepe la o alta firma decat cea de la care am plecat. Intrebarea este, trebuie musai facuta cerere de revenire din cic si apoi demisie la firma unde am lucrat sau pot sa fac cerere de revenire direct de la firma noua unde ma duc?

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"Musai" trebuie facuta cerere demisie inchidere contract vechi - deschis contract nou la noua firma. Vorba ceea daca'i musai ... cu placere!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Daca-i musai, apai atunci musai sa fie. Sar'na de raspuns!

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput